Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Kurumlarda şampiyon belli oldu
Kurumlarda şampiyon belli oldu
Zara´da büyük bir heyecanla yapılan “Koşabiliyorken Koş Kurumlar Arası Futbol Turnuvası” tamamlanırken, turnuvada Zara Esnaf Odası Başkanlığı şampiyonluğa adını yazdıran taraf oldu.
GÜNDEM
EKEN: “AMACIMIZ SİVAS´A HİZMET ETMEK”
EKEN: “AMACIMIZ SİVAS´A HİZMET ETMEK”
Dün gerçekleştirilen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) başkanlığı seçimlerine Osman Yıldırım ve ekibinin çekilme kararı alması damga vurdu. Grubundaki meclis üyeleriyle saat 10.00´da basın mensuplarının karşısına çıkan Yıldırım, 8. Komite seçimlerinin 6 Mayıs´ta tekrardan gerçekleştirilmesine tepki göstererek olayda Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) parmağının olduğunu iddia etti. “Karşı tarafın listeleri gerçek şekilde incelendiğinde FETÖ ile ilgili ilişkileri olanlar görülecektir” diyen Osman Yıldırım, cumhuriyet savcılarını göreve davet ederek, “Biz TSO defterini buradaki arkadaşlarımızla birlikte kapattık. Aynı havayı teneffüs etmek istemiyoruz. İnsan hayatta onuru için yaşar” dedi. Sabahki basın toplantısının ardından saat 16:00´da bu sefer Mustafa Eken basın mensuplarının karşısına geçti. Yıldırım´ın FETÖ iddialarını sert bir dille eleştiren Eken, “Çamur at izi kalsın mantığı sandığa yansımamıştır. Kimsenin küsmeye, sandıktan kaçmaya da hakkı yoktur. Bizler üyelerimizin desteğiyle seçimlerimizi kazandık. İftiralarla, dedikodularla uğraşmayacağız. İşimize bakacağız. Amacımız Sivas´a ve Ticaret ve Sanayi Odamıza hizmet etmektir” dedi.
GÜNDEM
Bir tane dahi kesim yapılamadı!
Bir tane dahi kesim yapılamadı!
Sivas Tarım Platformu, Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. 2017 yılında kurulan platformun bugüne kadar yaptığı çalışmaların değerlendirildiği toplantıda 2018 yılında izlenecek yol haritası belirlendi. Gazetemizin de gündeme taşıdığı Et Kombinası´nda hayvan kesimlerinin yapılamaması konusu toplantıya damga vurdu. Platform Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, “Sivas´ımıza yapıldı hepimiz de destek verdik. Fakat denemenin haricinde bir tane dahi kesim yapılmadı” dedi. Başkan Hastaoğlu, Et Kombinası´nın bir an evvel çalıştırılması konusunu 2018 yılında da takip edeceklerinin altını çizdi. Kombina Müdürü Zekeriya Güler´in platform üyesi olmasına rağmen toplantıya katılmaması ise dikkatlerden kaçmadı.
GÜNDEM
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE FETÖ VE DEAŞ ANLATILDI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE FETÖ VE DEAŞ ANLATILDI
Sivas İl Müftülüğü tarafından “Din İstismarı İle Mücadele” programı kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü Konferans Salonunda üniversite öğrencilerine yönelik “Dini İstismar Eden Terör Örgütleriyle Mücadele” konulu panel düzenlendi.
GÜNDEM
LİSANSLI DEPO KAPASİTESİ ARTACAK
LİSANSLI DEPO KAPASİTESİ ARTACAK
Toprak Mahsulleri Sivas Şube Müdürlüğü tarafından “Lisanslı depoculuk şirketleri üzerinden alım sistemi ve lisanslı depoculuk tanıtımı” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla lisanslı depo kapasitesi toplamda 212.500 ton kapasiteye ulaşacak.
EĞİTİM
“BUGÜNÜN ÇOCUKLARI GELECEĞE YÖN VERECEK”
“BUGÜNÜN ÇOCUKLARI GELECEĞE YÖN VERECEK”
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Vali Davut Gül, “Tarih, kültür gibi manevi değerlere sahip çıkan siz Sivaslı çocuklarımız en önemli göreviniz evrensel değerleri özümseyerek yarınlara güvenle bakabilmek, geleceğe yön verecek güce ve özgüvene sahip bireyler olmaktadır” dedi.
GÜNDEM
ÖĞRENCİLER GIDA BANKASI´NI GEZDİ
ÖĞRENCİLER GIDA BANKASI´NI GEZDİ
Yıldızeli Pamukpınar Anadolu Lisesi öğretmenleri ile okulun Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri, “Kadı Burhanettin Öğrenci Meclisi” projesi kapsamında Hayat Ağacı Derneği´ni ziyaret ederek, çalışma yapısı hakkında bilgi aldılar.
GÜNDEM
FETÖ´cülerin kaçış yollarını anlattı
FETÖ´cülerin kaçış yollarını anlattı
Sivas polisince İstanbul´da gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan faydalanan FETÖ´nün "askerler imamı" E.Ş, Yunanistan´a kaçan örgüt mensuplarından pasaportları yanında bulunanların kolaylıkla Avrupa ülkelerine geçebildiğini anlattı
GÜNDEM
Yılan hikayesine döndü!
Yılan hikayesine döndü!
İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan ve 2015´in Ekim ayında Et ve Süt Kurumu´na devredilen Et Kombinası´nda bir türlü başlanamayan hayvan kesimleri yılan hikayesine döndü. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında hayvan kesimine başlanıldığı ifade edilen tesislerde yürütülen çalışmaların sekteye uğradığı öğrenildi. Kamuoyunun bilgilendirilmesi noktasında konuya ilişkin bilgi istediğimiz Kombina Müdürü Zekeriya Güler, açıklama yapmaktan kaçındı. Yaklaşık 30 milyon lira harcanarak Sivas´a kazandırılan tesiste hayvan kesimlerinin ne zaman yapılacağına dair yetkililerin açıklama yapması bekleniyor.
GÜNDEM
Modern Pentatlon il birinciliği sonuçlandı
Modern Pentatlon il birinciliği sonuçlandı
Sivas´te büyük bir heyecanla yapılan “Okullar Arası Modern Pentatlon (Okul Biatlonu) İl Birinciliği” yarışmaları sonuçlandı. Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalya takdim edildi.
SPOR
Meclis´te “bisiklet yarışları” polemiği
Meclis´te “bisiklet yarışları” polemiği
Sivas Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantılarının ilk oturumunu Sami Aydın başkanlığında gerçekleştirdi. Oturumun dilek ve temenniler bölümünde söz alan BBP´li Meclis Üyesi Cafer Çongar, önceki dönem Belediye Başkanı Doğan Ürgüp döneminde Muhsin Yazıcıoğlu anısına başlatılan uluslararası bisiklet turu yarışlarının kaldırılmasını eleştirdi. Çongar´ın eleştirisine yanıt veren Başkan Aydın, “Muhsin Bey bisiklet şampiyonu olan sporcu bir kimlik değildi. Yani bir insan bir şeyle bütünleşir, onunla ilgili yapabilirsiniz. Bunu yapana da saygı duyarım. Yapılmamasının o kişiye karşı sanki görevini yapmamış gibi yorumlanmasını da şahsım olarak doğru bulmam” cevabını verdi.
GÜNDEM
“Hukuk çerçevesinde mücadelesini vereceğiz”
“Hukuk çerçevesinde mücadelesini vereceğiz”
Cumhuriyet Üniversitesi kampüsünde yabancı “FG” plakalı aracın polis tarafından alıkonulması olayıyla ilgili olarak, araç sahibinin ağabeyi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Aksu, “Burada birkaç hedef gözetiliyor. Bu haberlerin arkasındaki şahıs, yönetimde bulunmamız, yönetimden çıkar ve menfaat elde edememesinden dolayı bu tür haberlerle, iftiralarda bulunarak algı operasyonu yapmaya çalışıyor. Hukuk çerçevesinde bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz” dedi.
GÜNDEM
ULU CAMİ´YE ÇELİK KORUMA
ULU CAMİ´YE ÇELİK KORUMA
Cumhurbaşkanlığı´nın himayelerinde 2016 yılında restorasyonu başlatılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mevsim şartlarından etkilenmemesi için eserin üzeri çelik konstrüksiyon çatı yöntemiyle kapatıldı. Çalışmaların 2021 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Vali Davut Gül, “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasında Türkiye´de ve hatta Dünya´da eşine az rastlanır çalışmalardan bir tanesi yürütülüyor. Caminin üzeri tamamen kapatıldı. Bu restorasyon devam ederken, iklimden kaynaklı olumsuz hava şartlarından eserin etkilenmemesi için yapılan bir çalışmadır” dedi.
GÜNDEM
İhtisas komisyonları oluşturuldu
İhtisas komisyonları oluşturuldu
İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarının dünkü oturumunda ihtisas komisyonları ve bu komisyonlarda görev yapacak meclis üyeleri tespit edildi.
GÜNDEM
İl müdürü Kılıç´tan taziye mesajı
İl müdürü Kılıç´tan taziye mesajı
Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Sivas´ta yıllardır amatör spora hizmet vermiş Ali Mehmet Karabayır´ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.
SPOR
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ALMANYA´DA YEDİNCİ OLDU
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ALMANYA´DA YEDİNCİ OLDU
Cumhuriyet Üniversitesi Yigido Racing Team takımı Almanya´nın Nürnberg şehrinde düzenlenen ve 30 takımın katıldığı Renesas MCU Car Rally 2018 yarışmasında finale kalarak 7. oldu.
GÜNDEM
‘Baharın müjdecisi´ kuzular doğmaya başladı
‘Baharın müjdecisi´ kuzular doğmaya başladı
Sivas´ta ´baharın müjdecisi´ olarak görülen kuzuların doğmaya başlaması, yetiştiricilerin yüzünü gülerken, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Cengiz Karataş: “Normalde doğum sezonu erken başladı. Nisan aylarında oluyordu bizim buralarda. Kuzuların doğumu halk arasında ´baharın müjdecisi´ olarak bilinir. Normalde doğumların havaların ısınmasıyla olması gerekir. Ama şartlar bu şekilde olduğu için bu zamanlarda yavrulatmak zorunda kalıyoruz.” dedi
YAŞAM
Karatede 4. Hafta maçlarına 192 SPORCU KATILDI
Karatede 4. Hafta maçlarına 192 SPORCU KATILDI
4 Eylül Spor Salonuna ilimizde “İller arası Sivas Karate liginin 4. hafta maçları” 3 tatemi serilerek toplamda 192 sporcunun katılımı ile yapıldı. 4. hafta müsabakalarında sporcular derece elde etmek için kıyasıya yarışarak lig sonunda derece elde etmek için ter döktüler.
SPOR
Ender, okuyucularıyla buluşacak
Ender, okuyucularıyla buluşacak
Sivaslı genç yazar Orhan Ender, imza gününde okuyucularıyla buluşacak. "Dilimdeki Güfte" isimli kitabıyla geçtiğimiz yıl okuyucularıyla buluşan Ender, 10-18 Mart tarihleri arasında İstanbul CNR kitap fuarında okuyucularıyla tekrar bir araya gelecek.
GÜNDEM
Araç toplanma merkezi tamamlandı
Araç toplanma merkezi tamamlandı
Şehir merkezinde araç kiralama hizmeti sunan esnafların otopark sorunu açısından mağduriyetlerini giderilmesi amacıyla Sivas - Ankara yolu üzerine yapılan Araç Kiralama Toplama Merkezi´nin inşaatı büyük oranda tamamlandı. İnşaat sahasını ziyaret eden Belediye Başkanı Sami Aydın, yakın zamanda tamamlanacak olan hizmet yollarıyla toplanma merkezinin hizmete gireceğini açıkladı.
GÜNDEM
Dereye düşen otomobil 3 kişiye mezar oldu
Dereye düşen otomobil 3 kişiye mezar oldu
Sivas´ta otomobilin dere yatağındaki ağaçlara çarpması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.
