GÜNDEM 22.10.2020 07:00:00 0

KANTİNLER AÇILDI ESNAF RAHATLADI

Okullarda faaliyet gösteren kantincilerin tekrar hizmet vermeye başladığını ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, ?Kantinlerin kapalı olması sektörde bulunan esnafları çok mağdur etmiş ve zor durumda bırakmış

Oğuzhan SARZEP

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, okullarda faaliyet gösteren kantincilerin 19 Ekim itibariyle tekrar açıldığını söyledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında alınan tedbirler kapsamında okulların kapatıldığını, bu nedenle de kantinlerin faaliyetlerine son verdiğini hatırlatan SESOB Başkanı Köksal, okulların açılmaması nedeniyle bu sektörde faaliyet gösteren kantinci esnafının yaklaşık 8 aydır zor durumda olduğunu, vergi, sigorta ve diğer giderlerini karşılayamadığını ve mağdur olduğunu ifade etti.

Pandemi sürecinde kademeli olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda 12 Ekim 2020 tarihi itibariyle eğitimin başlaması nedeniyle kantinlerin de genelge doğrultusunda faaliyetlerine başladığını vurgulayan Başkan Köksal, ?Milli Eğitim Bakanlığının 18.10.2020 tarih ve 43942091-165.01-E.15021892 sayılı yazısına istinaden okul kantinlerinin tekrar açılmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda kantinlerimiz uzun bir aradan sonra tekrar öğrencilerin hizmetine açılmıştır. Kantinlerin kapalı olması sektörde bulunan esnafları çok mağdur etmiş ve zor durumda bırakmıştır. İnşallah bundan sonra sıkıntı yaşamayacaktır. Okullarda tekrar kantin hizmeti veren esnaflarımızın hijyene, sosyal mesafeye  ve temizlik kurallarına özen göstermelidir ?dedi.

Kantinci esnafına okul idarecilerinin ve okul aile birliği yöneticilerinin yardımcı olmalarını temenni eden Başkan Köksal,  okullarda fazla öğrenci olmaması nedeniyle kantin kiralarının yeniden belirlenmesini  talep etti.

Köksal, Bakanlığın gönderdiği genelge doğrultusunda 13 Mart 2020 tarihinden sonra pandemi nedeniyle sözleşmesi karşılıklı  olarak feshedilen kantin işletmecilerinin istemeleri halinde kantinlerine söz konusu usuller çerçevesinde devam etmelerinin sağlanmasını gerektiğini de kaydetti.

Köksal, yazıda kantin işletmesi bulunmayan okul ve kurumlarda ise pandemi sürecinde kantin kiralama işlemlerinin de yapılmasının söz konusu olmadığının belirtildiğini kaydetti.