?Kale Projesi, Sivas´a Prestij Katacak?
Sivas´ta uzun yıllardır konuşulan ancak, bugüne kadar proje konusunda somut bir çalışma ortaya konulamayan Sivas Kalesi´nde proje uygulaması kapsamında ilk adım 2016´da atılacak
Tarih: 13.10.2015 10:09:00

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; “Kale Projesi, Sivas’a prestij katacak, Sivas’ın tarihini, kültürünü, el sanatlarını ortaya çıkaracak, bunları düzenli, planlı bir şekilde teşhir edecek önemli bir proje. 2016’da inşa çalışmalarımız başlayacak. Kale, Sivas’a ayrı bir değer katan, cazibe sunan bir bölgeye dönüşecek. Sadece o projeyi, o alanı gezmek, görmek isteyen inanıyorum ki çok sayıda turlar düzenlenecek. Sivas’ın geçmişini en iyi yansıtan geniş bir alanı inşa etme hedefindeyiz.” Dedi.

ERSAN ARSLAN

Sivas’ta uzun yıllardır konuşulan ancak, bugüne kadar proje konusunda somut bir çalışma ortaya konulamayan Sivas Kalesi’nde proje uygulaması kapsamında ilk adım 2016’da atılacak. Kale ve çevresinde uygulanacak projenin hazırlıklarına başlayan Sivas Belediyesi, bölgede Sivas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini yansıtan, eski Sivas Konakları, arastalar, bedestenler ve hamamlardan oluşan geniş bir turizm konsepti uygulayacak.

BUGÜNE KADAR 30 MİLYON TL

KAYNAK KULLANILDI

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Kale Projesi’nin 2016 yılında start alacağını söyledi. Proje için bugüne kadar 30 milyon liralık bir kaynak kullanıldığını belirten Aydın, bu kapsamdaki kamulaştırma çalışmalarının yüzde 95 seviyesine ulaştığını söyledi.

Projenin içerisinde yer alacak bazı detaylar hakkında bilgi veren Başkan Aydın, Kale Projesi’nin tamamlandığında Sivas’a prestij katacağını söyledi.

Aydın; “Kale, gerçekten Sivas’a prestij katacak, Sivas’ın tarihini, kültürünü, el sanatlarını ortaya çıkaracak, bunları düzenli, planlı bir şekilde teşhir edecek önemli bir proje. Kale Projesi ile ilgili ciddi aşamalar kaydettik. Biz bu proje için bugüne kadar yaklaşık 30 milyon liraya yakın bir kaynak kullandık. Şuan kamulaştırma oranımız yüzde 95 seviyesine ulaştı. Çok küçük bir eksiğimiz var o da devam ediyor. Proje çalışmalarını başlattık. Biz bu bölgeyi tamamen turizme yönelik planlıyoruz. Eski Sivas Konaklarını, Sivas Evlerini inşa edeceğiz. Yine eski Sivas ticaretini orada yaşatmak istiyoruz. Bunun için arastalar, bedestenler inşa edeceğiz. Hamamlar saunalar inşa edeceğiz. Eski Sivas el sanatlarını da bu bölgeye yönlendirmek istiyoruz. Burası aynı zamanda 250-300 yataklı bir turizm bölgesine dönüşecek. Hem konaklar, hem butik oteller şeklinde planladığımız projeyi hayata geçirdiğimizde Kale, Sivas’a ayrı bir değer katan, cazibe sunan bir bölgeye dönüşecek. Sadece o projeyi, o alanı gezmek, görmek isteyen inanıyorum ki çok sayıda turlar düzenlenecek. Sivas’ın geçmişini en iyi yansıtan geniş bir alanı inşa etme hedefindeyiz. Gök Medrese’yi de bu proje ile bütünleştirmeyi hedefliyoruz. Gök Medrese’de Sivas’ımızın önemli bir eseri ve mirası... Kale Projesi,  2016’da inşasına başlamayı hedeflediğimiz bir proje.” İfadelerini kullandı.

“KALE’NİN ÇEVRESİNİ

TEMİZLEYECEĞİZ”

Sivas Kalesi’nin Çevresi’nde birçok köhne yapı bulunduğunu bölgeyi bazı eski nitelikli yapıları koruyarak temizleyeceklerini belirten Başkan Aydın, alanda gerçekleştirilecek tüm çalışmaların ilgili kurulların onayıyla yapılacağının da altını çizdi.

Aydın; “Kale’nin bir doğu ve güneye uzanan bölümü var. Bu eski yapıların olduğu şuan bizim kamulaştırdığımız bölge. Burada korunacak, restore edeceğimiz birkaç tane eski ev var. Onun dışında kalanları tamamen temizleyip, oradaki dokuya uygun bir proje uygulayacağız. Bunun dışında kalan yerleri de gerek Kale’nin batı yüzeyi ve gerekse üst kısmı… Buralarda ayrı bir çalışma yürütülecek. Özellikle peyzajla ilgili düzenlemeleri ilgili kurumların onayı doğrultusunda gerçekleştireceğiz. Her istediğimizi direkt yapma özgürlüğüne maalesef sahip değiliz.” Dedi.

“DEGERLİ ŞEYLER ÇIKARSA

MUTLU OLURUZ”

Bölgede yapılacak çalışmalar sırasında değerli şeyler ortaya çıkar ise projenin revize edilebileceğini belirten Başkan Aydın, bu tür şeylerin ortaya çıkmasının kendilerini mutlu edeceğini söyledi.

Aydın, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Burası 3. Derece sit alanı. Dolayısıyla Anıtlar Kuruluyla, ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde yürüteceğimiz bir çalışma inşaat aşaması. Bu çalışmalar yürütülürken inşallah alttan çok güzel, değerli şeyler çıkar ve biz projeyi ona göre ufak tadilatlarla yürütürüz. Bizim amacımız, orada Sivas’ın tarihini yaşatmak. Eğer bugün göremediğimiz, yarın karşımıza çıkacak bir şeyler ortaya çıkar ise bu bizi üzmez memnun eder. Biz projeyi geniş bir alanda planladığımız için o tür şeyler projenin bütününü etkilemez. Ama belki yapım aşamasında kısmi revizyonlar gerekebilir. Gerekirse onları da yaparız.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4