EKONOMİ 6.08.2021 07:00:00 0

Borçlu Esnafa Emekli Olma Fırsatı

SESOB Başkanı Beşir Köksal, emekliliği gelmiş ancak birikmiş borçları nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkarlar için yeni bir protokol imzalandığını söyledi.

ERDEM TAHILLIOĞLU

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, emekliliği gelmiş ancak birikmiş borçları nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkarlar için yeni bir protokol imzalandığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle esnafımız alınan tedbirler nedeniyle zor durumda kalmış ve mağdur olmuştu. Bu nedenle olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımızın kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılması amacıyla teşkilatımızın talepleri neticesinde vergi ve prim boırçlarının yeniden yapılandırılması, matrah artırımı, stok affını içeren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun 9 Haziran 2021 tarihli 31506 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti” dedi.

Köksal şunları kaydetti:

“Anılan kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu birikmiş borcunu ödeyerek emekliliğe hak kazanacak olan esnaf sanatkarlarımız için üç kamu bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında “Kredi İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır. Buna göre, esnaf ve sanatkarlarımızın yapılandırdıkları prim borçlarını veya ihya edecek sürelere ilişkin prim borçlarını Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank’tan kullanacakları emeklilik kredisi ile peşin olarak ödemeleri halinde emekli olmalarının önü açılacaktır.

Kapsama giren esnaf ve sanatkarlarımız, yapılandırma borcunu peşin ödemesi için son gün olan 1 Kasım 2021 tarihine kadar aylık yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 aya kadar vade ile kredi kullanmaları halinde emeklilik hakkını kazanabilecek. Aylık kredi ödemeleri ise bağlanan emeklilik aylığından kesilecektir. Emekliliği gelmiş ancak borcu olan esnaflarımızın bu imkandan faydalanmalarını bekliyoruz.”