8.08.2014 17:10:00 0

Sultan Şehrin Sultanları Halaylarıyla Büyüledi

Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ?Buruciye Yaz Akşamları Etkinlikleri? çerçevesinde ?Sultan Şehrin Sultanları? halk oyunları gösterileri sunuldu

OĞUZHAN SARZEP

Sivas Belediyesi'nin “Buruciye Yaz Akşamları” etkinlikleri kapsamında “Sultan Şehrin Sultanları” adlı grup halk oyunları gösterileri sundu.

Kent Meydanındaki Kongre müzesi bahçesinde gerçekleştirilen programa, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve eşi Yurdagül Aydın, Belediye Başkan Yardımcılarından Ahmet Özaydın, Hüseyin Naci Süha ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sorumluluğunda hazırlanan “Sultan Şehrin Sultanları” adlı programda, kız ve erkek halk oyunları ekibi sahne aldı.

18 FARKLI OYUN

Gerçekleştirilen program Sivas halayının oynanmasıyla başladı. 18 farklı oyun ile sahneye çıkan “Sultan Şehrin Sultanları” Sivas halayından büyük alkış aldı.

Sivas halayı ile başlayan gösteri, şu karma oyun sıralaması ile devam etti; “Sivas halayı, Antep kına, yarım kaba, reyhani, kezban yenge, kartal, delilo, telgrafın telleri, roman, Giresun karşılama, Artvin, Karadeniz, galuç, Bitlis, çepik, mani, gelin alma, zambır”.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

“Sultan Şehrin Sultanları” adlı halk oyunları gösterisi Sivaslı vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Buruciye yaz akşamları etkinliklerine gelen Sivaslılar, en çok Sivas halayını beğendiklerinin altını çizerek şunları söylediler; “Gösterilerde en çok Sivas halayını beğendik. Diğer oyunlarda güzeldi ancak Sivas halayı bir başka. Buruciye yaz akşamları etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sultan Şehrin Sultanları” adlı programı düzenleyenlere çok teşekkür ediyoruz. Güzel bir gece yaşattılar bizlere” dediler.

“BU TÜR ETKİNLİKLER DEVAM ETSİN”

Bu tür etkinliklerin devam etmesini isteyen Sivas halkı, Belediye Başkanı Sami Aydın’a teşekkür ederek şu ifadeleri kullandılar; “Öncelikle belediye başkanımız Sami Aydın’a çok teşekkür ediyoruz. Bizlere böyle güzel bir gece yaşattıkları için. Halk oyunları gösterilerini izlerken büyük zevk aldık. Bu tür etkinlikler inşallah devam eder. Çok güzel bir gösteri sundular bizlere. Profesyonel bir şekilde hazırlanmışlar belli. Gösterileri sunan halk oyunları ekiplerine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.