Türkiye Bütün Ülkelere İlham Verdi
AK Parti Ekim Ayı Danışma Meclisi toplantısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay´ın katılımıyla gerçekleştirildi
Tarih: 29.10.2014 23:55:00

AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramı’nı 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kutladıklarını belirtirken, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aktay ise gündemi değerlendirerek, AK Parti’nin 12 yıllık kalkınmasının herkes tarafından hoş karşılanmadığını ifade etti. Aktay, “Türkiye’nin yeniden ayaklanışından kaygıya kapılanlar var. Türkiye, Ortadoğu da bütün ülkelere ilham verdi ve onlarda ayağa kalktılar” dedi.

SERCAN ÇETİNEL

AK Parti Ekim Ayı Danışma Meclisi toplantısı dün Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin ve diğer parti yetkilileri ile İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Danışma Meclisi Toplantısının açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin sözlerine Karaman ilinde yaşanan göçük ile başladı.

Şahin, “İnşallah oradaki kardeşlerimiz sağ salim çıkarlar. Rabbim onların yakınlarını ve tüm Türk Milleti’nin yardımcısı olsun. Karaman ve Ermenek ilçesine geçmiş olsun diyorum. İnşallah iyi haberlerini hep beraber alacağız” dedi.

Şahin, “Bildiğimiz gibi bugün Cumhuriyetimizin 91. Yıl dönümü… 1919’da 108 gün Sivas Cumhuriyet’e başkentlik yaptı ve Cumhuriyet’in temelleri bu şehirde atıldı. Dolayısıyla Sivas Cumhuriyetle özdeşleşmiş bir şehir. Asıl önemli olan biz Cumhuriyet Bayramı’nı 10 Ağustos tarihinde kutladık. Zira 10 Ağustos’ta Asıl Cumhur ile Cumhur’un Başkanı birleşti ve Cumhur ilk kez doğrudan Cumhurbaşkanı’nı seçti. 10 Ağustos tarihinde bu millet, 1. turda yüzde 52’lik bir oy oranıyla bizlere bir Cumhuriyet Bayramı yaşattı. Bundan sonra da inşallah halkımız, milletimiz kendi Cumhurbaşkanı’nı kendisi seçmek suretiyle aynı şekilde Bayram havasıyla Cumhuriyeti kutlayacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti İl Başkanı Şahin, bu ay içerisinde birçok Bakan ve Genel Başkan Yardımcısı’nın ülke genelinde düzenlenen programlara katılacağını belirtirken, bu kapsamda ilimize de AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın ilimize geldiğini kaydetti. Aktay’ın güncel olaylarla ilgili açıklamalarda bulunacağını kaydeden Şahin, kendisini Sivas’ta ağırlamaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Şahin’den sonra söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, ülke gündeminde yaşanan olayları değerlendirdi.

Aktay, “Bu Danışma Meclisi AK Parti’nin çok önemli bir kurumsallaşmış geleneği her ay toplanıyor. Bütün kurumlarıyla, bütün unsurlarıyla partimiz bir araya geliyor ve ortak aklı yeniden üretiyor ve istişareyi hâkim kılmaya çalışıyor” dedi.

“İstişare bizim en önemli geleneklerimizden, en önemli değerlerimizden bir tanesidir” diyen Prof. Dr. Aktay, “İstişarede hayat vardır. İstişarede ortak bir aklımız vardır ve bu istişarede mutlaka bir bereket vardır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu Danışma Meclisi’nde özellikle ben Sivas’ta olmayı tercih ettim. Hem Sivas’ın anlamı dolayısıyla, Sivas’ın Cumhuriyet tarihimizde ki anlamı dolayısıyla sizlerle buluşmayı biraz daha anlamlandırmak üzere Sivas’ı tercih ettim” ifadelerini kullandı.

