Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Kılıç Gitti, Tunç Geldi
Kılıç Gitti, Tunç Geldi
Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlükleri ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin birleşmesinin ardından birleşen kurumların başına Sivas KYK İl Müdürü Erdoğan Tunç atandı.
SPOR
Suçlular Cezalandırılsın!
Suçlular Cezalandırılsın!
Büyük Birlik Partisi´nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşlarının hayatını kaybettiği olayın 9 yıldır aydınlatılamadığını ifade eden BBP İl Başkanı Uğur Bulut, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı üzerinden yetkililere seslendi.
GÜNDEM
“Sürdürülebilirliği Yok”
“Sürdürülebilirliği Yok”
Sivas´ta 2007 yılında Dikimevi´nin kapatılmasına yönelik yapılan eleştirilere yanıt veren Vali Gül, “Dikimevi´nde ne üretiyorlardı? Askeri kıyafet. Bir teknoloji üretimi yoktu. Kayseri´de de Ankara´da da Dikimevi vardı. Onlar da kapandı. Ayrıca kamunun fabrika yapmasının olabilirliği, sürdürülebilirliği yok. Gebze, devlet fabrika yaptığı için mi gelişti? Böyle bir şey yok” dedi.
GÜNDEM
1 Dakikayla Memurluk Hayalleri Bitti
1 Dakikayla Memurluk Hayalleri Bitti
Sivas´ta Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lise düzeyi sınavına geç kaldıkları için sınava alınmayanların memurluk hayalleri 1 dakikada bitti.
GÜNDEM
207 Şirket Kuruldu
207 Şirket Kuruldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nden (TOBB) derlenen bilgilere göre ilimizde Ocak-Ağustos ayları arasında 207 şirket kuruldu.
GÜNDEM
Zafer Bayramına Coşkulu Hazırlık
Zafer Bayramına Coşkulu Hazırlık
30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi provası yapıldı. Vatandaşlar askerlere yoğun ilgi gösterdi.
GÜNDEM
Bu Eseri “Görmeden Ölmeyin”
Bu Eseri “Görmeden Ölmeyin”
UNESCO´nun Dünya Kültür Miras Listesi´nde yer alan ve tanıtımı "Görmeden Ölmeyin" sloganıyla yapılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, tarihinin en kapsamlı restorasyonunun ardından gelecek nesillere emanet edilmeye hazırlanıyor.
GÜNDEM
164 Şirket Kuruldu
164 Şirket Kuruldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nden (TOBB) derlenen bilgilere göre ilimizde yılın ilk yarısında 164 şirket kuruldu.
GÜNDEM
320 YERLEŞİM BİRİMİ İSKANA KAPATILDI
320 YERLEŞİM BİRİMİ İSKANA KAPATILDI
Sivas´ta deprem, su baskını, kaya ve çığ düşmesi gibi afetlerin sıklıkla görüldüğünü ifade eden İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, bugüne kadar ilimizde 320 yerleşim biriminin Bakanlar Kurulu kararıyla afete maruz bölge ilan edilerek iskana kapatıldığını söyledi.
GÜNDEM
Sivas´a büyük değer katacak
Sivas´a büyük değer katacak
Butik otel olarak hizmet verecek olan 442 yıllık Behram Paşa Hanı´nın restorasyon çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Osmanlı mirası yapıyı yap-işlet-devret modeli ile 49 yıllığına Vakıflar Bölge Müdürlüğü´nden devralan ve restorasyon işlerini yürüten Dumanlar Grup´un yetkilisi Sinan Duman, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Tarihi dokuya zarar vermemek için büyük bir titizlikle çalıştıklarını ifade eden Duman, “2016 yılında restorasyon işlerine başladık. Kısmetse Haziran ayının başında veya ortalarına doğru açacağız. Hem Anadolu´nun, hem Türkiye´nin, hem de Avrupa´nın sayılı projelerinden oldu. Sivas´ımıza önemli bir değer katacak” dedi.
GÜNDEM
HAYIRLI OLSUN
HAYIRLI OLSUN
İlimize kurulacak ikinci devlet üniversitesini içeren yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne sunuldu. Sivas kamuoyunun uzun süredir beklediği ikinci üniversite sözü önümüzdeki hafta kabul edilerek yürürlüğe girecek. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, Sivas Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak. Üniversitelere yönelik daha önce yapılmış ve Milli Eğitim Komisyonu´na gönderilen çalışmaların bulunduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Çalışmalar tamamlanarak Meclise sunuldu. En kısa zamanda inşallah önümüzdeki hafta çıkaracağız. İnşallah bu üniversitelerimizin çoğuna öğrenci alır duruma da geleceğiz” dedi.
EĞİTİM
ULU CAMİ´YE ÇELİK KORUMA
ULU CAMİ´YE  ÇELİK KORUMA
Cumhurbaşkanlığı´nın himayelerinde 2016 yılında restorasyonu başlatılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mevsim şartlarından etkilenmemesi için eserin üzeri çelik konstrüksiyon çatı yöntemiyle kapatıldı. Çalışmaların 2021 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Vali Davut Gül, “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasında Türkiye´de ve hatta Dünya´da eşine az rastlanır çalışmalardan bir tanesi yürütülüyor. Caminin üzeri tamamen kapatıldı. Bu restorasyon devam ederken, iklimden kaynaklı olumsuz hava şartlarından eserin etkilenmemesi için yapılan bir çalışmadır” dedi.
GÜNDEM
48 şirket kuruldu
48 şirket kuruldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nden (TOBB) derlenen bilgilere göre Sivas´ta 2 ayda 12 şirket tasfiye edilirken 9 şirket de çeşitli nedenlerle kapatıldı. Şubat sonu itibariyle kurulan şirket sayısı ise 48 olarak kayıtlara geçti.
EKONOMİ
Akyıldız´dan “özelleştirme” tepkisi
Akyıldız´dan “özelleştirme” tepkisi
CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, özelleştirme süreci başlatılan 14 şeker fabrikasına ilişkin konuştu. Sürecin durdurulmaması halinde çok sayıda çiftçinin zarar göreceğini söyleyen Akyıldız, geri adım atılmasını istedi.
GÜNDEM
"DARBE BİR İNSANLIK SUÇUDUR"
"DARBE BİR İNSANLIK SUÇUDUR"
AK Parti Sivas İl Başkanı Av. Ziya Şahin, 28 Şubat darbesiyle ilgili açıklamalarda bulundu
GÜNDEM
MÜLTECİ GİRİŞLERİ DURDURULDU
MÜLTECİ GİRİŞLERİ DURDURULDU
Sivas´ta bulunan mülteci sayısını 6 bin 480 kişi olarak açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Göç İdaresi Müdürlüğü´nün mülteci girişlerini durdurduğunu söyledi. Girişlerin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü´nün aldığı karar gereği askıya alındığını belirten İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri ise "Birinci dereceden akrabalık varsa veya sağlık ile ilgili konular devreye girdiğinde alımlar oluyor. Bu tamamen Ankara´nın takdiri" dedi.
GÜNDEM
FETÖ sanığı teğmenden ´soru hırsızlığı´ itirafı
FETÖ sanığı teğmenden ´soru hırsızlığı´ itirafı
2017 yılına ilişkin nüfus sayımı sonuçlarına göre Sivas merkezde en fazla nüfusun yaşadığı mahalle 18 bin 828 kişi ile Şeyh Şamil olarak kayıtlara geçti. En az nüfus barındıran mahalle ise 252 kişi ile Danişmentgazi olarak açıklandı
GÜNDEM
Kar ve tipi KUYRUĞU
Kar ve tipi KUYRUĞU
Sivas´ın Gürün ilçesinde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan yollarda uzun araç kuyrukları oluştu.
YAŞAM
ÇEVRE İLLERLE BAĞLANTI KESİLDİ
ÇEVRE İLLERLE BAĞLANTI KESİLDİ
Sivas´ta önceki gün geceden itibaren etkili olan kar yağış hayatı felç ederken, kentin çevre illerle karayolu bağlantısı kesildi.
GÜNDEM
KALK UYAR! FETHİ MÜJDELE
KALK UYAR! FETHİ MÜJDELE
Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl 31 Aralık gecesinde geleneksel olarak düzenlenen Mekke´nin Fethi´nin yıldönümü programı bu yılda coşkuyla kutlandı. "Kalk Uyar! Fethi Müjdele" temasıyla hazırlanan programda Mekke´nin ve Kudüs´ün fethi anlatıldı. Fetih ruhunun her yıl genç nesillere aktarılması gerektiğini belirten AGD Sivas Şubesi Başkanı Bülent Şimşek, "Mekke, şehirlerin anasıdır. Kabe ise yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir" dedi.
GÜNDEM
Şarkışla´da şap hastalığı karantinası
Şarkışla´da şap hastalığı karantinası
Sivas´ın Şarkışla ilçesindeki canlı hayvan pazarı, bölgedeki bazı hayvanlarda şap hastalığı görülmesi nedeniyle kapatıldı.
GÜNDEM
TEK OTURUMDA 90 SORU 135 DAKİKA
TEK OTURUMDA 90 SORU 135 DAKİKA
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liselere girişte uygulanacak yeni sistemle ilgili katıldığı canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu. Yeni sistemin kimsenin kaygı duymayacağı, kolay, anlaşılır ve sade olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Hiçbir evladımız istemediği bir okula gönderilmeyecek. Mutlaka tercihi içinde bulunan okul gruplarından birine gönderilecek” dedi.
GÜNDEM
Gizli buz kaza getirdi
Gizli buz kaza getirdi
Kentte kar yağışının ardından etkili olan buzlanma dolayısıyla çok sayıda hasarlı kaza meydana geldi. Buzlanma nedeniyle bazı yollar araç trafiğine kapatıldı
GÜNDEM
2 bin 274 öğretim kurumu FETÖ´den kapatıldı
2 bin 274 öğretim kurumu FETÖ´den kapatıldı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ´nün milli iradeye yönelik darbe girişimini müteakip bu terör örgütüyle iltisakı veya aidiyeti tespit edilen toplam 2 bin 274 öğretim kurumunun kapatıldığını söyledi.
GÜNDEM
Bariyerlere sıkışan tır 3 SAATTE KURTARILDI
Bariyerlere sıkışan tır  3 SAATTE KURTARILDI
Sivas´ta buhar kazanı yüklü tır, yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından sıkıştığı bariyerlerin kesilmesiyle kurtarıldı.
GÜNDEM
40 yıldır gazete arşivliyor
40 yıldır gazete arşivliyor
Bazı temaslarda bulunmak üzere Sivas´a gelen Quick Sigorta Yöneticisi Ahmet Yaşar (49) gazetemizi de ziyaret etti. Yaklaşık 40 yıldır yerel gazete arşivi yaptığını belirten Yaşar, gazetemizin birçok sayısından da numune aldı.
GÜNDEM
"Çocukların göz muayeneleri okul döneminden önce yapılmalı"
"Çocukların göz muayeneleri okul döneminden önce yapılmalı"
Medicana Sivas Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Gökay Göktolga, çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince iyi görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle takip etmesi, tek gözün kapatıldığında huzursuz olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması göz probleminde erken tanı için önemli bulgular olduğunu söyledi.
GÜNDEM
Cuma pazarının üstü kapatıldı
Cuma pazarının üstü kapatıldı
Sivas Belediyesi tarafından başlatılan kapalı pazar yeri inşaatı tamamlandı. Yaklaşık 3 bin 500 metrekare alanı kapsayan cuma pazarı üzerine asma-germe sistemi uygulandı.
GÜNDEM
Yine doğalgaz borusu delindi!
Yine doğalgaz borusu delindi!
Sivas´ta köprü çalışması sırasında iş makinesinin doğalgaz borusuna zarar vermesi ile oluşan sızıntı paniğe neden oldu.
GÜNDEM
UCUZ ATLATTIK
UCUZ ATLATTIK
Sivas Belediyesi tarafından Şehitler Parkı önünde sürdürülen alt geçit çalışmasında, kepçenin doğalgaz borusunu delmesiyle patlama meydana geldi. Doğalgaz ekiplerinin çalışmasının ardından hatta gaz akışı sağlayan vana kapatıldı. Patlama esnasında büyük sarsıntı yaşadıklarını belirten mahalle ve apartman sakinleri büyük panik yaşadı.
GÜNDEM
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2