Projeler Start Alacak
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Meydanı´ndaki Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri´nde düzenlenen sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya geldi
Tarih: 30.12.2015 17:16:00

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın 2015 yılını değerlendirdi, 2016 yılında önemli projelerin start alacağını ve bunların bir çoğunun tamamlanacağını söyledi. Aydın; Kale, Eski Sanayi, Mevlana Tüneli, Kepenek Meydanı, Yeni Karşıyaka Köprüsü, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Karşıyaka ve Kardeşler Ormanı Mesire Alanı, TOKİ ve ÖZBELSAN Konut projeleri ve Esentepe Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

ERSAN ARSLAN

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya geldi. Aydın toplantıda, 2015 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve 2016’da hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Mahir Kuzucu ve Hasan Karaman ile kentteki basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kahvaltının ardından ilk olarak 2015 yılında gerçekleştirilen proje ve çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Aydın daha sonra 2016 yılında devam edecek ve başlayacak bazı yeni proje ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

KUZEY TRAFİK AKSI VE

MEVLANA TÜNELİ PROJESİ

2016 yılında hayata geçirilecek en önemli projelerden bir tanesinin kuzey trafik aksı ve Mevlana Tüneli Projesi olduğunu belirten Aydın, tünel delme çalışmalarının birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi.

Aydın; “Kuzey Trafik aksı özellikle bizim için çok önemli. Bazı projeler şehrin bütün ulaşım aksını etkiliyor. Öyle ki Bölge Hastanesi’nin etkisi Sivas Lisesi Kavşağı’na oluyor, 50. Yıl Kavşağı’na oluyor. Hatta kent meydanına olabiliyor. Böyle bakmamız lazım. Bu kapsamda biz 2016 yılı içerisinde Sivas’ın mevcut kent meydanının kuzeyinde kalacak şekilde bir ringi tamamlamayı arzu ediyoruz. Belki, tünel kısmı 2017’ye sarkacak ama en azından 2017’de bu tamamlanmış olacak.

Stadyum bölgesi, yani okullar bölgesinden başlayan bir ana arter tekrar yeni hastane kavşağına kadar, kesintisiz bir şekilde şehir merkezine girmeden bir ringi tamamlamış olacağız. Bu bize toplu taşımda büyük kolaylıklar sağlayacak, bu kent merkezindeki trafiğin ve kavşakların rahatlamasını sağlayacak.

Karayollarının içerisinden geçecek bir bağlantımız var. Bu konuda karayolları ile anlaştık. Projesi inşallah hazırlanıyor. 2016’da tamamlamayı hedefliyoruz. Bu çalışma asıl stadyum için gerekli. Stadyum yarın açıldığında buraya gidecek tek yol çevre yolu. Diğer bağlantı yok. İşte bu yolu stadyum açılana kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Diğer önemli kısım ise Mevlana Tüneli. Tünel çıkışını direkt Yeni Mahalle Kavşağı’na bağlayacağız. Biz burada mülkiyetlerle ilgili 18’inci madde uygulamasını tamamladık. Dolayısıyla burada mülkiyetler çözülmüş oldu. Sadece enkaz bedellerini yıkacağımız zaman vatandaşlarımıza ödeyeceğiz. Bu yolun açılması için de 2016’da çalışmalarımızı başlatacağız. Tünelimizin de ihalesini yaptık. Şuan şantiye kuruluyor. Birkaç içerisinde de fiziki olarak tüneli delme çalışmaları başlayacak. Tünel girişinde yaklaşık 10-12 tane evi boşalttık ve başka yere naklettik. Mülkiyet ile ilgili bizi engelleyecek bir sorun kalmadı. Bu proje Sivas Belediyesi tarihinde tek kalemde yapılan en büyük proje. İnşallah 2017’de burayı hizmete açmayı hedefliyoruz. Buradan devam ediyoruz ve Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu noktaya geliyoruz ve bu kavşaktan hastaneye uzanacak bir bağlantı yapacağız. Bu çalışma ile ilgili hem valimizle hem özel idaremizle görüşmelerimizi tamamladık. Herhangi bir engel gözükmüyor. İnşallah burayı da arkadaşlar 2016 yılı itibariyle tamamlamayı hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

