15.04.2013 09:58:00 0

Sağlık mayınlarına DiKKAT

Yaz yorgunluğuyla başa çıkmak veya yaza kilo vererek girmek için uzmana danışılmadan alınan bitkisel ürünler ölüme bile yol açtığı uyarısı yapıldı.

 HABER MERKEZİ
Yazı karşılarken sağlık mayınlarına dikkat. Bitkisel ürünleri sağlık mayını"na benzeten Eczacılar Odası Başkanı Uğur Akkuş "Dışarıdan zararsız gibi görünebilir ama kullanıldığında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor" dedi.
Baharın gelmesiyle özellikle zayıflamak için bitkisel ilaçlara ilginin arttığını dile getiren Eczacılar Odası Başkanı Uğur Akkuş, bu ürünlerin internetten satılmaya çalışıldığına dikkati çekti.
Hekime danışılmadan, internetten, kapıdan kapıya satışla veya televizyon üzerinden bu ürünlerin satın alınmamasını isteyen Akkuş, şu uyarıları dile getirdi:
"Vatandaşların bitkisel ürünlere karşı ilgisi var. Bunların zararlı olmadığı düşünülüyor ama birkaç yıldır medyada çok gündeme gelen olaylar, üzüntü verici sonuçlar doğuruyor.
Baharın gelmesiyle yaza kilolarından kurtularak girmek isteyenler olabilir. Onlara tavsiyemiz, kesinlikle her bitkisel ürünü kanıp kullanmasınlar, doktora gitsinler. Ne olursa olsun hiçbir şekilde eczane dışından ilaç, gıda takviyesi, bitkisel ürün almasınlar. Sıkça reklamı yapılan, 'mucize' ürün diye tanıtılanlar adeta sağlık mayınıdır. Dışarıdan zararsız gibi görünebilir ama kullanıldığında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bunları telafi etmek mümkün olmuyor."
"HEPSİ ALDATICI"
Eczacılar Odası Başkanı Akkuş, "gıda takviyesi" adı altında, tedavi edici olduğu söylenen ürünler çok yüksek fiyata pazarlanmak istendiğini belirterek, "Bunların hepsi aldatıcı ürünler. Ne yazık ki ne Sağlık Bakanlığı ne de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bugüne kadar bunlara karşı gereken önlemi aldı" iddiasını dile getirdi.
Sorunun kamu spotlarıyla çözülemeyeceğini ileri süren Akkuş, bu tür ürünlerin iznini Sağlık Bakanlığının vermesi ve nerede satılacağının belirlenmesi gerektiğini belirtti. Akkuş, "Bunlar mutlak suretle eczanelerde satılmalıdır. Eczanelerde kontrolsüz, izinsiz, halk için sağlıksız herhangi bir ürün satılmaz" dedi.
"İLAÇ GİBİ TAKİP EDİLMELİ"
Bitkisel ürünlerin de mutlaka "İlaç Takip Sistemi"ne alınmalısı gerektiği önerisine dile getiren Akkuş, "Ciddi sorularla karşılaşıyoruz. Meslek örgütü olarak beklentimiz, sağlıkla ilgili her şeye Sağlık Bakanlığının izin vermesi" diye konuştu.
Bu ürünlerin beklentileri karşılayamayacağını ifade eden Akkuş, şunları kaydetti:
"Hiçbir şekilde internetten, cep telefonuna gelen kısa mesaj ile ulaşanlardan, televizyonlarda reklam yapanlardan bu ürünleri satın almasınlar. Bunların birçoğu zaten sahte, diğer büyük çoğunluğu da tağşiş edilmiş, içine kimyasal madde eklenmiş olarak geliyor karşımıza. Bu ürünlerle ilgili beklenti içinde de olmasınlar. Bunlar hayat iksiri değil, mucize ilaçlar değildir. Hekime başvursunlar, kilo sorunu için hekimden yardım istesinler."
Bu ürünlerin içindeki zararlı maddeler ile ilgili de bilgi veren Akkuş, "Bunlar bitkisel zannediliyor ama çoğunun içinde 'sibutramin' maddesi bulunuyor. Zaten şu anda yasaklanmış bir madde. Kalp damar sistemine ciddi etkisi olabilir. Bunu bitkisel ürüne koyuyorlar ama vatandaş bilmeden kullanıyor. Bu nedenle ölümlerle karşılaşıyoruz. Bitkisel ürünler masum değildir. Ruhsatlı olması lazım. Üzerinde 'bakanlık onayı' yazıyor ama bakıyoruz bakanlığın bundan haberi yok, merdiven altında üretiliyor" şeklinde konuştu.