40 bin kişiye ekmek kapısı
İlimizde doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projenin 2019´un 4 Eylül´üne kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek; “Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek” dedi.
Tarih: 30.6.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Sivas´ta işsizliğin azaltılması ve göçün önlenmesi noktasında önemli bir adım olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı. Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu´nda dün gerçekleştirilen imza törenine  Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve altyapı çalışmalarını yapacak olan firmanın sorumlusu Tuğrul Çelik katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kovalı mevkiine kurulacak OSB´nin Sivas ekonomisine ciddi katkı sunacağını söyledi. OSB´lerin 3 ortağı olduğunu ifade eden Vali Gül bu ortakları özel idare, belediye ve ticaret odası olarak açıkladı.

“HER PARSELİNDE DEMİR YOLU KILÇIK HATTI VAR”

Demirağ OSB´nin kurulacağı  alanın 814 hektar olduğunu belirten Vali Gül, “Bu OSB´nin diğer OSB´lerden farkı her parselinde demir yolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224´ünün de demir yoluna ulaşabildiği bir imkan var. Bizi güçlü kılan, farklı kılan bu. Bu sanayi parsellerine demir yolu hattının yapılmasında Habip Soluk bakanımızın büyük katkısı var” dedi.

Demirağ OSB´nin imar planının 2015 yılında onaylandığını anımsatan Vali Gül, “Bu şu anlama geliyor: Bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının onaylanması da tek başına yetmiyor. Kamulaştırması normal süreci takip ettiğinizde 15 yılı bulabiliyor. Neden? Sizin orada 5 dönüm tarlanız var;  çocuğunuzun biri Danimarka´ya gitmiş, biri vefat edip torunlarına kalmış. Dolayısıyla onlara ulaşmak, paranızla o araziyi almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burası ile ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. OSB´lerde son  15 yılda Bakanlar Kurulu´nun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir örnek yok. Ne zaman alındı? 24 Şubat 2017 yılında. Projemiz bitti ve 7 Haziran´da da proje ihalesini gerçekleştirdik. Uygulama ihalesini bakanlık yaptığında normal ihale prosedürü ile itiraz olduğunda 1 yıl sürebiliyor. Biz bunu yerel yetkiyle OSB Müteşebbis Heyeti tarafından yaptık. Dolayısıyla da 15 gün içerisinde ihalemiz bitti. Katılım çok fazla oldu. 16 kişi dosya aldı, 8 tanesi de fiilen teklif verdi” açıklamasında bulundu.

“100. YILDA 100 PROJENİN

GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ARZULUYORUZ”

İhaleyi alan firmanın Malatya ve Şanlıurfa OSB´lerinin altyapısını başarı ile tamamladığına dikkat çeken Vali Gül, “2 yıllık bir süresi var ama bizim isteğimiz 2019´un 4 Eylül´üne bitmesi. Neden? Sivas Kongresi´nin 100. yılı. 100. yılda 100 projenin gün yüzüne çıkmasını arzuluyoruz. Ben bu projenin her aşamasında bize rehberlik eden başta Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere bakanımız Habip Soluk beye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır ya proje aşamasındadır ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önünün açıldığında inanıyorum. Eksik olan sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN GELMESİ ŞART”

Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ise “Sivas bir sacayağının üzerinde. Hemen yapabileceği tarım, hayvancılık ve sanayi. Sanayinin olabilmesi için OSB´lerin oluşması ve buralara yatırımcıların getirilmesi şart” dedi.

“İNSANLARI GÖÇÜRMEMEK SİVAS İÇİN ÇÖZÜM DEĞİL”