GÜNDEM
YETİMLERİN YÜZÜ GÜLECEK
YETİMLERİN YÜZÜ GÜLECEK
Sivas Valisi Davut Gül´ün öncülüğünde başlatılan "Sivas Yetimine Sahip Çıkıyor" projesinde süreç devam ediyor. Proje kapsamında Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ile Sivas Belediyesi´ne bağlı ÖZBELSAN A.Ş. arasında protokol yapılmıştı.
GÜNDEM
İtirafçı yüzbaşı FETÖ elebaşıyla görüşmesini anlattı
İtirafçı yüzbaşı FETÖ elebaşıyla görüşmesini anlattı
Sivas´ta, Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alındıktan sonra itirafçı olan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan yüzbaşı A.Ç, ABD´ye giderek Pensilvanya´da örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğünü anlattı.
GÜNDEM
FETÖ, Alevi askerleri "A Takımı" adıyla fişlemiş
FETÖ, Alevi askerleri "A Takımı" adıyla fişlemiş
Sivas´ta FETÖ´nün "askeri mahrem" yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan faydalanan astsubay, örgütün askeri personeli nasıl fişlediğini ve gizlenme taktiklerini anlattı
DÜNYA
“ONLARIN GÜLEN YÜZÜYLE HAFTAYA BAŞLADIK”
“ONLARIN GÜLEN YÜZÜYLE HAFTAYA BAŞLADIK”
Her fırsatta vatandaşlarla bir araya gelmeye özen gösteren Belediye Başkanı Sami Aydın haftaya bakıma muhtaç olan özel insanları ziyaret ederek başladı. Zaman zaman gerçekleştirdiği ziyaretlerde Başkan Aydın´a sevgilerini göstermeye çalışan özel insanlar, sabahın erken saatlerinde Aydın´ı görmenin mutluluğunu yaşadı.
GÜNDEM
Zeytin Dalı´nın Nene Hatunları
Zeytin Dalı´nın Nene Hatunları
Sivas Belediyesi´ne ait Yenişehir Hanımlar Kültür Merkezi ve Bahtiyarbostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezi´nde kurs gören bayanlar; Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Afrin´e yönelik düzenlediği ´Zeytin Dalı Harekâtı´nda görev alan askerler için atkı, bere, boyunluk örerken, şehit çocukları için de bebek elbisesi dikiyor.
GÜNDEM
Türkiye´nin ilk lisesine malzeme yardımı
Türkiye´nin ilk lisesine malzeme yardımı
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın, Sivas´taki Ahmet Ayık Spor Lisesinde malzeme dağıtım törenine katıldı. Aydın: "İnşallah bu çocuklarımız geleceğin Ahmet Ayıkları, Hamza Yerlikayaları ve Taha Akgülleri olacak"
SPOR
Meclis´te "tünel" tartışması!
Meclis´te "tünel" tartışması!
Sivas Belediye Meclisi Ocak ayının son toplantısını Kuzubey Güler başkanlığında gerçekleştirdi. Çok sayıda gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı oturuma, Mevlana Tüneli ikmal inşaatı için İller Bankası´ndan 35 milyon lira kredi kullanılması konusu damga vurdu.
GÜNDEM
Cami yapımı için arsa bağışladı
Cami yapımı için arsa bağışladı
Sivas´ın Akıncılar ilçesinde bir vatandaş, cami yaptırılması amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı Akıncılar Şubesi´ne ilçe merkezindeki iki dönümlük arsasını bağışladı.
GÜNDEM
Denetim komisyonuna 4 AK Parti, 1 CHP
Denetim komisyonuna 4 AK Parti, 1 CHP
Sivas İl Genel Meclisi´nin dünkü oturumunda İl Özel İdaresi Kanunu´nun 17. maddesi uyarınca denetim komisyonu oluşturuldu. 41 üyenin oy kullandığı seçimde; 4´ü AK Parti, 1´i ise CHP´den olmak üzere 5 üye komisyona seçildi
GÜNDEM
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Sivas
 • Bugün  10 °
 • Salı  8 °
 • Çarşamba  6 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  İnsanın kanadı, gayretidir.

  Mevlana
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

  Su kaplumbağları hakkında bilgi