Adaletten Taviz Vermeyeceğiz--Video
AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin, Bem-Bir-Sen tarafından organize edilen “Ortak Akıl” programı kapsamında sendika üyeleriyle bir araya geldi. Üyelerin sorularını yanıtlayan ve projeler hakkında bilgi veren Bilgin, “Yönetim anlayışımız hiçbir zaman ötekileştirici olmayacak. Kapsayıcı, bir ve beraber olarak, ortak akıl ve istişare ile adalet, ehliyet, liyakat ve şeffaflıktan ödün vermeyeceğiz. Katılımcı ve hesap verilebilir belediyecilik anlayışını hep birlikte ortaya koyacağız” dedi.
Tarih: 12.3.2019 07:00:10

FATİH TABUR

Memur-Sen Konfederasyonu´na bağlı Bem-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası) Şube Başkanlığı; Sivas Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği İş Yeri Temsilcileri ve Memur Sen Konfederasyonu´na bağlı sendikaların il ve şube başkanları ile birlikte  “Ortak Akıl” programı kapsamında AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin´i konuk etti.

Öğretmen Evi´nde gerçekleştirilen kahvaltılı programda Başkan Adayı Bilgin, projeleri hakkında bilgi vererek üyelerin sorularını yanıtladı.

Program; Bem-Bir-Sen Sivas Şubesi´nin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından konuşan Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, sendikalarının kuruluş süreci ve amaçları hakkında bilgiler verdi.

“AMACIMIZ SORUNLARI MASAYA YATIRMAK”

“Ortak Akıl” programı kapsamında sıra ile diğer partilerin başkan adayları ile de bir araya geleceklerini dile getiren Başkan Pakoğlu, 31 Mart´ta gerçekleştirilecek seçimlerin ülkemize ve Sivas´a hayırlar getirmesini temenni ederek, “Bu seçimler genelde ülkemizi  ve ilimizi ilgilendirdiği kadar özelde de en çok yerel yönetimler iş kolunda faaliyetlerini sürdüren sendikamızı ilgilendirmektedir. Amacımız hem daha yakından tanışmak, hem de Sivas´ımızın sorunlarını masaya yatırmaktır” dedi.

BERABERLİK ÇAĞRISINDA BULUNDU

AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin, Başkan Pakoğlu´nun konuşmasının ardından üyelerin sorularını yanıtladı. Sorunları ortak aklı işleterek çözeceklerini belirten Başkan Adayı Bilgin, programın sonunda yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

“YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ ÖTEKİLEŞTİRİCİ OLMAYACAK”

Toplantının gerçekleştirilmesinde emeği geçen Başkan Pakoğlu´na teşekkür eden Bilgin, “Verimli bir toplantı oldu. İnşallah 31 Mart´tan sonra birlikte şehrimize hizmet edeceğiz. Bazı konular yetkiyi aldıktan sonra oturup konuşacağımız konular ama genel olarak şunu söyleyeyim: Arkadaşlarımız da üzerinde çok durdu. Yönetim anlayışımız hiçbir zaman ötekileştirici olmayacak. Kapsayıcı, bir ve beraber olarak, ortak akıl ve istişare ile adalet, ehliyet, liyakat ve şeffaflıktan ödün vermeyeceğiz. Katılımcı ve hesap verilebilir belediyecilik anlayışını inşallah hep birlikte ortaya koyacağız” dedi.

“YÜKÜN AĞIRLIĞINI İYİ BİLİYORUZ”

“Koltuklar, makamlar gelip geçidir” diyen Başkan Adayı Bilgin, “Asıl olan memleket için, millet için hayırlı hizmetler yapabilmektir. İsmini bilmediğin kimselerden ‘Allah razı olsun´ duası alabilmektir. Temel gayemiz bu. Omuzlarımıza yüklenen yükün ağırlığını çok iyi biliyoruz. Kamu kaynağı kullanarak insanlarımıza hizmet edeceğiz. Bu noktada da rahat etmenin yolu adaletten asla ve asla taviz vermemek olacak. Biz bu makamların  bir emanet ve emanet edenlere de hizmet etme makamı olduğunu biliyoruz. Makam ve mevki için bu görevlere talip olmadık. Öyle veya böyle hizmet ettiğimiz bir mevkiimiz vardı ama Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Doğduğun şehre hizmet edeceksin Hilmi´ deyince biz de bunu bir emir telakki edip yola çıktık” diye konuştu.

“ORTAK PAYDAMIZ BAYRAĞIMIZ”

Sivas´a kazandıracakları vizyon projeleri seçmene anlattıklarını dile getiren Başkan Adayı Bilgin,   “Niyetimiz hayır, akıbetin de hayır olacağını  biliyoruz.  İnşallah milletimizin duası ve desteğiyle zaferle çıkacağız. İnsanız hatamız, eksiğimiz olabilir ama ortak paydamız Türkiye, ortak paydamız bayrağımız, ortak paydamız milletimiz. Yapmadığımız, yapamayacağımız  hiçbir işi getirisi ne olursa olsun kısa dönem kârı olarak hiçbir zaman söylemedik, söylemeyiz de. İnsan aldatmak, insanların umudunu boşa çıkaracak söz ve söylemler bizim anlayışımızda hiçbir zaman olmadı, olmayacak” açıklamasında bulundu.

“YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR İŞİN SÖZÜNÜ VERMİYORUZ”

AK Parti´nin sahayı çok iyi okuyan kurumsal bir yapıya sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Adayı Bilgin, “Şundan eminiz: 31 Mart akşamından sonra inşallah önümüzdeki 5 yıl boyunca sizlerle birlikte bu şehre hizmet edeceğiz. Bizim gayemiz, derdimiz bu noktada güçlü bir destekle Ankara´ya gitmek. Güçlü bir desteği arkamızda hissettiğimiz zaman projelerin Sivas´a kazandırılması noktasında elimiz çok daha güçlü olacak. Birileri farklı algılar yapabilir, farklı konuşmalar ortaya koyabilir ama biz bu milletin ferasetini biliyoruz, duruşunu biliyoruz, teveccühünü biliyoruz. 31 Mart akşamı bu milletin bir kez daha AK Parti belediyeciliği yönünde karar vereceğinden eminiz. Onun için her sözümüzü tartarak söylüyoruz. Çünkü mahcup olacak, yapamayacağımız hiçbir işin sözünü vermiyoruz. AK Parti´den önceki klasik Türk siyaseti anlayışı gibi  ‘vaat et, gitsin´ anlayışıyla değil yapabileceğimizi söyleyip, neyi nasıl yapabileceğimizi ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ORTAK AKIL LAFTA KALMAYACAK”

Başkan Adayı Bilgin, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “İnşallah 31 Mart´tan sonra şundan emin olun istişare ve ortak akıl hiçbir zaman lafta kalmayacak. İstişare derken evin içini bırakıp evin dışıyla istişare etmek sahaya çok uyumlu olmuyor. Önce evimizin içi ile istişare edeceğiz. Önce evimizin içinde birliği,  beraberliği, sevgiyi, saygıyı sağlayacağız. Bunu başardığımız zaman dalga dalga şehre yayılacağını ve şehirde herkesin bu anlayışa sahip olacağını  biliyoruz. Anadolu´da güzel bir söz var. Kavga olan eve kız verilmez diye. Biz aile olarak, belediye olarak şirketlerimizle, tüm çalışanlarımızla bu anlayışı hakim kıldığımız an başarı kaçınılmaz.”

Başkan Adayı Bilgin, belediyede çalışan bir sendika üyesinin; “Belediye başkanı seçildikten sonra çalışmayan, boş boş yatan, sadece maaş alan memurları çalıştıracak mısınız, yoksa yatmaya devam edecekler mi? Bunu burada cevaplamanızı özellikle istirham ediyorum. Eğer başkan olursanız bu hususta ne yapacaksınız?” şeklindeki sorusuna  “Çalışan taltif edilir, çalışmayana da gereği yapılır. Bunun böyle olması lazım. Ben çalışıyorsam herkes çalışacak. Çok net söylüyorum” diye yanıt verdi.

