Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Çiftçilerimizin desteklenmesi şart
Çiftçilerimizin  desteklenmesi şart
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, özel şirketlere ve sulama birliklerine elektrik borcu olan çiftçilerin tarım desteğinden faydalanabilmesi için kanun teklifi verdi. Karasu, kanun teklifinin gerekçe bölümünde “Özellikle döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle maliyeti bir kat daha artan tarımsal ürün ithalatının minimum düzeye indirilmesi için çiftçilerimizin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.
GÜNDEM
İnşaat sektörü sıkıntıda
İnşaat sektörü sıkıntıda
İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Sivas´ta faaliyet gösteren firmaların daha çok ithalatçı firmalar olmaları nedeniyle inşaat sektörü dışında olumsuz bir etkilenme olmadığını dile getirdi. İŞKUR) İl Müdürü Canpolat, “İnşaat sektöründe geçmiş yıllardan kaynaklanan yoğun bir şişkinlik olmasından dolayı çalışan sayısında azalma görüldü. Ancak bu azalma ilde istihdam oranında yani işe girişler anlamında herhangi bir olumsuzluğa neden olmadı. Bu yıl Temmuz ayında olmamıza rağmen 4 bin 100 kişi işe yerleştirildi. Hedefimiz 1 yıl içerisinde 8 bin kişiyi işe yerleştirmekti. Yıl sonuna doğru hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.
EKONOMİ
Hedef 500 Bin Büyükbaş
Hedef 500 Bin  Büyükbaş
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü´nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, geniş topraklara sahip Sivas´ta yeterli sayıda hayvan olmadığını söyleyerek, “Küçükbaş hayvan sayımız yaklaşık 600 bin, büyükbaş hayvan sayısı yaklaşık 360 bin civarında. Bu sayı ilimiz coğrafyasına baktığımızda oldukça düşük. Bizim ilk hedefimiz büyükbaş hayvan sayısını 500 bine küçükbaş hayvan sayısını da 1 milyona çıkarmak” dedi.
GÜNDEM
İhracat Arttı İthalat Azaldı
İhracat Arttı  İthalat Azaldı
Sivas ekonomisi için sevindiren veriler Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´ndan geldi. İki kurum tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre ilimizde ihracat 2019 yılı Mayıs ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 42,1 oranında artarak 10 milyon 703 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. İthalat ise yüzde 51,7 oranında azalarak 4 milyon 652 bin dolar olarak kayıtlara geçti.
EKONOMİ
Aksöz´ün Projesine TÜBİTAK Desteği--Video
Aksöz´ün Projesine  TÜBİTAK Desteği--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Arş. Gör. Dr. Ahmet Aksöz tarafından hazırlanan “M2M Destekli Yüksek Frekanslı Kesintisiz Güç Kaynağı” başlıklı proje TÜBİTAK TEYDEB Teknogirişim desteği alacak.
GÜNDEM
Sivas Hak Ettiğini Alamıyor
Sivas Hak Ettiğini Alamıyor
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Yatırımlar Sivas´ın hak ettiği oranda değil. Sivas, hak ettiği oranda yatırımları alırsa tarım ve hayvancılık noktasında ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.
GÜNDEM
“Enerji Doğru Tüketilmiyor”--Video
“Enerji Doğru Tüketilmiyor”--Video
VERİMDER, ‘Anadolu Buluşmaları´nın 12.´sini Sivas´ta gerçekleştirdi. Programda konuşan VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Erkin; “Türkiye Cumhuriyetinde enerjinin yüzde 55´i konutlarda ve aynı zamanda binalarda tüketiliyor. Ve doğru şekilde tüketilmiyor. Maalesef bu tüketimin yüzde 80´i de verimsiz şekilde tüketiliyor” dedi.
GÜNDEM
Bakanlık Göz Açtırmıyor
Bakanlık Göz Açtırmıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aldıkları işleri kötüye kullanan çok sayıda yapı müteahhidinin yetki belgesini iptal etti. Özellikle belediyelere iş yapan çok sayıda yapı müteahhidi ve firmanın yetki belgelerinin iptal edildiği karar, Resmi Gazete´de yayımlandı. Kararda, Sivas Belediyesi´ne iş yapan 1 müteahhit de yer aldı.
GÜNDEM
“Yetersiz Beslenme Sorunu Derinleşmekte”
“Yetersiz Beslenme Sorunu Derinleşmekte”
Ekim ayı içerisinde kutlanan Dünya Gıda Günü münasebetiyle Saadet Partisi (SP) Sivas Kadın Kolları Başkanlığı tarafından kent meydanında basın açıklaması yapıldı.
GÜNDEM
“Alternatif Ürünlerin Üretilmesi Sevindirici”
 “Alternatif Ürünlerin Üretilmesi Sevindirici”
Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ayçiçeği hasadı yapılan işletmeyi ziyaret etti. Yıldız, “İlimizde alışılagelmiş ürünlerin dışında alternatif ürünlerin üretilmesi ve planlı bir üretim sisteminin gelişmesi ilimiz tarımı ve bizler için sevindirici, bu tip işletmelerin sayısının artması gerekiyor” dedi.
GÜNDEM
Çin Tehdidi Çekirdek Üreticisi Tedirgin Ediyor
Çin Tehdidi Çekirdek Üreticisi Tedirgin Ediyor
Sivas´ta başlayan çekirdek hasadı üreticinin yüzünü güldürse de, Çin´den ithal edilen ucuz ve kalitesiz çekirdek üreticileri endişelendiriyor.
GÜNDEM
‘Milli Tarım, Milli Tohumu´ Destekliyoruz
‘Milli Tarım, Milli Tohumu´ Destekliyoruz
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ‘Milli Tarım, Milli Tohum´ konusunda yaptığı açıklamalara tam destek verdiklerini söyledi.
GÜNDEM
Sivas´ta Üretimden Çok Tüketim Var!
Sivas´ta Üretimden Çok Tüketim Var!
Geçici dış ticaret verilerine göre ilimizde ihracat 2018 yılı Haziran ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 27,4 azalarak 6 milyon 470 bin dolar, ithalat yüzde 62,9 artarak 4 milyon 672 bin dolar olarak gerçekleşti.
GÜNDEM
“Sivas´a Ancak Sivaslı Sahip Çıkar”
“Sivas´a Ancak Sivaslı Sahip Çıkar”
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, basın mensuplarıyla bir araya geldi. 24 Haziran´ı değerlendiren Milletvekili Soluk, seçimlerin huzur içinde geçmesinde yazılı ve görsel basının tavrının önemli bir rol oynadığını söyledi.
GÜNDEM
FİĞ BALYALARININ İLGİNÇ GÖRÜNTÜSÜ
 FİĞ BALYALARININ İLGİNÇ GÖRÜNTÜSÜ
TİGEM´e ait yem bitkisi tarlasında hasadın ardından tarlada oluşturulan fiğ balyaları ilginç bir görüntü oluşturdu
GÜNDEM
“Seçimden sonra tabana vurur”
“Seçimden sonra tabana vurur”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, patates ve soğan fiyatlarındaki sert yükselişe ilişkin, “Bizim soğanımız da patatesimiz de çok. Seçimlerden sonra kesinlikle normale biner, fiyatlar da tabana vurur” dedi.
EKONOMİ
“Yaşanabilir Sivas için çalışacağız”
“Yaşanabilir Sivas için çalışacağız”
Saadet Partisi (SP) Sivas 1. sıra milletvekili adayı Dursun Coşar, “Her yönüyle yaşanabilir bir Sivas ve büyükşehir inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.
SİYASET
SIFIR ATIK KONTEYNERLERİ TANITILDI
SIFIR ATIK KONTEYNERLERİ TANITILDI
Sivas Belediyesi daha temiz bir çevre için ‘Sıfır atık´ hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın destekleriyle sürdürülen ´sıfır atık´ projesi kapsamında Sivas Belediyesi bünyesine dâhil ettiği son teknolojik geri dönüşüm makineleri tanıtıldı.
GÜNDEM
Faizsiz kredi için süreç başladı
Faizsiz kredi için süreç başladı
Ülkedeki büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla hayata geçirilen 250 Bin Düve Projesi´ne ilişkin bilgi veren Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü İsmail Köse, “2 yıl ödemesiz, 7 yıl faizsiz hayvancılık kredisi çıktı. 100 bin lira tutarında. Küçük aile işletmesini desteklemeye yönelik bir proje. Çiftçinin ahırındaki hayvanı 15 başa tamamlayacak proje” dedi.
EKONOMİ
BESiCiLER RAMAZAN´I BEKLiYOR
BESiCiLER RAMAZAN´I BEKLiYOR
Sivas heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte bu yıl Malatya´da 12´ncisi gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarını ziyaret ederek, fuar kapsamında Koyun Kırkım Yarışması ve Şenliği´ne katıldı.
EKONOMİ
BUZAĞI KAYIPLARI ÖNLENECEK
BUZAĞI KAYIPLARI  ÖNLENECEK
Karayün Köyü´nde üreticilere yönelik ‘Buzağı ölümlerinin önlenmesi´ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, “Türkiye´de buzağı ölümleri %15 seviyelerinde, büyük işletmelerde ölüm oranları %1-2 seviyelerinde ama küçük işletmelerimizde buzağı ölümleri üst seviyelerde. Bakanlık olarak hedefimiz ilk etapta %5 seviyelerine indirmek” dedi.
GÜNDEM
Peynir diye bitkisel yağ satmışlar!
Peynir diye bitkisel yağ satmışlar!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. Bunlar arasında Sivas menşeli iki firmanın ürünü de yer aldı. Yağlı tulum peynirine bitkisel yağ kattığı tespit edilen bu firmaların ürünleri Cemalzade ve Emiray olarak açıklandı.
GÜNDEM
Cari açığımız 20 milyon dolar
Cari açığımız 20 milyon dolar
Sivas´ın 2017 yılı cari açığı 20 milyon dolar olarak açıklandı
EKONOMİ
SANAYiDE EKMEK KÜÇÜLÜYOR!
SANAYiDE EKMEK KÜÇÜLÜYOR!
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2017 yılına ilişkin "Sanayi Kapasite Raporu İstatistikleri"ni açıkladı. İstatistiklerde, Sivas´ta sanayi sektöründe çalışanların sayısının her geçen gün düştüğü gözlemlendi. İlimizde 2014 yılında 12 bin 217 kişi sanayi sektöründe çalışırken 2017 yılında bu rakam 10 bin 983 kişiye geriledi. II. OSB´nin faaliyete geçmesiyle birlikte bu sayının istenen düzeylere gelmesi bekleniyor
EKONOMİ
“Büyükşehir nüfusundan belli olur”
“Büyükşehir nüfusundan belli olur”
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, "Sivas büyükşehir olmalı ama tabelamız mı büyük olacak yoksa ithalatımızla, ihracatımızla, sanayimizle hedefler katlayarak gidip mi büyükşehir olacağız? Yiğit yumruğundan belli olur; büyükşehir ise istihdamdan ithalatından, ihracatından, nüfusundan belli olur" dedi
SİYASET
Kam milinden tümör protezine
Kam milinden tümör protezine
Sivas´ta kam mili üretip dünya devlerine pazarlayan ağır sanayi firması, bir ilke imza atarak boyutlandırılabilen kemik protezleri üretti. İnsan saçının 30´da 1´i oranında hassasiyet ile otomobil parçası üreten firmanın üretmeyi başardığı kemik protezleri ürünler hastalarda kullanılmaya başladı
GÜNDEM
KOMBİNALARA DİŞİ HAYVAN KONTROLÜ
KOMBİNALARA DİŞİ HAYVAN KONTROLÜ
Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ilimizde bulunan kesimhanelerde dişi hayvan kesim kontrolü için Yıldız Et Kombinasında ziyaretlerde bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2018 yılının "Hayvan Hastalıklarıyla Mücadelede Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi Yılı" olarak ilan edilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldız, yıllık ortalama %15 olan buzağı ölümlerini 2018 yılında %5 seviyelerine indirilmesini hedeflediklerini belirtti.
GÜNDEM
ESTAŞ KEMİK İMPLANT ÜRETİMİNE BAŞLADI
ESTAŞ KEMİK İMPLANT ÜRETİMİNE BAŞLADI
İlimizde Volvo, Renault, Nissan, Mitsubishi, Scania gibi dünyaca ünlü firmalara eksantrik mili üreten ESTAŞ, medikal sektörüne de girerek, kemik implant üretimine başladı. Türkiye´de ilk kez ESTAŞ tarafından üretilen kemik implantlarıyla dışa bağımlılığın bitirilmesi, ardından dünya ülkelerine ihracat yapılması hedefleniyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş, “Hasarlı kemiğin yerine ikame edilebilecek parçayı üretiyoruz. Hasta, bunu ömrünün sonuna kadar kullanabiliyor. Mühendislik çalışmaları ve simülasyonları tamamlanmış, test edilmiş bir ürün” dedi.
GÜNDEM
Ziraat Odası´ndan ZAM TEPKiSi
Ziraat Odası´ndan ZAM TEPKiSi
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ bir basın toplantısı düzenleyerek, motorine gelen zammın çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi. Çetindağ, "Şu anda gündemde olan konuların başında mazot fiyatları geliyor. Mazot fiyatı 5 lirayı geçti, aldı başını gidiyor. Dolar ve Euro arttığı sürece mazottaki fiyat artışına herhalde kimse ´dur´ diyemeyecek. Mazot fiyatlarındaki artış en çok çiftçiyi etkiledi. Girdi fiyatları artınca çiftçimizin beli büküldü" dedi.
GÜNDEM
İhracat yüzde 2,4, ithalat yüzde 17 azaldı
İhracat yüzde 2,4, ithalat yüzde 17 azaldı
Sivas´ta ticaret önceki yıla oranla geriledi.
GÜNDEM
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Toplum Çocuk Eğitimine Önem Vermelidir - 2
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Faydasız İşlerden Kaçınmalıyız
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
Yazık Hemde Çok Yazık… Türk Futbolu Sizinle Yok Oluyor…
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Bencillik ve Cehalet
Dursun Yıldız
Dursun Yıldız
Sen Hakkını Helal Eyle
Hanife Döner
Hanife Döner
Dünya 10 Numarasını Kaybetti
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.8472
EURO
9.5106
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

ATATÜRK
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1