40 bin kişiye ekmek kapısı
İlimizde doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projenin 2019´un 4 Eylül´üne kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek; “Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek” dedi.
Tarih: 30.6.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Sivas´ta işsizliğin azaltılması ve göçün önlenmesi noktasında önemli bir adım olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı. Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu´nda dün gerçekleştirilen imza törenine  Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve altyapı çalışmalarını yapacak olan firmanın sorumlusu Tuğrul Çelik katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kovalı mevkiine kurulacak OSB´nin Sivas ekonomisine ciddi katkı sunacağını söyledi. OSB´lerin 3 ortağı olduğunu ifade eden Vali Gül bu ortakları özel idare, belediye ve ticaret odası olarak açıkladı.

“HER PARSELİNDE DEMİR YOLU KILÇIK HATTI VAR”

Demirağ OSB´nin kurulacağı  alanın 814 hektar olduğunu belirten Vali Gül, “Bu OSB´nin diğer OSB´lerden farkı her parselinde demir yolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224´ünün de demir yoluna ulaşabildiği bir imkan var. Bizi güçlü kılan, farklı kılan bu. Bu sanayi parsellerine demir yolu hattının yapılmasında Habip Soluk bakanımızın büyük katkısı var” dedi.

Demirağ OSB´nin imar planının 2015 yılında onaylandığını anımsatan Vali Gül, “Bu şu anlama geliyor: Bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının onaylanması da tek başına yetmiyor. Kamulaştırması normal süreci takip ettiğinizde 15 yılı bulabiliyor. Neden? Sizin orada 5 dönüm tarlanız var;  çocuğunuzun biri Danimarka´ya gitmiş, biri vefat edip torunlarına kalmış. Dolayısıyla onlara ulaşmak, paranızla o araziyi almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burası ile ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. OSB´lerde son  15 yılda Bakanlar Kurulu´nun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir örnek yok. Ne zaman alındı? 24 Şubat 2017 yılında. Projemiz bitti ve 7 Haziran´da da proje ihalesini gerçekleştirdik. Uygulama ihalesini bakanlık yaptığında normal ihale prosedürü ile itiraz olduğunda 1 yıl sürebiliyor. Biz bunu yerel yetkiyle OSB Müteşebbis Heyeti tarafından yaptık. Dolayısıyla da 15 gün içerisinde ihalemiz bitti. Katılım çok fazla oldu. 16 kişi dosya aldı, 8 tanesi de fiilen teklif verdi” açıklamasında bulundu.

“100. YILDA 100 PROJENİN

GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ARZULUYORUZ”

İhaleyi alan firmanın Malatya ve Şanlıurfa OSB´lerinin altyapısını başarı ile tamamladığına dikkat çeken Vali Gül, “2 yıllık bir süresi var ama bizim isteğimiz 2019´un 4 Eylül´üne bitmesi. Neden? Sivas Kongresi´nin 100. yılı. 100. yılda 100 projenin gün yüzüne çıkmasını arzuluyoruz. Ben bu projenin her aşamasında bize rehberlik eden başta Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere bakanımız Habip Soluk beye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır ya proje aşamasındadır ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önünün açıldığında inanıyorum. Eksik olan sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN GELMESİ ŞART”

Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ise “Sivas bir sacayağının üzerinde. Hemen yapabileceği tarım, hayvancılık ve sanayi. Sanayinin olabilmesi için OSB´lerin oluşması ve buralara yatırımcıların getirilmesi şart” dedi.

“İNSANLARI GÖÇÜRMEMEK SİVAS İÇİN ÇÖZÜM DEĞİL”

Demirağ OSB´de fabrikaların 10´ar ve 100´er dekarlık alanlardan oluştuğuna vurgu yapan Milletvekili Soluk, “Her fabrikaya demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Sivas´ta üretilenleri limanlara ulaştırabilecek bir konumdayız. Bu Sivas´ın liman şehri olduğunun ifadesidir. OSB´nin hemen yanı başında birbiriyle sınır komşusu olan bir de Lojistik Merkezimiz var. Bunun da kaplayacağı alan açık alanlarla birlikte 520 dekarlık bir alandır. Bugün ihale ilanına çıkıldı. 2 Ağustos´ta da onun mali teklifleri alınacak. Dolayısıyla Lojistik Merkezimizi de Ağustos ayı içerisinde teslim almayı hedef koyduk. Sivas kabuğunu Demirağ Organize Sanayi ile Lojistik Merkezi bittiğinde kırmış olacak, dışarıdan göç alacak. Sivas´ın içindeki insanları göçürmemek Sivas için çözüm değildir, göçecektir ama dışarıdan da taze kan, çevre illerden de göç alacaktır. Bunun da tek yolu sanayimizin oluşmasıdır” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK”

“Bu projenin şehrimize kazandırılıyor olması resmi olarak altyapısının ihale edilmiş olması şehrimiz adına çok önemli bir adım” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise şu ifadeleri kullandı: “Sivas´ta hamd olsun birçok problem çözüldü. Bizim şu an üzerinde durduğumuz konu şehrimizdeki üretimi, istihdamı artırmak. Bunun da artık kamu eliyle olmayacağını her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör eliyle olacak. Özel sektörün önü açılacak. Yatırımı, üretimi özel sektör yapacak ve Sivas´ta üretilen ürünleri de Türkiye´ye ve dünyaya pazarlayacak. Süreci yakından takip ettiği için Sayın Bakanımız Habip Soluk´a teşekkür ediyorum. Bu süreç 2008 yılında start almış ve o süreçte de çok çalışmıştık. Belli bir aşamadan sonra kalmıştı. 2015´ten sonra da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla süreç yeniden ivme kazandı. Bu projede farklı bir şey olsun istedik. ‘Birçok ilde OSB var, insanlar neden Sivas´ı tercih etsin´ düşüncesinden yola çıkarak  bunun bir farkının olması gerektiği kanaatine vardık. Sivas´a liman getirme şansımız yok. 2 avantajımız var. Birincisi Sivas´ın demir yolu ağı üzerinde olması ama bunun üretim alanına ulaşmaması durumunda büyük avantaj olmuyor. Bu bakımdan fabrika alanına rayların ulaşması esastı. Bakanımızın destekleriyle bu kabul edildi. Bu OSB´ye büyük değer katacak. Bunu ileride göreceğiz. İnşallah başaracağız. İyi bir ekip çalışması ortaya kondu. İşi iyi bir müteahhit firma aldı. Bir an önce şehrimizin istihdamına, ülkemizin ekonomisine katkı sunmasını temenni ediyorum.”

“SİVAS, HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Bu proje Sivas´ın gelişmesinde çok büyük rol oynayacak. Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ile ilgili girişimlerimizi başlattık. O da olunca Sivas hak ettiği yere gelecek. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik ise “Ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin birçok yerinde baraj, gölet gibi büyük projeler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa OSB´nin işlerini teslim ettik. Şimdi de Sivas´ı aldık. İnşallah Sivas´ı da kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ile yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik arasında Demirağ OSB´nin altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kişiye ekmek kapısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Tarım ve Orman Müdürlüğü vatandaşların güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerini hız kestirmeden devam ettiriyor.
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
İl Özel İdaresi´nin 2018 yılı performansını değerlendiren İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Sadık Güller, “81 vilayete bakıldığında Sivas´ın yol ağının geniş olduğu görülmekte. Buna rağmen Anadolu´nun diğer şehirlerine gelen bütçe ile Sivas´a gelen bütçe arasında fark yok. Sivas´a pozitif ayrımcılık yapılmalı. İnşallah 2019 yılı yatırım bütçesi Sivas´a biraz daha imtiyazlı, tolereli olarak gelir” dedi.
Aslan Payı Merkez İlçenin
Aslan Payı Merkez İlçenin
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 13. oturumunda meclis üyelerine İl Özel İdaresi´nin 2019 yılında kırsal altyapıya ayıracağı bütçenin taslak bilgileri dağıtıldı.
Başkan Mermer´e Tam Destek
Başkan Mermer´e Tam Destek
Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer; ilçe belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte birtakım temas ve ziyaretlerde bulundu.
“Minnet Borçluyuz”
“Minnet Borçluyuz”
İlimizdeki şehit aileleri ve gaziler ile yemekte bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Bunu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Kimi canını, kimi bedenini feda etti bu ülkeye. Ne mutlu ki onlara böyle bir şerefe nail oldular. Onlara millet olarak minnet borçluyuz” dedi.
Şehir Kültürünü Anlattılar
Şehir Kültürünü Anlattılar
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde “15 Yıllık Yayın Macerası: Hayat Ağacı Dergisi ve Şehir Kültürü” adlı panel programı düzenlendi.
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Sivas Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, beslenmesini unutan öğrencisi ile kahvaltısını paylaşan Beypınar ilkokulunda Sınıf Öğretmeni Özge Dilek´i ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Sivas´ta, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 16 genç çiftçiye 80 büyükbaş hayvanın dağıtımı yapıldı.
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Sivas´ın Hafik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, biri bebek 4 kişi yaralandı.
Çiftçilere Ucuz Yem
Çiftçilere Ucuz Yem
Zara Ziraat Odası çiftçilere ucuz yem imkanı sağladığı.
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerde işini şansa bırakmak istemeyen AK Parti aralarında Sivas´ın da bulunduğu 22 ilde merkez ilçe temayül yoklamasını iptal etti.
“Önce Eğitim”
“Önce Eğitim”
Şarkışla´yı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Şarkışla Anadolu Lisesi Pansiyonu´nda kız öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere hitap eden Ayhan; “Benim için öncelikli olan eğitimdir. Sizlere ne kadar güzel eğitim ortamı oluşturursak bu ülkenin geleceği de o kadar iyi olacaktır” dedi.
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
İl Müftüsü Yusuf Akkuş, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında ilimizde düzenlenecek etkinliklere ilişkin bilgiler verdi.
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 12. oturumla devam etti. Doğanşar ilçesine bağlı Karkın köyü tarım arazisine kapalı sulama sistemi yapılması konusunun masaya yatırıldığı oturumda konuşan Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Emin Ünlüer, söz konusu talebin 2019 yılı yatırım programında gündeme alınacağını söyledi.
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “500 Baş Damızlık Düve Projesi” kapsamında incelemelerde bulundu.
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Parti Sivas İl Kadın Kolları Üyeleri, organ nakli haftası dolayısıyla organlarını bağışladı.
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerin birleştirilmiş sonuçlarına göre Sivas, Yozgat ve Kayseri illerini kapsayan TR72 Bölgesi´nde yaşayan vatandaşların harcama kalemleri arasında en büyük payı yüzde 24,5 ile konut ve kira, yüzde 22,6 ile de gıda ve alkolsüz içecekler aldı
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
Sivas Valisi Salih Ayhan, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restorasyonunu inceledi. Ayhan; “Bir noktaya gelinmiş ancak yeterli değil. Geçmişte zaman kaybedilmiş ama bundan sonra kaybedecek zamanımız yok. Buraya çok sık geleceğiz ve takip edeceğiz” dedi.
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu´nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas´ta sağlık alanında yaşanan sorunları Meclis´e taşıdı.
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
2016 yılında hizmete giren Yıldızeli Devlet Hastanesi´nde yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, “Yıldızeli hastanesindeki eksiklikler nedeni ile yaralılar mağdur olmaktadır. Yoğun bakım ünitesi açılmamıştır. Yıldızeli Devlet Hastanesi´ndeki aksaklıklar hayati önem taşımaktadır. Hastanedeki sorunlar bir an önce giderilmelidir” dedi.
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, çalışmaları devam eden kamu yatırımlarını inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 11. oturumla devam etti. Oturumda konuşan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, İmranlı´da bulunan Cumhuriyet Ortaokulu´nun bahçesinin kilit parke taş ile döşenmesi gerektiğini söyledi.
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
2018/202 sayılı kararnameyle Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevinden Sivas Valiliği görevine atanan Salih Ayhan, yapmayı planladıkları kültürel ve sosyal faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.
Meclis´te Sinirler Gerildi!
Meclis´te Sinirler Gerildi!
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 10. oturumu dün gerçekleştirildi.
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
Zara´da halkla buluşan Vali Salih Ayhan; “Biz bu milletin derdiyle dertlenen bir camiadan geldik. Ayrımız gayrımız yoktur. Sivas´ı karış karış, adım adım biliyoruz. 9 yıl Sivas´ta çalıştıktan sonra valilik nasip oldu. Yükümüz ve sorumluluğumuz çok fazla” dedi.
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı İlker Çelikus, enflasyon artışı nedeniyle yaşanan ücret mağduriyetinin giderilmesi noktasında ‘ek zam´ taleplerinin yer aldığı mektubu PTT 4 Eylül Şubesi´nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a gönderdi.
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
Sivas Muhtarlar Derneği yönetimi Belediye Başkanı Sami Aydın´a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Duran Koç, 81 ilden toplantı için ilimize gelen muhtarların Sivas´tan memnun ayrıldığını söyledi.
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
STB Yönetimi, Vali Salih Ayhan´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Ayhan; “Sizler ilimizde önemli bir görev üstlenmektesiniz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Sivas´ın yararına olacak projelerde el ele vererek Sivas´ı bir adım daha ileri götürmek için çalışacağız” dedi.
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
İlimizde bir hastanın karnından, 30 santimetre çapında kitle çıkarıldı.
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
Önceki dönem Büyük Birlik Partisi´nden (BBP) Sivas Belediye Başkanı seçilen Doğan Ürgüp´ün 31 Mart´ta gerçekleştirilecek olan mahalli seçimlerde hangi partiden belediye başkanlığına aday adayı olacağını henüz açıklamamış olmasının BBP tabanında rahatsızlık oluşturduğu konuşuluyor.
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Sivas
 • Bugün  10 °
 • Salı  8 °
 • Çarşamba  6 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

  Konfüçyus
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  1

  1