Demirağ OSB´de fabrikaların 10´ar ve 100´er dekarlık alanlardan oluştuğuna vurgu yapan Milletvekili Soluk, “Her fabrikaya demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Sivas´ta üretilenleri limanlara ulaştırabilecek bir konumdayız. Bu Sivas´ın liman şehri olduğunun ifadesidir. OSB´nin hemen yanı başında birbiriyle sınır komşusu olan bir de Lojistik Merkezimiz var. Bunun da kaplayacağı alan açık alanlarla birlikte 520 dekarlık bir alandır. Bugün ihale ilanına çıkıldı. 2 Ağustos´ta da onun mali teklifleri alınacak. Dolayısıyla Lojistik Merkezimizi de Ağustos ayı içerisinde teslim almayı hedef koyduk. Sivas kabuğunu Demirağ Organize Sanayi ile Lojistik Merkezi bittiğinde kırmış olacak, dışarıdan göç alacak. Sivas´ın içindeki insanları göçürmemek Sivas için çözüm değildir, göçecektir ama dışarıdan da taze kan, çevre illerden de göç alacaktır. Bunun da tek yolu sanayimizin oluşmasıdır” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK”

“Bu projenin şehrimize kazandırılıyor olması resmi olarak altyapısının ihale edilmiş olması şehrimiz adına çok önemli bir adım” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise şu ifadeleri kullandı: “Sivas´ta hamd olsun birçok problem çözüldü. Bizim şu an üzerinde durduğumuz konu şehrimizdeki üretimi, istihdamı artırmak. Bunun da artık kamu eliyle olmayacağını her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör eliyle olacak. Özel sektörün önü açılacak. Yatırımı, üretimi özel sektör yapacak ve Sivas´ta üretilen ürünleri de Türkiye´ye ve dünyaya pazarlayacak. Süreci yakından takip ettiği için Sayın Bakanımız Habip Soluk´a teşekkür ediyorum. Bu süreç 2008 yılında start almış ve o süreçte de çok çalışmıştık. Belli bir aşamadan sonra kalmıştı. 2015´ten sonra da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla süreç yeniden ivme kazandı. Bu projede farklı bir şey olsun istedik. ‘Birçok ilde OSB var, insanlar neden Sivas´ı tercih etsin´ düşüncesinden yola çıkarak  bunun bir farkının olması gerektiği kanaatine vardık. Sivas´a liman getirme şansımız yok. 2 avantajımız var. Birincisi Sivas´ın demir yolu ağı üzerinde olması ama bunun üretim alanına ulaşmaması durumunda büyük avantaj olmuyor. Bu bakımdan fabrika alanına rayların ulaşması esastı. Bakanımızın destekleriyle bu kabul edildi. Bu OSB´ye büyük değer katacak. Bunu ileride göreceğiz. İnşallah başaracağız. İyi bir ekip çalışması ortaya kondu. İşi iyi bir müteahhit firma aldı. Bir an önce şehrimizin istihdamına, ülkemizin ekonomisine katkı sunmasını temenni ediyorum.”

“SİVAS, HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Bu proje Sivas´ın gelişmesinde çok büyük rol oynayacak. Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ile ilgili girişimlerimizi başlattık. O da olunca Sivas hak ettiği yere gelecek. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik ise “Ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin birçok yerinde baraj, gölet gibi büyük projeler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa OSB´nin işlerini teslim ettik. Şimdi de Sivas´ı aldık. İnşallah Sivas´ı da kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ile yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik arasında Demirağ OSB´nin altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kişiye ekmek kapısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Demirağ OSB´yle Kalkınacağız--Video
Demirağ OSB´yle Kalkınacağız--Video
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Sivas´ın teşvik yasasındaki yeri ve iş dünyasında sorunlar" konulu programa katıldı. Programda konuşan Bakan Varank, 40 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Demirağ Organize Sanayi Bölgesine ilişkin müjdeli haberi verdi.
Turizme Katkı Sağlayacak--Video
Turizme Katkı Sağlayacak--Video
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi´nin imza törenine katıldı. Projenin detayları hakkında bilgi veren Bakan Varank, 10 milyon lira kaynak aktaracaklarını söyledi.
Veysel, Türkülerle Anıldı
Veysel, Türkülerle Anıldı
Sivas´ın yetiştirdiği önemli ozanlardan Aşık Veysel, ölümünün 46. yıl dönümünde ünlü sanatçıların katıldığı programda türkülerle anıldı.
Gıda Mühendisliği Akredite Edildi
Gıda Mühendisliği Akredite Edildi
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nin bazı bölümlerinde incelemelerde bulunan MÜDEK heyeti Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Rektör Yıldız, “Makine ve Çevre Mühendisliklerinin akreditasyon çalışmaları yapılmıştı, Gıda Mühendisliği Bölümümüz ise yeni akredite edildi, akredite sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Alınabilecek Önlemler Anlatıldı
Alınabilecek Önlemler Anlatıldı
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nde madencilik sektöründe kullanılan malzemelerin tehlikeleri ve karayolu taşımacılığında alınabilecek önlemler ile ilgili konferans düzenlendi.
Üniversite´ye Devredildi
Üniversite´ye Devredildi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Sivas ziyaretinde Fuar ve Kongre Merkezi´nin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne tahsis edilmesini istemesinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul arasında protokol imzalandı.
Tavra´yla Sorun Kalmayacak
Tavra´yla Sorun Kalmayacak
4 Eylül Barajı´ndaki su seviyesinin düşmesi sebebiyle harekete geçen Sivas Belediyesi, Tavra Deresi kaynak suyunun içme suyu arıtma tesisine taşınması projesinde tamamlanan isale hattını gerçekleştirilen törenle hizmete sundu.
“4 Eylül Barajı´nı Iskartaya Çıkarttık”--Video
“4 Eylül Barajı´nı Iskartaya Çıkarttık”--Video
Saadet Partisi´nin Sivas Belediye Başkan Adayı Melih Seçilmiş, ilimizde faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
Sivas, Yeşile Doyacak
Sivas, Yeşile Doyacak
Sivas Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından 21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle ‘Fidan Dikim Töreni´ düzenlendi. Törene katılan Vali Salih Ayhan, “Öncelikle insanların geçiş güzergahındaki yolları, nefes aldığı yerleşim alanlarını yoğun bir şekilde yemyeşil bir hale getireceğiz. Benim en çok hassasiyet gösterdiğim bölgelerden birisi de Yıldız Dağı Kayak Merkezi´dir. O bölgede de fidan dikimlerimiz devam edecek” dedi.
Sorunları İletti
Sorunları İletti
AK Parti Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Köksal, üniversiteye yapılan 10 bin kişilik öğrenci yurtlarının ve halk otobüslerinin tek bilet uygulamasının esnafı mağdur ettiğini dile getirdi.
“Çanakkale Ruhunu Hissettirdiler”
“Çanakkale Ruhunu Hissettirdiler”
Lütfi Abay ilkokulu öğrencileri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü sebebiyle hazırlanan “Destanın Adı Çanakkale” konulu serginin açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, “Çocuklarımız hazırladıkları bu anlamlı sergiyle bir kez daha bizlere Çanakkale ruhunu hissettirdi” dedi.
Coşkuyla Kutladık--Video
Coşkuyla Kutladık--Video
Baharın müjdecisi olan Nevruz, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. İl protokolünün yumurta tokuşturmasının ardından temsili olarak demir dövüldü, Nevruz ateşi yakıldı ve ateşin üzerinden atlandı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği kutlama programında il protokolünün ok atışı gösterisi izleyenlerden tam not aldı.
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından “Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü” konulu konferans gerçekleştirdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Öztürk, “Ortak değerlerimizi artırdıkça, millî duygularımızı geliştirdikçe, ortak kadere inandıkça biz burada var olmaya devam edeceğiz” dedi.
Karaca, Restorasyon  Çalışmalarını Anlattı
Karaca, Restorasyon Çalışmalarını Anlattı
