Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
BİLSEM öğrencisinden "akıllı hız kontrol sistemi"
BİLSEM öğrencisinden "akıllı hız kontrol sistemi"
BİLSEM´de eğitim gören ortaokul öğrencisi Enes Önderer, aşırı hız nedeniyle meydana gelen kazalardan etkilenerek, araçların hızını yavaşlatacak sistem geliştirdi
EĞİTİM
DERMOKİL DÜNYA PAZARINA AÇILDI
DERMOKİL DÜNYA PAZARINA AÇILDI
Yerli sermaye ile yerli bir markayı sektöre kazandıran Dermokil, başarılarını Türkiye´nin yanı sıra yurtdışında da sürdürerek, global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dermokil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karaca, Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini belirterek, modern teknoloji ve insan gücü olarak markasına büyük yatırımlar yaptıklarını açıkladı. Dermokil ürünlerinin aktif olarak 27 ülkede yer aldığını ve farklı ülkelerden talep aldıklarını belirten Karaca, “Özellikle Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden gelen talepler son dönemde artış gösterdi. Dermokil yakın zamanlarda var olduğu ülke sayısında artış yaşayacaktır” dedi.
Genç çiftçiler eğitime alınacak
Genç çiftçiler eğitime alınacak
Sivas´ta 40 yaşın altındaki çiftçilere yönelik olarak eğitim programı düzenlenecek. İlk etapta 75 kişinin katılacağı eğitim programı ilgi görmesi halinde daha da yaygınlaştırılacak
GÜNDEM
İHRACAT YÜKSELİŞE GEÇTİ
İHRACAT YÜKSELİŞE GEÇTİ
2018 yılı Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi´nden (TİM) elde edilen bilgilere göre Sivas´ta Ocak ayında gerçekleştirilen ihracat, son 5 yılın en yüksek seviyesini gördü. İlimizde bu yılın ilk ayında ihracat 7 milyon 260 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.
EKONOMİ
Bal üretiminde zirveye koşuyoruz
Bal üretiminde zirveye koşuyoruz
2016 yılında 2 bin 424 ton balın üretildiği Sivas´ta geçtiğimiz yıl içerisinde 3 bin 700 ton bal üretildi. Sivas, bu üretim kapasitesi ile en fazla bal üretilen şehirler arasında yer aldı.
EKONOMİ
Kıbrıs gazileri Zeytin Dalı Harekatı´na katılmak istiyor
Kıbrıs gazileri Zeytin Dalı Harekatı´na katılmak istiyor
Sivas Muharip Gaziler Derneği üyesi Kıbrıs gazileri, Suriye´nin Afrin kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı´na katılmak istiyor.
GÜNDEM
TANAP´TA SON 5 AY
TANAP´TA SON 5 AY
Vali Davut Gül, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) şantiyesinde incelemelerde bulundu. Çalışmaların belirlenen tarihten önce biteceğini söyleyen Vali Gül boru hattı çalışmasında zarar gören köy yollarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ
DESTEKLENECEK ÜRÜNLER BELİRLENDİ
DESTEKLENECEK ÜRÜNLER BELİRLENDİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında havza bazında desteklenecek ürünlerin dağılımı belirlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba´nın talimatlarıyla tarım faaliyetlerinin planlama çerçevesinde yapılması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilen bu model ile belirlenen tarım havzalarının ürün listeleri yayımlandı.
EKONOMİ
IPARD II ile yüzde 40-70 hibe
IPARD II ile yüzde 40-70 hibe
2018 yılı Sivas Tarım Platformunun ilk toplantısı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğünde yapıldı. Toplantıda TKDK tarafından hayata geçirilen; tarım, hayvancılık, kırsal turizm ve yenilenebilir enerji kaynaklarının içinde bulunduğu IPARD II projesini tanıtımı ve 3. çağrısı hakkında bilgiler verildi. TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, 42 ilde hayata geçecek olan IPARD II projesi üçüncü çağrı ilanında 722 milyon TL bütçe ile vatandaşlara yüzde 40 ila yüzde 70 civarlarında bir hibe sağlanacağını kaydetti.
EKONOMİ
Sivas bıçağı tescil yolunda
Sivas bıçağı tescil yolunda
Sivas´ın gözde el sanatlarından boynuz saplı el yapımı Sivas bıçağının coğrafi işaret kapsamına alınması için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunuldu.
EKONOMİ
“Katmer de tescillenecek”
“Katmer de tescillenecek”
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas katmerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu.
YAŞAM
Tohumluk patateste ikinciyiz
Tohumluk patateste ikinciyiz
Sivas tohumluk patates üretiminde Türkiye´de Konya´dan sonra 2. Sırada.
GÜNDEM
ET VE SÜT ARTI ENERJİ!
ET VE SÜT ARTI ENERJİ!
Kombinada kesim başlandı Sivas Valisi Davut Gül geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan ve bu yıl içerisinde hizmete başlamış olan Et ve Süt Kurumu Sivas Kombinası´nda incelmelerde bulundu. Vali Gül, “Tesisimizde daha önce bir takım eksikler vardı. Bunlar tamamlanmış durumda. Şuan hayvan kesimine başlandı. İnşallah üreticiler hayvanları getirdiği sürece kesimler devam edecek. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
GÜNDEM
Öğrenciler teknoloji ve bilimle tanışıyor
Öğrenciler teknoloji ve bilimle tanışıyor
Sivas Valisi Davut Gül, Bahçeşehir Koleji´ni ziyaret ederek, Drone İmal Eden öğrencileri tebrik etti. Her projenin başarılı olduğunu dile getiren Gül, projelerde öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katkısının büyük olduğunu söyledi. Öğrencilere başarılarının devamını dileyen Vali Gül, "Sivas´ta ve Türkiye´de öğrenciler, teknolojiyle ve bilimle birinci sınıfta, ikinci sınıfta tanışıyor" dedi.
GÜNDEM
ESTAŞ KEMİK İMPLANT ÜRETİMİNE BAŞLADI
ESTAŞ KEMİK İMPLANT ÜRETİMİNE BAŞLADI
İlimizde Volvo, Renault, Nissan, Mitsubishi, Scania gibi dünyaca ünlü firmalara eksantrik mili üreten ESTAŞ, medikal sektörüne de girerek, kemik implant üretimine başladı. Türkiye´de ilk kez ESTAŞ tarafından üretilen kemik implantlarıyla dışa bağımlılığın bitirilmesi, ardından dünya ülkelerine ihracat yapılması hedefleniyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş, “Hasarlı kemiğin yerine ikame edilebilecek parçayı üretiyoruz. Hasta, bunu ömrünün sonuna kadar kullanabiliyor. Mühendislik çalışmaları ve simülasyonları tamamlanmış, test edilmiş bir ürün” dedi.
GÜNDEM
DAHA NEYi BEKLiYORSUNUZ?
DAHA NEYi BEKLiYORSUNUZ?
İlimizde 46 STK bir araya gelerek Kudüs´ün İsrail´in başkenti olarak tanınması kararına tepki gösterdi. STK´lar adına konuşan TÜGVA İl Temsilcisi Erhak Çınar, "İlk kıblesine el uzatılan İslam Dünyasının mensuplarına sesleniyoruz; Daha neyi bekliyorsunuz? Daha ne kadar kendi kardeşlerinize, ümmetin meselelerine sağır ve dilsiz kalacak; görmezden geleceksiniz? Filistin dar bir coğrafyada bulunan bir takım insanların meselesi değil; tüm İslam aleminin namusudur. Celladına diz çöküp af dileme gafletinden kurtulunuz. Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir" dedi.
GÜNDEM
“Uyuşturucunun yüzde 75´i internetten pazarlanıyor”
“Uyuşturucunun yüzde 75´i internetten pazarlanıyor”
Kütahya´nın Emet Belediyesi, Adli Bilimler Derneği işbirliği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ecdad Derneği ve Emet Termal Resort´un katkılarıyla ´Bağımlı olma özgür ol´ konulu sempozyum düzenlendi.
GÜNDEM
Bu balığı görenler hayrete düşüyor
Bu balığı görenler hayrete düşüyor
Sivas´ta yetiştirdiği balıkların kafa yapısının insana benzemesi görenlerin şaşkınlık yaşamasına neden oluyor.
GÜNDEM
SİVAS TAM BİR ENERJİ ŞEHRİ
SİVAS TAM BİR ENERJİ ŞEHRİ
3. Maden Kenti Sivas Zirvesinin açılış programında konuşan Sivas Valisi Davut Gül, “Sivas´ın hangi bölgesine bakarsak bakalım yer altı ve yer üstü kaynakları açısından milli ekonomiye katkı sağlayacak çok önemli bir zenginliğin olduğunu görüyoruz. Kangal ve Divriği başta olmak üzere yer altı madenlerimizin yanı sıra özellikle rüzgâr ve güneşle birlikte termal kaynaklar açısından da ciddi bir potansiyele sahibiz. Bu açıdan tam bir enerji kenti de sayılırız. Madenciler zor şartlarda çalışarak ekonomiye katkı sağlayan insanlardır. Tabiri caizse ekmeğini taştan çıkaran insanlardır. Madencileri başkaları sever mi sevmez mi bilmem ama ben şahsen çok seviyorum…” dedi.
GÜNDEM
RAHMET VE MİNNETLE
RAHMET VE MİNNETLE
Yerli otomobilin konuşulduğu şu günlerde, havacılık tarihimize adını altın harflerle yazdırmış ve bundan tam 76 yıl önce ilk Türk yolcu uçağımızı üreterek ‘yerli ve milli´ vasfını sonuna kadar hak eden hemşehrimiz Nuri Demirağ´ı vefatının 60. yılında Sivas İrade gazetesi olarak rahmet ve minnetle anıyoruz.
GÜNDEM
Yapılan hizmetler il dışına da anlatılıyor
Yapılan hizmetler il dışına da anlatılıyor
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas´a gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz ve bölge illerin Muhtarlar Dernek Başkanları Sivas Belediyesi´nin çalışmalarını yerinde inceledi.
GÜNDEM
"Yerli otomobil Sivas´ta üretilsin"
"Yerli otomobil Sivas´ta üretilsin"
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, yerli otomobilin üretiminin Sivas´ta yapılmasını istediklerini belirterek, "Bedelsiz olarak arazi verebiliriz, altyapıyı hazırlayabiliriz, raylı sistemi fabrika alanı içine kadar ulaştırabiliriz. Yatırımcı için ne ihtiyaç olursa Sivas olarak yanlarında olacağımızı ve destekleyeceğimizi, o üretimin Sivas´ta faaliyete geçmesi için en az onlar kadar istekli olacağımızı bilmelerini istiyoruz." dedi.
GÜNDEM
Türkçe´yi doğru kullanmalıyız
Türkçe´yi doğru kullanmalıyız
Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı 2017 yılının "Türk Dili Yılı" olması münasebetiyle Yıldızeli´nde "Türkçemiz" konulu konferans verdi.
GÜNDEM
Anzer balına rakip çıktı
Anzer balına rakip çıktı
Sivas´ın Divriği ilçesinde 2 bin 500 rakım yükseklikte, 2 bin 700 farklı bitki türünden elde edilen Divriği balı dünyaca meşhur Anzer balına rakip oldu
GÜNDEM
Dünya Gıda Günü´nde farkındalık oluşturuldu
Dünya Gıda Günü´nde farkındalık oluşturuldu
"16 Ekim Dünya Gıda Günü" dolayısıyla Süleyman Demirel Ortaokulu´nda "Gıda Günü" etkinliği düzenlendi. Okulun kapalı spor salonunda gerçekleştirilen programa, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Milli Eğitim Şube Müdürü Ayhan Bülbül ve Okul Müdürü Mustafa Taş katıldı.
GÜNDEM
MYO´da yeni öğretim yılı törenle başladı
MYO´da yeni öğretim yılı törenle başladı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Suşehri Sağlık Yüksekokulu ve Timur Karabal Meslek Yüksekokulu´nun 2017-2018 eğitim,öğretim yılı düzenlenen törenle açıldı.
GÜNDEM
DR. MEHMET ÖZ´DEN ÖNEMLİ TAVSİYELER
DR. MEHMET ÖZ´DEN ÖNEMLİ TAVSİYELER
Dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Dr. Mehmet Öz sağlıklı yaşam konusunda altın öğütlerde bulundu. Sigaranın zararlarından, alternatif tıp konusuna kadar birçok konuda okuyucularına tavsiyede bulunan Dr. Mehmet Öz 7 maddede sağlıklı yaşamın sırrını verdi.
GÜNDEM
REFAH İÇİN ÜRETİM GEREKİR
REFAH İÇİN ÜRETİM GEREKİR
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve ilimizde üretilen ürünlerin tanıtıldığı “Sivas Markaları” Fuarının açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu´nun katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda konuşan Bakan Yılmaz, “Üretmek istihdam demektir, ihracat demektir, refaha doğru yol almak demektir. Şirketlerin de tanıtıma ihtiyacı var. Sadece üretmek de yetmez. Kaliteli üretim yaparak, markalaşmak lazım. Sivas´ın marka şehir olduğunu gösterebilmek için bir araya gelip iş yapabilmek ve proje ortaya koyabilmek önemlidir. Bu fuar da Sivas için bir başlangıçtır” dedi.
GÜNDEM
YÜK VAGONLARI SİVAS´TA ÜRETİLECEK
YÜK VAGONLARI SİVAS´TA ÜRETİLECEK
AK Parti Sivas Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet Habib Soluk, Sivas Kültür Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Soluk, Sivas´a yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
GÜNDEM
TOPRAĞA SU İNSANA EĞİTİM
TOPRAĞA SU İNSANA EĞİTİM
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tarım Fuarının açılışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın katılımıyla gerçekleştirildi.
GÜNDEM
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Sivas
 • Bugün  4 °
 • Pazar  8 °
 • Pazartesi  8 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  "Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan birsey kaybetmez."

  ANONIM
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

  İlginç Bilgiler