12.12.2013 17:11:00 0

Yeni Tuzak SMS ve Sosyal Medya

Kurdukları internet siteleri sıkı denetimlerle engellenen sahte ilaç satıcıları, toplu SMS atarak veya Facebook gibi sosyal ağlarda profil oluşturarak yeni erişim kanalları bulmaya çalışıyor

Bu erişim kanallarından erkekler daha çok cinsel gücü artırıcı ilaçları satın alırken, kadınlar kozmetik ürünlerle zayıflama ilaçlarını talep ediyor

HABER MERKEZİ

Türkiye'de ilaç sahteciliğiyle mücadelede başarıyı artırmak amacıyla çalışmalar devam ederken, sahte ilaç satanlar, toplu SMS atarak ya da Facebook gibi sosyal ağlarda profil oluşturarak, yeni erişim kanalları bulmaya çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr.Saim Kerman, yaptığı açıklamada, ilacın kutusu, prospektüsü veya içeriği değiştirildiği anda sahte ilaç olarak kabul edildiğini belirttti. Kerman Türkiye'nin, sahte ilaçla mücadele konusunda dünya ülkeleri tarafından örnek gösterildiğini söyledi.

Bu başarının. ilaç takip sisteminden kaynaklandığını vurgulayan Kerman,  ''Bu sistemle her kutu ilacı ayrı takip edebiliyoruz, tüm ilaçlar karekod taşıyor, Eczane ve depolar vasıtasıyla bizim izlediğimiz güvenli bir hat üzerinden hastalara ulaşıyor. Karekoddan her ilacın nerede olduğunu, kime verildiğini, kimden alındığını görüyoruz. O yüzden sahte ilaç sektörü elden ya da internet üzerinden satmaya kalkıyor'' şeklinde konuştu.

Depo ve eczanelerde de suiistimalin engellendiğine dikkati çeken Kerman, bununla ilgili gereken tespitlerin ve cezai yasal işlemlerin yapıldığını bildirdi. Bunun dışında Emniyet Genel Müdürlüğü ve İnterpol aracılığıyla koordineli olarak tüm dünyada eş zamanlı  ''Pangea''  isimli operasyonlar düzenlediğini anlatan Kerman, ayrıca kendilerine gelen her bilgiyi, ihbarı değerlendirdiklerini ve Emniyet Genel Müdürlüğü ilgili ortaklaşa çalıştıklarını ifade etti.

İNSANLARIN ZAAFİYETİNDEN YARARLANIYORLAR

Türkiye'de bilgisayar, internet, cep telefonunu teknolojisinin vatandaşlarca yakından takip edildiğini belirten Kerman, ilaç sahtecilerinin de bu kanalla müşteri çekmeye çalıştığını bildirdi. İnternet ya da SMS üzerinden erkeklerin daha çok cinsel gücü artıran ya da kellik ilaçlarını satın aldığını, kadınların ise kozmetik ürünleriyle zayıflama ilaçlarına yöneldiğine dikkati çeken Kerman, şöyle devam etti:

''Diyelim ki erkeğin cinsel açıdan bir sorunu var, eczaneye gittiğinde ilacı istemekten çekiniyor, orada başka insanların da bu talebini duymasından utanıyor, Bunun yerine evinden internet üzerinden bu tür ilaçları satın alıyor, kredi kartını yazıyor, ilaç adresine kargodan geliyor, onu da kimseye göstermemeye çalışıyor. İlaç sahtecileri de bu yöndeki talebin farkında, zaten talep olmasa böyle bir pazar oluşmaz, sonuç olarak insanların zaafiyetinden yararlanıyorlar''

''İNTERNETE GÖZ AÇTIRMIYORUZ, YENİ KANALLAR ARIYORLAR''

Sahte ilaç satışını önlemek amacıyla, satışın yapıldığı internet sitelerini takip ettiklerini ve bu sayfaları bir bir kapattırdıklarını anlatan Kerman, internet üzerinden satışlara yapılan müdahalelerde başarı sağladıklarını söyledi. Kerman, şunları kaydetti:

''Legal ilaç ticaretinde kurulan güvenli dağıtım zinciri çalışmamız ve internet üzerinden yapılan satışlarla mücadelemiz sonucu, sahte ilaç üretenler cep telefonlarına toplu SMS atmaya ve bazı sosyal sitelerde profil oluşturmaya başladılar, bunun farkındayız. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliğinde gerekli çalışma yürütülüyor, gizli soruşturma ve operasyonlar devam ediyor. Telefon operatörlerinin de bu suçu önleme amacıyla gereken yardımları ve desteği sağlayacağını düşünüyoruz.

Vatandaşların, doktor tavsiyesiyle, gerektiği durumlarda  ilaç kullanması ve  eczaneler hariç hiçbir kanaldan ilaç satın almaması gerektiğini vurgulayan Kerman, ilaçla ilgili karşılaşılan tüm şüpheli durumların da Sağlık Bakanlığına bildirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.