Bem-Bir-Sen; organize ettiği “Ortak Akıl” programı kapsamında bugün Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas Belediye Başkan Doğan Ürgüp´ü konuk edecek.Video Tarihi: 11.3.2019 16:38:51
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Adaletten Taviz Vermeyeceğiz Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Üniversite´ye Devredildi
Üniversite´ye Devredildi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Sivas ziyaretinde Fuar ve Kongre Merkezi´nin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne tahsis edilmesini istemesinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul arasında protokol imzalandı.
Tavra´yla Sorun Kalmayacak
Tavra´yla Sorun Kalmayacak
4 Eylül Barajı´ndaki su seviyesinin düşmesi sebebiyle harekete geçen Sivas Belediyesi, Tavra Deresi kaynak suyunun içme suyu arıtma tesisine taşınması projesinde tamamlanan isale hattını gerçekleştirilen törenle hizmete sundu.
“4 Eylül Barajı´nı Iskartaya Çıkarttık”--Video
“4 Eylül Barajı´nı Iskartaya Çıkarttık”--Video
Saadet Partisi´nin Sivas Belediye Başkan Adayı Melih Seçilmiş, ilimizde faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
Sivas, Yeşile Doyacak
Sivas, Yeşile Doyacak
Sivas Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından 21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle ‘Fidan Dikim Töreni´ düzenlendi. Törene katılan Vali Salih Ayhan, “Öncelikle insanların geçiş güzergahındaki yolları, nefes aldığı yerleşim alanlarını yoğun bir şekilde yemyeşil bir hale getireceğiz. Benim en çok hassasiyet gösterdiğim bölgelerden birisi de Yıldız Dağı Kayak Merkezi´dir. O bölgede de fidan dikimlerimiz devam edecek” dedi.
Sorunları İletti
Sorunları İletti
AK Parti Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Köksal, üniversiteye yapılan 10 bin kişilik öğrenci yurtlarının ve halk otobüslerinin tek bilet uygulamasının esnafı mağdur ettiğini dile getirdi.
“Çanakkale Ruhunu Hissettirdiler”
“Çanakkale Ruhunu Hissettirdiler”
Lütfi Abay ilkokulu öğrencileri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü sebebiyle hazırlanan “Destanın Adı Çanakkale” konulu serginin açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, “Çocuklarımız hazırladıkları bu anlamlı sergiyle bir kez daha bizlere Çanakkale ruhunu hissettirdi” dedi.
Coşkuyla Kutladık--Video
Coşkuyla Kutladık--Video
Baharın müjdecisi olan Nevruz, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. İl protokolünün yumurta tokuşturmasının ardından temsili olarak demir dövüldü, Nevruz ateşi yakıldı ve ateşin üzerinden atlandı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği kutlama programında il protokolünün ok atışı gösterisi izleyenlerden tam not aldı.
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından “Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü” konulu konferans gerçekleştirdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Öztürk, “Ortak değerlerimizi artırdıkça, millî duygularımızı geliştirdikçe, ortak kadere inandıkça biz burada var olmaya devam edeceğiz” dedi.
Karaca, Restorasyon  Çalışmalarını Anlattı
Karaca, Restorasyon Çalışmalarını Anlattı
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Sivas´ta Vakıf Kültürü ve Restorasyon Çalışmaları” konulu konferans kapsamında öğrencileri ilimizde yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgilendirdi.
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hollanda Sivaslılar Platformu tarafından geleneksel hale getirilen hingel etkinliğinin 3´üncüsü Amsterdam´da gerçekleştirildi.
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu´nu makamında ziyaret eden Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç, Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nın yapımında kullanılacak olan demir çelik aksamının alımında ve yapımında odalarına kayıtlı firmaların tercih edilmesini talep etti.
Köylerde Çöp  Kalmayacak--Video
Köylerde Çöp Kalmayacak--Video
Suşehri´nde incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ilçenin köy muhtarları ile bir araya gelerek, çöp konteyneri dağıtım törenine katıldı. Törende konuşan Genel Sekreter Kaya, “Suşehri Belediyesi ile yaptığımız protokolle birlikte ilçe köylerimizin tamamından çöpler toplanacak. Bu hizmet temiz bir çevre için önemli bir adım. Bizler bunun kıymetini bilecek ve bu hizmete layık olmaya çalışacağız. 71 köyün tamamından çöpler toplanacak” dedi.
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi 104. yıl dönümü nedeniyle ‘18 Mart 1915 Çanakkale Şehitleri Afiş Sergisi´ açıldı. Serginin açılışında konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aksu, “Çanakkale bir ruhtur. Bütün dünyanın farklı bölgelerinden, Anadolu´nun farklı şehirlerinden gelen askerlerimiz manevi gücüyle, inancıyla, tarihte bir destan yazmıştır” dedi.
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Ticaret Borsası personeline, Borsa Akademik Danışmanı ve Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Şebnem Özdemir tarafından etkili iletişim ve excel eğitimi verildi.
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
Sivas; “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması Sergi ve Ödül Töreni”ne damga vurdu.
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, ev almayı planlayan yatırımcılara “Acele edin” çağrısında bulundu. 31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerin ardından konut fiyatlarının artabileceğine dikkat çeken Başkan Çayır, “Ev alıcısı için ideal bir süreç. Seçime kadar olan bu süreci değerlendirsinler. Şu an avantajlı bir dönem” dedi.
Bediroğlu Güven Tazeledi
Bediroğlu Güven Tazeledi
MERDER´in 8. Olağan Genel Kurulu Öğretmenevi´nde gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Mehmet Bediroğlu güven tazeledi.
Karataş´tan Nevruz Daveti
Karataş´tan Nevruz Daveti
Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Ünal Karataş, bugün vakıfta gerçekleştirilecek olan Nevruz kutlamalarına tüm Sivaslıları davet etti.
Tecrübelerini Paylaştılar
Tecrübelerini Paylaştılar
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen İş Dünyasında Kadınlar" konulu konferansa konuşmacı olarak katışan iş kadınları tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar.
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen patentleme bilirlik kriterleri ve sınai mülkiyet hakları programına konuşmacı olarak katılan Marka ve Pantent Anonim Şirketi (MARPATAŞ) yetkilisi Mehmet Tozar, “Fikri sınai mülkiyet hakları gelecekteki en önemli, en değerli mesleklerden biri hâline gelecek” dedi.
Savunma Sanayinde  Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Savunma Sanayinde Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Geçtiğimiz yıl 18 Mayıs´ta kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgiler veren Rektör Kul, “Öncelikle ihtisas üniversitesi olmayı planlıyoruz. Yani bir alanda uzmanlaşmak istiyoruz. Seçtiğimiz alan ise savunma sanayidir. Çünkü ülkemizde savunma sanayi alanında büyük bir boşluk var. Hem ürün hem de mühendis boşluğu var” dedi.
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm Fakültesi Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından 8-10 Mart 2019 tarihleri arasında Nevşehir´de düzenlenen Türkiye Kupası Ön Eleme yarışmasında finale kalmaya başardı.
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
Arkeoloji Müzesi´nde gerçekleştirilen ´Gençlik Sohbetleri´ programı kapsamında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Sevgili gençler; Sivas, ruhu olan nadir şehirlerimizdendir. Bu ruhu hissettiğinizde Sivas´a dair bambaşka bir pencere açılacaktır. Aşık Veysel´i, Pir Sultan Abdal´ı, Şemsi Sivasi´yi, Nuri Demirağ´ı, Buruciye´yi, Gökmedrese´yi, Divriği´yi görmeden, anlamadan gitmeyin" dedi.
İş birliği protokolü imzalandı
İş birliği protokolü imzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Kul arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle iki üniversite arasında yapılacak olan eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, sosyal, kültürel, bilimsel ve teknik çalışmalarda karşılıklı iş birliği amaçlanıyor.
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
Numune Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde 4 boyutlu ultrason cihazı hizmet vermeye başladı. Numune Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cihan İnan, cihaza ilişkin; “Ultrason cihazımız perinatoloji alanında kullanılabilecek en üst düzey cihazlardan bir tanesi” dedi.
Önceliğiniz Sivas  Ekonomisi Olmalı--Video
Önceliğiniz Sivas Ekonomisi Olmalı--Video
Tarım ve Orman Müdürlüğünce düzenlenen patates üretimi bilgilendirme panelinde konuşan Vali Salih Ayhan, çiftçilere önemli uyarılarda bulundu. İlimizde tarımsal üretimin artması noktasında çiftçilere önemli görevler düştüğünü belirten Vali Ayhan, “Başka illerden gelen kişilere tarlalarımızı kiraya verip, bu girdinin başka illere gitmesine neden oluyoruz. Sizler bu ilin çiftçilerisiniz. Öncelikli hedefimiz Sivas ekonomisi olmalıdır” dedi.
Oryantiring Heyecanı Bugün
Oryantiring Heyecanı Bugün
İlimizde bugün “Okullar arası küçükler-yıldızlar oryantiring yarışmaları” heyecanı start alacak. Yarışmalar sonucunda dereceye girenlere kupa ve madalya takdim edilecek.
Binlerce Erkan Yetiştiriyorum--Video
Binlerce Erkan Yetiştiriyorum--Video
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıl dönümü dolayısıyla ilimizde çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi´nde düzenlenen programda konuşan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erkan Sakal´ın eşi Songül Sakal, “Ben bir öğretmenim, eğitimciyim. Bir Erkan kaybettim, binlerce Erkan yetiştiriyorum. Bıraktığı yerden bu bayrağı onlar devralacak. Çünkü fıtrat değişmez, bu kan aynı kandır” dedi.
“Şehitlerimize Borçluyuz”
“Şehitlerimize Borçluyuz”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nün 104. yılı nedeniyle kent meydanında helva dağıtıldı. CHP Sivas Belediye Başkan Adayı Ali Akyıldız, “Bugün bu ülkede bağımsız ve özgür olarak yaşayabiliyorsak bunu en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e ve onunla birlikte bu vatan canını vermiş şehitlerimize borçluyuz” dedi.
Çanakkale Menüsü İkram Edildi--Video
Çanakkale Menüsü İkram Edildi--Video
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nün 104. yılı nedeniyle Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından kent meydanında vatandaşlara çorba, hoşaf ve ekmekten oluşan Çanakkale menüsü ikram edildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3