Adı domuz domuz değil sincaba benziyor sincap değil
Son yıllarda Türkiye´de evcil kafes hayvanları arasında yer alan ´Guinea Pig´ isimli hayvan görenlerin ilgisini çekiyor.
Tarih: 21.7.2017 05:00:00

SİVAS

Türkiye´de son yıllarda evde beslenen kafes hayvanları arasında yer alan ´Guinea Pig´ farklı tür hayvanları beslemek isteyen hayvan severlerin ilgisini çekiyor. İsmi Gine domuzu olan anca domuz türü olmayan hayvan sincap ve tavşana benzemesiyle dikkat çekiyor. İlk kez görenlerin şaşkınlıkla izlediği bu hayvanın Türkçe bir ismi de yok. Çeşitli isimlerle anılan ilginç hayvanın yaklaşık 4 bin yıldır And Dağı eteklerinde yaşadığı ve İnka´lar tarafından evcilleştirildiği biliniyor.
Kobay hayvanı olarak kullanılıyor
Son yıllarda kafeslerde beslenen ilginç görünümlü kemirgen türü son birkaç yüz yıldır üniversiteler ve araştırmacılar tarafından bilimsel deneylerde kullanılmış. Halen bilimsel araştırmalarda yoğun olarak kullanılan bu hayvanı evlerinde beslemek isteyenler 100 ile 400 TL arasında bir ücret ödüyor. Beslemeyi çok seven bu hayvan sebze türlerinin hepsini tüketiyor. Beslenmediği zamanları ise uyuyarak geçiriyor.
Sivaslılar şaşkınlıklarını
gizleyemedi
Sivas´ta 21 yıldır pet-shop işiyle uğraşan Kadir Erköse, ´Guinea Pig´ isimli hayvanı iş yerine getirdiği günden itibaren iş yeri meraklıların uğrak yeri oldu. Hayvanı merak edip dükkana gelen Sivaslılar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Erköse hayvanı çok az sayıda kişinin tanıdığını belirterek, "Hayvanın ismi ´Guinea Pig´ diğer bir ismi ise gine domuzu. Bu hayvanın ana vatanı Güney Amerika. And dağlarının kıyılarında yaşayan bir hayvan. Guinea Pigi pek tanıyan kimse yok. Sivas´ta bu hayvanı pek tanıyan olmadığı için günde 30-40 kişi gelip bize bu hayvanın ne olduğunu soruyor. Hamster desen hamster değil tavşan desen tavşan değil. Favori yiyeceği salatalık. Genellikle salatalıkla besliyoruz ama yemiş olarak bütün meyveleri yiyebiliyor. Evcil ve kemirgen bir hayvan. Ağırlıkla tavşanı andırıyor. Bütün yeşillikleri yoncaya dek veriyoruz yiyor "dedi.
Meraklı vatandaşlar ise ilgi ile hayvanı seyrederken onu ne tavşana ne de fareye benzetemediklerini dile getirdi. (İHA)