GÜNDEM 6.03.2021 07:05:00 0

Bilişim Lisesi İHA Üretecek

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  İHA üretecek.

Sivas’ın bilişim alanında adından söz ettirdiğini ifade eden Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İnsansız Hava Aracı (İHA) üreteceğiz. Ödenekleri geldi. İHA atölyesi de kurulacak. Yaklaşık yarım milyona mal olacak. Orada İHA’lar üreteceğiz. Bakanlıktan 300 bin lira civarında para geldi” dedi.

İHA ÜRETEN İLK LİSE OLACAK

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Türkiye’de ilk İHA üreten meslek lise olacağını belirten İl Müdürü Savaşçı, “Bilişim Lisemiz biliyorsunuz TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen liseler arası İHA yarışmasında  Türkiye birincisi olmuştu. Bu anlamda meslek liselerimizde olağanın dışına çıkıp farklı ürünler ürütmeye devam edeceğiz inşallah” açıklamasında bulundu.

MESLEK LİSELERİ ÖN PLANA ÇIKACAK

28 Şubat sürecinde imam hatip liseleriyle birlikte meslek liselerinin de büyük darbe aldığını kaydeden Savaşçı, “Meslek liseleri artık Türkiye’de ön plana çıkmaya başlayacak. Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimizin diğer liselerden mezun olan öğrencilere göre istihdamı çok daha kolay. Çok daha yüksek. Meslek liselerini tekrar ayağa kaldırmak ve tercih edilebilir noktalara getirmek için çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı. /Fatih TABUR/