Önceki gün Karaman’da meydana gelen üzücü hadisenin bütün milletimizi büyük bir endişeye ve hüzne terk ettiğini kaydeden Aktay, “O yüzden 29 Ekim kutlamaları sadece bir anma düzeyine indirildi. Bu tabi bir yandan da bu sevinci buruk olarak yaşıyoruz. Buruk olarak yaşadığımız bu sevincin anlamını tekrar üzerinden durmaktan yinede imtina etmemeliyiz. Tabi ki bir kulağımız Karamanda ki maden kazasında mahsur kalmış vatandaşlarımızın, işçilerimizin gelecek haber üzerine inşallah Allah’tan ümit kesilmez. İnşallah sevdiklerine ve bize sevindirici haberler gelir diye bekliyoruz. Bu tür kazalar inşallah daha bu milletin başına gelmez diye de temenni ediyoruz. Her işin başı mutlaka tedbirdir ve tedbiri elden bırakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sivas Kongresi’nin Cumhuriyet tarihinde önemli bir hadise olduğunu kaydeden Aktay şunları kaydetti:

“Bunu siz yeterince iyi biliyorsunuzdur. Gelip size Sivas’ı anlatacak değilim ama Sivas’ın bütün İslam dünyası için özel bir anlamı önemi var. Bir milletin neredeyse tükenmiş yıkılmış yanmış bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun önemli beşiklerinden bir tanesidir. Yeniden doğuşa şahit olmuş ilimizdir. Bu şehirde yaşıyor olmak bu anlamda bir insan tarih bilincinde önemli bir etkisi olmalı. Sivas haklı tarih boyunca cumhuriyetten sonra ve tabi öncesi de var Anadolu’nun İslamlaşması Türkleşmesi sürecince çok önemli bir rol oynamıştır. Bu rolü hep oynamaya devam etmiştir. Cumhuriyet sonrasında ve kurtuluşunda da devam etmiştir. Sivas bir kongre olarak burada yine ortak aklın tecrübe edildiği aranıp bulunduğu bir ortak akıl sayesinde ülkenin yeniden küllerinde doğunun gerçekleştiği mekândır. O Yüzden Sivas deyip geçmeyeceksiniz. İştira diyip geçmeyeceksiniz. İstişare ve kongre hadisesi bir milletin mücadele azminin asla bitmeyeceğinin işaretidir. Ve bu istişareden, bu bir araya gelişten müthiş bir direniş ve yeniden doğuş azmi çıkmıştır. Bugün çevremizde olup biten hadiselere baktığımızda bunun ne kadar önemli olduğunu biraz daha idrak etmiş oluyoruz. Birlik olma azmi. Millet olmaz azmi. Bu millet olma azmi bu topraklardan öyle kolay kolay söküp atılacak bir durum değildir.

Cumhuriyetin kuruluşu bu ülkenin tarihinde çok önemli bir safhaya tekabül ediyor. Birinci dünya savaşında kaç düvele karşı savaşmış bir millet olarak 3 kıtaya yayılmış bir ülke sıkışıp Anadolu topraklarında kalmıştır. Onu bile çok görmüşlerdir. Ama bu milletin evlatları buradan düşmanı püskürtmeyi bu milletin ölmeyeceğini hiçbir zaman yenilmeyeceğini dünyaya haykırmıştır.”

Cumhuriyetin kurulması çok öneli bir şey olduğunu ama ne yazık ki Cumhuriyet kurulduktan kısa bir süre sonra anlamından saptığını kaydeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aktay, “Cumhuriyet’in birinci anlamı eşitliktir, cumhurun idaresidir, halkın iradesidir ve halkın yönetimidir. Ama bugünlere kadar halkın yönetimden uzak tutulması anlamına gelmiştir. Halk ne kadar yönetimden uzak tutulduysa o kadar ona Cumhuriyet demişlerdir. Çok basit olarak üniversiteleştirme olayında bahsedelim sadece. Türkiye de üniversiteler aslında halkın merkezle bütünleşmesinde semboldür. Kasıtlı olarak az tutuldu ki maksat beklide bu memleketin gerçek sahipleri fazla yükselemesin bizi yönetemesin. Halkın egemenliğidir, cumhurun egemenliğidir” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin 12 yıllık iktidarından bahseden Aktay, “Bugünlerde Türkiye 12 yıl içerisinde bu kalkınmayı herkes çok da hoş karşılamıyor tabi ki. Türkiye’nin yeniden ayaklanışından kaygıya kapılanlar var. Türkiye, Ortadoğu da bütün ülkelere ilham verdi ve onlarda ayağa kalktılar. Türkiye olmaya öykündüler. Bir devletin meşrutiye kendi halkının güvenliğini sağlıyor olmasından kaynaklanır” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diabate Atağı
Diabate Atağı
Sivasspor, devre arasında Leicester City´den kiraladığı Diabate´yi satın almak için erkenden çalışmalarına başladı.
Sivasspor´da Avrupa Planı
Sivasspor´da Avrupa Planı
Sezonun ikinci yarısında 5 maçta 7 puan toplayan Demir Grup Sivasspor, gözünü ilk 4´e dikti. Sivasspor, hafta sonu oynayacağı Antalyaspor maçıyla ilk 4´e kurulmayı planlıyor.
Keleş: “Galibiyeti Hak Ettik”
Keleş: “Galibiyeti Hak Ettik”
D.G. Sivasspor Teknik Direktörü Hakan Keleş: “Kasımpaşa deplasmanında iyi oyunla hak ettiğimiz bir galibiyet aldık” dedi.
Potanın Şampiyonları--Video
Potanın Şampiyonları--Video
İlimizde okullar arası basketbol yıldız kız-erkek il birinciliği yapılan maçlarla sona erdi. Maçlar sonucunda Erkeklerde Yavuz Selim Ortaokulu şampiyon olurken, kızlarda ise müsabakalara tek ilçe takımı olarak katılan Yıldızeli Kavak Zeki Seyfi Şahin Ortaokulu şampiyonluğa adını yazdırdı.
İl Temsilcisinden Veda Ziyaret
İl Temsilcisinden Veda Ziyaret
Eşinin tayini dolayısıyla ilimizden ayrılacak olan Satranç İl Temsilcisi Melika Kaya Keskin, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Salim Kılıç´a veda ziyareti gerçekleştirdi.
Kilden Üretilen Diş Macunu 27 Ülkeye İhraç Ediliyor
Kilden Üretilen Diş Macunu 27 Ülkeye İhraç Ediliyor
Sivas´ta faaliyet gösteren bir kozmetik firmasının doğal kilden ürettiği, yapay tatlandırıcısı olmayan, glutensiz ve florür içermeyen diş macunu 27 ülkeye satılıyor.
Şarkışla Belediyespor´a 50 Bin Lira Destek
Şarkışla Belediyespor´a 50 Bin Lira Destek
Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi (BAL) takımlarından Şarkışla Belediyespor için düzenlenen moral yemeğinde Sivas Valisi Davut Gül, takıma Sivas Valiliği´nin 30 bin lira, Şarkışla Kaymakamlığının da 20 bin lira katkı sunacağını söyledi.
NÜFUSUMUZ ERİYECEK
NÜFUSUMUZ ERİYECEK
2017 yılı nüfusu 621 bin 301 olarak açıklanan Sivas nüfusu, Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) yenilediği nüfus projeksiyonlarına göre 2025 yılında 612 bin 535 kişiye gerileyecek.
İHH´dan Arakan´a yardım
İHH´dan Arakan´a yardım
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sivas İl Başkanlığı, Arakanlılara gıda yardımında bulundu.
Sivas olayları davası 26 Haziran´a ertelendi
Sivas olayları davası 26 Haziran´a ertelendi
Sivas´ta, 2 Temmuz 1993´te Madımak Oteli´nin yakılması ve 37 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin davadan dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş´ın yargılanmasına devam edildi.
PAŞABAHÇE´YE YENİ SOSYAL TESİS
PAŞABAHÇE´YE YENİ SOSYAL TESİS
Şehrimizin önemli piknik alanlarından birisi olan Paşabahçe mesire alanına, Sivas Belediyesi tarafından restoran ve sosyal tesis binası yapıldı. Kısa zamanda çevre düzenlemesi yapılacak olan tesislerin yaz aylarında hizmete açılacağı ifade edildi.
FETÖ´DEN 3 TAHLİYE
FETÖ´DEN 3 TAHLİYE
FETÖ/PDY´nin il yöneticileri ve sözde "il imamı"nın da aralarında bulunduğu 12´si tutuklu, 7´si firari 25 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Oğuzhan Koçyiğit, Turgut Coşkun ve Mehmet Akif İçegen´in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.
FETÖ, Alevi askerleri "A Takımı" adıyla fişlemiş
FETÖ, Alevi askerleri "A Takımı" adıyla fişlemiş
Sivas´ta FETÖ´nün "askeri mahrem" yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan faydalanan astsubay, örgütün askeri personeli nasıl fişlediğini ve gizlenme taktiklerini anlattı
Hac kuraları 1 Şubat´ta çekilecek
Hac kuraları 1 Şubat´ta çekilecek
Hac kuraları 1 Şubat Perşembe günü Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde bilgisayar ortamında, kamuoyuna açık olarak gerçekleştirilecek.
"Kuraklığın sebebi sera gazı"
"Kuraklığın sebebi sera gazı"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meltem Sarıoğlu Cebeci, son günlerde artan kuraklığın nedeninin atmosferde artan sera gazı olduğunu söyledi.
Türk ve Rus jetlerinden DEAŞ´a karşı ortak hava harekatı
Türk ve Rus jetlerinden DEAŞ´a karşı ortak hava harekatı
Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Türk ve Rus jetlerinin Suriye´de DEAŞ hedeflerine ortak hava harekatı düzenlendiği duyurdu.
?Hızlı Tren Sivas´ın Kaderini Değiştirecek?
?Hızlı Tren Sivas´ın Kaderini Değiştirecek?
AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, Sivas´ın hızlı trenle gelecekte uluslararası ulaşım ağının merkezinde olacağını söyledi
BU POLİTİKALARDAN SORUMLU DEĞİLİZ
BU POLİTİKALARDAN SORUMLU DEĞİLİZ
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Muhaliflere destek vermişsin, barış kenti olan Hatay´ı savaşın üssü konumuna getirmişsin. Bu politikaların sorumlusu biz değiliz" dedi.
?Marksist Monopoly´ sosyalizmi öğretiyor
?Marksist Monopoly´ sosyalizmi öğretiyor
?Marksist Monopoly´ olarak geçen ?Sınıf Mücadelesi´ oyunu Türkçe´ye çevrildi. Milliyet´e konuşan oyunun yaratıcısı Marksist siyaset bilimci Prof. Dr. Bertell Ollman, ?Sosyalizme mizah şart? diyor
Faşizme karşı zaferin 68. yılı
Faşizme karşı zaferin 68. yılı
İkinci Dünya Savaşı´nda Nazi Almanyası´nın mağlup edilmesinin 68´inci yıldönümü başta Kızıl Meydan´da olmak üzere tüm Rusya´da görkemli törenlerle kutlandı.
Alevler binayı sarınca başka çareleri kalmadı
Alevler binayı sarınca başka çareleri kalmadı
Çinli yönetmene yedi çocuk cezası
Çinli yönetmene yedi çocuk cezası
Dört kadından yedi çocuğu olduğu ortaya çıkan Zhang, 26 milyon dolar ceza ödeyebilir
Rusya´dan Esad´a füze savunma sistemi
Rusya´dan Esad´a füze savunma sistemi
Esad rejiminin Rusya´nın elindeki en gelişmiş füze savunma sistemi S-300´ü satın almak için 2010´dan beri ödeme yaptığı öne sürüldü. İsrail, Rusya´dan satışı durdurmasını istedi
Terörle mücadelenin bilançosu
Terörle mücadelenin bilançosu
AB Bakanlığı etkinliğinde konuşan Başbakan Erdoğan Türkiye`nin başarılarını bir bir sıraladı
Birisi mertçe açıklasın
Birisi mertçe açıklasın
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İmralı tutanaklarıyla ilgili ?O kişi her kimse çıkıp, ´Ya bunu ben verdim çünkü bu süreç herkesin gözü önünde oluyor, şeffaf bir süreçtir, bunu düşünerek verdim ve amacım sabote etmek değildir´ diye açıklama yapsa, bana göre çok daha mertçe bir davranış olur? dedi
Seçime ?göz göze´ girecekler
Seçime ?göz göze´ girecekler
CHP, yerel seçimler süresince parti örgütlerinin yapacağı ev ziyaretlerini kurala bağlayan bir genelge yayımladı
Boşanmaları Meclis araştıracak
Boşanmaları Meclis araştıracak
Meclis, önümüzdeki günlerde doping ve boşanma konularını araştıracak. Ak Parti, sporda doping ve boşanmalarla ilgili araştırma önergelerinin görüşülerek araştırma komisyonu kurulmasına karar verdi
Tutanaklar için tebrik mesajı
Tutanaklar için tebrik mesajı
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Milliyet´in gündemi sarsan ?İmralı zabıtları? haberini twitter hesabı üzerinden kutladı
Aslanlar asla köstebek olmaz
Aslanlar asla köstebek olmaz
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Abdullah Öcalan ile BDP´lilerin yaptığı görüşmeye ilişkin tutanakları sızdırdığı yolundaki iddialara sert yanıt verdi
?Adalet, milletin vicdanı´
?Adalet, milletin vicdanı´
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Gaziemir´de inşa edilen ve Türkiye´nin en büyük fuar alanın olacak yatırımın, tamamen belediyenin kendi imkanlarıyla gerçekleştiril
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1