Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
“Bir Millet İki Devlet”
“Bir Millet İki Devlet”
Türkiye-Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar Azerbaycan -Türkiye diplomatik ilişkileri Sivas İrade Gazetesi okurları için değerlendirdi.
GÜNDEM
Her Fidana Bir Şehit İsmi Verildi
Her Fidana Bir Şehit İsmi Verildi
Sivas´ta bir grup köy sakini, ağaç fidanları ile 10 kilometre uzaklıktan fark edilebilen ay yıldız oluşturdu, diktikleri her fidana da bir şehidin ismi verildi
GÜNDEM
İthalatta 55. Sıradayız
İthalatta 55. Sıradayız
Ticaret Bakanlığı illerin ithalat-ihracat sıralamasını açıkladı. 2020 yılının ilk 8 aylık verilerine göre Sivas ithalatta 55. sırada yer aldı.
GÜNDEM
Aynı Bedenin Uzuvlarıyız
Aynı Bedenin Uzuvlarıyız
Ermenistan´ın Azerbaycan´a yönelik saldırılarına ve Azerbaycan topraklarını işgaline bir tepki de Türk Ocakları Sivas Şubesi´nden geldi. Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, “Bir kere daha ifade ediyoruz ki kalıcı barışın tek yolu, işgalci Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarından tamamen çekilmesidir. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti´nin bireyleri olarak Azerbaycan Türkleriyle dost ve müttefik ülkelerin mensupları değiliz; kardeşiz, aynı bedenin uzuvlarıyız. Buna istinaden sonuna kadar Azerbaycan´ın yanındayız. Yaşasın Türk devletlerinin dayanışması, var olsun can Azerbaycan” dedi.
GÜNDEM
Erdoğan´a “Teşvik” Mektubu
Erdoğan´a “Teşvik” Mektubu
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Ekim ayı Meclis Toplantısı online gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan STSO Başkanı Mustafa Eken, Demirağ OSB´nin 6.Bölge teşvik kapsamına alınması konusunun çok önemli olduğunu belirterek “Yönetim kurulumuzla birlikte mektup hazırlıyoruz, direkt cumhurbaşkanımıza bu mektubumuzu göndereceğiz” dedi.
GÜNDEM
Azerbaycan´a Tam Destek--Video
Azerbaycan´a Tam Destek--Video
Sivas Belediye Meclisi Ekim ayı toplantılarının ikinci oturumunda Azerbaycan´a destek verildi. Mecliste siyasi partilerin ortak imzasıyla hazırlanan bildiriyi okuyan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Azerbaycan´ın gerçekleştirdiği vatan savunmasını sonuna kadar destekliyoruz” dedi.
GÜNDEM
Azerbaycan´a Destek İçin Araç Konvoyu Oluşturuldu
Azerbaycan´a Destek İçin Araç Konvoyu Oluşturuldu
Sivas´ta vatandaşlar Azerbaycan´a destek için araçlarıyla konvoy oluşturup şehir turu attı.
GÜNDEM
Azerbaycan´ın Yanındayız
Azerbaycan´ın Yanındayız
İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarında konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Ermenistan´ın Azerbaycan´a gerçekleştirdiği saldırıyı kınayarak, “Can Azerbaycan´ın dün olduğu gibi bugün de yarın da yanında olduğumuzu yüksek bir sesle yenileyerek ifade ediyoruz” dedi.
GÜNDEM
Sivasspor İle Azeri Rakibinden Kardeşlik Mesajları
Sivasspor İle Azeri Rakibinden Kardeşlik Mesajları
Sivasspor´un UEFA Avrupa Ligi´nde eşleştiği Azerbaycan´ın Qarabağ takımı ile sosyal medya üzerinden kardeşlik mesajları verildi.
SPOR
Türkiye´nin Tek Temsilcisiyiz--Video
Türkiye´nin Tek Temsilcisiyiz--Video
UEFA Avrupa Ligi´nde ülkemizi temsil edecek tek kulüp olan Demir Grup Sivasspor´un grup aşamasında rakipleri belli oldu. Temsilcimiz Vıllarreal CF, Qarabağ FK ve Maccabi Tel-Aviv FC´nin olduğu I grubunda yer aldı.
SPOR
Kardeş Ülkeye Sivas´tan Destek
Kardeş Ülkeye Sivas´tan Destek
Sivas´ta İtfaiye Haftası nedeniyle gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı. Tatbikatta itfaiye aracının merdiveniyle 30 metre yüksekliğe çıkan itfaiye erleri Azerbaycan ve Türkiye bayrakları açarak kardeş ülkeye destek mesajı verdi.
GÜNDEM
Tatbikatta Azerbaycan Bayrağı Açtılar--Video
Tatbikatta Azerbaycan Bayrağı Açtılar--Video
Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından İtfaiye Haftası nedeniyle gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı, tatbikatta Türk bayrağının yanında Azerbaycan bayrağı da açıldı.
GÜNDEM
Azerbaycan´ın Yanındayız
  Azerbaycan´ın Yanındayız
Ermenistan Azerbaycan´a gerçekleştirdiği saldırıya tepki gösteren BEM-BİR-SEN Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu; “Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden yüz bulan Ermenistan, son günlerde hadsizliğini arttırarak alçakça saldırılarda bulunmaktadır. Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanındayız” dedi.
GÜNDEM
Sivasspor´dan Azerbaycan´a Destek
Sivasspor´dan Azerbaycan´a Destek
Ermenistan´ın saldırıları karşısında taarruza geçen Azerbaycan ordusuna bir destekte Demir Grup Sivasspor kulübünden geldi.
SPOR
İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI--VİDEO
İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI--VİDEO
Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre Sivas´ta ihracat 2020 yılı Temmuz ayında, 2019 yılının aynı ayına göre yüzde 2,7 artarak 8 milyon 147 bin dolara ulaştı; ithalat ise yüzde 39,6 azalarak 2 milyon 520 bin dolara geriledi.
GÜNDEM
DOĞAL GAZ KEŞFİNİ ÖNEMSİYORUZ
DOĞAL GAZ KEŞFİNİ ÖNEMSİYORUZ
Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Mehmet Zahit Tokgöz, “Karadeniz´de bulunan doğal gaz keşfini önemsiyoruz. İnşallah bu keşiflerin ve sonucunda üretimlerin devamı gelir. Başta ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam âlemine hayırlar getirir. Enerjide dışa bağımlığımız azalır. Ülkemizin huzur ve refahına katkı sağlar” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM
Çarboğa´nın Kitabı Bakü´de Yayımlandı
  Çarboğa´nın Kitabı Bakü´de Yayımlandı
Azerbaycan Atatürk Merkezi, Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kenan Çarboğa´nın “Turan Aşkı” isimli şiir kitabını Bakü´de yayımladı.
GÜNDEM
Rektör Yıldız´dan Protokol Atağı
 Rektör Yıldız´dan Protokol Atağı
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ve Uluslararası Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Prof. Dr. Ali Aksu, İran´ın Tebriz şehrinde çeşitli üniversitelerle işbirliği protokolü imzaladı. Oğuzhan SARZEP Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ve Uluslararası Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Prof. Dr. Ali Aksu, İran´ın Tebriz şehrinde 25-26 Ocak tarihleri arasında temaslarda bulunarak çeşitli üniversitelerle işbirliği protokollerine imza attılar. İlk gün Tebriz Üniversitesi´ne ziyarette bulunan Rektör Yıldız ve Prof. Dr. Aksu, Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mir Reza Majidi ve rektör yardımcılarının da katıldığı toplantıda iki üniversite arasında çeşitli konuları kapsayan işbirliği protokolü imzalandı. İmzanın ardından üniversitenin bazı birimleri ve merkezleri ziyaret edildi. Tebriz Üniversitesi temaslarının ardından Tebriz Başkonsolosu Hüseyin Güngör´ün de katılımlarıyla Doğu Azerbaycan Eyaleti Valisi Muhammad Reza Purmuhammadi ziyaret edildi. İkinci gün ise Şehit Medeni Üniversitesi ve Sehend Teknik Üniversitesi ile Erasmus ve çeşitli konularda protokol imzalandı. İmza törenine Rektör Yıldız, Prof. Dr. Aksu, Şehit Medeni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Velizadeh, Sehend Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rasool Azari Khosroshahi, her iki üniversitenin rektör yardımcıları ve dekanlar katıldı. Toplantıda iki üniversite arasında yapılacak işbirlikleri ele alındı.
GÜNDEM
İhracatta Kan Kaybı!
İhracatta Kan Kaybı!
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2019 yılına ilişkin ihracat rakamlarını il il açıkladı. Geçen yıl ülkemizde ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılırken Sivas´ta arzu edilen başarı yakalanamadı. 2018 yılında 83 milyon 4 bin dolarlık ihracatın gerçekleştirildiği ilimizde 2019 yılında 76 milyon 989 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilebildi. 2019´u önceki seneye nazaran 6 milyon 15 bin dolarlık düşüşle kapatan Sivas kan kaybetti.
GÜNDEM
İthalatta Rekor Artış!
İthalatta Rekor Artış!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verileri açıklandı. Verilere göre Sivas´ta 2019´un Ekim ayında ithalat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 84,2 oranında artarak 3 milyon 398 bin dolar olarak gerçekleşti.
GÜNDEM
Okyay, Bronz Madalya Kazandı
Okyay, Bronz Madalya Kazandı
Gaziantep´te düzenlenen “Naim Süleymanoğlu Halter Turnuvasında” Sivas Sporcu Eğitim Merkezi sporcusu Ahmet Turan Okyay, 73 kiloda 141 kilo koparma, 171 kilo silkme yaparak üçüncü oldu.
SPOR
Sloganda Kalmasın --Video
Sloganda Kalmasın --Video
Azerbaycan ve Türkiye arasında kültür köprülerinin kurulması amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi işbirliğinde “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Elçileri: Kadı Burhaneddin Sempozyumu” gerçekleştirildi. Programda konuşan Rektör Alim Yıldız, Türkiye ve Azerbaycan için kullanılan “iki devlet bir millet” ibaresinin sloganda kaldığını söyledi ve kültür birliğini kurmak ve ortak değerleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizdi.
GÜNDEM
Judoculardan Uluslararası Başarı
Judoculardan Uluslararası Başarı
Kırşehir´de düzenlenen Uluslararası Cumhuriyet Kupası Judo Turnuvası´nda Sivas Telekom Spor Kulübü judocuları 3 sıklette dereceye girmeyi başardı.
SPOR
Kültür Birliğini Ön Plana Çıkartacağız
Kültür Birliğini Ön Plana Çıkartacağız
Bakü´de, "Türk Dünyası Elçileri: Nesimi" konulu sempozyum düzenlendi. Programa katılan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Nesimi´nin, Kadı Burhaneddin ve Ahmedî ile birlikte 14´üncü yüzyılda yaşayan Türk dünyasının üç büyük şairinden biri olduğunu hatırlatarak, "Azerbaycan ve Türkiye arasında çok fazla ortak nokta var. Kardeş ülkeyle çalışmalar yaparak kültür birliğini ve ortaklıkları daha çok ön plana çıkartacağız" dedi.
GÜNDEM
Türkiye´de Arttı Sivas´ta Azaldı!
Türkiye´de Arttı Sivas´ta Azaldı!
Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verileri açıklandı. İllerin gelişmişlik göstergelerinden birisi olan ihracat rakamları Türkiye´de artarken Sivas´ta azaldı. Ülkemizde ihracat 2019 yılı Ağustos ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 1,6 artarken Sivas´ta yüzde 15,5 oranında azaldı.
GÜNDEM
“TÜDEMSAŞ Bu İşin Profesörü”
 “TÜDEMSAŞ Bu İşin Profesörü”
Çeşitli incelemeler ve ziyaretler için Sivas´a gelen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TÜDEMSAŞ´ın yapmış oluğu çalışmalara ilişkin “TÜDEMSAŞ bu işin profesörü oldu” dedi.
GÜNDEM
Üretim başladı
Üretim başladı
TÜDEMSAŞ, "Demir İpek Yolu"nda kullanılmak üzere yük vagonu prototipi için üretime başladı.
GÜNDEM
İhracat Arttı İthalat Azaldı
İhracat Arttı İthalat Azaldı
Sivas ekonomisi için sevindiren veriler Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´ndan geldi. İki kurum tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre ilimizde ihracat 2019 yılı Mayıs ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 42,1 oranında artarak 10 milyon 703 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. İthalat ise yüzde 51,7 oranında azalarak 4 milyon 652 bin dolar olarak kayıtlara geçti.
EKONOMİ
Tavsiyeyle İlaç Kullanmayın
Tavsiyeyle İlaç Kullanmayın
Azerbaycan´da bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi´nde “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda seminerler veren Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Rukiye Aslan, tavsiye ile değil hekim önerisi ile ilaç kullanılması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM
CÜYÖS´e Yoğun İlgi
CÜYÖS´e Yoğun İlgi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi olmak isteyen 54 ülkeden 5 bin 500 yabancı öğrenci adayı düzenlenen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı´nda (CÜYÖS) ter döktü. 4 ülke ve 7 merkezde gerçekleştirilen sınava en fazla Suriyeli öğrenciler ilgi gösterdi.
EĞİTİM
DOLAR
7.3544
EURO
8.9276
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1