Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Yıldırım isabet eden kişi öldü
Yıldırım isabet eden kişi öldü
Zara ilçesinde yıldırım isabet eden kişi hayatını kaybetti.
GÜNDEM
Konut amortisman süresi 21 yıl
Konut amortisman süresi 21 yıl
İlimizde konut yatırımının ortalama geri dönüş süresi 21 yıl olarak açıklandı. Konut fiyatının ortalama 185 bin 220 lira olarak gerçekleştiği Sivas´ta, Mayıs 2018 sonu itibarıyla en fazla değer kazanan ilçeler merkez, Suşehri, Gürün, İmranlı, Kangal olurken en fazla değer kaybeden ilçeler ise Ulaş, Gölova, Altınyayla, Zara ve Yıldızeli oldu.
EKONOMİ
ÖKSÜZ VE YETİM BIRAKILAN SİVAS´A SAHİP ÇIKACAĞIZ
ÖKSÜZ VE YETİM BIRAKILAN  SİVAS´A SAHİP ÇIKACAĞIZ
MHP Milletvekili adayı Ahmet Özyürek, seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Cem Vakfı´nı ziyaret eden Özyürek, “Sizin gibi yiğit gardaşlarımızın oyuna ihtiyacımız var, ülkemize ve Sivas´a hizmet için destek ve dualarınızı bekliyoruz. Biz devletimizin ve milletimizin sonuna kadar arkasındayız. Kim bu devlete zarar vermek istiyorsa onlarında karşısındayız” dedi.
SİYASET
320 YERLEŞİM BİRİMİ İSKANA KAPATILDI
320 YERLEŞİM BİRİMİ İSKANA KAPATILDI
Sivas´ta deprem, su baskını, kaya ve çığ düşmesi gibi afetlerin sıklıkla görüldüğünü ifade eden İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, bugüne kadar ilimizde 320 yerleşim biriminin Bakanlar Kurulu kararıyla afete maruz bölge ilan edilerek iskana kapatıldığını söyledi.
GÜNDEM
Mehmetçik´in nohut ihtiyacı Sivas´tan karşılanacak
Mehmetçik´in nohut ihtiyacı Sivas´tan karşılanacak
Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız: "Tarım Kredi Kooperatifi ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında yetiştirilecek nohut, Mehmetçik´in ihtiyacında kullanılacak"
GÜNDEM
HAYDİ BASKETBOLA
HAYDİ BASKETBOLA
Sivas Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Basketbol İl Temsilciliği, çocukların yaz aylarını daha verimli geçirmesi ve spor yapması için yaz okulları açıyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde açılacak olan Basketbol yaz okulu için müracaatlar start aldı. Sivas Basketbol İl Temsilcisi Akın Günaydın, tüm çocukları Basketbol Yaz Okuluna davet ederek; “Tüm gençlerimizi başlayacak yaz spor çalışmalarımıza bekliyoruz. Her şeyden önemlisi genç ve çocuklarımız bir amaç uğruna yaz tatilini dolu dolu, spor yaparak geçirecekler. Bunun sonunda hayallerini gerçekleştirme şansı da elde edebilecekler” dedi.
SPOR
Zaralılar Vakfından iftar
Zaralılar Vakfından iftar
Merkezi İstanbul´da bulunan Zaralılar Yardımlaşma ve Kalkınma Vakfınca Sivas´ın Zara ilçesinde bin 500 kişiye iftar verildi.
GÜNDEM
Yaz spor kursları açılacak
Yaz spor kursları açılacak
Sivas´ın Ulaş ilçesinde yaz spor kursları açılacak.
SPOR
HAYIRLI OLSUN
   HAYIRLI OLSUN
Eski adliye binası yerine yapılan Şehitler Meydanı ve yaklaşık 800 araç kapasiteli yer altı otoparkının açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Davut Gül, “Bu durum Sivas´ın zenginleştiğini de gösteriyor. Çünkü bunu yapmak için bir şeyi yıkmanız gerekiyor. Neyi yıktık? Adliye binası ve Valilik ek binasını yıktık. Şimdi yeni adliye binamız yapıldı. Valilik ek binamız da şuan yapılıyor. Bugüne kadar yıkılan ve yapılanları düşündüğünüzde 90-100 Milyon liralık bir yatırımdan bahsediliyor. Tüm bunları Sivas halkının daha iyi hizmet alması için yapıyoruz” dedi.
GÜNDEM
Zara Öğretmenevi´nin inşaatı başladı
Zara Öğretmenevi´nin inşaatı başladı
Sivas´ın Zara ilçesinde yeni Öğretmenevi binası yapılması için çalışmalara başlandı.
GÜNDEM
Son gün 30 Haziran
Son gün 30 Haziran
Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, çiftçilerin 2018 yılı üretim dönemine ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 30 Haziran sona ereceğini belirtti.
GÜNDEM
KALE PARKI YENİLENİYOR
KALE PARKI YENİLENİYOR
Sivas Belediyesi ekipleri tarihi Sivas Kalesi´nde yürüttüğü çevre düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Sivaslıların sevdikleriyle hoşça vakit geçirdiği uğrak mekânlardan biri olan Kale Park, eskiyen oturma bankları ve kaldırım taşlarının tamamen sökülerek, otomatik sulama sistemleri yapılıyor.
GÜNDEM
Takım otobüsü yenileniyor
Takım otobüsü yenileniyor
Demir Grup Sivasspor´un karayolu seyahatlerinde kullandığı kulüp otobüsü yenileniyor. Otobüs önümüzdeki günlerde dizayn edilerek yeni görünüme kavuşacak.
SPOR
Arı yüklü kamyon devrildi
Arı yüklü kamyon devrildi
Sivas´ta devrilen kamyondaki arı kovanları karayoluna saçıldı
GÜNDEM
Piknik alanlarında ‘keneye´ dikkat
Piknik alanlarında ‘keneye´ dikkat
Sivas Medicana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Abdulkadir Yıldırım, kene ısırması vakalarının Haziran ve Temmuz aylarında pik yaptığı belirtip piknikçilerin 1. Risk grubunda yer aldığını söyledi.
SAĞLIK
Sanata ilgi yüzde 50 arttı
Sanata ilgi yüzde 50 arttı
Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından sunulan gösterileri izleyen kişi sayısı 2017´de bir önceki yıla nazaran yüzde 50 oranında artarak 2 bin 400 kişiye ulaştı.
GÜNDEM
SEÇMEN SAYISI ARTTI
SEÇMEN SAYISI ARTTI
24 Haziran´da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi´ne kısa süre kala Sivas´ta kaç kişinin oy kullanacağı netlik kazandı. İlimizde, 24 Haziran´da oy kullanacak seçmen sayısı, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumuna göre 16 bin 876 kişi artış gösterdi. Sivas İrade Gazetesi´nin İl Seçim Kurulu´ndan edindiği bilgiye göre, ilimizde 24 Haziran´daki kritik seçimlerde toplam 2 bin 303 sandıkta 450 bin 201 kişi oy kullanacak. Bu seçimlerde ilk kez hayata geçirilecek seyyar sandık uygulaması kapsamında ilimizde oy kullanacak kişi sayısı ise 133.
SİYASET
YAĞMURDAN ETKİLENEN EVLERİN ZARARLARI ÖDENECEK
YAĞMURDAN ETKİLENEN  EVLERİN ZARARLARI ÖDENECEK
Sivas´ta etkili olan sağanak yağış sonrası evleri zarar gören vatandaşların maddi zararları belediye tarafından karşılanacak. Belediye Başkanı Sami Aydın o mahalleleri ziyaret ederek; “Zarar tespit çalışmaları devam diyor, vatandaşımızın zararı karşılanacak kimse mağdur olmayacak” dedi.
GÜNDEM
Sigara kaynaklı hastalıkların maliyeti yıllık 20 milyar TL
Sigara kaynaklı hastalıkların maliyeti yıllık 20 milyar TL
Sivas İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Fethullah Selçuk Moğulkoç, sigara kaynaklı hastalıkların maliyetinin yıllık 20 milyar TL olduğunu söyledi.
SAĞLIK
Zara´da yıl sonu sergisi açıldı
Zara´da yıl sonu sergisi açıldı
Zara´da Şehit Vahip Dinler Halk Eğitim Merkezi tarafından yıl sonu sergisi açıldı.
GÜNDEM
ŞARKIŞLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
ŞARKIŞLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Sivas´ın önemli ilçelerinden olan Şarkışla, her geçen yıl büyümeye devam ediyor. İlçede 150 milyon liralık dev altyapı yatırımının yanı sıra vatandaşlara nefes aldıracak meydan projesi ve doğal gaz çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. İlçede tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, “15 milyon lira değerinde atık su arıtma tesisi yaptık. Bunun 7 milyon 500 bin lirasını İller Bankası´ndan SUKAP kapsamında hibe olarak aldık. Şu anda Şarkışla Belediyesi çevreyi atık sularla kirletmeyen nadir belediyelerden birisi” dedi.
GÜNDEM
İtikafa izin verilecek camiler açıklandı
İtikafa izin verilecek camiler açıklandı
Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Sivas´ta Ramazan ayı kapsamında itikafa izin verilecek camiler listesini yayımladı.
GÜNDEM
Soluk: “Ülkemizin etrafı adeta ateş çemberi gibi”
Soluk: “Ülkemizin etrafı adeta ateş çemberi gibi”
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, Suşehri ilçesinde partililer ile bir araya geldi.
GÜNDEM
HIZLI TREN SEFERLERİ 2019 YILINDA BAŞLAYACAK
HIZLI TREN SEFERLERİ  2019 YILINDA BAŞLAYACAK
Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis toplantısında ilimizdeki yatırımlarla ilgili bilgiler veren Vali Davut Gül, hızlı tren seferlerinin 2019 yılında başlayacağını belirtti. Gül, “İlimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarımız ve TCDD Genel Müdürümüz de takvimle ilgili bir sıkıntı olmadığını, gelecek yıl Ramazan ayı içerisinde hızlı tren seferlerin başlayacağını söylediler” dedi.
GÜNDEM
“Şekersiz tatlıları tüketin”
“Şekersiz tatlıları tüketin”
Diyetisyen Süleyha Subaşı Uçar, oruç tutanlara şekersiz tatlıları tüketmeleri konusunda uyararak; “Ramazanda tatlı yemek, normal zamanda tatlı yemekten 2 kat daha fazla zarar verir vücuda. Bu yüzden mümkünse şekersiz tatlılara soframızda yer vermeliyiz. İncirli kayısılı kek buna örnek olarak verilebilir. İçerisine hiçbir şekilde şeker koymuyoruz. Meyvelerin kendi tatlarıyla çok lezzetli bir kek elde edebiliyoruz” dedi.
SAĞLIK
“Erdoğan´ı ezici bir üstünlükle seçtireceğiz”
“Erdoğan´ı ezici bir üstünlükle seçtireceğiz”
MHP Sivas 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Özyürek, “Önce Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı ezici bir üstünlükle seçtireceğiz. Arkasından bu ülkenin kumu, çimentosu olan MHP´yi güçlü bir şekilde Meclis´e sokacağız. Ülkemiz ciddi anlamda tehdit altındadır. Hepimize büyük görev düşüyor. Ben inanıyorum ki 24 Haziran´da hepsini ezeceğiz ve sandığa gömeceğiz” dedi.
SİYASET
Geminbeli Tüneli, 2019´da tamamlanacak
Geminbeli Tüneli, 2019´da tamamlanacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Bölgesi´ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi´ne bağlayacak olan Geminbeli Tüneli´nin gelecek sene hizmete alınacağını söyledi.
GÜNDEM
HIZLI TREN´LE SEYAHAT ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞECEK
HIZLI TREN´LE SEYAHAT  ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞECEK
Bazı temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Vali Davut Gül´ü ziyaret etti. Aka, “Sivas büyük bir il. Nüfus olarak çok kalabalık olmasa da coğrafi olarak çok büyük illerimizden bir tanesi. Çalışmaları uzaktan takip ediyoruz. Sivas´a gelirken Yerköy´de hızlı tren şantiyesine de uğradık. Çalışmalar devam ediyor. 5-6 sene sonra Türkiye´de seyahat alışkanlıkları ciddi düzeyde değişmiş olacak” dedi.
GÜNDEM
Kurumlarda şampiyon belli oldu
Kurumlarda şampiyon belli oldu
Zara´da büyük bir heyecanla yapılan “Koşabiliyorken Koş Kurumlar Arası Futbol Turnuvası” tamamlanırken, turnuvada Zara Esnaf Odası Başkanlığı şampiyonluğa adını yazdıran taraf oldu.
GÜNDEM
Karaleylek kendini gösterdi
Karaleylek kendini gösterdi
Nadir görülen karaleylek, Afrika´dan göçüp konakladığı Sivas´ta görüntülendi
GÜNDEM
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1