Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Yargının Zirvesi Sivas´ta Buluştu--Video
Yargının Zirvesi Sivas´ta Buluştu--Video
Yargının zirvesinde bulunan isimler Sivas Barosu´nun 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlediği program kapsamında ilimizde bir araya geldi. Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
GÜNDEM
İsimler Netlik Kazandı
İsimler Netlik Kazandı
31 Mart´ta gerçekleştirilen mahalli seçimlerin ardından Sivas Belediye Meclisi´ne girmeyi başaran isimler belli oldu. Kontenjanla beraber AK Parti´den 26 üye BBP´den ise 11 üye Belediye Meclisi´ne girdi.
SİYASET
Kucaklayıcı Liste Oluşturduk
Kucaklayıcı Liste Oluşturduk
MHP Sivas Belediye Başkan Adayı Memet Er, İlçe Seçim Kurulu´na teslim ettikleri Belediye Meclis üyesi aday listesine ilişkin, “Bizler kucaklayıcı bir liste oluşturduğumuz inancındayız. İsimleri yıpranmamış ,müteşebbis, pırıl pırıl genç arkadaşlarımızdan listemizi oluşturduk” dedi.
SİYASET
Karatede Seçme Heyecanı
Karatede Seçme Heyecanı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Karate İl Temsilciği tarafından “Karate Türkiye Şampiyonası ve Karate ANALİG İl Seçmeleri” büyük bir heyecanla 4 Eylül Spor Salonunda yapıldı. Seçmelerde dereceye giren sporcular yapılacak olan şampiyonalara katılmaya hak kazandı.
SPOR
Hayırseverlere İhtiyacımız Var
Hayırseverlere İhtiyacımız Var
Vali Davut Gül, Sivas Hizmet Vakfı tarafından ailesi Sivas´ta ikamet eden lisans öğrencilerine yönelik verilen bursların üçüncü yılında da devam edeceğini, başvuruların internet üzerinden 10 Eylül 2018 tarihinden itibaren alınmaya başladığını söyledi.
GÜNDEM
Felsefe Bölümü Öğrenci Bulamıyor!
Felsefe Bölümü Öğrenci Bulamıyor!
Türkiye´de felsefe bölümlerine yapılan başvuru oranı yüzde 56 oranında azaldı. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü´nde gündüz eğitimine 12 öğrenci gelirken ikinci öğretime ise hiç öğrenci gelmedi.
GÜNDEM
Cumhuriyet Üniversitesi´ne 11 Bin 415 Kontenjan Ayrıldı
Cumhuriyet Üniversitesi´ne 11 Bin 415 Kontenjan Ayrıldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı takvimine göre üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ve velilerin merak ettiği YKS tercih kılavuzu ile birlikte üniversitelerin kontenjanları da belli oldu.
GÜNDEM
BESYO Bu Yıl 100 Öğrenci Alacak
BESYO Bu Yıl 100 Öğrenci Alacak
Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 31 Ağustos 4 Eylül tarihleri arasında özel yetenek sınavıyla bu yıl 100 öğrenci alacak.
SPOR
Ahmet Ayık Spor Lisesine alım yapılacak
Ahmet Ayık Spor Lisesine alım yapılacak
İlimizde birçok başarı elde eden Sivas Ahmet Ayık Spor Lisesi, Güreş branşında 60 kişi alacağını duyurdu. Kayıtların başladığı alımda 2-6 Temmuz´da yetenek sınavları yapılacak.
SPOR
CHP´DE SEÇİM ÇALIŞMASI HAFTA SONU BAŞLIYOR
CHP´DE SEÇİM ÇALIŞMASI  HAFTA SONU BAŞLIYOR
CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun, “Hafta sonundan itibaren tüm ilçelerimizde, il merkezimizde seçim çalışmasına başlayacağız” dedi.
SİYASET
HAYIRLI OLSUN
HAYIRLI OLSUN
İlimize kurulacak ikinci devlet üniversitesini içeren yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne sunuldu. Sivas kamuoyunun uzun süredir beklediği ikinci üniversite sözü önümüzdeki hafta kabul edilerek yürürlüğe girecek. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, Sivas Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak. Üniversitelere yönelik daha önce yapılmış ve Milli Eğitim Komisyonu´na gönderilen çalışmaların bulunduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Çalışmalar tamamlanarak Meclise sunuldu. En kısa zamanda inşallah önümüzdeki hafta çıkaracağız. İnşallah bu üniversitelerimizin çoğuna öğrenci alır duruma da geleceğiz” dedi.
EĞİTİM
YILDIZ´DAN ARA ELEMAN İHTİYACINA ÇÖZÜM
YILDIZ´DAN ARA ELEMAN  İHTİYACINA ÇÖZÜM
Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Bilimsel projelere verilen desteklerden yeni hastaneye, peyzaj çalışmalarından öğrencilerin ulaşımına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Yıldız, Hukuk Fakültesi binasının inşası noktasında hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi. Sivas Meslek Yüksekokulu´nun 3 bloğunun yıkılacağını söyleyen Yıldız, “Öğrencilerimizi oradan aldık farklı yerlere koyduk ama devlet teşviklerinden yararlanmak üzere Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir meslek yüksekokulu açılmasını talep ediyoruz. Ara eleman ihtiyacını bu şekilde karşılayabiliriz. Bu kapsamda bina noktasında yardıma ihtiyacımız var” dedi.
GÜNDEM
OKULLAR ATLETİZMDE YARIŞTI
OKULLAR ATLETİZMDE YARIŞTI
İlimizde yoğun bir katılımla yapılan “Okullar arası yıldız kız-erkek puanlı atletizm il birinciliği” müsabakaları sona erdi. Yarışlar sonucunda yıldız kızlarda Kavak Zeki Seyfi Şahin Ortaokulu şampiyonluk kupasını kaldırırken, yıldız erkeklerde ise Süleyman Demirel Ortaokulu şampiyonluğa adını yazdıran taraf oldu.
SPOR
12 okula bin 80 kontenjan
12 okula bin 80 kontenjan
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8´inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran´da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları yayımladı. Sivas´ta merkezi sınav ile öğrenci alacak lise sayısı 12, kontenjan ise bin 80 kişi olarak açıklandı.
EĞİTİM
Demirspor, galibiyetle lige veda etti
Demirspor, galibiyetle lige veda etti
BAL´da mücadele eden Sivas Demirspor, ligin son haftasında kendi sahasında konuk ettiği Eti Gençlikspor´u 2-0 yenmesine rağmen ligdeki statü gereğince BAL´a veda etti. Demirspor, ayrıca bu sezon sadece 16 puan toplayabildi.
SPOR
KURSiYERLER BELiRLENDi
KURSiYERLER BELiRLENDi
Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde verilecek olan kadın giysileri dikimi kursuna katılacak kişilerin belirlenmesi için kura çekildi. Vali Yardımcıları Zihni Yıldızhan ve Yeliz Yıldızhan´ın da katıldığı kura töreni sonucu 50 kursiyer seçildi. Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, "İlk etapta 50 kişi ile başlanacak. Daha sonra inşallah sayı artacak. Hanımlarımıza destek olabiliyorsak, ev ekonomilerine katkı sunmalarına yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize" dedi.
GÜNDEM
HAC KESiN KAYITLARI BAŞLADI
HAC KESiN KAYITLARI BAŞLADI
Hac ibadetlerini gerçekleştirmek üzere kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarının Hac kesin kayıtları bugün itibariyle başladı. 2018 yılı Hac dönemi kayıtlarında ilimizden 20 bin 104 kişi kayıt yaptırmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen kura sonucunda ise ilimizden 644 vatandaşımız Hac görevini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.
GÜNDEM
Hac kuraları 1 Şubat´ta çekilecek
Hac kuraları 1 Şubat´ta çekilecek
Hac kuraları 1 Şubat Perşembe günü Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde bilgisayar ortamında, kamuoyuna açık olarak gerçekleştirilecek.
DÜNYA
Liselere yerleştirmede detaylar belli oldu
Liselere yerleştirmede detaylar belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere geçişte uygulanacak yeni sistem kapsamındaki mahalli yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; tercih sırası, öğrencinin evine ve eğitim gördüğü ortaokula yakınlık olarak belirlendi. Mahalli kayıt alan okullarda eğitim görecek öğrenciler, eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil yaptırabilecek.
EĞİTİM
İşkur´dan 681 engelliye istihdam
İşkur´dan 681 engelliye istihdam
Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından, 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 481 engelli bireyin özel sektörde işe yerleştirildiği, özel sektörün yanı sıra, toplum yararına çalışma programları (TYP) kapsamında yaklaşık 200 engelli bireyin yine Sivas İŞKUR tarafından istihdamı sağlandığı bildirildi.
GÜNDEM
Yeni sistemin detayları belli oldu
Yeni sistemin detayları belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, A Haber televizyonunda yayınlanan programda, liseye yerleştirmelerde uygulanacak yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM
TEK OTURUMDA 90 SORU 135 DAKİKA
TEK OTURUMDA 90 SORU 135 DAKİKA
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liselere girişte uygulanacak yeni sistemle ilgili katıldığı canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu. Yeni sistemin kimsenin kaygı duymayacağı, kolay, anlaşılır ve sade olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Hiçbir evladımız istemediği bir okula gönderilmeyecek. Mutlaka tercihi içinde bulunan okul gruplarından birine gönderilecek” dedi.
