40 bin kişiye ekmek kapısı
İlimizde doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projenin 2019´un 4 Eylül´üne kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek; “Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek” dedi.
Tarih: 30.6.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Sivas´ta işsizliğin azaltılması ve göçün önlenmesi noktasında önemli bir adım olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı. Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu´nda dün gerçekleştirilen imza törenine  Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve altyapı çalışmalarını yapacak olan firmanın sorumlusu Tuğrul Çelik katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kovalı mevkiine kurulacak OSB´nin Sivas ekonomisine ciddi katkı sunacağını söyledi. OSB´lerin 3 ortağı olduğunu ifade eden Vali Gül bu ortakları özel idare, belediye ve ticaret odası olarak açıkladı.

“HER PARSELİNDE DEMİR YOLU KILÇIK HATTI VAR”

Demirağ OSB´nin kurulacağı  alanın 814 hektar olduğunu belirten Vali Gül, “Bu OSB´nin diğer OSB´lerden farkı her parselinde demir yolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224´ünün de demir yoluna ulaşabildiği bir imkan var. Bizi güçlü kılan, farklı kılan bu. Bu sanayi parsellerine demir yolu hattının yapılmasında Habip Soluk bakanımızın büyük katkısı var” dedi.

Demirağ OSB´nin imar planının 2015 yılında onaylandığını anımsatan Vali Gül, “Bu şu anlama geliyor: Bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının onaylanması da tek başına yetmiyor. Kamulaştırması normal süreci takip ettiğinizde 15 yılı bulabiliyor. Neden? Sizin orada 5 dönüm tarlanız var;  çocuğunuzun biri Danimarka´ya gitmiş, biri vefat edip torunlarına kalmış. Dolayısıyla onlara ulaşmak, paranızla o araziyi almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burası ile ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. OSB´lerde son  15 yılda Bakanlar Kurulu´nun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir örnek yok. Ne zaman alındı? 24 Şubat 2017 yılında. Projemiz bitti ve 7 Haziran´da da proje ihalesini gerçekleştirdik. Uygulama ihalesini bakanlık yaptığında normal ihale prosedürü ile itiraz olduğunda 1 yıl sürebiliyor. Biz bunu yerel yetkiyle OSB Müteşebbis Heyeti tarafından yaptık. Dolayısıyla da 15 gün içerisinde ihalemiz bitti. Katılım çok fazla oldu. 16 kişi dosya aldı, 8 tanesi de fiilen teklif verdi” açıklamasında bulundu.

“100. YILDA 100 PROJENİN

GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ARZULUYORUZ”

İhaleyi alan firmanın Malatya ve Şanlıurfa OSB´lerinin altyapısını başarı ile tamamladığına dikkat çeken Vali Gül, “2 yıllık bir süresi var ama bizim isteğimiz 2019´un 4 Eylül´üne bitmesi. Neden? Sivas Kongresi´nin 100. yılı. 100. yılda 100 projenin gün yüzüne çıkmasını arzuluyoruz. Ben bu projenin her aşamasında bize rehberlik eden başta Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere bakanımız Habip Soluk beye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır ya proje aşamasındadır ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önünün açıldığında inanıyorum. Eksik olan sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN GELMESİ ŞART”

Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ise “Sivas bir sacayağının üzerinde. Hemen yapabileceği tarım, hayvancılık ve sanayi. Sanayinin olabilmesi için OSB´lerin oluşması ve buralara yatırımcıların getirilmesi şart” dedi.

“İNSANLARI GÖÇÜRMEMEK SİVAS İÇİN ÇÖZÜM DEĞİL”

Demirağ OSB´de fabrikaların 10´ar ve 100´er dekarlık alanlardan oluştuğuna vurgu yapan Milletvekili Soluk, “Her fabrikaya demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Sivas´ta üretilenleri limanlara ulaştırabilecek bir konumdayız. Bu Sivas´ın liman şehri olduğunun ifadesidir. OSB´nin hemen yanı başında birbiriyle sınır komşusu olan bir de Lojistik Merkezimiz var. Bunun da kaplayacağı alan açık alanlarla birlikte 520 dekarlık bir alandır. Bugün ihale ilanına çıkıldı. 2 Ağustos´ta da onun mali teklifleri alınacak. Dolayısıyla Lojistik Merkezimizi de Ağustos ayı içerisinde teslim almayı hedef koyduk. Sivas kabuğunu Demirağ Organize Sanayi ile Lojistik Merkezi bittiğinde kırmış olacak, dışarıdan göç alacak. Sivas´ın içindeki insanları göçürmemek Sivas için çözüm değildir, göçecektir ama dışarıdan da taze kan, çevre illerden de göç alacaktır. Bunun da tek yolu sanayimizin oluşmasıdır” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK”

“Bu projenin şehrimize kazandırılıyor olması resmi olarak altyapısının ihale edilmiş olması şehrimiz adına çok önemli bir adım” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise şu ifadeleri kullandı: “Sivas´ta hamd olsun birçok problem çözüldü. Bizim şu an üzerinde durduğumuz konu şehrimizdeki üretimi, istihdamı artırmak. Bunun da artık kamu eliyle olmayacağını her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör eliyle olacak. Özel sektörün önü açılacak. Yatırımı, üretimi özel sektör yapacak ve Sivas´ta üretilen ürünleri de Türkiye´ye ve dünyaya pazarlayacak. Süreci yakından takip ettiği için Sayın Bakanımız Habip Soluk´a teşekkür ediyorum. Bu süreç 2008 yılında start almış ve o süreçte de çok çalışmıştık. Belli bir aşamadan sonra kalmıştı. 2015´ten sonra da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla süreç yeniden ivme kazandı. Bu projede farklı bir şey olsun istedik. ‘Birçok ilde OSB var, insanlar neden Sivas´ı tercih etsin´ düşüncesinden yola çıkarak  bunun bir farkının olması gerektiği kanaatine vardık. Sivas´a liman getirme şansımız yok. 2 avantajımız var. Birincisi Sivas´ın demir yolu ağı üzerinde olması ama bunun üretim alanına ulaşmaması durumunda büyük avantaj olmuyor. Bu bakımdan fabrika alanına rayların ulaşması esastı. Bakanımızın destekleriyle bu kabul edildi. Bu OSB´ye büyük değer katacak. Bunu ileride göreceğiz. İnşallah başaracağız. İyi bir ekip çalışması ortaya kondu. İşi iyi bir müteahhit firma aldı. Bir an önce şehrimizin istihdamına, ülkemizin ekonomisine katkı sunmasını temenni ediyorum.”

“SİVAS, HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Bu proje Sivas´ın gelişmesinde çok büyük rol oynayacak. Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ile ilgili girişimlerimizi başlattık. O da olunca Sivas hak ettiği yere gelecek. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik ise “Ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin birçok yerinde baraj, gölet gibi büyük projeler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa OSB´nin işlerini teslim ettik. Şimdi de Sivas´ı aldık. İnşallah Sivas´ı da kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ile yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik arasında Demirağ OSB´nin altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kişiye ekmek kapısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Usulsüz Avlanma Göletleri Kurutuyor
Usulsüz Avlanma Göletleri Kurutuyor
Amatör balıkçıların usulsüz avlanmaları ilimiz genelindeki akarsu ve göletlerdeki canlıların geleceğini tehdit ediyor. Suşehri İlçesindeki Çamlıgöze Göletine giden amatör balıkçılar gece saatlerinden itibaren bazı kişilerin gölet içerisinde ağ gererek, bütün balıkları topladıklarına şahit oldu. Bu durumu kayıt altına alan balıkçılar, sosyal medyada paylaşarak, yetkililerden yardım istedi.
“Tamahkârlık Edilmemeli”
“Tamahkârlık Edilmemeli”
Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği (SİMDER) Başkanı Sami Arifer, arsa sahiplerine seslendi. İl ekonomisi ayakta tutan sektörlerin başında inşaatın geldiğini söyleyen Başkan Arifer, sektörün zarar görmemesi için hassas davranılması gerektiğini dile getirdi. İlimizde bazı arsa sahiplerinin olması gerekenin üzerinde kâr elde etmeye çalıştığına dikkat çeken Başkan Arifer, “Ne müteahhit ne de arsa sahibi tamahkârlık etmemeli” dedi.
Toplu Ulaşıma Zam!
Toplu Ulaşıma Zam!
Sivas Belediye Meclisi´nde alınan karar gereği özel halk otobüslerinde uygulanan kent içi toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Yeni tarife hafta başından itibaren uygulamaya konuldu.
İsmet Yılmaz SESOB´u Ziyaret Etti
İsmet Yılmaz SESOB´u Ziyaret Etti
Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, TESK Denetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Birlik Başkanı Beşir Köksal´ı tebrik ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.
15. Gastroenteroloji Günleri Sivas´ta Yapıldı
15. Gastroenteroloji Günleri Sivas´ta Yapıldı
HEBİPA (Hepato Bilio Pankreatoloji) Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği destekleriyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından 15. Doğu ve Güneydoğu Hepato-Gastroenteroloji Günleri etkinliği düzenlendi.
Eğitim-Bir-Sen´de Değişimin Ayak Sesleri
Eğitim-Bir-Sen´de Değişimin Ayak Sesleri
Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No´lu Şubesi´nde seçim heyecanı hız kazandı. Adalet, liyakat ve vefa söylemiyle yola çıkarak değişim ve yenilik isteyen Eğitim- Bir-Sen Sivas 1 No´lu şube üyelerinin desteklediği Sivas Kongre Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halil İbrahim Temiz, deklarasyon ve delege aday tanıtım toplantısı yaptı. Toplantıya üyeler yoğun ilgi gösterdi.
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
Sivas´ta Ahilik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
“Çocuklarımız Örgütlerin Eline Geçmeyecek”--Video
“Çocuklarımız Örgütlerin Eline Geçmeyecek”--Video
23. Dönem İl Genel Meclisi üyelerinin birçok yatırımın yapılmasına zemin hazırladığını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Bekir Tanyıldız, bunların içerisinde en önemlisinin 10 bin kişilik öğrenci yurdu olduğunu dile getirerek “Çocuklarımız; FETÖ´nün veya çeşitli örgütlerin eline geçmeyecek” dedi.
Hızlı Tren Gecikecek Mi?--Video
Hızlı Tren Gecikecek Mi?--Video
Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde gecikme olabileceği konuşuluyor. Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç, “Firmalar istihkaklarını alamadığından dolayı şantiyeleri kapatmış gitmiş. Çalışma yok ortada. Biz 2019 yılında hızlı tren gelecek diye bekliyoruz. 4 İşletme Bölge Müdürü Mustafa Korucu´nun Sivas´ta hızlı trenin akıbetinin son durumunu açıklaması lazım” dedi.
Pakistanlı Tüccar´dan 3 Bin TL Bağış
Pakistanlı Tüccar´dan 3 Bin TL Bağış
Yaklaşık 20 yıldır ticaretle uğraşan Pakistanlı Hacı Ahmed Cemal, Sivas´ta Hayat Ağacı Derneği´ne 3 bin TL bağışladı. Ticaret maksadıyla Sivas´ı ziyaret eden Ahmet Cemal, burada Hayat Ağacı Derneğini görünce yardım yapma kararı verdiğini belirtti.
131 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
131 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “2018-2019 Eğitim-Öğretim Dönemi Ders Yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyor; emekliye ayrılmış öğretmen ve diğer çalışanlarımıza sağlık ve mutluluk, aramıza yeni katılan genç öğretmen arkadaşlarımıza ise başarılar diliyorum” dedi.
“Kızılırmak´a Girip Balık Tutmayın”
“Kızılırmak´a Girip Balık Tutmayın”
Sivas İl Afet Acil Durum Müdürü Ekinci: “Kızılırmak´ı yüzmek için bir su olarak tasvip etmiyoruz. Hatta bu bölgelerde tutulacak balık yenecek bir balık değil” dedi.
Saraya At Yetiştiren Ahırlar Bilim Yuvasına Dönüşecek
Saraya At Yetiştiren Ahırlar Bilim Yuvasına Dönüşecek
Osmanlı sarayına at yetiştirilen tarihi harada bulunan ahırların, restorasyonun ardından Sivas´ta kurulması planlanan Bilim ve Teknoloji Üniversitesine hizmet vermesi planlanıyor.
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı
Sivas´ta 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.
“Menderes Türkiye´ye Çağ Atlatmıştır”
“Menderes Türkiye´ye Çağ Atlatmıştır”
AK Parti Sivas İl Başkanı Hakan Aksu, Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı dolayısıyla partisince düzenlenen basın açıklamasına katıldı. Başkan Aksu: “Demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.
Toraman, Yatırımları Değerlendirdi--Video
Toraman, Yatırımları Değerlendirdi--Video
İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Murat Toraman, Sivas İl Özel İdaresi´nin 2018 yılı yatırım programında yer alan spor salonu ve halı saha projelerinde gelinen son durum hakkında bilgi verdi.
Mikro Milliyetçilikten Çıkılması Lazım--Video
Mikro Milliyetçilikten Çıkılması Lazım--Video
Kangal ve Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kangal-Der) Başkanı Mustafa Buğra, sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcilerine seslendi. STK´ların; bürokrat ya da siyasilerin kapısını açma aracı olarak kullanılmaması gerektiğini ifade eden Buğra, “Herkesin oturduğu koltuğun hakkını vermesi lazım” dedi. Sivas´ta sivil toplum örgütlerinin zayıf olduğunu dile getiren Kangal-Der Başkanı Mustafa Buğra, “Bireysel olarak her dernek bir başka derneği, bir sendika başka bir sendikayı yenme peşinde. Bunun yerine hep birlikte Sivas´a ne katma değer sağlarız konusunu düşünmemiz lazım. Sivil toplum örgütlerinin mikro milliyetçilikten çıkması lazım. Bizim derdimiz önce Sivas” diye konuştu.
Ders Zili Bugün Çalacak
Ders Zili Bugün Çalacak
2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi bugün çalacak ders zili ile başlayacak. Sivas´ta 118 bin 783 öğrenci ders başı yapacak. Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle Tuzlugöl mahallesine kazandırılan Şems-i Sivâsi İmam Hatip Ortaokulu´nda tören düzenlenecek.
İstanbul´da Sivas Rüzgarı Esecek
İstanbul´da Sivas Rüzgarı Esecek
Sivas Platformu ve İstanbul Sivas Konfederasyonu öncülüğünde bu yıl 9´uncusu düzenlenecek olan Sivas Günleri etkinliğinin hazırlıklarında sona yaklaşıldı. İstanbul Yenikapı Meydanı´nda 28-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik, gurbetteki Sivaslıları bir araya getirecek.
KADEM´den Örnek Etkinlik
KADEM´den Örnek Etkinlik
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sivas Temsilciliği üyeleri, hem çevre bilinci oluşturulması hem de çocukların çevre duyarlılığına katkıda bulunulması amacıyla 15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Kardeşler Ormanı alanında bulunan Macera Parkı´nda etrafa atılmış olan çöpleri topladı.
Coşkun Ödülünü Erdoğan´dan Aldı
Coşkun Ödülünü Erdoğan´dan Aldı
Siyaset Akademisi katılımcıları arasında 1. olan MÜSİAD Sivas Başkanı Av. Mustafa Coşkun, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın elinden aldı.
“Temel Gayemiz Hizmet”
“Temel Gayemiz Hizmet”
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, köy dernekleri temsilcilerini, merkez ve ilçe köy muhtarlarını makamında ağırladı.
Sivas´ta TYP Kapsamında 147 Güvenlik Görevlisi Alınacak
Sivas´ta TYP Kapsamında 147 Güvenlik Görevlisi Alınacak
Sivas´ta İŞ-KUR İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okulların güvenliğinin sağlanması amacıyla 147 güvenlik görevlisi alacak.
Akıncılar´da Trafik Kazası: 2 Yaralı
Akıncılar´da Trafik Kazası: 2 Yaralı
Sivas´ın Akıncılar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı.
FETÖ´nün "Askeri Mahrem Yapılanması"na Operasyon
FETÖ´nün "Askeri Mahrem Yapılanması"na Operasyon
Sivas merkezli 4 ildeki operasyonda gözaltına alınan 8 zanlıdan 4´ü tutuklandı
Sokak Hayvanları İçin Dükkan Açtılar
Sokak Hayvanları İçin Dükkan Açtılar
Sivas´ta kiraladıkları evde yaklaşık 60 kedi besleyen evli çift, şimdide sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dükkan açtı.
"Devasa Yurt" Açılışa Hazırlanıyor
"Devasa Yurt" Açılışa Hazırlanıyor
Türkiye´nin tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olduğu belirtilen 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu tamamlanma aşamasına geldi.
´Şifa´ Bebek Hayata Tutundu
´Şifa´ Bebek Hayata Tutundu
Sivas merkeze bağlı Çöken köyünde yaşayan Cemil ve Zeycen Kale çiftinin 3 çocuğundan sonuncusu olan ve hidrosefali rahatsızlığı ile dünyaya gelen ´Şifa´ bebek hayata tutundu. Kafasında olan büyüme nedeniyle ameliyat edilen bebek sağlığına kavuşarak evine döndü.
Su Sorununa Köklü Çözüm
Su Sorununa Köklü Çözüm
Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Su kaynaklarının idareli kullanılması hususunda uyarılarda bulunan Kaya; Sivas´ta 2050 ve sonrasında içme suyu problemi yaşanmaması amacıyla çeşitli planlamalar yaptıklarını söyledi.
Sivas´ta Etkili Olan Rüzgar Ağacı Devirdi
Sivas´ta Etkili Olan Rüzgar Ağacı Devirdi
Sivas´ta etkili olan rüzgar nedeniyle kökünden sökülen ağaç, park halindeki otomobilin üzerine devrildi.
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Sivas
 • Bugün  20 °
 • Perşembe  22 °
 • Cuma  23 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

  Hacı Bektaşı Veli
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

  İlginç Bilgiler 3