KARŞIYAKA’YA YENİ KÖPRÜ

Bir diğer önemli projenin ise Karşıyaka’ya ulaşımın sağlanacağı yeni köprü ve kavşak düzenlemesi projesi olduğunu belirten Başkan Aydın, bu köprü ve kavşağın DSİ kavşağının bulunduğu noktadan başlayıp Kızılırmak üzerinden geçerek Karşıyaka’ya uzanacağını söyledi.

Aydın; “2016 yılında bizim için ulaşım anlamındaki önemli projelerden bir tanesi de Karşıyaka’ya yapacağımız yeni köprü. Tarihi köprüyü biz geçici olarak açtık ama ilgili kurumlar orayı tekrar kapattılar. Bu anlamda Karşıyaka’nın ve eski Kayseri yolu üzerindeki köylerin ulaşımında sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Burada yeni bir yol aksı belirledik. DSİ Bölge Müdürlüğü’nün önündeki kavşaktan askeri alanın köşesinden uzanan çevreyolunun altından direkt geçen ve Kızılırmak üzerindeki köprüyle karşıya ulaşan, oradan da mevcut tarihi köprünün yanından eski Kayseri yoluna uzanan bir hattan oluşuyor bu proje. Bu projenin köprü kısmını inşallah özel idaremiz kanalıyla, köprülü kavşak yani çevre yolunun altından geçen kavşağı da karayolları kanalıyla yapmak üzere diğer kısımlarını da belediyemiz olarak bizler tamamlayacağız.” Dedi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI

Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ve bulvar ile birlikte Kızılırmak üzerine yapılacak yeni köprü projesinin de 2016 yılı içerisinde başlayacağını belirten Başkan Aydın, köprü için proje yarışması düzenlendiğini söyleyerek bu konuda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Aydın; “Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı projemiz de ulaşım alanında çok önemli. Üniversitenin direkt Yenişehir kavşağına bağlanacağı bir proje… Bu projenin bir kısmı kısmen hizmete açıldı. Bunun üzerinde iki tane tıkanma noktası var. Birisi Kızılırmak üzerindeki köprü, bir diğeri de çevre yolu ile çakışan köprülü kavşak konusunda hem Ulaştırma Bakanlığımızla hem genel müdürlüğümüzle görüşüyoruz. Proje çalışmaları devam ediyor. İnşallah o kısmı Karayolları Genel Müdürlüğümüz gerçekleştirecek. Kızılırmak üzerine yapılacak köprüyle ilgili bir yarışma projesi başlattık. Buraya yapılan köprünün prestijli bir köprü olmasını arzu ediyoruz. Bizden sonraki nesillerin korumaya değer bulacağı bir eser olmasını arzu ediyoruz. Bu bakımdan ulusal bir yarışma projesi başlattık. Geçen hafta jüri toplantısını gerçekleştirdik. Birçok üniversiteden akademisyenlerimiz, hocalarımızı bu komisyonda yer alıyorlar. İnşallah yarışma ile ilgili şartnameler, gerekli hazırlıklar tamamlandı ve yarışma süreci yakın zamanda resmen başlayacak. İnanıyorum ki birçok güzel proje çıkacak ve bizde bunların içinden en güzel olanını seçip, Kızılırmak’ın üzerine o projeyi yapacağız.” Şeklinde konuştu.

