40 bin kişiye ekmek kapısı
İlimizde doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projenin 2019´un 4 Eylül´üne kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek; “Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek” dedi.
Tarih: 30.6.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Sivas´ta işsizliğin azaltılması ve göçün önlenmesi noktasında önemli bir adım olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı. Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu´nda dün gerçekleştirilen imza törenine  Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve altyapı çalışmalarını yapacak olan firmanın sorumlusu Tuğrul Çelik katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kovalı mevkiine kurulacak OSB´nin Sivas ekonomisine ciddi katkı sunacağını söyledi. OSB´lerin 3 ortağı olduğunu ifade eden Vali Gül bu ortakları özel idare, belediye ve ticaret odası olarak açıkladı.

“HER PARSELİNDE DEMİR YOLU KILÇIK HATTI VAR”

Demirağ OSB´nin kurulacağı  alanın 814 hektar olduğunu belirten Vali Gül, “Bu OSB´nin diğer OSB´lerden farkı her parselinde demir yolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224´ünün de demir yoluna ulaşabildiği bir imkan var. Bizi güçlü kılan, farklı kılan bu. Bu sanayi parsellerine demir yolu hattının yapılmasında Habip Soluk bakanımızın büyük katkısı var” dedi.

Demirağ OSB´nin imar planının 2015 yılında onaylandığını anımsatan Vali Gül, “Bu şu anlama geliyor: Bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının onaylanması da tek başına yetmiyor. Kamulaştırması normal süreci takip ettiğinizde 15 yılı bulabiliyor. Neden? Sizin orada 5 dönüm tarlanız var;  çocuğunuzun biri Danimarka´ya gitmiş, biri vefat edip torunlarına kalmış. Dolayısıyla onlara ulaşmak, paranızla o araziyi almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burası ile ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. OSB´lerde son  15 yılda Bakanlar Kurulu´nun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir örnek yok. Ne zaman alındı? 24 Şubat 2017 yılında. Projemiz bitti ve 7 Haziran´da da proje ihalesini gerçekleştirdik. Uygulama ihalesini bakanlık yaptığında normal ihale prosedürü ile itiraz olduğunda 1 yıl sürebiliyor. Biz bunu yerel yetkiyle OSB Müteşebbis Heyeti tarafından yaptık. Dolayısıyla da 15 gün içerisinde ihalemiz bitti. Katılım çok fazla oldu. 16 kişi dosya aldı, 8 tanesi de fiilen teklif verdi” açıklamasında bulundu.

“100. YILDA 100 PROJENİN

GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ARZULUYORUZ”

İhaleyi alan firmanın Malatya ve Şanlıurfa OSB´lerinin altyapısını başarı ile tamamladığına dikkat çeken Vali Gül, “2 yıllık bir süresi var ama bizim isteğimiz 2019´un 4 Eylül´üne bitmesi. Neden? Sivas Kongresi´nin 100. yılı. 100. yılda 100 projenin gün yüzüne çıkmasını arzuluyoruz. Ben bu projenin her aşamasında bize rehberlik eden başta Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere bakanımız Habip Soluk beye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eliyle gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır ya proje aşamasındadır ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önünün açıldığında inanıyorum. Eksik olan sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN GELMESİ ŞART”

Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ise “Sivas bir sacayağının üzerinde. Hemen yapabileceği tarım, hayvancılık ve sanayi. Sanayinin olabilmesi için OSB´lerin oluşması ve buralara yatırımcıların getirilmesi şart” dedi.

“İNSANLARI GÖÇÜRMEMEK SİVAS İÇİN ÇÖZÜM DEĞİL”

Demirağ OSB´de fabrikaların 10´ar ve 100´er dekarlık alanlardan oluştuğuna vurgu yapan Milletvekili Soluk, “Her fabrikaya demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Sivas´ta üretilenleri limanlara ulaştırabilecek bir konumdayız. Bu Sivas´ın liman şehri olduğunun ifadesidir. OSB´nin hemen yanı başında birbiriyle sınır komşusu olan bir de Lojistik Merkezimiz var. Bunun da kaplayacağı alan açık alanlarla birlikte 520 dekarlık bir alandır. Bugün ihale ilanına çıkıldı. 2 Ağustos´ta da onun mali teklifleri alınacak. Dolayısıyla Lojistik Merkezimizi de Ağustos ayı içerisinde teslim almayı hedef koyduk. Sivas kabuğunu Demirağ Organize Sanayi ile Lojistik Merkezi bittiğinde kırmış olacak, dışarıdan göç alacak. Sivas´ın içindeki insanları göçürmemek Sivas için çözüm değildir, göçecektir ama dışarıdan da taze kan, çevre illerden de göç alacaktır. Bunun da tek yolu sanayimizin oluşmasıdır” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILACAK”

“Bu projenin şehrimize kazandırılıyor olması resmi olarak altyapısının ihale edilmiş olması şehrimiz adına çok önemli bir adım” diyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise şu ifadeleri kullandı: “Sivas´ta hamd olsun birçok problem çözüldü. Bizim şu an üzerinde durduğumuz konu şehrimizdeki üretimi, istihdamı artırmak. Bunun da artık kamu eliyle olmayacağını her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör eliyle olacak. Özel sektörün önü açılacak. Yatırımı, üretimi özel sektör yapacak ve Sivas´ta üretilen ürünleri de Türkiye´ye ve dünyaya pazarlayacak. Süreci yakından takip ettiği için Sayın Bakanımız Habip Soluk´a teşekkür ediyorum. Bu süreç 2008 yılında start almış ve o süreçte de çok çalışmıştık. Belli bir aşamadan sonra kalmıştı. 2015´ten sonra da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla süreç yeniden ivme kazandı. Bu projede farklı bir şey olsun istedik. ‘Birçok ilde OSB var, insanlar neden Sivas´ı tercih etsin´ düşüncesinden yola çıkarak  bunun bir farkının olması gerektiği kanaatine vardık. Sivas´a liman getirme şansımız yok. 2 avantajımız var. Birincisi Sivas´ın demir yolu ağı üzerinde olması ama bunun üretim alanına ulaşmaması durumunda büyük avantaj olmuyor. Bu bakımdan fabrika alanına rayların ulaşması esastı. Bakanımızın destekleriyle bu kabul edildi. Bu OSB´ye büyük değer katacak. Bunu ileride göreceğiz. İnşallah başaracağız. İyi bir ekip çalışması ortaya kondu. İşi iyi bir müteahhit firma aldı. Bir an önce şehrimizin istihdamına, ülkemizin ekonomisine katkı sunmasını temenni ediyorum.”

“SİVAS, HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Bu proje Sivas´ın gelişmesinde çok büyük rol oynayacak. Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ile ilgili girişimlerimizi başlattık. O da olunca Sivas hak ettiği yere gelecek. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik ise “Ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin birçok yerinde baraj, gölet gibi büyük projeler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa OSB´nin işlerini teslim ettik. Şimdi de Sivas´ı aldık. İnşallah Sivas´ı da kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ile yüklenici firma yetkilisi Tuğrul Çelik arasında Demirağ OSB´nin altyapı inşaat protokol  sözleşmesi imzalandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kişiye ekmek kapısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Binlerce Halil´im Oldu”
“Binlerce Halil´im Oldu”
Şehidimiz Halil´in babası Ali Kantarcı, 15 Temmuz´da gerçekleştirilen darbe kalkışmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
15 Temmuz´da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasının yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan, Zara´da 2010 yılında faaliyete geçmiş olan 50 yatak kapasiteli hastaneyi atıl duruma geçmesi nedeniyle huzurevi olarak değerlendirmek istediklerini söyledi.
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Sivas´ta kırsal turizm projelerine ilginin arttığını söyleyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “Ciddi anlamda talep gelmiyordu. Tanıtımlardan sonra yeni gelen projeler var. İnşallah bu alanda desteklerimiz artarak devam edecek” dedi.
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Demokrasi, Milli Birlik ve Beraberlik Günü kapsamında Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Sivas´ta 15 Temmuz Demokrasi Nöbetleri Fotoğraf Sergisi” açıldı.
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Üzerlerine gelen aracı çekirdek çitleyip çay yudumlayarak izlediler
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğünce “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Sivas´ta kuran kursu öğrencileri, hain darbe girişimin ikinci yıldönümünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda şehitler için dua edip yazdıkları şiirleri okudular.
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz´daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü kapsamında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de birtakım anma programları düzenlenecek. Ülkenin birliğine kasteden ancak milletin dirayetli duruşu ile bastırılan kalkışmada şehadet şerbetini içen 250 vatan evladı için dualar edilecek. Sivas´ta, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları bugün saat 14.00´da Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde açılacak olan “15 Temmuz Resim ve Fotoğraf Sergisi” ile start alacak. Yarın ise şehitlik ziyaretleri ve mevlit programının ardından saat 21.00´da tren garından kent meydanına “Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü” düzenlenecek. Yürüyüşün hemen ardından valilik binası önünde anma programı gerçekleştirilecek.
Validen gelin ve damada jest
Validen gelin ve damada jest
Sivas Valisi Davut Gül, düğün törenleri öncesinde valilik balkonundan tarihi kent meydanı manzaralı fotoğraf çektirmek için ricada bulunan genç çiftin talebini olumlu karşılayarak mutlu günlerinde çifte jest yaptı.
Pazar günü otobüsler ücretsiz
Pazar günü otobüsler ücretsiz
15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2. yıl dönümü dolayısıyla, 15 Temmuz Pazar günü şehir içi toplu taşıma araçları saat 19.00 ile 24.00 arasında ücretsiz taşıma yapacak.
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Aydın mesajında; “Bu ülke için unutulmayacak bir tarih, bir milletin direniş ve yeniden diriliş destanıdır 15 Temmuz… Bu acı tarihin yaraları belki yıllarca devam edecektir. Rabbim bu ülkeye bir daha 15 Temmuz yaşatmasın…” ifadelerini kullandı.
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ulaş ve Kangal ilçelerine giderek bir dizi temas ve incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Doğanşar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nce hazırlanan “Doğanşar, Doğadan Gelen Kuşburnu Projesi” Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´ndan (ORAN) destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak.
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na seçilen Binali Yıldırım´ı tebrik ederek kutlama mesajı yayımladı.
Çaykuş istifa etti
Çaykuş istifa etti
İYİ Parti İl Başkanı Av. Taha Tenkiz Çaykuş, görevinden istifa etti.
“Türk milleti hep var olsun”
“Türk milleti hep var olsun”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “15 Temmuz´da vatanı, bayrağı, milleti ve dini için şehadet şerbetini içen kardeşlerimize Allah´tan rahmet diliyor, gazi olanları şükran ve minnetle anıyorum. Darbe girişimine izin vermeyen Türk milleti hep var olsun” dedi.
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından bu yıl “Başkent´te Sivas Günleri” etkinliğinin 4´üncüsü düzenlenecek. 13-16 Eylül tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek etkinliğe ilişkin Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri´nde istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, “Etkinlikle Sivas´ın hem hemşehri kültürünün geliştirilmesine katkı sağlayacağız hem de Sivas´ın değerlerini Ankara´da kendi hemşehrilerimize ve tüm Türkiye´ye tanıtmış olacağız” dedi.
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkanlığı, 15 Temmuz Darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısıyla Kent Meydanında “15 Temmuz´a Dair” adlı etkinlik gerçekleştirdi.
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
Birçok yerleşim yeri Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve deprem tehlikesinin en fazla hissedildiği yerlerden olan Sivas´ta, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan son rakamlar korkuttu. DASK´ın verilerine göre 130 bin 140 konutun bulunduğu Sivas´ta deprem sigortası bulunan ev sayısı 49 bin 378 olarak açıklandı. Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri başta olmak üzere birçok yerleşim biriminde deprem tehlikesinin bulunduğu ilimizde konutların yaklaşık olarak yüzde 62´sinin sigortasının bulunmadığını ortaya çıktı.
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas Belediyesi tarafından "Sivas İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında gürültü eylem planı hazırlanarak rapor oluşturuldu.
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Kızılırmak ve göllerde gerçekleşen toplu balık ölümlerinin, oksijen azalmasından kaynaklandığı tespit edildi
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Sivas´ın Damlacık köyü sakinleri, hava kararınca ortaya çıkan ve uykularını kaçıran et yiyen örümcekleri, ışık kullanarak etkisiz hale getiriyor
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, güçlü bir oda meclisinden sonra güçlü bir istişare kurulu oluşturduklarını belirtti.
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Sivas´ta uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.
 Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Zara ilçesinde düğün konvoyunun önünü keserek para almak isteyen çocuk, otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Kaza anı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı
 Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Serpincik Göleti´nde karaya vuran ölü balıklar dikkat çekti
Genç mimarlar mezun oldu
Genç mimarlar mezun oldu
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki mezunlarını verirken, diplomalarını alan genç Mimarlar müzik eşliğinde gönüllerince eğlenerek mezuniyetin tadını çıkardılar ve kepleri havaya fırlattılar.
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Alt geçide sıkışan hurda demir yüklü tır, yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda kurtarıldı
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi