Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
“O, kara toprağın sadık yaridir”
 “O, kara toprağın sadık yaridir”
Aşık Veysel´in vefatının 45. yıl dönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulu´nda gündem dışı söz alan CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, “O, yatağından taşan Kızılırmak´tır. O, Beserek Dağı´nın lalesi, sümbülüdür, süsüdür. O, kara toprağın sadık yaridir” dedi.
GÜNDEM
“Sorumluluğumuzun farkındayız”
“Sorumluluğumuzun farkındayız”
İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, “Çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuz bugünlerde millet olarak dün olduğu gibi bugün de görev ve sorumluluğumuzun farkındayız” dedi.
GÜNDEM
ESKİ NUMUNE YIKILSIN
ESKİ NUMUNE YIKILSIN
Sivas STK Platformu´ndan Merkez Cami ve Külliyesi ile şehir parkı projesine tam destek geldi. Son zamanlarda gündeme gelen tartışmalar ile ilgili bir basın açıklaması yapan STK´lar, Anıtlar Kurulu´nun objektif olarak karar vermesini istedi. STK´lar adına konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Efe Zileli, “Dönemin ihtiyaçlarını karşılamaktan öte bir özelliği bulunmayan, sıradan, betonarme, çürük bir binanın korumaya dayalı vasfının konunun uzmanlarınca oluşturulan üst kurulda objektif kriterlerle tekrar değerlendirilmesini önemle rica ediyoruz” dedi.
GÜNDEM
5 asırdır hizmet veriyor
5 asırdır hizmet veriyor
Sivas´ta 1576 yılında inşa edilen tarihi Kurşunlu hamamı 5 asırdır aralıksız hizmet veriyor
GÜNDEM
"GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ SONSUZ"
"GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ SONSUZ"
Türk Hava Kurumu (THK) Sivas Şube Başkanı Sebahattin Erbıyık, "Gençlerimize sunacağımız her imkan ve destek ülkemize maddi ve manevi büyük bir katma değer olarak geri dönmektedir. Gençlerimize güvenimiz sonsuzdur. Yapılan tüm çalışmalar Türkiye Cumhuriyeti´nin geleceğinin ve güvenliğinin çağa göre tasarlanması için çok önemlidir. Bu imkanları gençlerimize sunmamız şarttır" dedi.
GÜNDEM
MHP´de gündem seçim
MHP´de gündem seçim
9-11 Şubat tarihleri arasında Antalya´da gerçekleştirilen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) il ve ilçe başkanları toplantısında 4 ana başlık gündeme geldi.
SİYASET
NADAS DÖNEMİNDEYİZ
NADAS DÖNEMİNDEYİZ
Geçtiğimiz günlerde Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas Merkez İlçe Başkanlığı görevine gelen Yakup Çoban partilerinin 25. kuruluş yılı ve basın mensuplarıyla tanışma münasebetiyle kahvaltı programında bir araya geldi. Partilerinin çeyrek asırlık bir geçmişi geride bıraktıklarını ifade eden Çoban, içerisinde bulundukları dönemi nadas dönemi olarak gördüklerini, yeni dönem için kendilerini hazırladıklarını ve şehrimiz için gelişmişliğe, kalkınmışlığa yönelik projeler ile faaliyetlerine başlayacaklarını ifade etti.
SİYASET
BUĞDAY STOĞU 27 BiN TONA ULAŞTI
BUĞDAY STOĞU 27 BiN TONA ULAŞTI
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü´nün verilerine göre, Sivas TMO Şubesinde hali hazır 21 bin 836 ton ekmeklik buğday ve 5 bin 423 ton makarnalık buğday stoklarda bulunuyor. Mahsulün kalitesine göre satış fiyatı belirlenen ekmek buğdaylarının tonu 930 TL başlayıp, 980 TL´ye kadar çıkabiliyor. Makarnalık buğdayın fiyatı ise bin 20 TL´den, bin 100 TL ye kadar satışa sunuluyor.
EKONOMİ
“Erken teşhis hayat kurtarır”
“Erken teşhis hayat kurtarır”
Sağlık İl Müdürü Uzm .Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, “Kanser önlenebilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır” dedi
SAĞLIK
Sanayimiz iyi olursa Sivas iyi olur
Sanayimiz iyi olursa Sivas iyi olur
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Organize Sanayi Bölgesi´nin Sivas´ın gelişimi açısından büyük önemi olduğunu kaydetti Yıldırım, "Sanayimiz iyi olursa Sivas iyi olur. Sivas iyi olursa Türkiye iyi olur" dedi.