KALE PROJESİ…

2016 yılında çalışmaları başlayacak en önemli projelerden bir diğerinin ise Kale Projesi olduğunu belirten Başkan Aydın, projenin Anıtlar Kurulu’nun onayına sunulduğunu söyledi. Proje ve çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Kale Projesi bizim için önemli bir proje. Kale yıllardır hep konuşulur ama hiçbir aşama kaydedilemezdi. Buranın kamulaştırmasını son noktasına getirdik. Artık mülkiyetle ilgili büyük bir sorunumuz kalmadı. İnşallah, şuan kalenin doğu ve kısmen güneydoğu kısmı yeniden turizme yönelik yapılaşacağı kısmı… Tamamen Sivas konaklarını, eski Sivas mimarisini yansıtan içerisinde ticareti de olan yani bedestenleri, arastaları da olan güzel bir proje. Şuan bu proje ile ilgili Anıtlar Kurulu’nun onayı gerekiyor. Proje Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Üzerinde ufak tefek değişiklikler olacak. Biz burayı Sivas’ın turizm alanı olarak hayata geçmesini arzu ediyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Gök Medrese ile Ulu Cami’yi bütünleştirmek istiyoruz. Bu anlamda büyük bir aşama kaydettiğimizi söyleyebilirim. Bu projenin batı kısmında da yol genişletme çalışmasını başlattık. Bu burada hiçbir prosedürü atlamadık.”

KARŞIYAKA MESİRE ALANI

2016 yılında hayata geçirilecek Karşıyaka Mesire alanı projesi hakkında da bilgiler veren Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Bu projemizi hazırladık. Şehrimizin güneyinde olacak bir proje. Bunun tepesinde hâkim noktasında da bin kişilik birçok amaçlı salon yapacağız. Sivas’ın buna ihtiyacı var. 300-500 kişide sorun olmuyor ama 500’a aşan bir programı Sivas’ta gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. Tamamen o doğallığı bozmayacak şekilde, üzeri yeşil alan olacak şekilde, yani kısmen gömüde olan birçok amaçlı salon olacak.” İfadelerini kullandı.

KARDEŞLER MESİRE ALANI

Bir diğer mesire alanı projesinin ise Kardeşler Ormanlığı’nda hayata geçirileceğini belirten Başkan Aydın; “Kardeşler Ormanlık alanı belediyemize geçti. Şuan bakanlıkla proje ile alakalı çalışmalarımız var. Onlardan tabii ki onay almamız gereken kısımlar var. 2016-2017-2018 yıllarında peyderpey burada gerçekleştireceğimiz çalışma ile Paşabahçe’nin alternatifi olacak bir mesire alanını şehrimize kazandıracağız.” Dedi.

KEPENEK MEYDANI PROJESİ

Nüfus Müdürlüğü’nün taşınması ile birlikte Kepenek Meydanı Projesi’nin önünün de açıldığını belirten Başkan Aydın, 2016 yılında projenin başlayacağını söyledi.

Aydın; “Eski Adliye Binası’nın olduğu bölgede artık mülkiyetlerle ilgili bir sorun kalmadı. Bu bölgeye yeni bir meydan kazandırmak istiyoruz. Hem tarihi Valilik binamızın arka yüzünün de ortaya çıkması adına hem de şehir merkezindeki o meydan güzelliğini daha da genişletmek adına attığımız bir adım. Adliye binasını daha önce yıkmıştık, lojmanları yıkmıştık ve en son nüfusun olduğu bina kalmıştı. Orayla ilgili de sorunlar çözüldü. Nüfus Müdürlüğü yeni bir yere taşındı. Sayın Valimiz bu konuda bize çok destek oluyor. Bize gelen bilgiye göre de yeni yılın ilk haftasında orada kalan birimler de yeni yerlerine taşınmış olacaklar. Biz oraya yer altına otopark ve üzerine de bir meydan olacak şekilde bir projeyi 2016 yılında başlatıp inşallah tamamlamayı arzuluyoruz.” Şeklinde konuştu.

ESKİ SANAYİ PROJESİ

Başkan Aydın, Eski Sanayi Projesi ile ilgili de son aşamaya geldiğini söyledi. Projenin ve tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Aydın, mülkiyet sahiplerinin de desteği ile burada prestij bir projenin hayata geçirileceğini söyledi.

Aydın; “Eski Sanayi’de projemiz tamamlandı. Bütün hesaplamalarımız bitti. Bundan sonra eski sanayide bizim inşallah destekleyecek olan özel mülkiyet sahipleri ile önemli bir yol kat edeceğiz. Ön de 4 tane blok var. Bu blokların uçlarındaki ticaret, yani bürolar. Ortadakiler, 1+1-2+1 karma yapı şeklinde olacak. Home Ofis olarak da, konut olarak da kullanılabilir. Arka kısma geçtiğimiz zaman orayı bir site şeklinde planladık ve ticaret alanı ile ilgili bağını kopardık. Arkada 9, önde 4 blok var. Bu şekilde projemiz her şeyiyle, hesapları ile tamam. Hiçbir eksiğimiz kalmadı. Gerçekten üzerinde çok yoğun emek sarf ettiğimiz bir proje. Bu projenin hızlanması tabi sadece bizim isteğimizle olacak bir şey değil. Biz şunu arzu ediyoruz. Burada hem vatandaşlarımız öncelikli olarak kazansın hem Sivas kazansın. Belediye olarak biz gerekli fedakârlığı yaptık, yine yapalım. Ama çoğunluğun kabul ettiği kısımlarda azınlık, ayak diremesin. İnşallah öyle bir şey olmaz diye ümit ediyorum.” Dedi.

HALFELİK KAVŞAĞINA

ALT GEÇİT PROJESİ…

2016 yılında Atatürk Caddesi’nin Halifelik Kavşağı noktasındaki trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracak yeni bir projeyi de hayata geçireceklerini belirten Aydın, Halifelik Kavşağı’nda altgeçit düzenlemesi yapılacağını ve buradaki trafik ışıklarını kaldırarak transit geçiş verileceğini söyledi.

Aydın; “Şuan yeni hastanenin de devreye girmesi ile Halifelik Köprüsü Kavşağı en sıkıntılı kavşakların başında yer alıyor. Biz burada 2016 yılı için bir proje başlattık. Biz burada ışıkları tamamen kaldıracağız. Aksu’nun güneyinden ve kuzeyinden, yani iki yakasından trafiği direkt geçiş olarak alta alacağız, üstten geçen trafik de ışıklı kavşak da beklemeden direkt geçecek. Yani bu alanda iki tane alt geçit 2016 yılında programımızda olan bir proje. Dolayısıyla bu projenin çalışma aşamasında yaklaşık 1 ay - 45 gün kadar trafikte aksama olacak. Şimdiden rica ediyorum. Yapılan hizmeti 2. Plana atacak şekilde olaylara bakmayalım.”

ESENTEPE KENTSEL

DÖNÜŞÜM PROJESİ

2016’da Esentepe Kentsel Dönüşüm ile ilgili proje çalışmalarının da başlayacağını belirten Aydın;

“Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesi hızla devam ediyor. Bununla ilgili proje parası özel bir hesaba aktarıldı. Ön taslak çalışmaları yapılmıştı zaten. Ama bununla ilgili asıl proje çalışmaları da yakın zamanda başlayacak. Dolayısıyla Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili süreç hızlı bir şekilde devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

TOKİ VE ÖZBELSAN

KONUT PROJELERİ

2016 çalışmaları kapsamında hayata geçirilecek yeni TOKİ ve ÖZBELSAN konut projelerine de değinen Başkan Aydın, bu projelerin emekliler ve dar gelirlilere yönelik devam edeceğini söyledi.

Aydın; “TOKİ ile 224 konut projesi devam ediyor. Yeni görüşmelerimiz neticesinde, burada sayın bakanımız ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum; ilave 1000 konut ile ilgili çalışmalar da yakın zamanda başlayacak. Bu emeklilerimize yönelik bir konut projesi olacak. Ama bin, bin, şeklinde de bu devam edecek. Bu şekilde ihtiyaç ne kadarsa o kadar ucuz konut üretmeye devam edeceğiz. Burada yine önemli bir şeyi sizinle paylaşmak isterim. ÖZBELSAN şirketimiz kanalıyla da 400 konutluk projeyi başlattık, proje çalışması şuan yürüyor. İnşaatına da ilkbahar da başlayacağız. Asgari ücret ve altında geliri olan vatandaşlarımız bu projelere müracaat edecek.” Dedi.

DİĞER ÇALIŞMALAR…

2016 yılında hayata geçirilecek diğer çalışmalara da değinen Aydın, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Küçük Sanayi Sitesi çalışmalarımız devam ediyor. Kuzey Çevreyolu Projesi ile ilgili 2016’da proje çalışmaları, 2017’de uygulama başlayacak. Kızılırmak Projesi ile ilgili yine bir yarışma projesi başlattık. Bununla ilgili jüri toplantımızı gerçekleştirdik. Yarışma takvimi belirlendi ve inşallah 2016’nın ortalarına kadar projemiz tamamen ortaya çıkmış olacak ve ondan sonra uygulama aşamaları devam edecek. Paşabahçe yolu devam ediyor. Paşabahçe’ye bir etap daha bu sene ilave edeceğiz. Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.”

Başkan Aydın değerlendirmelerinin ardında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne öğrenci alacak
Lojistik Köye 80 Milyon
Lojistik Köye 80 Milyon
Türkiye´nin merkezi noktasında bulunan, limanlar ile kuzey-güney, doğu-batı aksları arasında ulaşım üssü vazifesi gören ilimize kurulan lojistik merkezi çalışmalarında 2021 yılında aksama yaşanmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazete´de yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programına göre lojistik köy projesine 2021 yılı için 80 milyon lira ayrıldı.
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Sivas´ta yiyecek arayan iki tilki il emniyet müdürlüğü bahçesine girdi. Polis ekipleri, doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken tilkileri elleriyle besledi.
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Performans testi için geçtiğimiz gün Ankara´dan hareket eden Yüksek Hızlı Tren Sivas´ta sevinçle karşılandı.
Ekiplerin Buz Mesaisi
Ekiplerin Buz Mesaisi
Sivas´ta apartmanların çatılarında tehlike oluşturan buz sarkıtları itfaiye ekiplerince temizlendi.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Eserlerimiz Konuşacak
Eserlerimiz Konuşacak
İlimizde yapımı tamamlanan 4 aile sağlığı merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi ile 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun açılışı töreninde konuşan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, “Aile sağlık merkezlerimiz ilimize hayırlı olsun. İnşallah en kısa zamanda devlet hastanemizi de hizmete alarak bir sağlık kuruluşumuzu tekrar ilimize kazandıracağız. Biz susacağız, eserlerimiz konuşacak” dedi.
  Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Sivas Kahveciler Esnaf Odası başkanlığı adaylık çalışmalarına başlayan Sedat Karabulut, “Mevcut başkanımızın herhangi bir işletmesi olmadığı için bizim derdimizi, sıkıntımızı bilmiyor. Bu durumdan dolayı bizimle ilgili sadece kulaktan dolma bilgilerle hakkımızı savunduğunu zannediyor. Biz artık bu düzene dur demek için aday olduk. İnşallah başaracağız” dedi.
Eken: Yatırım Almamız Şart
Eken: Yatırım Almamız Şart
Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı´nın online olarak düzenlediği ‘Şehir Ekonomisi´ programında konuşan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ta 40-50 bin arasında bir işçi sayımız var. İşsizliği bitirebilmemiz için yatırım almamız şart. İşsizliği ancak fabrikaları faaliyete geçirerek bitirebiliriz´´ dedi.
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yemekhanesindeki yemek artıkları ve diğer kurumların yemekhanelerinden toplanan yiyecekler Seyfebeli´nde bulunan Sivas Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşamlarını sürdüren hayvanlara ulaştırılıyor.
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında ilk performans testi dün gerçekleştirildi. Test sürüşü için Ankara´dan hareket eden tren öğle saatlerinde ilimize ulaştı. Trenle birlikte Sivas´a gelen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Bugün bizim açımızdan heyecan verici. Artık tünelin ucundan ışığı gördük. İnşallah 4-5 ay sürecek test sürüşlerinin ardından yolculu işletmeye açmış olacağız” dedi.
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Sivas´ta, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde, yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken ve yönetimi, siyasi partileri ziyaret etti. Ziyaretlerde konuşan Başkan Eken, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak partiler üstü bir odayız. Her partiye eşit mesafedeyiz” dedi.