GÜNDEM
SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ
SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ
Vali Davut Gül, İl Özel İdaresi Meclis toplantılarına katılarak, projeler hakkında İl Genel Meclis üyelerine bilgi verdi. Meclis üyelerinin emeklerinin çok büyük olduğunu belirten Gül, “Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sivas´ın sorunları geçmişte de vardı, şimdi de var, gelecekte de olacak. Bir anda bu sorunların tamamının çözüldüğünü iddia etmek çok doğru değil. Zaten böyle bir iddiamız da yok. Vatandaşımıza ne yapsak az. Birliğimiz, bütünlüğümüz, devletimizin istikrarı muhafaza edildiği sürece belirli bir takvim içerisinde sizlerle beraber bu sorunları inşallah çözeceğiz” dedi.
GÜNDEM
Öğrenciler beyaz perdeyle buluştu
Öğrenciler beyaz perdeyle buluştu
Sivas´ta, "Bir Milyon Öğrenci Sinemayla Buluşuyor" projesi kapsamında öğrenciler beyaz perdeyle buluştu.
GÜNDEM
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
2017-2018 eğitim - öğretim yılında Cumhuriyet Üniversitesi´ni tercih eden öğrencilerin kayıtları Cumhuriyet Üniversitesi Taha Akgül Spor Salonu´nda yapılıyor.
GÜNDEM
ÜNİVERSİTELERDE KALİTEYİ ARTIRMALIYIZ
ÜNİVERSİTELERDE KALİTEYİ ARTIRMALIYIZ
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: "2002´de her 100 öğrencimizden 14´ü üniversiteye gidebilirken şimdi 41´i üniversiteye gidiyor. Üniversiteleri yaygınlaştırdık, öğrenci sayısını artırdık. Üniversitelerde kaliteyi artırmak lazım, her üniversitenin bir alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz"
EĞİTİM
KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAMALIYIZ
KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAMALIYIZ
Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki Eğitim atağı başlatıldı. Geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla 81 ile gönderilen genelge ile mesleki ve teknik eğitimde atak yapılmasına yönelik çalışmaların yapılması talimatı verildi.
GÜNDEM
91 BİN ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR
91 BİN ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM´de Milletvekillerinden gelen sözlü önergeleri yanıtladı. Bakan Yılmaz, "Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında 10 Aralık 2015 tarihi itibarıyla net öğretmen ihtiyacı 91 bin 880´dir. Özel eğitim alanında son 3 yılda atanan toplam öğretmen sayısı 2 bin 884´tür. Bu yılın nisan ayında yapılan ilk atamada en düşük 66 puanla, yaşayan diller ve lehçeler (Kurmançi) alanına öğretmen ataması yapılmıştır. Bakanlığımızca 2015 yılında sözleşmeli öğretmen istihdamı yapılmamıştır. MEBSİS veri tabanından alınan bilgilere göre ülke genelinde 45 bin 552 ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmen aday sayısı ise 436 bin 291´dir" dedi.
GÜNDEM
Şeyh Edebali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bölümleri tanıtıldı
Şeyh Edebali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bölümleri tanıtıldı
Şarkışla ilçesindeki Şeyh Edebali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki bölümlerin tanıtımı yapıldı.
GÜNDEM
EĞİTİMDE HEDEFİMİZ KALİTEYİ ARTIRMAKTIR
EĞİTİMDE HEDEFİMİZ KALİTEYİ ARTIRMAKTIR
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Referandum öncesinde Hafik İlçesinde temaslarda bulundu. Hafik ilçe meydanında vatandaşlara hitap eden Bakan Yılmaz, Referandum süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milli eğitime önemli katkıları olacağını belirten Yılmaz, "Eğitimde değişmez hedefimiz, kaliteyi artırmaktır. Eğitimde kaliteyi artırmak için merkezi hükümetten eğitime çok büyük bir pay ayırmak lazım. 2002´de merkezi hükümette eğitime yüzde 10 pay ayrılırken şimdi yüzde 20 ayırmaktayız. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geldiğinde milli eğitime ne katkısı olacaktır? Eğer kaynakları israf etmezsek, milli geliri artırırsak, artan milli gelirden ayrılan bu daha yüksek oranda payla eğitime daha çok kaynak ayıracağız" dedi.
GÜNDEM
DOLAR
7.4367
EURO
9.0232
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler