İncili Hanım´a Kim Sahip Çıkacak?
Sokullu Mehmet Paşa´nın kızı olarak bilinen, çeyizinde inci ile işlenmiş yorgandan dolayı İncili Hanım adını alan türbeye kimin sahip çıkacağı merakla bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda Yüceyurt Mahallesi Muhtarı Cemil Gözen, tarafından başlatılan girişimlerde ne yazık ki sonuçsuz kaldı
Tarih: 17.12.2015 17:12:00

Gözen’in BİMER’e yazdığı dilekçenin ardından ilimizde söz konusu türbe ile ilgili bazı çalışmalar başlatılmıştı. 2013 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda konuyla ilgili Anıtlar Kurulu tarafından ifraz çalışmalarının yapıldığı, bu çalışmaların ardından restorasyon çalışmalarının yapılabileceği ifade edilmişti. Ancak aradan geçen 2 buçuk yılı aşkın süreye rağmen türbede her hangi bir çalışma yapılmadı. Yüceyurt Mahallesi Muhtarı Cemil Gözen ise, son çare olarak BİMER’e dilekçe yazdıktan sonra ilgili kurumların kendisine yazı yazdığını ancak aradan geçen onca zamana rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını belirtti.

HAYRULLAH AĞKAŞ / ÖZEL HABER

Rahmi Günay Caddesi üzerinde İl Sağlık Müdürlüğü bahçesi içerisinde bulunan bugün ki haliyle türbe görünümünden çok uzak bir görüntü sergileyen İncili Hanım Türbesi, unutulmuşluğu ile yeniden gündeme geldi.

Araştırmacıların bildirdiklerine göre Sokullu Mehmet Paşa’nın kızı olarak bilinen, çeyizinde inci ile işlenmiş yorgandan dolayı İncili Hanım adını alan türbenin çevresi şuanda otopark olarak kullanılıyor. Gerek çevre düzenlemesi gerekse yıkılmaya yüz tutmuş hali ile içler açısı bir durumda uzanacak eli bekleyen İncili Hanım Türbesi’nde hangi kurumun çalışma yapacağı da muallakta kaldı.

Sivas’ta Sağlık Müdürlüğü’nün bahçesinde bulunan ve 18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen İncili Hanım türbesinin Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı “Sivas Kültür Envanteri” kitabında yer alan ayrıntılı tanımında Numune Hastanesi ve Arkeoloji Müzesi’nin bir mezarlık üzerine kurulduğu yönünde bulgulara rastlanıyor. Kitapta yer alan tanımda, Kabak Yazısı yönünde giden Rahmi Günay Caddesi üzerinde İl Sağlık Müdürlüğü bahçesi içerisinde bulunan eserin, “Yazılı kaynaklar ve halen yaşayan yaşlılar bugün Numune Hastanesinden başlayıp Endüstri Meslek Lisesi’ne kadar uzanan ve Kabak Yazısı denilen sahanın daha önceleri şehrin mezarlığı olduğunu belirtmektedirler. İşte o mezarlıktan günümüze kadar gelmeyi başaran anonim türbeye halk arasında İncili Hanım Türbesi denilmektedir” ifadelerine yer veriliyor.

Türbenin restorasyona alınması için halen tahsis beklediğini belirten Yüceyurt Mahallesi Muhtarı Cemil Gözen, geçmiş yıllarda bu türbenin restorasyonu için birçok kurumla görüştüğünü ancak hiçbir sonuç elde edemediğini belirtti. Son çare olarak BİMER’e dilekçe yazdığını belirten Gözen, daha sonra ilgili kurumların kendisine yazı yazdığını ancak aradan geçen onca zamana rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını belirtti.

Yaklaşık 40 yıldır kümbetin çevresindeki duvarlar ile kapatıldığını belirten Muhtar Gözen, bu şekilde kümbetin gözlerden uzakta kaldığını ve unutulduğunu kaydetti.

1983 yılında tescillenen ancak bugüne kadar hiçbir restorasyon çalışmasının yapılmadığı İncili Hanım Türbesi, büyük ölçüde yıpranmasına rağmen yıllara meydan okuyarak ayakta duruyor. İncili Hanım Türbesi ile ilgili Kültür Envanterinde yer alan diğer tanımlarda ise, “Baldaken tarzında inşa edilen türbenin mimarı üslubu malzemesi ile 18.yy. da yapıldığı izlenimini vermektedir. Tarihini kanıtlayabilecek üzerinde kitabesi yazılı sandukası olmadığı gibi İncili Hanım hakkında da yazılı belgeye rastlanmamıştır. İç köşeliklerde kubbeye geçişler pandantifler aracılığı ile sağlanmıştır. Kubbe içten sıvalı olup sıvaların büyük bölümü dökülmüştür. Sütunların dışında kalan bölümleri çok harap olmuştur. Kubbenin ortasında altıgen bir açıklık vardır. Bu açıklık ilk yapıldığı dönemde düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş kanısı vermektedir. Altıgeni meydana getiren kenarlarda düzgün taşlar kullanılmıştır. Bu düzgün taş örgü kubbenin diğer yerlerinde görülmektedir. Bu uygulama ile de baldaken tarzındaki bu türbenin üstünde böyle bir açıklık bırakılabileceği akla gelmektedir” gibi ifadeler yer alıyor.

BİMER’e yazdığı resmi yazının ardından ilimizde türbenin restorasyonu için bazı çalışmalar yapıldığını belirten Yüceyurt Mahallesi Muhtarı Gözen, son olarak 04.06.2013 tarihinde dönemin Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral tarafından kendisine bir yazı geldiğini ifade etti.

Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral imzasıyla gönderilen dilekçede şu ifadelere yer verilmişti:

“Sivas İli, Merkez İlçesi Yüceyurt Mahallesinde İl Sağlık Müdürlüğü Bahçesi içersinde bulunan eski eser tescilli İncili Hanım Türbesi onarım talebi hakkındaki ilgi delikçeler incelenmiştir.

Sivas ili, Merkez İlçe Yüceyurt Mahallesinde bulunan tapunun 130-131 pafta, 28 ada, 1 no'lu parselinde kayıtlı olan türbenin mülkiyeti Maliye hazinesine aittir. Türbe ile ilgili Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliğinin yazıları doğrultusunda Sivas Kültür Varlıklarım Koruma Bölge Kurulunun 30.01.2007 tarih ve 318 sayılı kararında “Sivas İli, Yüceyurt Mahallesinde, sit alanı dışında bulunan tapunun 130-131 pafta, 28 ada, 1 no'lu parselinde kayıtlı, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait parselin tescilli İncili Hanım Türbesi ile ilgili olan kısmının ifrazının, hazırlanan halihazır krokide belirtildiği şekliyle uygun olduğuna” karar verilmiştir.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun Yetki ve yöntem başlıklı 10.maddesinde “Her kimin mülkiyetinde veya idaresinde olursa olsun, taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almak, aldırmak ve bunların her türlü denetimini yapmak veya kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve valiliklere yaptırmak, Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün idaresinde veya denetiminde bulunan mazbut ve mülhak vakıflara ait taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile gerçek ve tüzelkişilerin mülkiyetinde bulunan cami, türbe, kervansaray, medrese, han, hamam, mescit, zaviye, mevlevihane, çeşme ve benzeri kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi koruma kurulları kararı alındıktan sonra, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülür. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunma ve değerlendirilmesi, bu Kanun hükümlerine uygun olarak kendileri tarafından sağlanır. Kamu kurum ve kurutuşlarının mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunması, bu kuruluşların bütçelerine her yıl bu maksatla konacak ödeneklerle yapılır” hükümleri bulunmaktadır.

Sivas İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmede Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 30.01.2007 tarih ve 318 sayılı kararında belirtilen ifraz çalışmalarının devam ettiği belirtilmiştir. Bahse konu Türbenin restorasyonu ifraz çalışmalarından sonra 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 10. maddesi çerçevesinde ilgili kurum tarafından yapılması gerekmektedir.”

Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen bu dilekçenin ardından konuyla ilgili hiçbir kurum tarafından her hangi bir işlem yapılmadı. Bu aşamadan sonra hangi kurumun İncili Hanım Türbesi’ne sahip çıkacağı merakla bekleniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1