Borç, 117 Milyona Yaklaştı!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin borcunu yaklaşık 50 milyon lira olarak açıklayan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Fakat bir de devletin ödediği 67 milyon lira borcumuz vardı. 2020 Ocak´tan itibaren biz bu 67 milyon lirayı her ay ödeyeceğiz. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) onu ödemişti. 5 yıl boyunca ödeyerek bitireceğiz” dedi.
Tarih: 30.9.2019 07:00:10

Fatih TABUR

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin borcundan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi´ndeki son duruma, yeni üniversite hastanesi projesinden doktor sorunu iddialarına kadar birçok konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“YIL SONUNA TESLİM ALACAĞIZ”

Sivaslılara en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalıştıklarını ifade eden Rektör Yıldız, 230 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi´nin bitmek üzere olduğunu ifade ederek “Yıl sonuna kadar teslim alacağız inşallah” dedi.

BU YIL TEMEL ATILMASI PLANLANIYOR

TEKNOKENT´in karşısındaki boş alana yapılması kararlaştırılan yeni hastane projesine ilişkin de bilgiler veren Rektör Yıldız, “Hastane projesini bize teslim ettiler. Şu an yapım ihalesine geçeceğiz. Hava şartları uygun olursa yıl sonuna inşallah temel atarız diye düşünüyoruz. Yoksa 2020´nin başında inşaat mevsimiyle birlikte temeli atılacak. Bizim isteğimiz elbette kısa sürede bitmesi” dedi.

“YATAY MİMARİYE UYGUN OLACAK”

Yeni hastanenin bin 71 yatak kapasiteli olacağının altını çizen Rektör Yıldız, “5-6 katlı bir hastane düşünüyoruz. Yatay mimariye uygun olacak. Bu hastanede Türkiye´de örnek hastanelerden bir tanesi olacak. Çünkü üzerinde çok çalıştık. Mimarlarımız da yoğun çaba harcadı. İnşallah 2020´de başlarsa 2023´te bitsin diye gönlümüzden geçiyor. Çünkü büyük bir yatırım. Yaklaşık 500 milyon lirayı  bulacak. Bitim aşamasında bu rakamı da aşabilir. Şehrimiz için önemli” diye konuştu.

MEVCUT HASTANE İHTİYAÇLARA CEVAP VEREMİYOR

Mevcut Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin inşaatının 1980´li yıllarda başladığını anımsatan Rektör Yıldız, “1991 yılında devreye girmişti.  O günün şartlarında çok güzel bir hastaneydi.  Fakat bugün artık hastaya cevap veremiyor. İnsanlar tek kişilik odalar istiyorlar, özel odalar istiyorlar. Numune Hastanemiz yapıldı, orada 1-2 kişilik odalar var ama üniversite hastanesinde bunu karşılayamıyoruz. Koğuş sistemi ile  kurulmuş bir hastane. Zaman zaman ikiye bölünmüş, bazen oralardan yine ikiye bölünmüş odalarımız var. İnşallah yeni hastane de tek kişilik ve iki kişilik odalar olacak. İnsani olan da bu zaten. Mevcut şu an yapımı biten ama teslim almadığımız Kadın Doğum Hastanemiz de 1-2 kişilik odalardan oluşuyor” ifadelerini kullandı.

ELEMAN İHTİYACI OLACAK

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Kadın Doğum Hastanesini açacağız ama hep şu endişedeyiz. Oraya bizim temizlik görevlisi, hemşire, sekreter vermemiz gerekiyor. Altyapıda yapılacak işler için eleman vermemiz gerekiyor. Bunları çıkardığımızda  200-300 kişiye ihtiyaç var. Fakat üniversitemiz eski bir üniversite olduğu için her yıl 70-80 kişiye yakın emekli olanlar var ve bu emekli olanların yerine bize o kadar sayıda kimse verilmiyor. Ağustos ayında sanıyorum 50´ye yakın emekli vardı. Bize bu sene verilen 13 kişi. Yıl sonuna kadar emekli olacak olanlar yine var. Böyle olunca da hizmet kalitesi düşüyor. Bazı şeylere yetişemiyorsunuz. Öbür hastaneye geçtiğimizde bu konuda epey bir sıkıntı çekeceğiz. Güvenliğe de hemşireye de hizmetliye de ihtiyacımız olacak.”

/resimler/2019-9/28/1430394326373.jpg

“HASTA SAYIMIZDA BELİRGİN BİR ARTIŞ VAR”

Diğer üniversite hastanelerinde olduğu gibi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin de borçlanmaya devam ettiğinin altını çizen Rektör Yıldız, “Borçlanmaya devam ediyor ama yavaş yavaş borçlanarak devam ediyor. Bütün üniversite hastanelerinde aynı sıkıntı var. Bizimki diğerlerine göre daha iyi konumda diyebiliriz. Bazı üniversitelerin 500 milyon lira borcu olduğundan bahsediliyor. Bizim de şu an 50 milyon lira gibi bir borcumuz var. Fakat bir de devletin ödediği 67 milyon lira borcumuz vardı. 2020 Ocak´tan itibaren biz bu 67 milyon lirayı her ay ödeyeceğiz. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) onu ödemişti. 5 yıl boyunca ödeyerek bitireceğiz. Borçlandırmayı bir yerde durduramıyoruz. Çünkü devletin belirlediği Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları var. Örneğin devlet; ‘Bu ameliyatın karşılığı bin liradır´ diyor ama sizin o ameliyatta kullandığınız malzemenin fiyatı 2 bin lirayı geçiyor. ‘Devlet bize bin lira verdi, bu ameliyatı yapamıyoruz´ da diyemiyorsunuz. Çünkü üniversite hastanesi 3´üncü  basamak bir hastane. Şehrimizden hiçbir hastanın başka yere gitmesini istemiyoruz. Bunun için uğraşıyoruz. Buradan kaynaklanan zarar var. Yoksa hasta sayımızda belirgin bir artış var. Yine aylık fatura miktarımız oldukça yükseldi. 14 milyon liralık fatura kesiyoruz. Göreve geldiğimde 6 milyon lira civarındaydı ama bu SUT fiyatlarında bir artış yapılmadığı için üniversite hastanelerindeki borçlanma devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“ŞEHİR EFSANESİ”

“Tıp Fakültesi´nde hocalar kaçıyor” söylemlerini “şehir efsanesi” olarak değerlendiren Rektör Yıldız, “Eğer öyle olduysa bu kadar hasta niye geliyor. Bu doğru değil ama bazı alanlarda Türkiye genelinde hoca bulmakta zorlanıyorsunuz. Örneğin çocuk bölümü ile ilgili 1 tane hocamız vardı. Şu anda 10´a yakın hocamız var fakat  yan dallar da sorun var. Çocuk nefrolojiyi bulamıyorsunuz. Türkiye´de yok” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Borç Milyona Yaklaştı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapalı olan 183 köy yolunda temizleme çalışmaları sürüyor.
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde babalarına ait lokantada çalışan üniversite öğrencisi Mevlüde Keskin ve lise öğrencisi Gülden Keskin kardeşler, marifetleriyle 40 yıllık ustalara taş çıkartıyorlar.
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde yaşayan Kemal Çiftçi, 33 yıl boyunca yaptığı kütüphanecilik mesleğinde okuduğu kitaplarla ‘kitap kurdu´ olarak tanındı. Çiftçi, emekli olmasına rağmen ömrünü geçirdiği kütüphaneden vazgeçemiyor.
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediyeye bağlı ekipler yoğun kar yağışının ardından hayvanların yiyecek bulma konusunda sıkıntı yaşamaması amacıyla doğaya yem bıraktı.
Basın Kuruluşlarımıza  Yardımcı Olmalıyız
Basın Kuruluşlarımıza Yardımcı Olmalıyız
Gazetemize ziyarette bulunan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, “Basın kuruluşlarının sıkıntıda olduğunu biliyorum. Basın sektörünün hem çalışanı sıkıntıda hem işvereni sıkıntıda. Birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.
   Protokol  İmzalandı
Protokol İmzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (CÜTAM) ile Ezel Kozmetik İthalat ve İhracat Ticaret ve Sanayi AŞ (Dermokil) arasında Ar-Ge protokolü imzalandı.
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Çayır, “Dernek olarak çalışmalarımızı kamuoyuna duyuruyorsunuz ve ilimizde gayrimenkul sektörünün nabzını tutuyorsunuz. Emekleriniz için teşekkür ederiz” dedi.
Belediye´den    Esnafa Destek
Belediye´den Esnafa Destek
Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaflara can suyu olması amacıyla Sivas Belediyesi tarafından başlatılan bin 500 TL´lik destek için başvurular tamamlandı.
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Öğrenci Alınacak
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Vali Salih Ayhan; Tavra Deresi mevkiinde yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Vatandaşları, evlerinin önüne yem ve yiyecek bırakmaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Vali Ayhan, “Canlıların korunması ve varlığının devam edebilmesi için yem bırakma faaliyetleri son derece önemli. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde yaban hayvanlarına sahip çıkmak, ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.
461 Köy Yolu Kapalı
461 Köy Yolu Kapalı
Sivas´ta etkili olan kar yağışı sonrası 461 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Sağlıkçılar  Zam Bekliyor
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen; “İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; yönetim kurulu üyeleri birlikte Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (SİVTAŞ) Genel Müdürü Hakan Bozbıyık´ı ziyaret etti. SİVTAŞ hakkında Bozbıyık´tan bilgi alan Çetindağ, “SİVTAŞ Sivas çiftçisine, Sivas besicisine ve Sivas tarımına ivme kazandıracak, katma değer sağlayacak. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.
Sedef Hastalığı  Basite Alınmamalı
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Akyol, “Sedef takiplerinin çok düzenli yapılması gereken bir hastalık grubunu oluşturuyor” dedi.
Ekipler 7/24 Çalışıyor--Video
Ekipler 7/24 Çalışıyor--Video
Vali Salih Ayhan; karla mücadele çalışmalarını ve yollardaki son durumu yerinde incelemek üzere ilimiz merkeze bağlı Yıldız - Yakupoğlan bölgesine gitti. Vali Ayhan, il genelinde etkili olan kar yağışı sonrası yol açma ekiplerinin çalışmalarına hız verdiğini ifade ederek, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için ekiplerin 24 saat süreyle kesintisiz olarak çalıştığını söyledi.
İhtiyaçlıların Yardımına Koşuyorlar
İhtiyaçlıların Yardımına Koşuyorlar
Hasene Sivas Sosyal Yardımlaşma Derneği; ihtiyaçlı ailelere yönelik yürüttüğü yardım çalışmalarını son hız sürdürüyor.
Kesintiler Büyük Oranda Giderildi
Kesintiler Büyük Oranda Giderildi
13 Ocak Çarşamba günü etkili olan kar yağışı sonrası yaşanan elektrik arızalarının giderilmesi için devam eden çalışmalar, ÇEDAŞ ekiplerince büyük oranda tamamlandı. Yıldız Beldesinde ÇEDAŞ ekiplerince yürütülen arıza çalışmalarını inceleyen Vali Ayhan, “Bazen mücbir sebepler öngörülemeyen sorunları da beraberinde getiriyor. Herkes var gücüyle çalıştı, sıkıntılar çözüme kavuştu” dedi.
Çetindağ´dan ÇEDAŞ Ekiplerine Ziyaret
Çetindağ´dan ÇEDAŞ Ekiplerine Ziyaret
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, merkez Kartalca Köyü bölgesinde arıza onarım çalışmalarını sürdüren ÇEDAŞ ekiplerini ziyaret ederek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çetindağ, arıza giderim faaliyetlerindeki özverili çalışmalarından dolayı ÇEDAŞ ekiplerine teşekkür etti.
   Online Söyleşi Gerçekleştirildi
Online Söyleşi Gerçekleştirildi
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından “Fen ve Mühendislik Alanında Bilimsel Araştırma ve Etik” konulu söyleşi düzenlendi. Online düzenlenen söyleşide bilimsel çalışmalarda etik konusu ele alındı.
STSO Başkanı Şov Yapıyor
STSO Başkanı Şov Yapıyor
İş insanı Halil İbrahim Budaklı; Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´e zehir zemberek sözler sarf etti. STSO binasının altında bulunan yerin ihalesini 7 yıl önce kendisinin aldığını ve içini dizayn ederek işlettiğini ifade eden Budaklı; Eken´in fahiş zam yapması nedeniyle ticari hayatının bittiğini söyledi. 75 bin lira olan kira bedelinin 300 bin liraya çıkarıldığını iddia eden Budaklı, “Pandemi nedeniyle kiracılara zam yapılmasın” diyen Eken´i şov yapmakla suçlayarak “Sivas´a yakışmayan bir STK, Sivas´a yakışmayan bir başkan görev yapıyor” ifadelerini kullandı.
Ekipler Seferber Oldu--Video
Ekipler Seferber Oldu--Video
Sivas´ta hasta almak üzere Hafik ilçesi Bayramtepe köyüne giden ve kardan dolayı yolda mahsur kalan ambulans İlçe Özel İdare ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda kurtarıl
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta yoldaki buzlanma nedeniyle kontrolü kaybeden tır yola devrildi.
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Sivas´ın Gürün ilçesinde aşılama işleminin başlamasıyla ilk aşı Gürün Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Aysun Şahin´e uygulandı.
İçme Suyu Hattı Patladı
İçme Suyu Hattı Patladı
Sivas´ta içme suyu hattında meydana gelen patlama sonrası suyun metrelerce havaya fışkırması ilginç görüntüler oluşturdu. Sivas Belediyesi ekipleri de bölgeye giderek arızayı giderebilmek için çalışma başlattı.
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Sivas´ta Kale Projesinin yürütüldüğü alanda çöken iki katlı ahşap ev ekipleri alarma geçirdi.
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 177 köy yolu araç ulaşımına kapandı
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Sivas´ta bir pide fırını ve kasapta çalışanlar, her hafta dükkanlarının önüne gelen tilkiyi sokak kedileriyle birlikte besliyor.
Gelirde Adalet  İçin Zam Şart
Gelirde Adalet İçin Zam Şart
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, 2020 yılının kamu görevlileri açısından hakem kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşanılan bir yıl olarak geride kaldığını belirterek, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmesi gerekiyor” dedi.
DOLAR
7.4367
EURO
9.0232
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2