Köpekler Korku Saçtı
Sivas´ta Akdeğirmen Mahallesi sınırları içerisinde kalan Tavra Boğazı´nda büyük ve küçükbaş hayvanlar yabani köpeklerin saldırısına uğradı. Bir dana telef olurken, iki dana ise yaralandı
Tarih: 30.8.2015 11:21:00

Sivas’ın en gözde mesire alanı olan Paşa Fabrikası’nın üst kısmındaki alanda yaşanan köpek saldırısı endişe uyandırdı.

ERSAN ARSLAN

Sivas’ta, kent merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Tavra Boğazı’nda başıboş köpekler bölgede otlayan hayvanlara saldırdı. Köpekler, bir danayı parçalarken iki danayı ise yaraladı. Saldırıyı haber alan vatandaşlar sopa ve taşlarla köpekleri uzaklaştırmayı başardı. Bölgede çok sayıda başıboş köpek bulunduğunu ve bu köpeklerin sürekli olarak hayvanlara saldırdığını belirten vatandaşlar, bir süre önce çok sayıda küçükbaş hayvanın da köpeklerin saldırısına uğrayarak telef olduğunu söyledi. Sivas’ın en gözde mesire alanı olan ve binlerce vatandaşın piknik için akın ettiği Paşa Fabrikası’na yüzlerce metre mesafede meydana gelen olay büyük endişe uyandırdı.

“CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK”

Hayvanlarını köpeklerin saldırısından güçlükle kurtaran Mehmet Polat (67), bölgede çok sayıda yabani köpek bulunduğunu bu nedenle dışarıya çıkmaya korktuklarını söyledi.

Köpeklerin saldırısı sırasında çok korktuklarını belirten Polat, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Hayvanlarım, evimin yakınındaki arazide otluyordu. 7-8 tane köpek hayvanlarımıza saldırmış. Komşularım, hayvanlara köpeklerin saldırdığını söyledi. Bunun üzerine diğer komşularımın da yardımıyla taş ve sopa kullanarak köpekleri uzaklaştırmayı başardık. Saldırıda hayvanlardan birini parçalanmış halde bulduk. Diğer iki hayvanı ise yaralı olarak kurtarmayı başardık. Buradaki bir başka komşumuzun da çok sayıda koyununu parçaladılar.”

Bölgede ikamet eden Selvi Keskin isimli vatandaş ise “Dışarıya çıkamıyoruz. Çocuklarımızı dışarıya bırakmaya korkuyoruz. Burada 10 hane 50’nin üzerinde nüfusla ciddi bir mağduriyet yaşıyoruz” dedi.

“BAŞIBOŞ KÖPEKLERİN

TOPLANMASI LAZIM”

Hayvanlara müdahale etmek için çağırılan Veteriner Hekim Cemil Okul ise yaralanan hayvanların çabuk iyileşmesi için antibiyotik ve sprey tedavisi başlattıklarını söyledi.

Vatandaşın, zararının büyük olduğunu belirten Okul, daha ciddi sıkıntılar yaşanmaması için bölgede tehlike oluşturan başıboş köpeklerin toplanması gerektiğini söyledi. Okul; “Sivas’ın birçok yerinde bu tür olaylar oluyor. Burada vatandaşın ciddi bir zararı var. Şuanda telef olan hayvanın değeri 2,5-3 bin TL civarında. İki tane yaralı hayvan var. Bunların tedavi masrafı 300 lira civarında. Hayvanlardan birisinin durumu şuanda kritik durumda… Bu hayvan da telef olursa vatandaşın zararı 5-6 bin TL’yi bulacak. Bu zararın bir şekilde karşılanması lazım… Çünkü bu hayvanları yetiştirmek kolay değil. 9 ay hayvanın arkasında bekliyoruz ki doğum yapsın diye. 9 ayın sonunda da 2-3 ay besledikten sonra hayvanı kaybetmek gerçekten çok acı verici bir durum. Neyse ki hayvanlarda bir kuduz durumu yok. İnşallah öyle bir vaka yaşamayız. Burada insanlar da tehlikeli duruma düşecektir. Böyle bir durumda bu bölgenin karantina altına alınması gerekir. Buradaki başıboş hayvanların toplanması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

“YOL, SU, TELEFON YOK!”

Bölgede ikamet eden vatandaşlardan Serdar Polat (37) ise şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Akdeğirmen Mahallesi sınırları içerisinde kalan yerleşim yerinde büyük sıkıntılarla mücadele ettiklerini söyledi. Yaşadıkları bölgeye uzanan toprak yolun yapımı konusunda da herhangi bir çalışma yapılmadığını belirten Polat, şu ifadeleri kullandı:

“7 senedir devam eden yol çalışmasında iş makinelerinin telefon hatlarını koparması nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyoruz.  Yol bittikten sonra telefonlarımızı tekrar bağlayacaklarını söylediler. Bu 7 yıldır devam eden bir mağduriyet. Aynı zamanda biz hiçbir baz istasyonundan da faydalanamıyoruz. Yani cep telefonlarımız da çekmiyor, iletişimimiz kopuk durumda. Yolumuzla ilgili de hiçbir çalışma yapılmadı. Bundan önceki dönemde belediye başkanımız söz verdi ama yapılmadı. Şuan ki Belediye Başkanımız Sami Aydın, yolumuzun yapılacağını söyledi ve söz verdi. Karar meclisten de geçti ama herhangi bir çalışma yapılmadı. Biz bu sözün biran önce yerine getirilmesini arzuluyoruz. Unutulmuş durumdayız. Haritada var mıyız, yok muyuz oda belli değil. Sadece Akdeğirmen Mahallesi olarak biliniyor.  Aynı zamanda su sıkıntımız da var. Daha doğrusu, suyumuz yok. Maddi durumu iyi olan insanlar sondaj vurdu. Ama bu suyun ne kadar içilebilir olduğu bilinmiyor. Çünkü herhangi bir testten geçirilmiş değil. Dağdan kendi imkânlarımızla su getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda da belediyemizin bir desteği yok. Buradaki tepelere sırtımızla torba ile çakıl kum taşıyarak, su getirmeye çalışıyoruz. Biz bu konuda başkanımızdan destek istiyoruz.”

“ALEVİ’YİZ DİYE Mİ?

BİZİMLE İLGİLENİLMİYOR”

Bölgede yaşayanların Alevi aileleri olduğunu belirten Sabriye Karakurt ise “Alevi olduğumuz için mi bizimle ilgilenilmiyor” diyerek içinde bulundukları duruma tepki gösterdi. Ankara’da yaşadığını ancak hasta olan oğlunun temiz hava alması için Sivas’a geldiğini belirten Karakurt, buradaki olumsuzlukların kendisini çok mağdur ettiğini söyledi. Köpeklerin saldırısı nedeniyle oğlu Cemal’i (40) dışarıya çıkarmaya korktuğunu belirten Karakurt, “Bu köye geleli 55 sene olmuş. Biz sürekli ceza çekiyoruz. Biz vatandaş değil miyiz? 5 Tane oğlum askerlik yaptı. Biz devlete hizmet ediyoruz. Devlet niye bize bakmıyor. Benim oğlum felçli, çocuğumu buraya temiz hava alması için getirdim ama korkudan dışarıya çıkaramıyorum. Benim oğlum ölürse Allah’ın emriyle evinde ölsün, köpeğin ağzında ölmesin” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.

Konfüçyus
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1