Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
SPORA DEĞER KATACAK YATIRIM
SPORA DEĞER  KATACAK YATIRIM
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öncülüğünde Sivas Valiliği ve Demir Grup Sivasspor´un da katkılarıyla ilimize kazandırılacak olan Futbol Okulu´nun protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Bakan Yılmaz, “Sivasspor, Sivas´ın üzerine değer katan bir spor kulübümüz ve çok da iyi yönetiliyor. Sivasspor´un başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi.
SPOR
İL ÖZEL İDARE AİLESİ BAYRAMLAŞTI
İL ÖZEL İDARE  AİLESİ BAYRAMLAŞTI
İl Özel İdaresi´nde Bayramlaşma programı yapıldı. Tüm personelin bayramını tebrik eden Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ramazan ayı boyunca personellerinin mesai mefhumu gözetmeden, özveriyle çalıştıklarını ifade ederek, “İdaremiz Sivas´ın en ücra köşesine kadar ulaşıp, dertlere derman, yaralara merhem olmaya devam ediyor” dedi.
GÜNDEM
Çocuklardan örnek davranış
Çocuklardan örnek davranış
Sivas´ın Ulaş ilçesinde iki küçük kardeş ve bir arkadaşları yolda buldukları 10 lirayı "Biz yolda para bulduk, haram olduğu için size bırakmak istedik" notuyla bir caminin minberinin yanına bırakarak dürüstlük örneği gösterdi.
GÜNDEM
HAYIRLI OLSUN
   HAYIRLI OLSUN
Eski adliye binası yerine yapılan Şehitler Meydanı ve yaklaşık 800 araç kapasiteli yer altı otoparkının açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Davut Gül, “Bu durum Sivas´ın zenginleştiğini de gösteriyor. Çünkü bunu yapmak için bir şeyi yıkmanız gerekiyor. Neyi yıktık? Adliye binası ve Valilik ek binasını yıktık. Şimdi yeni adliye binamız yapıldı. Valilik ek binamız da şuan yapılıyor. Bugüne kadar yıkılan ve yapılanları düşündüğünüzde 90-100 Milyon liralık bir yatırımdan bahsediliyor. Tüm bunları Sivas halkının daha iyi hizmet alması için yapıyoruz” dedi.
GÜNDEM
Yemekhane çalışanlarına hijyen eğitimi
Yemekhane  çalışanlarına  hijyen eğitimi
Cumhuriyet Üniversitesi´nde yemekhanelerde görevli personellere iş sağlığı güvenliği ve hijyen konularında eğitim semineri verildi. Seminerde konuşan Uzman Özgül Benli, “Hijyen ne demek? Hijyen sağlıklı yaşam için bedeni, çevreyi temiz tutmak ve hastalıklardan korumak için uygulaması gereken önlemlerin tümüdür” dedi.
GÜNDEM
Son gün 30 Haziran
Son gün 30 Haziran
Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, çiftçilerin 2018 yılı üretim dönemine ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 30 Haziran sona ereceğini belirtti.
GÜNDEM
“Kardeş şehir” talebine olumlu yanıt
“Kardeş şehir” talebine olumlu yanıt
Tunus´un Gafsa şehrinin ilimiz ile “kardeş şehir” anlaşması yapılması talebine Sivas Belediyesi´nden olumlu yanıt geldi.
GÜNDEM
Kömür dağıtımları Eylül´de tamamlanacak
Kömür dağıtımları Eylül´de tamamlanacak
Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Yılmaz Güleçyüz, ihtiyaç sahibi ailelere yıl içerisinde toplam 9 bin ton kömür yardımında bulunacaklarını söyledi. Kömürlerin şu an bin 600 tonunun dağıtıldığını ifade eden Güleçyüz, Eylül ayı sonuna kadar dağıtım işleminin tamamlanacağını belirtti.
GÜNDEM
HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN!
HERKES KENDİ  İŞİNİ YAPSIN!
Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Yiğit, kafe işletmelerinin de lokantacılık sektörüne dahil olduklarını ve bu durumun yasal olmadığını belirtti. Konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü´ne şikâyette bulunduklarını kaydeden Yiğit, “Herkes suçu bir diğerinin üzerine atıyor. İlimizdeki mülki amirlere seslenmek istiyorum. Bu konuda hangi kurum ya da kuruluşların ilgi alanına giriyorsa, yetkililerin bu sorunu çözmesini istiyoruz” diye konuştu.
GÜNDEM
LAKEV ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
LAKEV ÖDÜLLERİ  SAHİPLERİNİ BULDU
Cumhuriyet Üniversitesi ve Lütfi Abay Kültür ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle bilimsel çalışmaları teşvik etmek amacıyla yapılan 3. Bilimsel Araştırma ve Yayın Teşvik Ödülleri sahiplerine takdim edildi.
GÜNDEM
ENGELLİ KARTLARI GÜNCELLENİYOR
ENGELLİ KARTLARI GÜNCELLENİYOR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli vatandaşların kimlik kartlarında yenileme çalışması başlatılırken, Sivas Belediyesi de aynı uygulamayı toplu taşıma merkezinde uygulayacak, kimlik kartı güncellenen engelli vatandaşlar engelli kent kartlarını da raporlarıyla birlikte yeniletecek.
GÜNDEM
ALBAYRAK´TAN İLK MÜJDE
ALBAYRAK´TAN  İLK MÜJDE
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı´ndaki Kamu İdareler Kurulu toplantısına katılan Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Sivas Ulaştırma Bölge Müdürlüğü binasının fiziki anlamda yetersiz olduğunu gündeme getirdi. Sivaslıya bir müjde veren Albayrak, “Sivas´a yeni bir bina yapılması gerektiğini dile getirerek, bunun kararını çıkarttırdık. İl Özel İdaresi ek hizmet binasının yanındaki alana bir bina inşa edilecek. Yeni binanın başta Ulaştırma Bölge Müdürlüğü personelimize ve Sivas´a hayırlı olsun” dedi.
GÜNDEM
KALKIM´IN ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLMELİ
KALKIM´IN ULAŞIM  SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Kalkım bölgesinin 2011 yılında turizm alanı ilan edildiğini belirten Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, 7 yıldır bölgedeki imar planının tamamlanamadığını ifade etti. Kalkım ile ilgili yeni bir heyecan olduğunu belirten Öztürk, “Burada hiçbir şey yapılmadan ulaşım yolunun sağlanması lazım. Eski tabirle hayvanların gittiği yolu biz genişletmişiz. Şimdi ben bir turizmci olsam, buraya yatırım yapmak istesem, bu yoldan kaynağın oraya gittiğimde şoförüme kapıyı açma, geri dönelim, buraya yatırım yapılmaz derim” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM
“HASTALAR ORUÇ TUTMASIN”
“HASTALAR ORUÇ TUTMASIN”
Sivas Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Nazif Yıldırım, Ramazan ayında şeker hastalarının dikkat etmesi gereken hususlarını anlatarak; “Çok yüksek riskli hastalardan kastettiğimiz üç aylık şeker ortalaması 10´un üzerinde olan hastalar, kan şekeri açlık ve tokluk değerleri normal sınırların üzerinde olan hastalar, sık hipoglisemi atağı geçiren hastalar, evde yalnız yaşayan hastalar ve şeker hastalığı ile birlikte diğer yandaş hastalıklar dediğimiz kalp-damar, yüksek tansiyon hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle ilaç kullanan kişilerde oruç tutulmasını önermiyoruz” dedi.
GÜNDEM
Keneden koruyan basit ama etkili yöntemler
Keneden koruyan basit ama etkili yöntemler
Dünyada KKKA vakalarına müdahalede ilk sıralarda yer alan Cumhuriyet Üniversitesinde kene üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Bakır, basit ama etkili yöntemlerle KKKA virüsünü taşıyan kenelerden korunabilineceğine dikkati çekiyor.
GÜNDEM
“Şekersiz tatlıları tüketin”
“Şekersiz tatlıları tüketin”
Diyetisyen Süleyha Subaşı Uçar, oruç tutanlara şekersiz tatlıları tüketmeleri konusunda uyararak; “Ramazanda tatlı yemek, normal zamanda tatlı yemekten 2 kat daha fazla zarar verir vücuda. Bu yüzden mümkünse şekersiz tatlılara soframızda yer vermeliyiz. İncirli kayısılı kek buna örnek olarak verilebilir. İçerisine hiçbir şekilde şeker koymuyoruz. Meyvelerin kendi tatlarıyla çok lezzetli bir kek elde edebiliyoruz” dedi.
SAĞLIK
“Vatandaşlar esnafa sahip çıkmalı”
“Vatandaşlar esnafa sahip çıkmalı”
Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul sonrasında SESOB Başkanlığına tekrar seçilen Beşir Köksal´ı ziyaret eden Vali Davut Gül, ülkede istihdam seferberliğinin devam ettiğini, projeden esnafın da destek aldığını belirterek; “Vatandaşlarımızın esnafa sahip çıkması gerekiyor” dedi.
GÜNDEM
BEM-BİR-SEN üyeleri iftarda buluştu
BEM-BİR-SEN üyeleri iftarda buluştu
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Sivas Şubesi Sivas İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde iftar programı düzenlendi. Yoğun katılımla düzenlenen programa BEM-BİR-SEN Genel Başkanı Mürsel Turbay´da katıldı.
GÜNDEM
“HEDEFİMİZ MİLLİ TAKIMA SPORCU GÖNDERMEK”
“HEDEFİMİZ MİLLİ TAKIMA SPORCU GÖNDERMEK”
Sivas Taekwondo İl Temsilcisi Hamza Nuh Özer, Sivas Taekwondo´sunun hedefini açıkladı. Özer; “Sivas Taekwondo da hedefimiz öncelikle mutlaka milli takıma sporcu göndermek istiyoruz. Şuan da zaten çok başarılı bir sporcumuz var. İklima Betül isimli. Onun haricinde tabii ki biz başka sporcularımızın da gitmesini istiyoruz” dedi.
SPOR
“2 vekil çıkarabilecek güçteyiz”
“2 vekil çıkarabilecek güçteyiz”
Partisinin Sivas milletvekili aday listesini gazetemize değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Özkan Turan Navruz, “Şu an 2 vekil çıkarabilecek güçteyiz. Gönül 3 istiyor. 1 ve 3 arasında gider” yorumunda bulundu.
SİYASET
Başkan, Hanımeli Çarşısı´nı gezdi
Başkan, Hanımeli Çarşısı´nı gezdi
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve eşi Yurdagül Aydın, ev hanımlarının ürettikleri ürünlerinin satışa çıkarıldığı Hanımeli Çarşısı´nı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.
GÜNDEM
“Nakliye konusunda sıkıntı çekiliyor”
“Nakliye konusunda sıkıntı çekiliyor”
Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) yollarının eksiklerinin tespit edilmesi hususunda yerel parlamentoya yazılı önerge verdiğini söyleyen BBP´li İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç, “Ciddi manada yollarda tahribatlar var. Yollardan dolayı nakliye konusunda sıkıntı çekiliyor” dedi.
GÜNDEM
“KEYİFLİ MAÇ OLACAK”
“KEYİFLİ MAÇ OLACAK”
Demir Grup Sivasspor, yarın deplasmanda Beşiktaş ile oynayacağı maçın hazırlıklarını hızla sürdürürken, Teknik Direktör Samet Aybaba, antrenman öncesi açıklamalarda bulundu. Aybaba; “İnşallah maçta futbola yakışır, herkesin keyif aldığı iyi bir oyun olur. Puan alan taraf da biz oluruz diye düşünüyorum” dedi.
SPOR
YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR
YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR
Daha 8 aylıkken geçirdiği trafik kazası sonucu annesini kaybeden ve beyninden aldığı hasar sonrasında görme konuşma ve yürüme yetisini kaybeden 5 yaşındaki İsmail Enes Dönmez´e 4,5 yıldır bakarak her türlü ihtiyacını karşılayan babaannesi Zemhenur Kel torununun fizik tedavisi için yetkililerden yardım bekliyor. “O benim hayatımın anlamı ona bakmayı asla bırakmayacağım” diyen babaanne Zemhenur birçok doktora gittiklerini ancak daha teşekküllü bir hastanede torunun tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.
GÜNDEM
CÜ´DE TİCARET VE LOJİSTİK ZİRVESİ
CÜ´DE TİCARET VE LOJİSTİK ZİRVESİ
Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü tarafından yapılan “IV. Anadolu Uluslararası Ticaret ve Lojistik Zirvesi”ne Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Doğan, TÜDEMSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yurtseven, öğretim elemanları, özel firma temsilcileri ile öğrenciler yer aldı.
GÜNDEM
“GARİBAN TAKIMIZ”
“GARİBAN TAKIMIZ”
Sivas Belediyespor Kulüp Başkanı Hasan Karaman, spor medyasıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Karaman, bugün oynanacak Play-Off ilk maçında herkesten destek beklediklerini ifade ederek; “Hiç kimse gelip bize moral ziyaretinde bulunmadı. Biz biraz da gariban takım gibi konumdayız. Kendi imkânlarımızla başarıyı yakalamak için mücadele eden bir takımız. Taraftarımız bu maçta bizi gariban bırakmasınlar, taraftarımızın desteğini bekliyoruz” dedi. Başkan Karaman, Sivas Belediyespor Hentbol Takımının da hafta sonu oynanacak Süper Lige çıkması maçı ile ilgili de destek istedi. Karaman, ayrıca Cumhuriyet Üniversitesinin Belediyespor Hentbol takımında oynayan 4 önemli sporcuyu hafta sonu oynanacak maç öncesi özel bir turnuvaya götürülmesini sert dille eleştirerek; “Bu şehre ihanettir. Bu yapılan şehrin sporuna ihanettir. Bu ihanetin sorulması lazım. Eğer biz bu sebepten dolayı Süper Lige çıkamayıp ta yenilirsek bunun sorumluları ortada.”
SPOR
"ÇEDAŞ´IN YERİNE ALT GEÇİT YAPILACAK"
"ÇEDAŞ´IN YERİNE ALT GEÇİT YAPILACAK"
Sivas´ta kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa´dan gerçekleştirdikleri projeler, devam eden ve planlanan çalışmalarla ilgili brifing alan Vali Davut Gül, ÇEDAŞ´tan vatandaşın beklentisinin kesintisiz enerji olduğunu dile getirerek, Yeni Numune Hastanesi´nin ulaşım sorununu rahatlatmak için ÇEDAŞ kalkacak, alt geçit yapılacak, toplu taşıma araçları buraya kadar gelebilecek." dedi
GÜNDEM
“Gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum”
“Gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum”
Teması "Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları", sloganı da “Ahican Sivas Yollarında" olarak belirlenen ve 3 binin üzerinde robotun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Robot Yarışması´nın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; "Bu süreçte en önemli avantajımız, teknoloji ile iç içe yaşayan, araştıran, üreten, öğrenen, geliştiren, sorgulayan genç ve çalışkan bir nesle sahip olmamızdır. Bu gençlerimiz başta olmak üzere, tüm gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum" dedi.
GÜNDEM
Çarpan kaçtı, gören kurtarmak için çırpındı
Çarpan kaçtı, gören kurtarmak için çırpındı
Sivas´ta karşıdan karşıya geçen köpeğe çarpan servis aracının şoförü kaçarken, olayı gören esnaf ise köpeği alıp veterinere götürdü. O anlar güvenlik kameralarına yansıdı.
GÜNDEM
ESNAF, 5. KEZ “KÖKSAL” DEDİ
ESNAF, 5. KEZ “KÖKSAL” DEDİ
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği´nin (SESOB) olağan genel kurulu dün gerçekleştirildi. Taştanlar Düğün Salonu´nda yapılan kurula mevcut SESOB Başkanı Beşir Köksal ve Elektrikçiler Odası Başkanı Sadi Aytak olmak üzere 2 liste ile gidildi. 225 oyun kullanıldığı seçimde 136 oy alan Köksal, güven tazeleyerek 5´inci kez Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı oldu. Köksal´ın rakibi Aytak ise 89 oy alabildi.
GÜNDEM
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi