18.06.2016 10:27:00 0

Bu Yaz Kur´an´ı Gönlüne Yaz!

Okulların kapanmasının ardından Yaz Kur´an Kursları Pazartesi gününden itibaren başlayacak. Kur´an kurslarına gitmek isteyen tüm öğrenci ve veliler, İl Müftülüğü, Kur´an Kursları ve tüm camilerde kayıt yaptırabilecekler

HAYRULLAH AĞKAŞ

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Sivas’ta okulların kapanmasıyla birlikte tüm Camilerde Yaz Kur’an Kursları başlıyor.

Yaz tatili boyunca etaplar halinde yapılacak Kur’an kursları için 13 Haziran tarihinden itibaren kayıtlar başladı. Kur’an kursuna gitmek isteyen tüm öğrenciler ve velileri Müftülük, Kur’an kursları ve camilere giderek kayıt yaptırabilecek.

Yapılan kayıtların akabinde il genelinde Kur’an Kursları 20 Haziran Pazartesi tarihinden itibaren başlayacak.

Sivas İl Müftülüğü’nün internet sitesinden yapılan açıklamada, “20 Haziran 2016 tarihinde başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları kayıtları 13.06.2016 tarihinde başladı. Yaz Kur’an kurslarına kayıt yaptıracak öğrenci ve velilerin Müftülükler, Kur’an kursları ve Cami Görevlilerine başvurmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Kur’an Kurslarının etkin bir şekilde gerçekleştirileceğini belirterek bu konuda personel ve mekân sıkıntısı bulunmadığını söyledi. Kurs çalışmaları hakkında bilgiler veren Balkan; “İlimiz genelindeki bütün camilerimizde bütün personelimizle birlikte hizmet vereceğiz. Mekân ve personel sıkıntımız yok. Çocuklarımızı inşallah bu sene de geçen senenin daha üstüne çıkarmak gayretiyle Yaz Kur’an Kurslarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Ayrıca dün Cuma Hutbesinde de çocukların eğitimi ve Ramazan ayıyla ilgili önemli bilgiler verildi.

Cuma namazında okunan hutbede şu ifadelere yer verildi:

“Çocuklara olan şefkat ve sevgisini bu örnekte olduğu gibi her zaman açıkça göstermişti Efendimiz (s.a.s). Allah Resulü, çocuklarla huzur bulmuş, onları da mutlu etmişti. Onlara sevgisini dile getirirken bizlere de önemli mesajlar vermişti. Yavrularımıza olan ilgimizin, hayatın en ciddi sınanma noktalarından biri olduğuna dikkatlerimizi çekmişti. Bu konuda kullarını uyaran Rabbimizin ayetlerinden birini örnek olarak okurken sanki bizlere şöyle seslenmişti: “Çocuklarınızı sevin ama bu sevgiye asla yenik düşmeyin! Yavrularınızdan ilgiyi kesmeyin, onlara karşı sorumluluklarınızı yerine getirin! Kendilerini dinine, milletine ve insanlığa faydalı, hayırlı kimseler olarak yetiştirin! Aksi takdirde imtihanı kaybedenlerden olursunuz!”

Cuma hutbesinde özellikle Ramazan aylarında küçük yaştaki çocukların camilere getirilmesi ile ilgili önemli bilgiler de verildi. Çocukların, camilerimizin neşesi ve zineti olduğuna vurgu yapılan hutbede, “Bırakalım, camilerde koşsunlar, camilere gönül huzuruyla gelsinler. Onları hoş görelim, zihin ve gönül dünyalarında güzel hatıralar bırakalım. Bizler, Mescidinde çocuklara karşı şefkati, merhameti bizlere öğreten,  sırtındaki çocuk yere düşmesin diye secdesini uzatan bir Peygamberin ümmetiyiz. Unutmayalım ki, çocuklarımızın camiyle, mihrapla, minberle, kürsüyle buluşması, namazlarda safların arasında bulunması bile bizim için bir rahmettir” ifadeleri kullanıldı.

Ramazan ayının önemine dikkat çekilen hutbede şu mesajlar verildi:

“Çocuklarımızın Kur’an ile Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatı ile cami, mihrap, minber ve ibadetlerle tanışıp buluşmaları için bu kutlu ayda çok güzel bir fırsat daha başlıyor. Yaz Kur’an Kurslarımız, 20 Haziran’da başlayıp, 26 Ağustos’a kadar devam edecek. Gel bu yaz Kur’an’ı gönlüne yaz şiarıyla camilerimiz, göz aydınlığı çocuklarımızla bir kez daha şenlenecek.

Geliniz, Kuran’ın inzal olduğu bu ayda evlatlarımızı Kur’an’ın rahmet yüklü mesajlarıyla uluşturalım. Onları, Allah’ın yeryüzündeki edep sofrası olan Kur’an’la nimetlendirelim. Kendilerinin, Yüce Rabbimiz ile sağlıklı bir bağ kurmalarını sağlayalım. Minik yüreklere Efendimizin sevgi ve muhabbetini nakşedelim. Onların, ibadetin huzur ve neşesini keşfetmelerini sağlayalım. İnsani ve ahlaki erdemleri öğrenmelerine öncülük edelim.”