20.07.2013 17:32:00 0

Sebil ekmeği dağıttılar

Büyük İslam âlimlerinden, Somuncu Baba adıyla bilinen Şeyh Hamid´i Veli Hazretlerinin geleneğini günümüzde devam ettirmek adına, Es-seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfınca, Paşa Cami önünde Somuncu Baba sebil ekmeği dağıtıldı.

OĞUZHAN SARZEP

Geleneği sürdürdüler

Büyük İslam âlimlerinden, Somuncu Baba adıyla bilinen Şeyh Hamid’i Veli Hazretlerinin geleneğini günümüzde devam ettirmek adına, Es-seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfınca,  Paşa Cami önünde  Somuncu Baba sebil ekmeği dağıtıldı.

Onbirayın Sultanı Ramazanı Şerif dolayısıyla  hafta sonunda Paşa Cami önünde  Somuncu Baba  sebil Ekmeği dağıtıldı.

Geleneksel olarak  sebil ekmeği dağıtımı yaptıklarını dile getiren  vakıf yetkilileri  "Maneviyat sultanlarından Somuncu Baba Hazretlerinin gönül ateşiyle pişirerek, insanlığa sunduğu manevi tadın ve o kültürün devamı için Somuncu Baba Hazretlerinin isminin asırlarca yaşatılması amacıyla gelenekselleşen Somuncu Baba Sebil Ekmeği dağıtımları, 2013 yılında da dini gün ve gecelerde devam etmektedir. Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamid'i Veli Hazretleri Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid Han zamanında yaşamış olup miladi 1331 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğmuştur. Anadolu'yu manevi fatih için gelen Horasan erenlerinden Şemsettin Musa Kayseri’nin oğludur. Soyu Peygamber Efendimize ulaşır. 24.kuşaktan torunudur, Seyyid’dir. Zamanında Padişah Yıldırım Bayezid Han Niğbolu zaferini kazanınca, Allah'a şükür nişanesi olarak Bursa Ulu camiyi yaptırmıştır. Ulu Caminin açılış hutbesini Şeyh Hamidi Veli Hazretleri okumuş. Hutbede Fatiha süresini yedi farklı şekilde yorumlamıştır. Somuncu Babanın hizmet fikriyatını çağımıza taşıyan en önemli şahsiyet, 12. kuşaktan torunu olan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendidir. Hayatı boyunca kendini insanlığa hizmete vakfeden Hulusi Efendi, mutasavvıf şairdir. Eğitim, sağlık ve kültür hizmetlerine büyük önem vermiş. 1986 yılında kendi adıyla Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfını kurmuştur. Şeyh Hamid'i Veli'nin anısını yaşatmak için yıllardır ramazan aylarında ve kandil gecelerinde devam ettirilen geleneği sürdüren vakfımız Hulusi Efendi'nin misafirperverlik, sevgi ve hoşgörünün de timsali olan Somuncu Baba'nın anısını da, yurt genelinde dağıtılan ekmeklerle yaşatmaktadır. İkram edilen Somuncu Baba ekmeği, insana hizmet anlayışını benimseyen Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi vakfının bir hediyesidir. “dediler

KUYRUK OLUŞTURULDU

Paşa Camii önünde  dağıtılan sebil ekmeği almak için  kuyruk oluşturuldu.Vakıf  yetkilileri  hazırlanan ekmekleri cami cemaatine takdim etti. Ekmeği almak için  kuyruk oluşturuldu.