40 bin kişiye ekmek kapısı
İlimizde doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projenin 2019´un 4 Eylül´üne kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek; “Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek” dedi.
Tarih: 30.6.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Sivas´ta işsizliğin azaltılması ve göçün önlenmesi noktasında önemli bir adım olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı. Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu´nda dün gerçekleştirilen imza törenine  Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve altyapı çalışmalarını yapacak olan firmanın sorumlusu Tuğrul Çelik katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kovalı mevkiine kurulacak OSB´nin Sivas ekonomisine ciddi katkı sunacağını söyledi. OSB´lerin 3 ortağı olduğunu ifade eden Vali Gül bu ortakları özel idare, belediye ve ticaret odası olarak açıkladı.

“HER PARSELİNDE DEMİR YOLU KILÇIK HATTI VAR”

Demirağ OSB´nin kurulacağı  alanın 814 hektar olduğunu belirten Vali Gül, “Bu OSB´nin diğer OSB´lerden farkı her parselinde demir yolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224´ünün de demir yoluna ulaşabildiği bir imkan var. Bizi güçlü kılan, farklı kılan bu. Bu sanayi parsellerine demir yolu hattının yapılmasında Habip Soluk bakanımızın büyük katkısı var” dedi.

Demirağ OSB´nin imar planının 2015 yılında onaylandığını anımsatan Vali Gül, “Bu şu anlama geliyor: Bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının onaylanması da tek başına yetmiyor. Kamulaştırması normal süreci takip ettiğinizde 15 yılı bulabiliyor. Neden? Sizin orada 5 dönüm tarlanız var;  çocuğunuzun biri Danimarka´ya gitmiş, biri vefat edip torunlarına kalmış. Dolayısıyla onlara ulaşmak, paranızla o araziyi almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burası ile ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. OSB´lerde son  15 yılda Bakanlar Kurulu´nun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir örnek yok. Ne zaman alındı? 24 Şubat 2017 yılında. Projemiz bitti ve 7 Haziran´da da proje ihalesini gerçekleştirdik. Uygulama ihalesini bakanlık yaptığında normal ihale prosedürü ile itiraz olduğunda 1 yıl sürebiliyor. Biz bunu yerel yetkiyle OSB Müteşebbis Heyeti tarafından yaptık. Dolayısıyla da 15 gün içerisinde ihalemiz bitti. Katılım çok fazla oldu. 16 kişi dosya aldı, 8 tanesi de fiilen teklif verdi” açıklamasında bulundu.

“100. YILDA 100 PROJENİN

GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ARZULUYORUZ”

İhaleyi alan firmanın Malatya ve Şanlıurfa OSB´lerinin altyapısını başarı ile tamamladığına dikkat çeken Vali Gül, “2 yıllık bir süresi var ama bizim isteğimiz 2019´un 4 Eylül´üne bitmesi. Neden? Sivas Kongresi´nin 100. yılı. 100. yılda 100 projenin gün yüzüne çıkmasını arzuluyoruz. Ben bu projenin her aşamasında bize rehberlik eden başta Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere bakanımız Habip Soluk beye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır ya proje aşamasındadır ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önünün açıldığında inanıyorum. Eksik olan sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN GELMESİ ŞART”

Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ise “Sivas bir sacayağının üzerinde. Hemen yapabileceği tarım, hayvancılık ve sanayi. Sanayinin olabilmesi için OSB´lerin oluşması ve buralara yatırımcıların getirilmesi şart” dedi.

“İNSANLARI GÖÇÜRMEMEK SİVAS İÇİN ÇÖZÜM DEĞİL”

Demirağ OSB´de fabrikaların 10´ar ve 100´er dekarlık alanlardan oluştuğuna vurgu yapan Milletvekili Soluk, “Her fabrikaya demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Sivas´ta üretilenleri limanlara ulaştırabilecek bir konumdayız. Bu Sivas´ın liman şehri olduğunun ifadesidir. OSB´nin hemen yanı başında birbiriyle sınır komşusu olan bir de Lojistik Merkezimiz var. Bunun da kaplayacağı alan açık alanlarla birlikte 520 dekarlık bir alandır. Bugün ihale ilanına çıkıldı. 2 Ağustos´ta da onun mali teklifleri alınacak. Dolayısıyla Lojistik Merkezimizi de Ağustos ayı içerisinde teslim almayı hedef koyduk. Sivas kabuğunu Demirağ Organize Sanayi ile Lojistik Merkezi bittiğinde kırmış olacak, dışarıdan göç alacak. Sivas´ın içindeki insanları göçürmemek Sivas için çözüm değildir, göçecektir ama dışarıdan da taze kan, çevre illerden de göç alacaktır. Bunun da tek yolu sanayimizin oluşmasıdır” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK”

“Bu projenin şehrimize kazandırılıyor olması resmi olarak altyapısının ihale edilmiş olması şehrimiz adına çok önemli bir adım” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise şu ifadeleri kullandı: “Sivas´ta hamd olsun birçok problem çözüldü. Bizim şu an üzerinde durduğumuz konu şehrimizdeki üretimi, istihdamı artırmak. Bunun da artık kamu eliyle olmayacağını her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör eliyle olacak. Özel sektörün önü açılacak. Yatırımı, üretimi özel sektör yapacak ve Sivas´ta üretilen ürünleri de Türkiye´ye ve dünyaya pazarlayacak. Süreci yakından takip ettiği için Sayın Bakanımız Habip Soluk´a teşekkür ediyorum. Bu süreç 2008 yılında start almış ve o süreçte de çok çalışmıştık. Belli bir aşamadan sonra kalmıştı. 2015´ten sonra da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla süreç yeniden ivme kazandı. Bu projede farklı bir şey olsun istedik. ‘Birçok ilde OSB var, insanlar neden Sivas´ı tercih etsin´ düşüncesinden yola çıkarak  bunun bir farkının olması gerektiği kanaatine vardık. Sivas´a liman getirme şansımız yok. 2 avantajımız var. Birincisi Sivas´ın demir yolu ağı üzerinde olması ama bunun üretim alanına ulaşmaması durumunda büyük avantaj olmuyor. Bu bakımdan fabrika alanına rayların ulaşması esastı. Bakanımızın destekleriyle bu kabul edildi. Bu OSB´ye büyük değer katacak. Bunu ileride göreceğiz. İnşallah başaracağız. İyi bir ekip çalışması ortaya kondu. İşi iyi bir müteahhit firma aldı. Bir an önce şehrimizin istihdamına, ülkemizin ekonomisine katkı sunmasını temenni ediyorum.”

