Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Yıldız, sertifikalı patates tohumu üretim alanlarını gezdi
Yıldız, sertifikalı patates tohumu üretim alanlarını gezdi
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, sertifikalı patates tohumu üretim alanlarında incelemelerde bulundu.
GÜNDEM
20 bin kişiye afet eğitimi
20 bin kişiye afet eğitimi
Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Nazif Ekinci, “Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında 2018´in ilk çeyreğinde Sivas´ta 20 bin kişiye eğitim verdiklerini söyledi.
GÜNDEM
Mehmetçik´in nohut ihtiyacı Sivas´tan karşılanacak
Mehmetçik´in nohut ihtiyacı Sivas´tan karşılanacak
Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız: "Tarım Kredi Kooperatifi ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında yetiştirilecek nohut, Mehmetçik´in ihtiyacında kullanılacak"
GÜNDEM
Önüne gelen emlakçı olamayacak
Önüne gelen emlakçı olamayacak
Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” hakkında bilgi veren Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği Başkanı Kerim Çayır, “Yayımlanan bu yönetmelik ile artık herkes gelişi güzel emlakçılık yapamayacak” dedi.
GÜNDEM
“İNSANLAR BİR ANNESİNE NAZLANIR, BİR DE DİYETİSYENİNE”
“İNSANLAR BİR ANNESİNE  NAZLANIR, BİR DE DİYETİSYENİNE”
Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, ‘Dünya Diyetisyenler Günü´ vesilesiyle meslektaşlarının gününü kutlarken, diyetisyenlik hakkında bilgiler verdi. Uçar; “Bir diyetisyen psikolog gibi danışanlarıyla iletişim kurmalı ve sabırlı olmalıdır. Çünkü insanlar bir annesine nazlanır, bir de diyetisyenine. Diyetisyenler kişiye özel, herkesin seviyesinde konuşabilmelidir. Ancak öyle kişilerin hayatında kalıcı değişiklikler yapabilir. İyi okumalı, iyi yazmalı ve yayınları iyi takip etmelidir” dedi.
KÖYLERİN SORUNLARI BİR BİR ÇÖZÜLÜYOR
KÖYLERİN SORUNLARI  BİR BİR ÇÖZÜLÜYOR
Vali Davut Gül, Altınyayla ve Şarkışlalı Muhtarlar ile bir araya geldi. Vali Gül, “Köylerimizin sorunları var. Bu sene sizinki çözülüyor, 3 ay sonra diğer köyün, 5 ay sonra da başka köyün sorunu çözülüyor. Sonuç itibari ile bin 265 köyü olan bir şehiriz. Diğer yerleşim yerlerini de sayarsak 2 binin üzerinde yerleşim yerimiz var. Bizim kış nüfusumuz yaz nüfusu kadar olsa sizin talepleriniz daha çabuk çözülür” dedi.
GÜNDEM
Ulaş´ta İŞKUR destekli kurs açıldı
Ulaş´ta İŞKUR destekli kurs açıldı
Sivas´ın Ulaş ilçesinde, kadınlara yönelik İŞKUR destekli etek dikim kursu açıldı.
GÜNDEM
LİSANSLI DEPO KAPASİTESİ ARTACAK
LİSANSLI DEPO  KAPASİTESİ ARTACAK
Toprak Mahsulleri Sivas Şube Müdürlüğü tarafından “Lisanslı depoculuk şirketleri üzerinden alım sistemi ve lisanslı depoculuk tanıtımı” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla lisanslı depo kapasitesi toplamda 212.500 ton kapasiteye ulaşacak.
EĞİTİM
Ulaş´ta elbise dikim kursu açıldı
Ulaş´ta elbise dikim kursu açıldı
Sivas´ın Ulaş ilçesinde kadın elbisesi dikim kursu açıldı.
“YAPAMAYACAĞIMIZ İŞİN SÖZÜNÜ VERMİYORUZ”
“YAPAMAYACAĞIMIZ İŞİN  SÖZÜNÜ VERMİYORUZ”
Vali Davut Gül, Muhtarlar toplantısı kapsamında Doğanşar ve Hafik ilçeleri Muhtarlarıyla Yıldız Dağı´nda bir araya geldi. Muhtarların sorun ve taleplerini dinleyen Vali Davut Gül, “Bizim yarınımız bugünden daha iyi olacak. Yeter ki birlik bütünlüğümüz bozulmasın. İstikrarımıza zarar gelmesin. Hizmetlerin hepsi geçmişe baktığınızda her sene bir önceki yıldan daha fazla yapılıyor. Sorunlarımızın hepsi çözülememiş olabilir, ama eskiye oranla çok iyi durumdayız. Söz verip de yapamadığımız bir şey yok, yapamayacağımız işlerin de sözünü vermiyoruz” dedi.
GÜNDEM
BEDENSEL ENGELLİ ELİF´İN OKUMA YAZMA AZMİ
BEDENSEL ENGELLİ ELİF´İN  OKUMA YAZMA AZMİ
Okuma-yazma kurslarına çeşitli nedenlerle katılamayan vatandaşlara Vali Davut Gül´ün talimatı ile evde eğitim veriliyor. Okuma yazma öğrenemeyen vatandaşlarımıza önderlik edip bu projeden her kesimi faydalandırmak isteyen Vali Gül, son olarak da bedense engelli Elif Alkan´ın (36) kurs sonrası okur-yazarlık belgesini Valilik Açık Kapı bürosunda takdim etti.
GİRİŞİMCİLER SERTİFİKALARINI ALDI
GİRİŞİMCİLER  SERTİFİKALARINI ALDI
KOSGEP ve İşkur ortaklığında gerçekleştirilen girişimcilik kurslarında başarılı olan 146 kursiyer, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Programda konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Devletimizin sağlamış olduğu 50 bin lira hibe ve 30 ay ödemesiz 0 faizli 100 bin lira kredi girişimciler için büyük bir fırsat. Makul enflasyon ile hesap ettiğiniz zaman yaklaşık 3 yıl ödeme yapmıyorsunuz. 3 yılda o paranın minimum değeri yüzde 15 olsa, 60-70 bine düşüyor. Bu büyük bir imkân” dedi.
GÜNDEM
TARIM VE HAYVANCILIK OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
TARIM VE HAYVANCILIK  OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başlatılan 5 Mart´ta başlatılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu kapsamında 179 kursiyere 13 gün süresince toplam 104 saat eğitim verilecek. İlimizdeki tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ile ilgili konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimiz bir tarım ve hayvancılık şehri nüfusun % 66,5 geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Sivas´ta hayvancılık olmazsa olmazımızdır” dedi.
EKONOMİ
ORTOPEDİ´DE 40 YILLIK TECRÜBE
ORTOPEDİ´DE  40 YILLIK TECRÜBE
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi´ndeki Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü 40 yıldır Sivas halkına hizmet vermeye devam ediyor. Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özhan Pazarcı, “Ortopedi kliniği olarak geçen yıl Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) tarafından verilen eğitim yeterlilik sertifikası aldık. Bu sertifika ile Türkiye´de eğitim yeterlilik sertifikası alan sekizinci klinik olduk” dedi.
SAĞLIK
"VERİLEN DESTEKLERİ ÜRETİMDE KULLANIN"
"VERİLEN DESTEKLERİ ÜRETİMDE KULLANIN"
2017 yılında yapılan çalışmalar ve 2018 yılı içerisinde yapılacak projeler hakkında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız bir sunum yaptı. 2018 yılı içerisinde 120 milyon hibe desteği sağlanacağını bildiren Yıldız, Sivas´ın DAP´ta yer almasında büyük katkılar elde ettiğini söyledi.
GÜNDEM
"GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ SONSUZ"
"GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ SONSUZ"
Türk Hava Kurumu (THK) Sivas Şube Başkanı Sebahattin Erbıyık, "Gençlerimize sunacağımız her imkan ve destek ülkemize maddi ve manevi büyük bir katma değer olarak geri dönmektedir. Gençlerimize güvenimiz sonsuzdur. Yapılan tüm çalışmalar Türkiye Cumhuriyeti´nin geleceğinin ve güvenliğinin çağa göre tasarlanması için çok önemlidir. Bu imkanları gençlerimize sunmamız şarttır" dedi.
GÜNDEM
"Amacımız farkındalık oluşturmak"
"Amacımız farkındalık oluşturmak"
Ziraat Odası Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu dün gerçekleştirilen programla start aldı.
GÜNDEM
Belediyeden üniversite öğrencilerine işaret dili kursu
   Belediyeden üniversite öğrencilerine işaret dili kursu
Sivas Belediyesi şehirde yaşayan dezavantajlı grupların hayatını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar kapsamında Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri için işaret dili kursu başlattı.
EĞİTİM
SUYU DiKKATLi KULLANALIM
SUYU DiKKATLi KULLANALIM
Vali Davut Gül, geçtiğimiz yıldan itibaren düzenli olarak yaptığı muhtarlar toplantısının altıncısını Yıldızeli muhtarlarıyla bir araya gelerek gerçekleştirdi. İlçe sorunlarının gündeme geldiği toplantıda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları sebebiyle oluşabilecek kuraklık ve su ihtiyacı konuşuldu. Vali Gül, içme suyu ve tarım arazilerinin sulanma ihtiyacının giderilmesi için su tüketimine dikkat çekti.
GÜNDEM
KURSiYERLER BELiRLENDi
KURSiYERLER BELiRLENDi
Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde verilecek olan kadın giysileri dikimi kursuna katılacak kişilerin belirlenmesi için kura çekildi. Vali Yardımcıları Zihni Yıldızhan ve Yeliz Yıldızhan´ın da katıldığı kura töreni sonucu 50 kursiyer seçildi. Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, "İlk etapta 50 kişi ile başlanacak. Daha sonra inşallah sayı artacak. Hanımlarımıza destek olabiliyorsak, ev ekonomilerine katkı sunmalarına yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize" dedi.
GÜNDEM
CÜ ile TÜRES arasında iş birliği
CÜ ile TÜRES arasında iş birliği
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Tüm Restoranlar- Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) arasında iş birliği protokolü imzalandı.
CÜSEM bilirkişilik eğitimi verecek
CÜSEM bilirkişilik eğitimi verecek
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) bünyesinde örgün eğitim verilen alanların dışında, halkın eğitime ihtiyaç duyduğu konularda ve ara eleman yetiştirmeye yönelik alanlarda, kamu, özel sektör, ulusal kuruluşlar, eğitim ve sosyal etkinlik programları düzenleyerek hizmet vermekte olan Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM), Adalet Bakanlığı tarafından " Bilirkişilik Eğitim Kuruluşu" olarak yetkilendirildi.
EĞİTİM
OTOMOBiL URETiMi RASYONEL OLMAZ
OTOMOBiL URETiMi RASYONEL OLMAZ
TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü kamuoyunda zaman zaman gündeme gelen yerli otomobil üretimi konusunda açıklama yaptı. TÜDEMSAŞ´tan yapılan açıklamada milli otomobil projesinde ihtiyaç duyulması halinde katkı sağlamaya hazır olduklarını belirtilerek, "Ülkemizin ve bölgemizin artan yük vagonu ihtiyacını karşılama noktasında iş sıkıntısı yaşamayan ve ülkemizin yük vagonu merkezi olma hedefi doğrultusunda lokomotif görevini üstlenen Şirketimizin yük vagonu sektörünü bırakarak otomotiv ve savunma sanayine yönelmesi rasyonel olmayacaktır" denildi.
GÜNDEM
Personele ilk yardım eğitimi
Personele ilk yardım eğitimi
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM) Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapan personele ilk yardım eğitimi verdi.
SAĞLIK
“GENÇLER ÖLÜ BALIK GİBİ OLMAMALI”
“GENÇLER ÖLÜ BALIK GİBİ OLMAMALI”
Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü.)Geleceğin İş Adamları Kulübü, Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek topluluğun faaliyetleri hakkında bilgi verdiler. Kulüp çalışmaları hakkında Başkan Aydın´a bilgiler veren kulüp başkanı Melih Sefa Altun, yaptıkları çalışmalarla girişimci gençlere bir şeyler kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Böylesi etkinlikleri desteklediklerini ifade eden Başkan Aydın, öğrencilik döneminde gençlerin kendilerini geliştirmelerinin iş hayatında olumlu etkiler elde edeceklerini ifade etti.
EĞİTİM
Kursiyerler sertifika aldı
Kursiyerler sertifika aldı
Gürün ilçesinde "Badem Yetiştiriciliği" kursunu tamamlayan kadın kursiyerlere sertifikaları verildi.
GÜNDEM
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili öğreticisi olmak için Türkiye´nin birçok ilinden Sivas´a gelip eğitim gören kursiyerler sertifika sınavında ter döktü
MEDYA
Okuma yazma segerberliğine yoğun ilgi
Okuma yazma segerberliğine yoğun ilgi
- Sivas´ta düzenlenen okuma yazma kurslarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi
EĞİTİM
İHH ekibine sertifika
İHH ekibine sertifika
Vali Davut Gül, İHH Sivas İl Başkanlığı´nın 30 kişilik ekibine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından verilen ´Acil Yardım, Arama ve Kurtarma´ eğitimlerinin ardından sertifika almaya hak kazanan üyelere sertifikalarını verdi.
GÜNDEM
"Beslenme Dostu Okul" müdürlerine sertifika
"Beslenme Dostu Okul"  müdürlerine sertifika
Sivas´ın Şarkışla ilçesinde, "Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında sertifika dağıtım töreni düzenlendi.
YAŞAM
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5