Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Soğuğu Sanata Çevirdi
Soğuğu Sanata Çevirdi
Sivaslı heykeltıraş soğuğu sanata dönüştürerek Sivaslı ünlü halk ozanı Aşık Veysel´in kardan heykelini yaptı.
GÜNDEM
Ünlü Ozan Veysel Türkülerle Anıldı
Ünlü Ozan Veysel Türkülerle Anıldı
Lütfi Fikret Tuncel Ortaokulu öğrencileri Sanat Sivas Projesi kapsamında Aşık Veysel´i anma programı düzenledi. Veysel´in eserlerini seslendiren öğrenciler tiyatro oyunları ile de ünlü halk ozanının hayatından kesitler sundu.
GÜNDEM
Selimi Mezarı Başında Anıldı
 Selimi Mezarı Başında Anıldı
“Aşık Sefil Selimi" olarak bilinen halk ozanı Ahmet Günbulut, ölümünün 16. yılında Sivas´ın Şarkışla ilçesindeki mezarı başında anıldı.
GÜNDEM
Bedirhan Bebeğin İsmi Yaşatılacak
Bedirhan Bebeğin İsmi Yaşatılacak
Geçtiğimiz yıl terör örgütü tarafından annesi Nurcan Karakaya ile birlikte şehit edilen bebek Bedirhan Mustafa Karakaya´nın adı Şarkışla Âşık Veysel Meslek Yüksekokulu´nda açılışı yapılan Drama Salonu´na verildi.
GÜNDEM
Ödüllü Yönetmen Deneyimini Aktardı
Ödüllü Yönetmen Deneyimini Aktardı
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ´´Belgesel Sinemada Anlatı ve Yapım Teknikleri ´´ adlı söyleşi gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılan Yönetmen Veysel Akşahin, öğrencilere mesleki tecrübelerini aktardı.
GÜNDEM
Âşıklık Geleneği Yesevi´yle Başladı--Video
Âşıklık Geleneği Yesevi´yle Başladı--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Kopuzdan Saza Türk Âşıklık Geleneği” konulu konferans gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, âşıklık geleneğinin Türkistan coğrafyasında Dede Korkut´la ve Ahmet Yesevi ile başladığını kaydederek “Sivas´ın manevi mihmandarı olan Abdülvahap Gazi gibi onlarca Alperen yetiştirmiştir” dedi.
GÜNDEM
8 Kitap Daha Kazandırıldı
8 Kitap Daha Kazandırıldı
2005 yılında hayata geçirilen ve tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas´ın zengin kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için hazırlanan Sivas 1000 Temel Eser Projesi kapsamında basımı tamamlanan 8 kitabın tanıtımı yapıldı.
GÜNDEM
Oynayarak Stres Atın
Oynayarak Stres Atın
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Halk Oyunlarının İnsan Gelişimine Etkileri” isimli konferans gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılan Şarkışla Âşık Veysel Meslek Yüksekokulu Türk Halk Dansları Topluluğu Koordinatörü Öğr. Gör. Erdoğan Önder, “Halk oyunları stres atma yöntemlerinden birisidir. Stresinizi atarsınız, sinir varsa onu da atarsınız” dedi.
GÜNDEM
Hentbolda Yıldızlar Sahneye Çıkacak
Hentbolda Yıldızlar Sahneye Çıkacak
İlimizde “Okullar arası yıldızlar hentbol il birinciliği” müsabakaları 11 takımın katılımıyla bugün başlayacak.
SPOR
Sigortacılık Sektörü Masaya Yatırıldı
Sigortacılık Sektörü Masaya Yatırıldı
Cumhuriyet Üniversitesi Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda "Sigorta Sektörünün Dünü-Bugünü-Geleceği" adlı konferans gerçekleştirildi. Konferansta sigortacılık sektörü ele alındı.
GÜNDEM
Tesadüf Değil
Tesadüf Değil
Cumhuriyet Üniversitesi´ne yeni başlayan öğrencilerle bir araya gelen Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, "Cumhuriyetin kurulmasının en büyük adımının Sivas´ta atılmış olmasının tesadüf olması mümkün değil" dedi.
GÜNDEM
Sivas Değerli Bir Hazine--Video
Sivas Değerli Bir Hazine--Video
Cumhuriyet Üniversitesi tarafından birinci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” programı kapsamında Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Şehir var, şehir var. Kimi şehirlerin ruhu var. Sivas kadimden gelen bir kültür, çok değerli bir hazine. Bu süreçte eğer sizler arzularsanız, Sivas ikinci üniversiteyi sizlere okutturur. Sivas tarih ve kültür şehridir” dedi.
GÜNDEM
39 Kişilik Kadroya 2 Bin 499 Başvuru--Video
39 Kişilik Kadroya 2 Bin 499 Başvuru--Video
Cumhuriyet Üniversitesi merkez yerleşkesine ve ilçelerdeki okullara alımı yapılacak 23 adet temizlik görevlisi ve 16 adet güvenlik görevlisi sürekli işçi alımı için 2 bin 499 kişi başvurdu. Noter huzurunda yapılan kura çekimi esnasında adayların çok heyecanlı oldukları gözlendi. İsmi okunanlar büyük sevinç yaşadı.
GÜNDEM
Pehlivanlar Türkiye 3.´sü Oldu
Pehlivanlar Türkiye 3.´sü Oldu
Ankara´da 10 kulüpten 160 sporcunun katılımıyla düzenlenen “Türkiye Büyükler 2. Lig Serbest Güreş Şampiyonası´na” katılan Zara Belediyespor güreş takımı 2 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, Türkiye üçüncüsü olmayı başardı.
SPOR
Hiçbir Mazeretimiz Olamaz
Hiçbir Mazeretimiz Olamaz
Göreve geldiği günden bu yana ilçe ziyaretlerine önem veren Vali Ayhan´ın son gittiği ilçeler Gemerek ve Şarkışla oldu. Okulları ziyaret ederek idarecilerle bir araya gelen Vali Ayhan, “Öğretmenlerle, velilerle omuz omuza vererek ilimizde eğitimi çok daha iyi seviyelere getireceğiz. Bunu birlikte başaracağız. Artık hiçbir mazeretimiz olamaz. Eğitimde iyi olursak her alanda başarılı oluruz. Yeni dönemde sizlerle birlikte özgün çalışmalar yapacağız" diye konuştu.
GÜNDEM
Toparlı´ya Ödül
Toparlı´ya Ödül
“1´inci Sivas Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri” sahiplerini buldu. Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Kültür Sanat ve Hizmet Ödülüne layık görüldü.
GÜNDEM
Sivas´ın Değerleri Unutulmadı
Sivas´ın Değerleri Unutulmadı
Sivas Valiliği himayesinde 1. Sivas Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri programı ile Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konseri düzenlendi. Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen programda Sivas´a katkı sunmuş kişilere ödül takdim edildi. Ebediyete intikal etmiş değerlerin ailelerine ‘Vefa Ödülü´nün de takdim edildiği programda duygusal anlar yaşandı.
GÜNDEM
Değerlerimize Sahip Çıkacağız
Değerlerimize  Sahip Çıkacağız
Madımak Olayları´nda hayatını kaybeden hemşehrimiz Hasret Gültekin´in ismi doğduğu topraklar olan İmranlı´da yapımı tamamlanan bir parka verildi. Parkın açılış töreninde konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İmranlı Belediye Meclisi´nde çoğunluğun AK Partili üyelerden oluştuğunu ifade ederek “Bu ülkenin değerlerine hepimiz sahip çıkacağız. Pir Sultan bizimdir, Aşık Veysel bizimdir, Hasret Gültekin bizimdir. İster Kızılırmak´ın öbür tarafı isterse bu tarafı nereden olursa olsun herkes türkülerle gömün beni diyecek inceliğe, duyarlılığa sahiptir” dedi.
GÜNDEM
Sivas´ı Küçümsemek Kimsenin Haddi Değil
Sivas´ı Küçümsemek Kimsenin Haddi Değil
MHP İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in İzmir´i eleştirmek isterken söylediği, "Sanki Sivas´ta yaşıyor gibiyiz" sözlerine büyük tepki gösterdi. Milletvekili Arkaz, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün Ankara dışında en çok kaldığı şehir olan memleketim Sivas´ı küçümsemek kimsenin haddi değildir” dedi.
GÜNDEM
YAZICIOĞLU´NUN İSMİ VERİLDİ
YAZICIOĞLU´NUN İSMİ VERİLDİ
Büyük Birlik Partisi´nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu´nun ismi, memleketi Sivas´ta yapımı tamamlanma aşamasına gelen kültür merkezine verildi. Vali Salih Ayhan: "Nuri Demirağ, Aşık Veysel, Şems-i Sivasi, Muzaffer Sarısözen gibi birçok değerli şahsiyetimizin ismi şehrimizin değişik yerlerinde ölümsüzleştiği gibi bu toprakların yetiştirdiği örnek bir vatansever olan Muhsin Yazıcıoğlu´nun ismi de kültür merkezimizde ölümsüzleşecek" dedi.
GÜNDEM
Zeyla Restaurant doyururken eğitiyor
Zeyla Restaurant doyururken eğitiyor
Bir işletmede, masalarda numara yerine Batı ve Doğu medeniyetlerinden ünlü edebiyatçıların, düşünürlerin ve mütefekkirlerin isimleri yazıyor. Kafe işletmecisi Halit Şirkan Hatay, görenlerin çok şaşırdığını, hayran kaldığını ve takdir ettiğini söyleyerek, “Ben Mevlana´dan, Victor Hugo´ dan, Tolstoy´ dan çok etkilenmiş bir insanım. Buradaki yetmiş seksen tane insanın aşk hikayelerine kadar kim sorsa söyleyebilirim” dedi.
GÜNDEM
Beraberliğimizi Perçinleyecek--Video
Beraberliğimizi Perçinleyecek--Video
Vali Salih Ayhan, Madımak Olaylarında yaşamını yitirenler için eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktı. Vali Salih Ayhan, “Bu olay, milletimizin yüreğinde derin acılar bırakmakla beraber bizi birleştirecek, bütünleştirecek, birliğimizi ve beraberliğimizi daima perçinleyecektir" dedi.
GÜNDEM
Bilgi Yarışması Düzenlendi
Bilgi Yarışması Düzenlendi
Cumhuriyet Üniversitesi Şarkışla Aşık Veysel Meslek Yüksek Okulu tarafından ‘Bölümler Arası Bilgi Yarışması´ düzenlendi. 20 sorunun sorulduğu yarışmada Banka ve Sigortacılık Programı öğrencileri birinci oldu.
GÜNDEM
Gardaşlık Festivali´nde Buluşalım
Gardaşlık Festivali´nde Buluşalım
İstanbul başta olmak üzere özellikle büyükşehirlerdeki nüfus yoğunluyla bilinen Sivaslılar, Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında kentte ilk kez düzenlenecek "Gardaşlık Festivali"nde bir araya gelecek. Vali Salih Ayhan: "Cumhuriyetin aklı Sivastır. Bu akla vurgu yapmak, bunun etrafında kenetlenmek için kendini Sivaslı hisseden herkesi sanat dünyasından, iş dünyasına, spor dünyasından, edebiyat dünyasına herkesi mutlaka Sivas´a bekliyoruz" dedi.
GÜNDEM
Kupalar Sahiplerini Buldu
Kupalar Sahiplerini Buldu
İlimizde 11 okuldan 132 sporcunun katılımı ile yapılan “Okullar arası küçükler basketbol il birinciliği” müsabakaları tamamlandı. Müsabakalar sonucunda dereceye giren ekiplere kupa ve madalyaları takdim edildi.
SPOR
Çıta Yükseliyor
Çıta Yükseliyor
Şarkışla Âşık Veysel Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan "Öğretim Materyalleri Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışında konuşan Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yadigar İrem, “Öğrencilerimiz her yıl çıtayı yukarıya taşıyor. Bu da biz yöneticileri mutlu ediyor. Onlarla ne kadar gurur duysak az” dedi.
GÜNDEM
İş Güvenliğinin Önemi Anlatıldı
İş Güvenliğinin Önemi Anlatıldı
Cumhuriyet Üniversitesi Şarkışla Âşık Veysel Meslek Yüksekokulu tarafından ´İş Sağlığı ve Güvenliği´ konulu konferans düzenlendi.
GÜNDEM
Mirasa Sahip Çıkmalıyız
Mirasa Sahip Çıkmalıyız
Müzeler Haftası nedeniyle Arkeoloji Müzesi´nde gerçekleştirilen programa katılan Vali Salih Ayhan, “Kültür varlığımızı korumanın sadece devlet kurumları ile değil, tarih bilincine sahip hemşerilerimizle sağlanabileceğine inancımız tam. Bizlere düşen görev bu mirasa sahip çıkmak, bizden bir parça olan tarihsel yapıtlarımızı ve müzelerimizi korumak, sevmek, tanıtmak olmalıdır” dedi.
GÜNDEM
Turizmle Kalkınacağız
Turizmle Kalkınacağız
“Kültür Turizm Sivas” projesinin tanıtım toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonu´nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ayhan, turizmin ekonomiye doğrudan katkı sağlayan bir sektör olduğunun altını çizerek “Sivas´ımızı daha güzel bir geleceğe hep birlikte taşıyacağız. Tanıtım faaliyetlerini yoğunlaştırarak Sivas´ı cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.
GÜNDEM
Başarılı Okçulardan Savaşçı´ya Ziyaret
Başarılı Okçulardan Savaşçı´ya Ziyaret
Vali Lütfi Fikret Tuncel Ortaokulu Okçuluk Takımının dereceli sporcuları, antrenörleri ve okul yönetimi ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı makamında ziyaret etti.
SPOR
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4