9.07.2014 17:28:00 0

2 Ay Sonra Derecesi Yükseldi

Mayıs ayında Bulgaristan´da düzenlenen Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonası´nda bronz madalya kazanan Cabbar Duyum, birinci sırada yer alan rakibinin dopingli çıkması sonrasında derecesi gümüş madalyaya yükseldi

SPOR SERVİSİ

Mayıs ayında Bulgaristan´da gerçekleştirilen Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonası´nda Ay-yıldızlı mayo ile mücadele eden ve serbest stil 46 kiloda Avrupa üçüncüsü olan milli güreşçi Cabbar Duyum´un bronz madalyası, aynı siklette ilk sırada yer alan Rus İsmail Gadzhiev´in dopingi çıkması sonucunda gümüş madalyaya dönüştü.

15-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Slovakya´da organize edilecek Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonası öncesinde Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) tarafından sevindirici bir haber geldi.

2 ay önce Bulgaristan´ın Samokov şehrinde yapılan Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonası´nda 46 kiloda ülkemizi temsil eden başarılı sporcu Cabbar Duyum, sergilediği üst düzey performans neticesinde bronz madalya kazanarak Avrupa üçüncüsü olmuştu. FILA, müsabakaların ardından yaptığı doping kontrolü sonucunda o siklette altın madalyayı boynuna geçiren Rus güreşçi İsmail Gadzhiev´in yasaklı madde kullandığını tespit ederek kendisini 2 yıl boyunca uluslararası müsabakalarda men etti.

Bu kararın ardından 46 kiloda ikinci olan Azerbaycanlı sporcu Elvin Namazov altın madalyanın sahibi olurken milli güreşçi Cabbar Duyum ise gümüş madalya elde etti ve Avrupa ikincisi oldu. Kürsünün üçüncü sırasına da Ukraynalı Mykola Chaban ile birlikte Makedonyalı Elmedin Sejfulau yerleşti.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, yıldız sporcu Cabbar Duyum´u tebrik ederek Dünya Şampiyonası öncesinde moral ve motivasyon açısından önemli bir haber aldıklarını söyledi.