EKONOMİ
Kaymakam Yılmaz esnafla bir araya geldi
Kaymakam Yılmaz esnafla bir araya geldi
Ulaş Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, ilçe esnafıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
GÜNDEM
ÇANAKKALE RUHU GENLERİMİZDE VAR
ÇANAKKALE RUHU GENLERİMİZDE VAR
Zeytin Dalı Harekâtını gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Sami Aydın, bu süreçte başta Sivas halkı olmak üzere milletimizin her ferdinin tek yürek olduğunu kaydetti. Çanakkale ruhunun genlerimizde olduğunu belirten Aydın, “Bu süreçte yaşlılarımız, çocuklarımız, gençlerimizle halkımızın bir bütün olarak milli duygularının ne kadar üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Milletimizin Afrin harekâtındaki duruşu bize gösteriyor ki; biz o Çanakkale´deki duruşu millet olarak aynı şekilde tekrar yansıtabiliyoruz. Bu demek ki bizim genlerimizde, kanımızda var. Bu milletle gurur duymak hepimizin en büyük hakkı” dedi.
GÜNDEM
MiLLETiN KAPISI HiZMETE AÇILDI
MiLLETiN KAPISI HiZMETE AÇILDI
İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi maksadıyla vatandaş odaklı çalışmalara bir yenisi daha eklendi. 15 pilot il başta olmak üzere 22 ilde çalışma hayatına başlayan Açık Kapı projesi Vali Davut Gül´ün katılımıyla hizmete açıldı. Açık Kapı projesi ile vatandaşların herhangi bir konuda talepleri 7 iş günü içerisinde gerekli işlemlerin yapılamasıyla olumlu ya da olumsuz veya gerçekleştirilebilirliği tespit edilip vatandaşlara hizmet sunacak.
GÜNDEM
RABBİM ASKERİMİZİ MUZAFFER EYLESİN
RABBİM ASKERİMİZİ MUZAFFER EYLESİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Afrin Operasyonu kapsamında “Zeytin Dalı” harekâtı ile ilgili ve Bitlis´te çığ düşmesi sonucu şehit olan 5 askerimizle olayda yaralı olarak kurtulan 12 askerlerimiz açıklamalarda bulundu. Bitlis´te şehit olan 5 vatan evladına Allah´tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileyen Hızal, Zeytin Dalı harekâtına katılan Mehmetçikleri ve diğer yapılacak olan operasyonları duaları ile sonuna kadar desteklediklerini belirtti.
GÜNDEM
İKİ GÜZERGÂH İKİ İSTASYON
İKİ GÜZERGÂH İKİ İSTASYON
Sivas gündemini uzun süredir meşgul eden yüksek hızlı tren güzergâhı ile ilgili devreye alınacak olan ikili istasyon uygulamasında ayrıntılar netlik kazandı. Mevcut garda düzenleme yapılacağını ve yolcuların bu istasyonu kullanacağını ifade eden AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, “Üniversitenin içerisinde gar yapılacak denilen yere sadece bir konteyner alanı yapılacak. Yük trenlerimiz artık şehir merkezine girmeyecek. Yük trenleri üniversitenin orada düzenlenen alandan yüklerini indirip bindirecekler” dedi.
GÜNDEM
“Basın toplumun aynasıdır”
“Basın toplumun aynasıdır”
CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
GÜNDEM
PROTOKOLDEN KUTLAMA MESAJI
PROTOKOLDEN KUTLAMA MESAJI
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla PROTOKOLDEN KUTLAMA MESAJI
GÜNDEM
"Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür" yarışması tanıtıldı
"Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür" yarışması tanıtıldı
Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile ülke genelinde 6. düzenlenecek, "Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür" yarışmasının tanıtımı Sivas Öğretmenevi´nde yapıldı.
YAŞAM
BEHRAMPAŞA HANI turizme kazandırılıyor
BEHRAMPAŞA HANI turizme kazandırılıyor
Sivas´ın en önemli tarihi eserlerinden biri olmasına rağmen atıl durumda bulunan Behrampaşa Hanı´nda restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Yapılan çalışmaları Belediye Başkanı Sami Aydın yerinde inceledi.
GÜNDEM
Suriyeli çocuklar üşümesin diye...
Suriyeli çocuklar üşümesin diye...
Özgür Düşünce Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Sivas Şubesi´ne bağlı bayanlar örnek bir çalışmaya imza attı. Suriye´de zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışan çocukların üşümemesi için el örgüsü kazak, atkı ve şapka yapan Özgür-Der´li bayanlar el emeği göz nuru bu ürünleri komşu ülkede bulunan çocuklara gönderecek.
