Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Ramazan bereketiyle geldi
Ramazan bereketiyle geldi
Ramazan ayı, çarşı ve pazarı hareketlendirdi. İftar ve sahurluk alışverişi yapmak için çarşıya çıkan Sivaslıların ilk tercihi Perakende Sebze Hali oldu. İşlerinde gözle görülür bir artma olduğunu ifade eden esnafın yüzü uzun bir aradan sonra güldü.
GÜNDEM
“2 BİN KİŞİYE İFTAR VERECEĞİZ”
“2 BİN KİŞİYE İFTAR VERECEĞİZ”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneğinin kurduğu iftar çadırında günlük 2 bin kişiye iftar vereceklerini ifade etti. Başkan Aydın; “2 bin kişi aynı anda iftarını açabilecek. 2 bin kişinin üzerinde bir vatandaş gelirse de yine kumanya hazırlıklarımız oluyor. Hiç kimseyi iftarsız ve aç bırakmayacağız” dedi.
GÜNDEM
İstanbul´un fethini tabloya işledi
İstanbul´un fethini tabloya işledi
Sivas´ta bir ahşap oyma ustası, Fatih Sultan Mehmet´in surlardan İstanbul´a girişini anlatan "Fetih" adlı tabloyu 4 ayda yaptı.
GÜNDEM
“Dedem Abdulhamid Han”a büyük ilgi
“Dedem Abdulhamid Han”a büyük ilgi
Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) gerçekleştirilen “Dedem Abdulhamid Han” konulu konferansa akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
GÜNDEM
Teravih namazı, 9 camide hatimle kılınacak
Teravih namazı, 9 camide hatimle kılınacak
Sivas´ta bu yıl merkezde 9 camide hatimle teravih namazı kılınacak.
GÜNDEM
“Sivas Edebiyat Günleri” bugün başlıyor
“Sivas Edebiyat Günleri” bugün başlıyor
Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi´nin işbirliğiyle hayata geçirilen “Sivas Edebiyat Günleri” programı bugün başlayacak. Program kapsamında müzik dinletilerinin yanı sıra paneller ve söyleşiler gerçekleştirilecek.
GÜNDEM
“Şehir trafiği rahatlayacak”
“Şehir trafiği rahatlayacak”
DSİ kavşağı ve üst geçit projesinin açılış töreninde konuşan Belediye Başkan Sami Aydın, “Şehir içi trafiğinde yeni bir aks oluşturmuş olduk. İnşallah çalışmalarımız neticesinde şehir trafiği büyük oranda rahatlayacak” dedi.
GÜNDEM
1000 Temel Eser´e ödül
1000 Temel Eser´e ödül
Sivas İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen Kültür Sanat Ödülleri yarışmasında, ‘1000 temel eser´ projesi ile kurumlar dalında birinciliği elde etti.
GÜNDEM
CÜ´DE AHMET KUTSİ TECER SEMPOZYUMU
CÜ´DE AHMET KUTSİ TECER SEMPOZYUMU
Cumhuriyet Üniversitesi Türk Kültürünün Büyük Emektarı ‘Ahmet Kutsi Tecer´ adına düzenlenen sempozyumda, konuşmacılar Ahmet Kutsi Tecer´i anlayarak saygıyla andıklarını söylediler.
GÜNDEM
HARALAR SİVAS´A KAZANDIRILACAK
HARALAR SİVAS´A  KAZANDIRILACAK
Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan Başkanlar Kurulu toplantısına konuk olan Vali Davut Gül, ilimize yapılacak kamu yatırımları ile ilgili bilgi verdi. Haraların Sivas´a kazandırılacağını belirten Vali Gül, “Animasyon projesi oluşturduk. İçerisinde hipodrom, hayvanat bahçesi, düğün, açık hava sinemaları, kışın buz paten pistleri gibi birçok aktivasyon var. İlk ödeneği çıktı” dedi.
GÜNDEM
“SİVAS´IN TANITILMASI GEREKİYOR"
“SİVAS´IN TANITILMASI GEREKİYOR"
Sivas Valisi Davut Gül, Doğa Koleji tarafından düzenlenen ‘3. Kariyer Günleri´nin konuğu olduğu. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen programda Vali Gül, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gül: “Sivas kadim bir şehir. Burayı yönetmek için çalışmak gerekiyor. Türkiye´nin coğrafi anlamda ikinci büyük şehri. 2019 yılı Sivas Kongresi´nin yüzüncü yılı. Yüzüncü yılda Sivas´ın ciddi projelerle kendini tanıtması gerekiyor” dedi.
GÜNDEM
“EVDE SAKLAMA, BAĞIŞLA”
“EVDE SAKLAMA, BAĞIŞLA”
Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği, kitap toplama kampanyası düzenledi. Kampanya ile toplanacak kitaplar Yavuz Sultan Selim İlkokulu kütüphanesine bağışlanacak.
GÜNDEM
SULTANŞEHİR ESTETİĞİNE KAVUŞUYOR
SULTANŞEHİR ESTETİĞİNE KAVUŞUYOR
Selçuklu, Osmanlı ve genç Cumhuriyet dönemine ait eserleri bünyesinde barındıran Sivas kent meydanı çevresindeki binaların dış cepheleri tarihi eserlere uygun hale getirilecek. Bu kapsamda Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde Sultan Şehir Estetiğine Kavuşuyor" adlı program düzenlendi.
GÜNDEM
TÜNELİN BAĞLANTI YOLLARI GENİŞLETİLİYOR
TÜNELİN BAĞLANTI YOLLARI GENİŞLETİLİYOR
Sivas Belediyesi´nin en önemli projeleri arasında yer alan ve şehrin ulaşım sorununu büyük oranda rahatlatacak olan Mevlâna Tünelinde çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda tünelin bağlantı yolu için de Yavuz Selim Cami ve bölgede bulunan Selimiye Parkı´nda da yol genişletme çalışmaları devam ediyor.
GÜNDEM
SİVAS HİZMETİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR
SİVAS HİZMETİN EN  İYİSİNİ HAK EDİYOR
Belediye Başkanı Sami Aydın, 2018 yılında başlayan projelerle ilgi bir gezi programı düzenleyerek, ilimizdeki basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Aydın, Tavra Deresi isale hattı, Mevlana Tüneli bağlantı yolları, DSİ üst geçit, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı Köprülü kavşak projesi ve yeni Kızılırmak Köprü projesi olmak üzere yaklaşık maliyeti 80 milyon lira olan projeler hakkında bilgilendirme yaptı. Başkan Aydın, “Sivas daha güzel hizmetleri hak ediyor. Bunun bilincindeyiz. Ama şunu da takdir etmek gerekir ki imkân ve şartlar her şeyi bir anda yapmaya yetmiyor. Biz imkânlarımızı azami ölçüde verimli kullanmaya çalışıyoruz. Bu şekilde şehrimize hizmetleri kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.
GÜNDEM
Sivas´ta 200 çocuk, gelin oldu!
Sivas´ta 200 çocuk, gelin oldu!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), illere göre 16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuklarının sayısı ve oranını açıkladı. Geçtiğimiz yıl içerisinde toplam evlilik sayısının 4 bin 163 olduğu Sivas´ta çocuk yaşta evlenen kız çocuğu sayısı ise 200 olarak açıklandı. Sivas, bu sayı ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı.
GÜNDEM
7 bin 324 kişi İstanbul´a göçtü!
7 bin 324 kişi İstanbul´a göçtü!
2017 yılında Türkiye genelinden 416 bin 587 kişinin İstanbul´a göç ettiği açıklandı. Sivas´tan mega kente göç eden kişi sayısı ise 7 bin 324 olarak açıklandı.
GÜNDEM
Bir garip hırsızlık girişimi güvenlik kamerasında
Bir garip hırsızlık girişimi güvenlik kamerasında
Sivas´ta bir marketten gece saatlerinde dondurma çalabilmek için dolabı zorlayan şahıslar güvenlik kameralarına takıldı.
GÜNDEM
Yöresel lezzetler görücüye çıkacak
Yöresel lezzetler görücüye çıkacak
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası nedeniyle 19-20 Nisan tarihleri arasında yöresel yemek yarışması düzenlenecek. Hamur işi börekler, ana yemekler ve tatlılar olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada dereceye girenler altın ile ödüllendirilecek.
GÜNDEM
“HAYIRSEVERLERİN KATKILARIYLA YAPTIRILACAK”
“HAYIRSEVERLERİN KATKILARIYLA YAPTIRILACAK”
CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız´ın eski Numune Hastanesi A Blok´un yıkılması ve şehir parkı projesi kapsamında yapılacak cami projesine yönelik TBMM´de yaptığı basın açıklaması üzerine Sivas Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Akyıldız´ın iddialarına yanıt verilen açıklamada, “Sivas Merkez Cami Müftülük tarafından diğer camiler gibi hayırseverlerin katkılarıyla yaptırılacaktır. Herhangi bir STK tarafından yaptırılması ya da kullanılması mümkün değildir. Herhangi bir STK tarafından yaptırılması ya da kullanılması mümkün değildir” denildi.
GÜNDEM
Kızlarda Hafik, erkeklerde Kanuni 1. oldu
Kızlarda Hafik, erkeklerde Kanuni 1. oldu
Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Sivas Badminton İl Temsilciliği organizesinde yapılan “Okullar arası Badminton Yıldız Kız-Erkek İl birinciliği” yarışmaları sonlandı. Müsabakalar sonunda kızlarda Hafik Atatürk Ortaokulu, erkeklerde ise Kanuni Ortaokulu 1. oldu.
SPOR
“Dünyanın sayılı şehir parklarından olacak”
“Dünyanın sayılı şehir parklarından olacak”
Şehir parkı projesi kapsamında yıkım işlemlerine başlanan eski Numune Hastanesi A Blok´a ilişkin yapılan eleştirilere yanıt veren Vali Davut Gül, 1948 yılında inşa edilen yapının taş bina olmadığını ifade ederek, “Tarihi bir kimliği olsaydı inanın ona da dokunmayacaktık. Hukuken de, vicdanen de ne yaptığımızın farkındayız. Eski Numune Hastanesi bölgesine yapacağımız proje bittiğinde Sivas´a ayrı bir değer katacak. Bu projeye çok inandık, arkasında durduk. Dünyada sayılı şehir parklarından biri olacak” dedi.
GÜNDEM
Sivas “endemik bitki” zengini
Sivas “endemik bitki” zengini
İlimizde 57 adet endemik bitki türü bulunduğu açıklandı.
GÜNDEM
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
2. Ligde Sivas´ı temsil eden Sivas Belediyespor, hafta sonu deplasmanda konuk olduğu Menemen Belediyespor ile 1-1 berabere kaldı. Maçın hakemi Yasin Kol, Sivas Belediyespor´un aleyhine verdiği skandal kararlar sonucu resmen maça damgasını vurdu. Sivas ekibine 7 sarı kart, 1 kırmızı kart gösteren hakem Kol, yeşil-beyazlıların 2 penaltısını da vermedi.
SPOR
"PAŞA", SİVAS´I ANLATACAK
"PAŞA", SİVAS´I  ANLATACAK
Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CNN TÜRK´te bugün saat 16.30´da yayınlanacak olan “Burada Hayat Var” programına konuk olacak. Anadolu´nun kültür başkenti olan Sivas´ın ele alınacağı programda kültürüyle, değerleriyle, sazıyla, sözüyle ve lezzetleriyle “Sultan Şehir” tanıtılacak. Programda sınıf başkanlığından Milli Eğitim Bakanlığına uzanan yolculuğunu anlatacak olan Yılmaz, çocukluk yıllarında kendisine neden “Paşa” diye hitap edildiğini de açıklayacak.
GÜNDEM
SAHİBİYE´DE SON RÖTUŞLAR
SAHİBİYE´DE  SON RÖTUŞLAR
İlimizdeki tarihi yapılanın ilk sıralarında yer alan Sahibiye Medresesi´ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Yıllardır devam eden restorasyonun bu yıl tamamlanacağını belirten Vali Davut Gül, “Gökmedrese ile Ulu Cami arasında Selçuk Ortaokulu vardı. Okul bu iki tarihi eserin birbirini görmesini engelliyordu. Burası Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın hem talimatları hem de destekleriyle başka bir yere yapıldı ve eski bina ortadan kaldırıldı” dedi.
GÜNDEM
Küçükler rakette heyecan başladı
Küçükler rakette heyecan başladı
Sivas´ta “Okullar arası küçükler masa tenisi müsabakaları” geçtiğimiz gün 4 Eylül Spor Salonunda yapılan maçlarla başladı. 16 erkek, 8 kız takım olmak üzere toplamda 100´e yakın sporcunun katılımı ile yapılan maçlarda dereceye giren okullara yarın akşam düzenlenecek olan törenle kupaları takdim edilecek.
SPOR
VALİ GÜL: SEVABI DA GÜNAHI DA BENİM
VALİ GÜL: SEVABI DA GÜNAHI DA BENİM
Vakıflar Bölge Müdürlüğü´nün çalışmalarının anlatıldığı sunum toplantısına katılan Vali Davut Gül, eski Numune Hastanesi civarında bulunan tarihi yapıların da restore edileceğini belirtti. Kamuoyundaki yanlış anlaşılmalar ile ilgili konuşan Vali Gül, bu proje hakkındaki muhataplarının cami cemaatleri ve dernekleri olduğunu belirterek, “Bölgede cami ihtiyacı var ve cami projesini yapacağız. Vatandaşın ne istediğini biliyoruz. Cami konusunda sevabı da günahı da benim, müsebbibi de benim” dedi.
GÜNDEM
ÖNCE BİZ OKUYORUZ
ÖNCE BİZ OKUYORUZ
Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Önce Biz Okuyoruz” projesi kapsamında çıkan “İlk Öğretmenim” eserini, Fevzipaşa İlkokulu öğretmenleriyle değerlendirdi. Projeye öğretmenlerden yoğun bir katılım olduğunu belirten Altınsoy, ‘Önce Biz Okuyoruz´ diyerek projeye desteklerini esirgemeyen tüm öğretmenlere teşekkür etti.
EĞİTİM
ABDÜLHAMİD HAN SEVGİSİ SALONA SIĞMADI
ABDÜLHAMİD HAN  SEVGİSİ SALONA SIĞMADI
TRT 1´in sevilen dizilerinden Payitaht Abdülhamid dizisinde Tahsin Paşa karakteri ile gönüllere taht kuran sevilen sanatçı Bahadır Yenişehirlioğlu, vefatının 100. Yıldönümünde Abdülhamid Han´ı anlattı. Salonu hınca hınç dolduran Sivaslılar, Sultan Abdülhamid Han´ın bilinmeyen yönlerini ve hayatını, Bahadır Yenişehirlioğlu´nun etkileyici ve kendine has üslubuyla dinledi.
GÜNDEM
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1