Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
“Anadolu´nun El-Hamrası”nda kapılar ziyaret edilebilecek
“Anadolu´nun El-Hamrası”nda kapılar ziyaret edilebilecek
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Ön kısma bir platform oluşturuluyor. Kapılar ziyaret edilecek şekilde hazırlanıyor. Diğer zamanlarda da Cumartesi ve Pazar günleri saat 12.00 ile 14.00 arasında ziyaret devam ediyor” dedi.
GÜNDEM
ULU CAMİ´YE ÇELİK KORUMA
ULU CAMİ´YE ÇELİK KORUMA
Cumhurbaşkanlığı´nın himayelerinde 2016 yılında restorasyonu başlatılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mevsim şartlarından etkilenmemesi için eserin üzeri çelik konstrüksiyon çatı yöntemiyle kapatıldı. Çalışmaların 2021 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Vali Davut Gül, “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasında Türkiye´de ve hatta Dünya´da eşine az rastlanır çalışmalardan bir tanesi yürütülüyor. Caminin üzeri tamamen kapatıldı. Bu restorasyon devam ederken, iklimden kaynaklı olumsuz hava şartlarından eserin etkilenmemesi için yapılan bir çalışmadır” dedi.
GÜNDEM
“Dünyanın sayılı şehir parklarından olacak”
“Dünyanın sayılı şehir parklarından olacak”
Şehir parkı projesi kapsamında yıkım işlemlerine başlanan eski Numune Hastanesi A Blok´a ilişkin yapılan eleştirilere yanıt veren Vali Davut Gül, 1948 yılında inşa edilen yapının taş bina olmadığını ifade ederek, “Tarihi bir kimliği olsaydı inanın ona da dokunmayacaktık. Hukuken de, vicdanen de ne yaptığımızın farkındayız. Eski Numune Hastanesi bölgesine yapacağımız proje bittiğinde Sivas´a ayrı bir değer katacak. Bu projeye çok inandık, arkasında durduk. Dünyada sayılı şehir parklarından biri olacak” dedi.
GÜNDEM
Osmanpaşa Camii yeniden yapılacak
Osmanpaşa Camii yeniden yapılacak
Uluanak Mahallesi´nde bulunan ve en son 1958 yılında yenilenen Osmanpaşa Camii sil baştan yapılacak. Minaresi tescilli olan eserin mevcut cami kısmı yıkılıp müştemilatı ile birlikte tekrar inşa edilecek.
GÜNDEM
“İHRAMCIZADE” TÜM YÖNLERİYLE TANITILACAK
“İHRAMCIZADE” TÜM YÖNLERİYLE TANITILACAK
Örnek hayatı ve sohbetleri ile insanlığa yol gösteren Sivas´ın manevi önderlerinden İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Hazretleri tüm yönleriyle tanıtılacak. İlimizde 2018´in “İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Hazretleri Yılı” ilan edileceğini açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, “İsmail Hakkı Toprak Hazretleri, 1969´da Allah´ın rahmetine kavuştu. 2 Ağustos ölüm yıl dönümü olduğu için bu minvalde büyük bir tanıtım yapacağız. Divanını, şiirlerini bastıracağız” dedi.
GÜNDEM
VALİ GÜL: SEVABI DA GÜNAHI DA BENİM
VALİ GÜL: SEVABI DA GÜNAHI DA BENİM
Vakıflar Bölge Müdürlüğü´nün çalışmalarının anlatıldığı sunum toplantısına katılan Vali Davut Gül, eski Numune Hastanesi civarında bulunan tarihi yapıların da restore edileceğini belirtti. Kamuoyundaki yanlış anlaşılmalar ile ilgili konuşan Vali Gül, bu proje hakkındaki muhataplarının cami cemaatleri ve dernekleri olduğunu belirterek, “Bölgede cami ihtiyacı var ve cami projesini yapacağız. Vatandaşın ne istediğini biliyoruz. Cami konusunda sevabı da günahı da benim, müsebbibi de benim” dedi.
GÜNDEM
“Sivas 1000 Temel Eser” projesi son sürat
“Sivas 1000 Temel Eser” projesi son sürat
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün ilimizin kültürünün geliştirilmesine yönelik başlattığı “Sivas 1000 Temel Eser” projesi tam gaz devam ediyor.
GÜNDEM
9 YIL OLDU
9 YIL OLDU
Yarın, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşlarının hazin bir olay sonucu aramızdan ayrılışının yıl dönümü. 9 yıl önce içimizi yakan ateş halen söndürülemedi. Elim olaya ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan BBP İl Başkanı Uğur Bulut, Türkiye; gerçek manada 15 Temmuz´u, 12 Mart´ı, 27 Nisan muhtıralarını, 12 Eylül´ü sorgulamak istiyorsa Türkiye´deki işbirlikçilerin en büyük adresi Muhsin Yazıcıoğlu suikastını gerçekleştirenlerdir” dedi.
GÜNDEM
Kangal ailesinin acı günü
Kangal ailesinin acı günü
EM-KA Yapı Denetim firmasının sahibi Nedim Kangal´ın babası İsmet Kangal (80) vefat etti. Kangal´ın naaşı Yıldırım Beyazıt Camii´nde öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Yukarı Tekke Mezarlığı´na defnedildi.
GÜNDEM
DİVRİĞİ ULU CAMİ İLGİ ODAĞI OLDU
DİVRİĞİ ULU CAMİ İLGİ ODAĞI OLDU
52. Uluslararası Berlin Turizm Fuarı´nda sergilenen Divriği Ulu Camii, dünya turizm sektörünün dikkatini çekti. Türkiye´nin güçlü bir şekilde temsil edildiği fuarda Sivas TSO´nun tanıttığı UNESCO Dünya Mirası Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası büyük ilgi gördü. Dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerinin Türkiye ve Sivas´a olan ilgisi yüzleri güldürdü.
GÜNDEM
Tarihi minare zarar görmeyecek
Tarihi minare zarar görmeyecek
Gökmedrese Mahallesi´nde bulunan eski Selçuk Ortaokulu´nun yıkımı esnasında Ulu Camii´nin minaresinin zarar görmemesi için harekete geçildi. Sivas Valiliği tarafından minarenin tepesine titreşim cihazı takıldı. Cihaz sayesinde 826 yıllık minare yıkım işlemleri esnasında zarar görmeyecek. Olağanüstü bir durum yaşanması halinde okulun yıkım işlemleri el ile gerçekleştirilecek.
GÜNDEM
“SİVAS´TAN SINIRDAKİ MEHMETÇİĞE ZİYARET”
“SİVAS´TAN SINIRDAKİ MEHMETÇİĞE ZİYARET”
Afrin´de destan yazan kahraman Mehmetçik ve bölge halkına destek vermek amacıyla Belediye Başkanı Sami Aydın ve Belediye Meclis Üyelerinden oluşan heyet Kilis´e gitti. Üs bölgesini ziyaret eden heyet, sınır noktasında görev yapan askerler ile bir araya gelerek Afrin Operasyonu hakkında bilgi aldı.
GÜNDEM
Sivaslı şehit, son yolculuğuna uğurlandı
Sivaslı şehit, son yolculuğuna uğurlandı
Hatay´ın Yayladağı ilçesinde askeri kamyonun devrilmesi sonucu şehadet şerbetini içen Gürün´ün Beypınar köyü nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Ertuğrul Tuğra Kavun (26), Düzce´de toprağa verildi. Olayın ardından yazılı açıklama yapan Gürün Kaymakamı Hicabi Aytemür, “Uzman Çavuş Ertuğrul Tuğra Kavun kardeşimize Allah´tan rahmet; yakınlarına, ailesine ve tüm Türk milletine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM
Caminin kapılarını çaldılar
Caminin kapılarını çaldılar
Sivas´ta caminin bahçesine giren hırsız veya hırsızlar şadırvanlara takılmak üzere alınan 13 kapıdan 7´sini çalarak kayıplara karıştı.
GÜNDEM
ÜST KURULDAN KARAR ÇIKTI YIKILACAK
ÜST KURULDAN KARAR ÇIKTI YIKILACAK
Uzun süredir Sivas kamuoyunu meşgul eden Eski Numune Hastanesi binasının yıkılması konusu nihayet karara bağlandı. Dün Ankara´da Anıtlar Üst Kurulu tarafından yapılan toplantıda söz konusu yapının tarihi vasfı olmadığına, çürük ve depreme dayanıksız olduğuna ve bu nedenle de tescilinin kaldırılarak yıkılmasına karar verildi.
GÜNDEM
44 STK, KENT KONSEYİ İLE AYNI DÜŞÜNCEDE DEĞİL
44 STK, KENT KONSEYİ İLE AYNI DÜŞÜNCEDE DEĞİL
Sivas Kent Konseyi AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin´i makamında ziyaret etti. Ziyarette Merkez Cami Projesi ile ilgili konuşan Kent Konseyi Başkanı Serdar İnce, “Cami projesi hakkında bugün Kent Konseyi ile aynı düşüncede olmayan 44 STK Başkanı da bir basın açıklamasında bulundu. Şehirde fikir alışverişinin olması açısından memnuniyet verici buluyoruz” dedi.
GÜNDEM
ESKİ NUMUNE YIKILSIN
ESKİ NUMUNE YIKILSIN
Sivas STK Platformu´ndan Merkez Cami ve Külliyesi ile şehir parkı projesine tam destek geldi. Son zamanlarda gündeme gelen tartışmalar ile ilgili bir basın açıklaması yapan STK´lar, Anıtlar Kurulu´nun objektif olarak karar vermesini istedi. STK´lar adına konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Efe Zileli, “Dönemin ihtiyaçlarını karşılamaktan öte bir özelliği bulunmayan, sıradan, betonarme, çürük bir binanın korumaya dayalı vasfının konunun uzmanlarınca oluşturulan üst kurulda objektif kriterlerle tekrar değerlendirilmesini önemle rica ediyoruz” dedi.
GÜNDEM
"SİVAS´A ÖZGÜ BİNA OLMASINI İSTİYORUZ"
"SİVAS´A ÖZGÜ BİNA OLMASINI İSTİYORUZ"
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, şehrimize kazandırılacak olan yeni üniversite hastanesi ve yapım süreci gelgitlerle ilerleyen hızlı tren projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılacak olan yeni üniversite hastane binasının Sivas´a özgü bir mimari yapısı olmasını istediklerini belirten Rektör Yıldız, konuyla ilgili Üniversite bünyesinde bir ekip oluşturduklarını ifade etti.
GÜNDEM
Dünyanın en iyi açık hava müzesi olacak
Dünyanın en iyi açık hava müzesi olacak
Vali Davut Gül, Kariyer Günleri programı kapsamında Bahçeşehir Koleji öğrencileriyle bir araya geldi.
GÜNDEM
SİVAS´I BOYAYARAK TANIYACAKLAR
SİVAS´I BOYAYARAK TANIYACAKLAR
1993 yılından bugüne kadar ilimizde birçok radyo, televizyon ve gazetede görev yapan ve halen mesleğini sürdüren Hakan Bakar sponsor firma desteği ile Sivas Merkezde bulunan bazı ilkokullara Sivas´ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı "Sivas Boyama Kitabı"nı ücretsiz dağıttı.
EĞİTİM
Sivas kültür ve turizm alanında gelişiyor
Sivas kültür ve turizm alanında gelişiyor
AK Parti Sivas İl Başkanı Av. Ziya Şahin, AK Partinin iktidarı dönemi boyunca şehrimize kazandırılan kültür ve turizm hizmetleri ile ilgili açıklama yaptı.
SİYASET
Öğretmenlerden Yıldızeli´ne belgesel
Öğretmenlerden Yıldızeli´ne belgesel
Yıldızeli ilçesinin tanıtmak amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Karadağ´ın öncülüğünde Yıldızeli Çok Programlı Lise öğretmenleri Güray Güney, Erdal Karlıdağ, Baran Özdemir tarafından oluşan bir komisyonla ilçenin belgesel filmi çekildi.
GÜNDEM
"RAFLARDA KALMASIN"
"RAFLARDA KALMASIN"
Belediye Başkanı Sami Aydın´ın görev süresi boyunca belediye bünyesinde çıkartılan bütün yazılı eserlerin tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım programında konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, "İnşallah bu kitaplar raflarda kalmaz. İnşallah kütüphanelerde atıl bir şekilde kalmaz, okunur. Okundukça Sivas´ın daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyiz" dedi.
GÜNDEM
YARIM ASIRLIK OKUL YIKILIYOR
YARIM ASIRLIK OKUL YIKILIYOR
Gökmedrese Mahallesi´nde 51 yıl boyunca hizmet veren Selçuk Ortaokulu binasında Kale Projesi kapsamında yıkım çalışmalarına başlandı.
EĞİTİM
BAŞKAN AYDIN´DAN ESNAFLARA ZİYARET
BAŞKAN AYDIN´DAN ESNAFLARA ZİYARET
Belediye Başkanı Sami Aydın, sabah namazını Meydan Camii´nde kıldıktan sonra çarşı esnafıyla bir araya geldi. Sabah saatlerinde vatandaşlar ile bir araya gelen Başkan Aydın, öğle saatlerinden sonra Halil Rıfat Paşa Caddesi ve Mehmet Paşa Caddesi´nde bulunan esnafları ziyaret etti.
GÜNDEM
Hamburg´tan, Ayyıldız Camiine yardım
Hamburg´tan, Ayyıldız Camiine yardım
Yukarı Tekke Mezarlığı´nda yapımına devam edilen Ayyıldız Camii´ne bir tuğlada gurbetçi vatandaşlardan geldi. Almanya´nın Hamburg şehrinde yaşamını sürdüren Suzan Sarız adlı gurbetçi vatandaş Hamburg Küçük İstanbul Camii´nin bayan cemaati olarak topladıkları bir miktar parayı Yukarı Tekke Ayyıldız Camii´ne bağışladı.
GÜNDEM
Afgan gençlerin bıçaklı kavgasında bir kişi adliyeye sevk edildi
Afgan gençlerin bıçaklı kavgasında bir kişi adliyeye sevk edildi
Sivas´ta 6 gün önce Afganistan uyruklu 4 genç arasında çıkan ve bir kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı kavga olayıyla ilgili gözaltına alınan bir kişi, adliyeye sevk edildi.
YAŞAM
"Geçici çatı" ile 2 yılda bitirilecek
"Geçici çatı" ile 2 yılda bitirilecek
Evliya Çelebi´nin "Methinde diller kısır, kalem kırıktır" sözleriyle anlattığı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nın restorasyon süresince hava şartlarından etkilenmemesi amacıyla geliştirilen "geçici çatı" uygulamasında montaj çalışmalarına başlandı
YAŞAM
Afgan uyruklu şahıslar arasında bıçaklı kavga: 2 yaralı
Afgan uyruklu şahıslar arasında bıçaklı kavga: 2 yaralı
Sivas´ta Afgan uyruklu 4 şahıs arasında çıkan bıçaklı kavgada 1´i ağır 2 kişi yaralandı.
YAŞAM
ÇANAKKALE RUHU GENLERİMİZDE VAR
ÇANAKKALE RUHU GENLERİMİZDE VAR
Zeytin Dalı Harekâtını gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Sami Aydın, bu süreçte başta Sivas halkı olmak üzere milletimizin her ferdinin tek yürek olduğunu kaydetti. Çanakkale ruhunun genlerimizde olduğunu belirten Aydın, “Bu süreçte yaşlılarımız, çocuklarımız, gençlerimizle halkımızın bir bütün olarak milli duygularının ne kadar üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Milletimizin Afrin harekâtındaki duruşu bize gösteriyor ki; biz o Çanakkale´deki duruşu millet olarak aynı şekilde tekrar yansıtabiliyoruz. Bu demek ki bizim genlerimizde, kanımızda var. Bu milletle gurur duymak hepimizin en büyük hakkı” dedi.
GÜNDEM
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Sivas
 • Bugün  20 °
 • Perşembe  22 °
 • Cuma  23 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  "Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

  İlginç Bilgiler 2