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Doğada nadir görülen vaşak, Sivas´ın Divriği ilçesinde sokakta gezinirken yurttaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Sibirya soğuklarının yaşandığı Sivas´ta Yıldız göletinin yüzeyi buz tuttu, gençler buz tutan göletin üzerine çıkıp yürüdü.
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Sivas´ta bir grup esnaf yağan kar nedeniyle doğada yem bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya ekmek, buğday ve arpa bıraktı.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Sivas Beşiktaşlılar Derneği üyeleri farkındalık oluşturmak için kan ve kök hücre bağışında bulundu.
  4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
Sivas´ta valilikten aldıkları özel izinle Yıldız Dağı´na tırmanan dağcı grup, olumsuz hava koşulları nedeniyle parçalanan ve kar altında kalan Türk Bayrağını yenilediler
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Sivas´ta soğuk havanın etkisiyle kısmen buz tutan Tödürge Gölü´ndeki eşsiz manzara havadan görüntülendi.
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
Çocukluk yılları Sivas´ın Ulaş ilçesinde çiftçilik yapan babasının yanında geçen 65 yaşındaki Tahir Duran, yaklaşık 50 yıl önce ayrıldığı köyüne dönüş yaparak tutkunu olduğu baba mesleğini 1 milyon liralık yatırımla kurduğu besi çiftliğinde sürdürüyor.
  Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
E-dönüşüm pazarında yetkilendirildiği 2013 yılından bu yana Türkiye´nin 55 ilinde Başvuru Merkezleri ile hizmet veren Türkkep ,e-dönüşüm hizmetlerine yönelik hizmet kalitesini yansıtacak, geleceğin iş alanında karlı bir yatırım yapmak isteyen yeni Başvuru Merkezleri ile büyüyor. Türkkep e-dönüşüm alanındaki ürünlerin kullanım oranlarının düşük olduğu Sivas ve çevresinde Türkkep Başvuru Merkezi sayısını artırmayı hedefliyor. Mevcut ağında Sivas´ta 1 Başvuru Merkezi olan Türkkep, 2 yeni merkez daha açmayı hedefliyor.
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması toplantısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Kayhan Işık “Sivas´ta STK´ların iş birliği ile hazırlanan çalışmalar meyvelerini kısa sürede verecek inşallah. Sivas Kale Projemiz şehrimize çok büyük bir cazibe alanı yaratacak. Hızlı trenin Sivas´a gelmesiyle istenilen derecede turist çekeceğimize inanıyorum” dedi.
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
8´inci sınıf öğretmenleri ile Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden bir araya gelen Vali Salih Ayhan; görüş, öneri ve talepleri dinledi.
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil, Yeniden Refah Partisi ve Deva Partisi Sivas İl Başkanlıkları ile Ata Sanayi esnaf ve sanatkârlarını ziyaret etti. Projelerini anlatan Demirgil, göreve gelmesi halinde “Ahi Evran Esnaf Konutları” Projesi ile esnaf ve sanatkârları maliyetine konut sahibi yapacaklarını söyledi.
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam hastalığına ilişkin bilgiler veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özçelik, “Cüzzam lepra basilleri ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşma solunum yoluyla olur. Ancak çok zor bulaşır” dedi.
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Ankara ile Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında test sürüşlerine başlandı. Hattın fiziksel özelliklerinin kontrolü için Yozgat´ın Yerköy ilçesinden hareket edip ilimize gelen tren rutin testini tamamladıktan sonra geri döndü.
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Sivas´ın Altınyayla Belediyesi ilçeye kurulan Güneş Enerji Santrali´yle yıllık 402 bin KW´lık elektrik üreterek 500 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyor.
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Aynı zamanda veteriner olan Divriği Belediyesi Başkanı Hakan Gök, belediye bünyesinde oluşturulan hayvan ameliyathanesinde operasyonlara kendisi de giriyor.
DOLAR
7.3544
EURO
8.9276
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler