Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Maaşın Yüzde 60´ı KOSGEB´ten--Video
Maaşın Yüzde 60´ı KOSGEB´ten--Video
Sivas´ta işletmelerin nitelikli eleman desteği programına yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden KOSGEB İl Müdür Vekili Bahattin Ünal, “Burada işletmeler yükseköğretim kurumlarından mezun olmak şartıyla yeni bir kişiyi istihdam ettikleri zaman net maaşlarının yüzde 60´ını 3 yıl boyunca karşılıyoruz” dedi.
GÜNDEM
TÜDEMSAŞ Zarar Ediyor--Video
TÜDEMSAŞ Zarar Ediyor--Video
Vali Davut Gül, Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi Anonim Şirketi´nin (TÜDEMSAŞ) çalışmalarının değerlendirildiği toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, 2017 yılında şirketin zararının 15 milyon 700 bin lira olduğunu açıkladı. TÜDEMSAŞ´ta bulunan Bekir Torun Seminer Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Gül, “TÜDEMSAŞ iyi yönetilirse, iyi rekabet edebilirse hem Türkiye´ye hem dünyaya mal satarız. TÜDEMSAŞ´ın geleceğine TÜDEMSAŞ´ın yöneticileri, çalışanları karar verecek. İyi yönetilirse, rekabet edebilirse dünyada parmakla gösterilen şirketlerden olur” dedi.
GÜNDEM
Türkiye´nin Destekleri Anlatıldı
Türkiye´nin Destekleri Anlatıldı
Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent´in katkılarıyla “Türkiye´nin Destekleri” adlı program düzenlendi.
GÜNDEM
Avrupa´nın Tuzu Sivas´tan
Avrupa´nın Tuzu Sivas´tan
Sivas´ın Tuzlagözü köyünde üretilen sağlıklı kaynak tuzu, İsviçre başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor
GÜNDEM
Arap ülkelerine ihraç ediliyor
Arap ülkelerine ihraç ediliyor
Ülkemizde kayısı hasadının en son yapıldığı yer olan Sivas´ın Gürün ilçesinde toplanan kayısılar, Arap ülkelerine ihraç ediliyor
GÜNDEM
701 sayılı KHK ile 20 ihraç
701 sayılı KHK ile 20 ihraç
Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete´de yayımlandı. Kararname ile Sivas´ta terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu´nca devletin mili güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan 20 kişi kamu görevinden ihraç edildi.
GÜNDEM
SİVAS LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK
SİVAS LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK
TCDD Genel Müdürlüğünce yatırım programına alınan Lojistik Merkez Projesinde çalışmalar Eylül ayı içerisinde başlayacak. Vali Davut Gül, “2 Ağustos 2018 tarihinde altyapı ihalesi yapılacak olan merkezin bir yıl içerisinde inşaat işleri tamamlanarak Sivas Kongresi´nin 100. yılı olan 4 Eylül 2019 tarihinde açılışı gerçekleştirilecektir. Ülkemizin 9. Lojistik Merkezi Sivas, bir milyon ton taşıma kapasiteli olacak” dedi.
GÜNDEM
“Sivas´a Ancak Sivaslı Sahip Çıkar”
“Sivas´a Ancak Sivaslı Sahip Çıkar”
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, basın mensuplarıyla bir araya geldi. 24 Haziran´ı değerlendiren Milletvekili Soluk, seçimlerin huzur içinde geçmesinde yazılı ve görsel basının tavrının önemli bir rol oynadığını söyledi.
GÜNDEM
ULUSLARARASI ESER ANALİZİ KONGRESİ YAPILDI
ULUSLARARASI ESER ANALİZİ KONGRESİ YAPILDI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Eczacılık Fakültesi tarafından “Uluslararası Eser Analizi Kongresi (İTAC 2018)” düzenlendi. Kongrede konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven, “Ülkemiz adına, milletimiz adına, kendimiz adına bilim üreteceksek, rafta kalması için laf olsun, dosyaları doldurmak için faaliyetler yapmayacaksak yani gerçekten insanlığa faydalı bilimsel çalışmalar yapacaksak birilerimizin fedakâr olması gerekiyor” dedi.
GÜNDEM
ESTAŞ, istihdama devam ediyor
ESTAŞ, istihdama devam ediyor
Sivas´ın önemli sanayi kuruluşları arasında başı çeken ESTAŞ ikinci fabrikasını açtı. ESTAŞ ES2 fabrikasının açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Vali Davut Gül´ün yanı sıra çok sayıda il protokolü katıldı. Açılış töreninde konuşan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Endüstri4 uygulaması ile üretim yapacak fabrikada 120 kişinin istihdam edileceğini söyledi.
EKONOMİ
“Yaşanabilir Sivas için çalışacağız”
“Yaşanabilir Sivas için çalışacağız”
Saadet Partisi (SP) Sivas 1. sıra milletvekili adayı Dursun Coşar, “Her yönüyle yaşanabilir bir Sivas ve büyükşehir inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.
SİYASET
SİVAS KARARINI VERMİŞ
SİVAS KARARINI VERMİŞ
Ramazan Bayramının ikinci gününde Sivas´a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Sivas halkının kendilerinden hiçbir zaman desteğini esirgemediğini belirterek, “Bu toprakların, bu şehrin bir evladı olarak her zaman sizlerle gurur duyduk, sizler bizim baş tacımızsınız. Asla başımızı öne eğdirmediniz. Yüreğinizdeki heyecan daim olsun, her şey gönlünüzce olsun. Sivas gün bugün diyor. Sivas kararını vermiş, pazar gününü iple çekiyor. Recep Tayyip Erdoğan´a, AK Parti´ye, bu kutlu yürüyüşe sahip çıktığı için bütün Yiğidolara, hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.
SİYASET
Yasin Tekstil´den yatırım kararı
Yasin Tekstil´den yatırım kararı
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in daveti üzerine Sivas´a gelen Yasin Teksktil A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Karagöl, Sivas´a yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi. Karagöl, “Memleketimize yatırım ve istihdam sağlayacağımız için mutluyuz. Ticaret Odamızın yeni heyecanıyla beraber yatırımlarımızı büyüteceğiz. Sivas teşvikli bölgelerde 6. sırada olsa yatırımlarımızı en az iki katına çıkaracaktık” dedi.
EKONOMİ
DERDİMİZ SİVAS´IN HAK ETTİĞİ YERLERE GELMESİ
DERDİMİZ SİVAS´IN HAK ETTİĞİ YERLERE GELMESİ
Sivas gündemine dair açıklamalarda bulunan MHP Sivas Milletvekili adayı Volkan Uygunuçarlar, “Amacımız hep beraber şehrimize daha iyi bir hizmet sağlamak. Çocukluğumuz gençliğimiz Sivas´ta geçti. Sivas´ın ne sıkıntısı var bizlerde sizler gibi yaşadık. Gayemiz hep birlikte tüm STK´larımızla tüm dertleri beraber istişare etmek ve bizim alanımızda bizim üzerimize düşeni kendimize bir vebal olarak bilerek yoğun bir şekilde çalışmak” dedi.
GÜNDEM
İHRACATTA 61. SIRADAYIZ
İHRACATTA 61. SIRADAYIZ
Türkiye İhracatçılar Meclisi´nin açıkladığı verilere göre 2018 yılının ilk 5 aylık bölümünde Sivas ihracatta 61. sırada kendine yer buldu. İstatistiki verilere göre 2014 yılında 81 milyon 400 bin dolara yükselen ilimiz ihracatı sonraki yıllarda düşüşe geçti. Sivas, 2018 yılı ilk 5 aylık sürece bakıldığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış yakaladı. 2017´de ilk 5 aylık dönemde 22 Milyon 156 bin dolar ihracat gerçekleşirken, bu yılın ilk 5 aylık diliminde ise 32 Milyon 675 bin dolar ihracat gerçekleşti.
GÜNDEM
KANSER HÜCRELER TEMİZLENİYOR
KANSER HÜCRELER TEMİZLENİYOR
15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmek istenilen darbe girişiminin ardından aradan geçen yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde Sivas sınırları içerisinde 4 bine yakın kişi hakkında idari ve adli işlem yapıldı. Bu kapsamda 978 kişi kamudan ihraç edilirken, 945 kişi hakkında da tutuklama kararı çıktı. FETÖ/PDY ile mücadele konusunda gazetemize özel açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, “4 bin kişi hakkında işlem yapılmasına rağmen kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişinde herhangi bir problem yaşanmadı. Kanser hücreler devletten temizlenince kalan görevliler daha fedakârca çalıştılar. Görevden alınanların eksikliklerini hissetmedik” dedi.
GÜNDEM
İŞADAMLARINA YATIRIM DAVETİ
İŞADAMLARINA YATIRIM DAVETİ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, 7 Haziran´da altyapı ihalesi yapılacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi için yatırımcılara çağrıda bulundu. Eken, “Sivas 2. OSB ve Lojistik Merkezi ile önemli bir cazibe merkezine dönüşüyor. Her parselinden demir yolu geçecek fabrikalar için yer tahsis etmeye başlıyoruz. Karlı bir yatırım için işadamlarını Sivas´a bekliyoruz” dedi.
GÜNDEM
“DÖVİZLE BORÇLANMAYIN”
“DÖVİZLE BORÇLANMAYIN”
Vali Davut Gül, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı´na seçilen Mustafa Eken´e iadeyi ziyarette bulundu. Vali Gül, ekonomik sıkıntıların aşılacağını belirterek, işadamlarına dövizle borçlanma konusunda uyarıda bulundu.
GÜNDEM
Vali Gül: “Önemli bir yol kat ettiniz”
Vali Gül: “Önemli bir yol kat ettiniz”
Nisan ayında gerçekleştirilen Borsa seçimleri sonrası yeniden seçilen Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu´nu ziyaret eden Sivas Valisi Davut Gül; “Ticaret borsaları birebir vatandaşla doğrudan çalışan kurumlar. TOBB´un bu anlamda etkinliğini biliyoruz. Çalışmalarını biliyoruz. Üreticinin ihracatçının önünü açıyorlar. Sanayicinin önünü açıyorlar. Önemli projeleriniz var ve bu dönemde hayata geçirerek önemli bir yol kat ettiniz” dedi.
GÜNDEM
TÜDEMSAŞ´A GÜVENİMİZ TAM
TÜDEMSAŞ´A GÜVENİMİZ TAM
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TÜDEMSAŞ´ın stratejik öneminin yanı sıra tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi. Aka, “TÜDEMSAŞ önemli bir fabrikamız ve ülkemizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından bir tanesi karşılıyor. Bu bakımdan zaman kaybına tahammülü yok. TÜDEMSAŞ, kendisini geliştirmesi, seri, hızlı kaliteli üretim yapması, yeni şeyler üretmesi, ürün çeşitliliğini geliştirmesi gereken önemli stratejik fabrikalarımızdan bir tanesidir” dedi.
GÜNDEM
“Sanayimizi güçlendirerek ihracat yapmalıyız”
“Sanayimizi güçlendirerek ihracat yapmalıyız”
Basın mensuplarıyla bir araya gelen İYİ Parti Sivas milletvekili aday adayı Selma Kocaman Hüdai, “Sivas´ın büyükşehir olacağına yönelik sürekli söylentiler var ancak Sivas´ın büyük şehir olması için önce sanayimizi güçlendirerek ihracat yapmalıyız” dedi.
GÜNDEM
EKEN: “AMACIMIZ SİVAS´A HİZMET ETMEK”
EKEN: “AMACIMIZ SİVAS´A HİZMET ETMEK”
Dün gerçekleştirilen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) başkanlığı seçimlerine Osman Yıldırım ve ekibinin çekilme kararı alması damga vurdu. Grubundaki meclis üyeleriyle saat 10.00´da basın mensuplarının karşısına çıkan Yıldırım, 8. Komite seçimlerinin 6 Mayıs´ta tekrardan gerçekleştirilmesine tepki göstererek olayda Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) parmağının olduğunu iddia etti. “Karşı tarafın listeleri gerçek şekilde incelendiğinde FETÖ ile ilgili ilişkileri olanlar görülecektir” diyen Osman Yıldırım, cumhuriyet savcılarını göreve davet ederek, “Biz TSO defterini buradaki arkadaşlarımızla birlikte kapattık. Aynı havayı teneffüs etmek istemiyoruz. İnsan hayatta onuru için yaşar” dedi. Sabahki basın toplantısının ardından saat 16:00´da bu sefer Mustafa Eken basın mensuplarının karşısına geçti. Yıldırım´ın FETÖ iddialarını sert bir dille eleştiren Eken, “Çamur at izi kalsın mantığı sandığa yansımamıştır. Kimsenin küsmeye, sandıktan kaçmaya da hakkı yoktur. Bizler üyelerimizin desteğiyle seçimlerimizi kazandık. İftiralarla, dedikodularla uğraşmayacağız. İşimize bakacağız. Amacımız Sivas´a ve Ticaret ve Sanayi Odamıza hizmet etmektir” dedi.
GÜNDEM
“Gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum”
“Gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum”
Teması "Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları", sloganı da “Ahican Sivas Yollarında" olarak belirlenen ve 3 binin üzerinde robotun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Robot Yarışması´nın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; "Bu süreçte en önemli avantajımız, teknoloji ile iç içe yaşayan, araştıran, üreten, öğrenen, geliştiren, sorgulayan genç ve çalışkan bir nesle sahip olmamızdır. Bu gençlerimiz başta olmak üzere, tüm gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum" dedi.
GÜNDEM
İş toplantısından dönünce fabrikasını yerinde bulamadı
İş toplantısından dönünce fabrikasını yerinde bulamadı
Sivaslı iş adamı iki yıl önce iş toplantısı için gittiği İstanbul´dan Sivas´a döndüğünde, fabrikasında ki makinelerin yerinde olmadığını gördü.
GÜNDEM
İŞGEM GİRİŞİMCİLERE KUCAK AÇACAK
İŞGEM GİRİŞİMCİLERE KUCAK AÇACAK
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde yer alan Sivas İş Geliştirme Merkezi´nin açılışı yapılarak hizmete girdi. Sivas Valisi Davut Gül, “Sivas´taki işletmeleri her alanda desteklemek, onların finansal kaynaklara erişimini sağlamak, iş geliştirmeleri yeni iş ve pazar sağlıklı büyümelerini, bölgede istihdam sağlamak, girişimcilik ruhunu artırmak, işgücünün bölgede kalmasını, yeni sektörler oluşturmak amacındayız” dedi.
GÜNDEM
TKDK, yatırımcıyı cesaretlendiriyor
TKDK, yatırımcıyı cesaretlendiriyor
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu´nun (TKDK) çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Davut Gül, “TKDK´nın birçok faydası var ama en önemli faydası yatırımcıyı cesaretlendiriyor. Yani yatırımcı hibe alıyor aynı zamanda kendisi de para koymuş oluyor. Dolayısıyla da bir toplam yatırım büyüklüğü ortaya çıkmış oluyor” dedi. TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “2011 yılından itibaren yani IPARD Programının Türkiye´de proje kabul etmeye başladığı ilk yıldan itibaren son yıla kadar hep en önde, ilk 5 il içerisinde yer aldık. Netice olarak da Türkiye´de en fazla proje destekleyen 2´nci, en fazla hibe veren 4´üncü il olarak IPARD I dönemini kapatmış olduk” diye konuştu.
EKONOMİ
Marble 24. Fuarı´nda Sivas rüzgârı
Marble 24. Fuarı´nda Sivas rüzgârı
Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Gültekin Coşkun Cumhuriyet Teknokent´te kurduğu “Ulusal Zemin Güvenliği Enstitüsü”nü İzmir´de düzenlenen 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknoloji Fuarı´nda tanınarak sergiledi.
GÜNDEM
Sivas merkezli FETÖ/PDY operasyonu
Sivas merkezli FETÖ/PDY operasyonu
Sivas merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması´na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 8 zanlıdan 4´ü tutuklandı.
GÜNDEM
İZMİR SAHİLLERİNİN TRAVERTENİ SİVAS´TAN
İZMİR SAHİLLERİNİN TRAVERTENİ SİVAS´TAN
İzmir´in Çeşme ilçesinin ünlü Dalyan sahili Sivas´tan gönderilen travertenlerle güzelleşiyor. Özmersan Mermer´in sahibi Zeki Özdemir, Sivas´ın önemli maden rezervlerinden sarı travertenin İzmir´de de kullanılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Özdemir, “Bu taşımız altın sarısı rengiyle çok tercih ediliyor. Sivas´tan hemen hemen dünyanın dört bir tarafına ihraç ediyoruz. En önemli özelliği ise dayanıklılığı” dedi.
GÜNDEM
Sivas ihracatı yükselişte
Sivas ihracatı yükselişte
İlimizin ihracatı 2018´in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyon 746 bin dolar artarak 19 milyon 503 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.
EKONOMİ
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
Sivas
 • Bugün  3 °
 • Perşembe  3 °
 • Cuma  3 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

  Hacı Bektaşı Veli
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

  İlginç Bilgiler 5