YAŞAM
2017 YILI SİVAS İÇİN VERİMLİ GEÇTİ
2017 YILI SİVAS İÇİN VERİMLİ GEÇTİ
2017 yılının ilimiz açısından verimli geçtiğini belirten AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, "2002´den bu tarafa iktidar olan AK Parti verimli çalışmalar yapmıştır. Özellikle, şehirde belediyecilik açısından, alt geçitler, üst geçitler, tüneller, parklar, mesire alanları ve diğer hizmet binaları vatandaşlarımızın rahat edebileceği sosyal donatılar hepsi ileri bir aşamaya gelindi" dedi.
GÜNDEM
Uzunoğlu ve Yüksel´den YENİ YIL MESAJI
Uzunoğlu ve Yüksel´den YENİ YIL MESAJI
Suşehri Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu ve Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, yeni yıl dolayısıyla mesaj yayımladı.
GÜNDEM
YENİ BİR YIL YENİ BİR BAŞLANGIÇ
YENİ BİR YIL YENİ BİR BAŞLANGIÇ
Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Bugün yeni umut ve yeni başlangıçlarla yeni yılın ilk gününe merhaba diyoruz. Sivas İrade Gazetesi ailesi olarak yeni yılın öncelikle tüm Sivas halkı olmak üzere tüm vatandaşlarımıza, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyoruz…
GÜNDEM
Divriği Belediyesi araç filosunu güçlendirdi
Divriği Belediyesi araç filosunu güçlendirdi
Divriği Belediyesi yeni aldığı araçlarla belediyenin araç filosunu güçlendirdi.
GÜNDEM
Milli Eğitim Müdürlüğü ve AKÇED arasında iş birliği protokolü
Milli Eğitim Müdürlüğü ve AKÇED arasında iş birliği protokolü
Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) arasında işbirliği protokolü imzalandı.
EĞİTİM
15 YILDA 20 MİLYAR YATIRIM HAYIRLI OLSUN
15 YILDA 20 MİLYAR YATIRIM HAYIRLI OLSUN
Sivas´a son yıllarda yapılan yatırımlarla ilgili konuşan Erdoğan, "Eğitimde 98 dersliği 2 adet 400 öğrenci kapasiteli pansiyonu, Cumhuriyet Üniversitemize iki bina, Kredi Yurtlar Kurumu´nun merkezdeki 3 Bin kişilik ve Şarkışla ilçesindeki 400 kişilik yurtları resmen hizmete açıyoruz. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı Kadı Burhanettin Kur´an Kursu´nun resmi açılışlarını da yapacağız. 25 Bin kapasiteli stadyum 1,5 yıl önce açıldı. 6 bin kişilik Kapalı Spor Salonumuz da bugün açılıyor. 158 milyon lira bedelle yaptırılan bu salonumuza sahip çıkın. Ahmet Ayık, Hamza Yerlikaya ve Taha Akgül gibi önemli Güreşçileri yetiştiren Sivas´ta daha çok sporcu çıkacak. Kapalı Spor Salonu´nun adı Taha Akgül oldu. TOKİ tarafından inşaatı tamamlanan 512 konutun hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
GÜNDEM
Halkımızın talepleri gözardı edilmemeli
Halkımızın talepleri gözardı edilmemeli
Yiyecek Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, il dışındaki gurbetçilere etli pide gönderen Belediye Başkanı Sami Aydın´a teşekkür ziyaretinde bulundu. Akgül, "Sivas´ın yöresel lezzetlerini de özleyen hemşerilerimize gönderiyorsunuz, bunun için teşekkür ederiz" dedi. Başkan Aydın ise "Zaman zaman sosyal medya üzerinden zaman zamansa bizleri arayarak Sivas´a özgü yiyecekler talep ediliyor. Kendi şehrinize ait bir şey gördüğünüzde şehir dışında duygulanırsınız bunları bende yaşamış biriyim bu sebeple bu talepler göz ardı edilmemesi gereken talepler diye bakıyoruz" şeklinde konuştu.
GÜNDEM
Gürün´de asayiş berkemal
Gürün´de asayiş berkemal
Sivas´ın Gürün ilçesinde güvenlik toplantısı yapıldı.
GÜNDEM
EN BÜYÜK İHANET
EN BÜYÜK İHANET
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Murat İRCAL ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başta 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yaşanan süreç olmak üzere birçok konuda konuşan İRCAL, Sivas´a dair çeşitli konularda da görüşlerini dile getirdi. İlgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz röportajı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.
GÜNDEM
Parke taşı döşeme çalışmaları devam ediyor
Parke taşı döşeme çalışmaları devam ediyor
Gürün Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe genelinde sürdürülen parke taşı döşeme çalışmaları devam ediyor.
GÜNDEM
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
Sivas
 • Bugün  8 °
 • Perşembe  5 °
 • Cuma  5 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…

  Hacı Bektaşı Veli
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

  İlginç Bilgiler 2