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Sivas´ta Vakıf Kültürü ve Restorasyon Çalışmaları” konulu konferans kapsamında öğrencileri ilimizde yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgilendirdi.
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hollanda Sivaslılar Platformu tarafından geleneksel hale getirilen hingel etkinliğinin 3´üncüsü Amsterdam´da gerçekleştirildi.
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu´nu makamında ziyaret eden Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç, Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nın yapımında kullanılacak olan demir çelik aksamının alımında ve yapımında odalarına kayıtlı firmaların tercih edilmesini talep etti.
Köylerde Çöp  Kalmayacak--Video
Köylerde Çöp Kalmayacak--Video
Suşehri´nde incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ilçenin köy muhtarları ile bir araya gelerek, çöp konteyneri dağıtım törenine katıldı. Törende konuşan Genel Sekreter Kaya, “Suşehri Belediyesi ile yaptığımız protokolle birlikte ilçe köylerimizin tamamından çöpler toplanacak. Bu hizmet temiz bir çevre için önemli bir adım. Bizler bunun kıymetini bilecek ve bu hizmete layık olmaya çalışacağız. 71 köyün tamamından çöpler toplanacak” dedi.
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi 104. yıl dönümü nedeniyle ‘18 Mart 1915 Çanakkale Şehitleri Afiş Sergisi´ açıldı. Serginin açılışında konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aksu, “Çanakkale bir ruhtur. Bütün dünyanın farklı bölgelerinden, Anadolu´nun farklı şehirlerinden gelen askerlerimiz manevi gücüyle, inancıyla, tarihte bir destan yazmıştır” dedi.
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Ticaret Borsası personeline, Borsa Akademik Danışmanı ve Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Şebnem Özdemir tarafından etkili iletişim ve excel eğitimi verildi.
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
Sivas; “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması Sergi ve Ödül Töreni”ne damga vurdu.
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, ev almayı planlayan yatırımcılara “Acele edin” çağrısında bulundu. 31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerin ardından konut fiyatlarının artabileceğine dikkat çeken Başkan Çayır, “Ev alıcısı için ideal bir süreç. Seçime kadar olan bu süreci değerlendirsinler. Şu an avantajlı bir dönem” dedi.
Bediroğlu Güven Tazeledi
Bediroğlu Güven Tazeledi
MERDER´in 8. Olağan Genel Kurulu Öğretmenevi´nde gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Mehmet Bediroğlu güven tazeledi.
Karataş´tan Nevruz Daveti
Karataş´tan Nevruz Daveti
Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Ünal Karataş, bugün vakıfta gerçekleştirilecek olan Nevruz kutlamalarına tüm Sivaslıları davet etti.
Tecrübelerini Paylaştılar
Tecrübelerini Paylaştılar
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen İş Dünyasında Kadınlar" konulu konferansa konuşmacı olarak katışan iş kadınları tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar.
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen patentleme bilirlik kriterleri ve sınai mülkiyet hakları programına konuşmacı olarak katılan Marka ve Pantent Anonim Şirketi (MARPATAŞ) yetkilisi Mehmet Tozar, “Fikri sınai mülkiyet hakları gelecekteki en önemli, en değerli mesleklerden biri hâline gelecek” dedi.
Savunma Sanayinde  Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Savunma Sanayinde Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Geçtiğimiz yıl 18 Mayıs´ta kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgiler veren Rektör Kul, “Öncelikle ihtisas üniversitesi olmayı planlıyoruz. Yani bir alanda uzmanlaşmak istiyoruz. Seçtiğimiz alan ise savunma sanayidir. Çünkü ülkemizde savunma sanayi alanında büyük bir boşluk var. Hem ürün hem de mühendis boşluğu var” dedi.
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm Fakültesi Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından 8-10 Mart 2019 tarihleri arasında Nevşehir´de düzenlenen Türkiye Kupası Ön Eleme yarışmasında finale kalmaya başardı.
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
Arkeoloji Müzesi´nde gerçekleştirilen ´Gençlik Sohbetleri´ programı kapsamında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Sevgili gençler; Sivas, ruhu olan nadir şehirlerimizdendir. Bu ruhu hissettiğinizde Sivas´a dair bambaşka bir pencere açılacaktır. Aşık Veysel´i, Pir Sultan Abdal´ı, Şemsi Sivasi´yi, Nuri Demirağ´ı, Buruciye´yi, Gökmedrese´yi, Divriği´yi görmeden, anlamadan gitmeyin" dedi.
İş birliği protokolü imzalandı
İş birliği protokolü imzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Kul arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle iki üniversite arasında yapılacak olan eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, sosyal, kültürel, bilimsel ve teknik çalışmalarda karşılıklı iş birliği amaçlanıyor.
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
Numune Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde 4 boyutlu ultrason cihazı hizmet vermeye başladı. Numune Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cihan İnan, cihaza ilişkin; “Ultrason cihazımız perinatoloji alanında kullanılabilecek en üst düzey cihazlardan bir tanesi” dedi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2