“SİVAS, HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Bu proje Sivas´ın gelişmesinde çok büyük rol oynayacak. Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ile ilgili girişimlerimizi başlattık. O da olunca Sivas hak ettiği yere gelecek. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik ise “Ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin birçok yerinde baraj, gölet gibi büyük projeler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa OSB´nin işlerini teslim ettik. Şimdi de Sivas´ı aldık. İnşallah Sivas´ı da kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ile yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik arasında Demirağ OSB´nin altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kişiye ekmek kapısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
MHP Milletvekili Ahmet Özyürek ve CHP Milletvekili Ulaş Karasu, yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ve kenevir üretimine izin verilen illere dahil edilmesi için TBMM´den yetkililere seslendi.
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
Türkiye´de sadece 8 tane bulunan panel çit fabrikasının 9´uncusu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in destekleriyle Sivas´a kazandırılacak.
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Sivas Güvercinleri Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği, Belediye Başkan adayları ile bir araya gelerek, “Güvercin Köyü” taleplerine destek istedi.
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, poşet tüketiminin azaltılmasıyla birlikte gündeme gelen kenevir yetiştirilecek iller arasına Sivas´ın da dahil edilmesini istedi. Oda binasında açıklamalarda bulunan Başkan Çetindağ, “Biz diğer illere karşı değiliz ama üretime izin verilen illerin birçoğu tarım veya hayvancılık şehri değil. Kenevir üretimi bizim hakkımız” dedi.
Yerlileşme Hamlesi
Yerlileşme Hamlesi
Yük vagonunun en önemli ve üretiminde teknoloji gerektiren parçalarından birisi olan kompakt fren sisteminin ülkemizde üretilmesi için Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi Anonim Şirketi´nin (TÜDEMSAŞ) öncülüğünde toplantı gerçekleştirildi.
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Erdoğan Alıcı (47) idaresindeki 34 YK 0013 plakalı yolcu otobüsü, Sivas´tan Kayseri´ye giderken Sarıdemir köyü yakınlarında şarampole devrildi. Olay sonucu 1´i ağır olmak üzere 20 kişi yaralandı. Otobüs sürücüsü Erdoğan Alıcı, kazaya şiddetli rüzgarın neden olduğunu belirterek, “Otobüs rüzgardan dolayı devrildi. Sivas´tan Kayseri giderken 22 yolcuyla kaza yaptık. Rüzgar otobüsü aldığı gibi yolun kenarına attı” dedi.
Konut Satışları Hız Kesmedi
Konut Satışları Hız Kesmedi
2017 yılında 10 bin 654 adet konutun satıldığı Sivas´ta geçtiğimiz yıl içerisinde satılan konut sayısı 10 bin 665 olarak açıkladı.
Kan Bağışına Destek--Video
Kan Bağışına Destek--Video
İl Özel İdaresi personeli Kızılay Kan Merkezi´nin kan bağışı kampanyasına destek oldu. Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu ifade eden Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet etti.
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
Her geçen gün sayısı artan AVM ve zincir marketlerin esnafın belini büktüğünü dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal; “Devletimiz esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Mantar gibi çoğalan zincir marketler öz sermayesi ve kendi imkanlarıyla çalışan küçük esnafımızı bitirme noktasına getirmiştir” dedi.
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Taner Karabal ile görüşen Vali Salih Ayhan, ilimizin bugününün ve yarınının genel değerlendirmesi; ekonomik, sosyal, kültürel durumun istişaresi ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla geçen yıl 26 Aralık´ta “ortak akılla yarınlara” sloganıyla gerçekleştirilen “Sivas Çalıştayı”nın verimli geçtiğini ifade ederek, “Çalıştay raporunu Şubat ayında açıklayacağız” dedi.
Metruk Binalar Yıkılacak
Metruk Binalar Yıkılacak
İl genelinde 654 adet metruk bina bulunduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, suç merkezi olarak kullanılan binaların yıkılacağını, yıkılması söz konusu olmayan binaların ise güvenli hale getirilmesi için onarılacağını söyledi.
“Desteğe Hazırız”
“Desteğe Hazırız”
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), Ocak ayı yönetim kurulu toplantısını Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Günaydın´ın başkanlığında ilimizde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vali Günaydın, “Bizleri yukarı taşıyacak bütün projelere destek vermeye hazırız” dedi.
Toplu Taşımaya Yoğun İlgi
Toplu Taşımaya Yoğun İlgi
Sivas Belediyesi, 2018 yılında toplu taşıma araçları ile 26 milyon 660 bin 171 kişinin taşındığını açıkladı.
Son Anda Hayata Tutundu
Son Anda Hayata Tutundu
Donan Kızılırmak Nehri´nde mahsur kalan köpeği itfaiye ekipleri kurtardı. Son anda hayata tutunan köpeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
“Proje Üreteceğiz”
“Proje Üreteceğiz”
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Şubesi 7. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen genel kurulda Salim Eminoğlu tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. Üyelere seslenen Başkan Eminoğlu, “Sivas´ın ekonomisi ile ilgili çalışmalarda gece gündüz demeden proje üreteceğiz. Yatırımcı getirilmesi hususunda çalışmalar yapacağız” dedi.
MÜSİAD ve TSO´dan Kenevir Çağrısı
MÜSİAD ve TSO´dan Kenevir Çağrısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Başkanı Salim Eminoğlu ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, kenevir yetiştirilmesine izin verilen iller arasına Sivas´ın da dahil edilmesini istedi.
5 Kişiyi Öldüren Sanık Hakim Karşısında
5 Kişiyi Öldüren Sanık Hakim Karşısında
Şarkışla ilçesinde sevdiği kızı alamadığı için beş kişiyi öldüren katilin yargılanmasına başlanıldı. Zanlı ifadesinde, üç kişiyi vurduktan sonra bira ve sigara almak için bakkala gittiğini, burada tartıştığı bakkalı ve oğlunu da öldürdüğünü söyledi.
“Birimler Acilen Oluşturulmalı”--Video
“Birimler Acilen Oluşturulmalı”--Video
Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, Kurt Deresi mevkiine kurulacak Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne ilişkin, “Birimler acilen oluşturulmalı. Bunun için bir teklifim var. Biz daha önce 10 bin kişilik bir yurt yapmıştık. Yarısı şu anda faaliyette, diğer yarısı ise boş. Bir an önce faaliyete geçmek için en azından geçici de olsa orada fakülteler kurulabilir” dedi.
Komisyon Oluşturuldu
Komisyon Oluşturuldu
Belediye Meclisi´nde görev yapacak olan Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi.
Yıldız´a 400 Yataklı Otel
Yıldız´a 400 Yataklı Otel
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde eksikliği hissedilen otel sorunu çözülecek.
İş Sağlığı ve Güvenliği Anlatılacak
İş Sağlığı ve Güvenliği Anlatılacak
Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile ilimizde faaliyet gösteren Bilgin Ortak Sağlık Güvenliği işbirliğinde “I. İş Sağlığı Günleri” etkinliği düzenlenecek. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde bugün saat 13.30´da başlayacak etkinlik kapsamında iş sağlığı ve güvenliği hakkında önemli bilgiler verilecek.
“Faşist Başkan” Tartışması--Video
“Faşist Başkan” Tartışması--Video
Ocak ayı yerel parlamento toplantılarının 5. oturumu dün gerçekleştirildi. Meclis Birinci Başkanvekili Ferhat Ünsal koordinesinde yapılan oturuma Cumhuriyet Halk Partisi´nden (CHP) ihraç edilen İmranlı İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Atmaca´nın sözleri damga vurdu. İhraç edilmesindeki en büyük etkenin CHP İl Başkanı Ahmet Turan Temel olduğunu öne süren Atmaca, Temel´e “Faşist başkan” yakıştırmasında bulundu.
Cezaevi Firarisi Dayısının Evinde Yakalandı
Cezaevi Firarisi Dayısının Evinde Yakalandı
Giresun´un Şebinkarahisar ilçesinde açık cezaevinden firar eden hükümlü, Sivas´ta dayısının evinde yakalandı.
“Gece Gündüz Demeden Çalışıyorsunuz”
“Gece Gündüz Demeden Çalışıyorsunuz”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemize ziyarette bulunan Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, “Gece gündüz demeden halkı bilgilendirmek adına zaman mefhumu gözetmeksizin çalışıyorsunuz. Vatandaşlarımızın haber alma hakkına katkıda bulunma görevini başarıyla yerine getiriyorsunuz” dedi.
“Hep Birlikte Çaba Göstereceğiz”
“Hep Birlikte Çaba Göstereceğiz”
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü´nün İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı´na bağlı ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimizi bölgede ve ülkemizde marka şehir haline getirmek için elimizden gelen çabayı hep birlikte göstereceğiz” dedi.
“Güzel İşlere İmza Atacağız”
“Güzel İşlere İmza Atacağız”
10 Ocak İdareciler Günü nedeniyle ilçe kaymakamları ve aileleri ile Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Aramızda kalın duvarların olmadığını özellikle söylemek istiyorum. Her an, her zaman bana ulaşabilirsiniz. Birlikte güzel işlere imza atacağız” dedi.
“Başımızın Üstünde Yerleri Var”
“Başımızın Üstünde Yerleri Var”
Van´ın Çatak ilçesinde 2017 yılında şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Sinan Babacan´ın anne ve babası Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren ve şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınlarına en üst düzeyde hizmet veren 15 Temmuz Şehitleri Kliniği´nde tedavi oldu.
Tartışma Kanlı Bitti
Tartışma Kanlı Bitti
Sivas´ta sigorta şirketi sahibi, müşterisini silahla yaraladığı iddiasıyla gözaltına alındı.
Başkan Eken´den 6. Bölge İçin Seferberlik Çağrısı--Video
Başkan Eken´den 6. Bölge İçin Seferberlik Çağrısı--Video
10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, önemli açıklamalarda bulundu. Yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Eken, talebi kendilerinden başka dillendiren olmamasından yakınarak, “Herkesin seferber olması lazım” dedi.
Gazetemize “10 Ocak” Ziyaretleri
Gazetemize “10 Ocak” Ziyaretleri
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı İlker Çelikus ile İlim Yayma Cemiyeti Sivas Şubesi Yurt Müdürü Sümeyra Bıyık, Şube Sorumlusu Sefami Tabur ve yurtta kalan öğrenciler gazetemizi ziyaret etti.
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3