Çalışmalar Başladı
Sivas Valiliği ile Cumhuriyet Üniversitesi iş birliğinde ´Sivas 1000 Temel Eser´ serisi içinde çıkarılacak olan ´Sivas Atlası´ adlı kitap için çalışmalara başlandı. Rektörlük Senato Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “İlk planda Sivas Atlası hazırlandıktan sonra bunun devamında da Sivas Ansiklopedisinin geleceğini biliyorum. Bu çalışmaya önem veriyoruz” dedi.
Tarih: 23.10.2019 07:00:00

Ahmet TIRPAN

Sivas sınırları içerisindeki yaklaşık 28 bin kilometrelik alanda var olan hali hazırdaki durumun tespit edilmesi, şehrimizin potansiyelinin ortaya çıkarılması, yapılan çalışma ile elde edilen verilerin görsel açıdan zengin bir formatta sunulması için Sivas Valiliği ve Cumhuriyet Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanacak olan “Sivas Atlası” projesinin çalışmalarına akademisyen ve konunun uzmanlarının katılımı ile başlandı.

Proje ile Sivas´ın fiziki, sosyal, ekonomik ve doğal kaynaklar olmak üzere son 10-15 yıl içinde ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlardan sağlanacak tüm güncel verilere dayalı olarak ayrıntılı bir değerlendirme yapılması da amaçlanıyor.

İlk bilgilendirme ve yapılacak çalışmalar ile ilgili Rektörlük Senato Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Proje Destek Ofisi Müdürü Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak ile akademik ve idari personel katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bugün ‘Sivas Atlası´ hazırlanması ve yayınlanması için bir aradayız. Geçtiğimiz hafta Valilik ile bir protokol imzaladık. 41 hocamız bölümleriyle ilgili yazılar yazacaklar. Bunun basımı da Sivas Valiliği Buruciye A.Ş. tarafından yapılacak. Sivas adına güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. İlk planda Sivas Atlası hazırlandıktan sonra bunun devamında da Sivas Ansiklopedisinin geleceğini biliyorum.  Bu çalışmaya önem veriyoruz. Şimdi bu projeye başladık. Sizlere de görev verildi ve çalışmaya başladınız. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah kısa sürede proje biter ve güzel bir kitap halini alır. Böylelikle Sivas ile ilgili yeni bir esere de kavuşmuş oluruz” dedi.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak ise “Yaklaşık bir 6 ay süremiz olacak. Ben buradaki hemen tüm hocalarımla telefonda görüştüm. Sanırım görüşmediğim olmadı çünkü hepsini böyle bir projeye davet etmek anlatmak tabii ki ilk olarak bizim görevimizdi. Bu proje baktığınız zaman esinlenilmiş bir fikirden ortaya çıktı, bu çalışma Türkiye´de ilk olacak gibi. Bilmiyorum başka örnekleri oldu mu? 30 senedir buradayım. Burada böyle yoğun katılımlı proje olduğu hatırladığım kadarıyla yok. Sivas il sınırları içerisinde yaklaşık 28 bin kilometrekarelik alanda ilimizin var olan halı hazırdaki durumuna ek olarak fiziki, sosyal, ekonomik ve doğal kaynaklar olmak üzere son 10-15 yıl içerisinde ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlardan sağlanan tüm mücadelelere dayalı olarak ayrıntılı bir değerlendirmeyi de içeren Sivas Atlası başlıklı kitabı biz Sivas Valiliği katkısıyla 1000 Temel Eser İçeresinde yayımlayacağız. Ayrıca MTA, ORAN gibi bazı kurum ve kuruluşlar da bize destek olacak. ” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından konularında uzman akademisyen ve idari görevlerde çalışanlar ile birlikte hazırlanacak “Sivas Atlası” çalışmasının yol haritası belirlenerek görüş alışverişinde bulunuldu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çalışmalar Başladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Toprağımıza Sahip Çıkalım
Toprağımıza Sahip Çıkalım
Sanayi tipi cips üreten firmaların Sivas´ta bulunan arazileri kiralayarak patates üretimine başladığını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, önemli açıklamalarda bulundu. Bu firmaların fazla verim alabilmek amacıyla çok fazla kimyasal ilaç kullandığını kaydeden Başkan Çetindağ, bunun zararlarının birkaç yıl sonra hissedileceğini söyledi ve çiftçileri “Toprağımıza sahip çıkalım” diyerek uyardı.
“Antibiyotikleri Doğru Kullanmalıyız”--Video
“Antibiyotikleri Doğru Kullanmalıyız”--Video
Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle Numune Hastanesi poliklinik alanında açılan stantta antibiyotik kullanımına ilişkin bilgiler veren Doktor Eczacı Rukiye Menemencioğlu, “Bize yazılan antibiyotikleri doğru kullanmamız, uygun antibiyotik kullanmamız çok önemli” dedi.
Öğrencilerden Örnek Davranış
Öğrencilerden Örnek Davranış
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Kulübü öğrencileri, palamut ağaçlarının dibine dökülen palamut tohumlarını toplayarak örnek bir davranış sergilediler. Toplanan tohumlar, önümüzdeki günlerde çevre köylerde bulunan boş alanlarda toprakla buluşturacak.
Konut Satışı Düştü
Konut Satışı Düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ilişkin konut satışı verilerini kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre geçtiğimiz yılın Ekim ayında bin 280 konutun satıldığı ilimizde bu yıl yüzde 983 konut satılabildi.
Araç Bakımını İhmal Etmeyin
Araç Bakımını İhmal Etmeyin
Sürücüleri araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları konusunda uyaran Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Soğuk havalarda kendimiz için tedbir aldığımız gibi aracımız için de gerekli tedbirleri almalıyız. Araçların kışlık bakımını asla ikinci plana atmamalıyız” dedi.
Önder´den İstişare Toplantısı
Önder´den İstişare Toplantısı
Önder İmam Hatipliler Derneği Sivas Şubesi tarafından Abdulhamit Han İmam Hatip Lisesi´nde istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Hüseyin Duman, aktif bir dernek olduklarını ifade ederek merkez ve ilçelerde bulunan İmam Hatip okullarına ve öğrencilere yönelik yapılan etkinlikler ve faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Çalışmalar Son Sürat--Video
Çalışmalar Son Sürat--Video
3 gidiş-3 geliş olmak üzere 6 şeritten oluşacak olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Kapı Kapı Dolaşın
Kapı Kapı Dolaşın
İlimizde görev yapan imam hatip, müezzinler ve Kur´an kursu öğreticilerinin katılımı ile Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde ‘Sivas İl Müftülüğü Aylık Personel Toplantısı´ gerçekleştirildi. Toplantıda din görevlilerine hitap eden Vali Salih Ayhan, “Kur´an kursumuza öğrenci gelsin diye beklemeyin, kapı kapı dolaşın. FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır” dedi.
Hizmet İçin Çalışıyoruz
Hizmet İçin Çalışıyoruz
Sivas Doğa Koleji´nde düzenlenen ‘Geleceğin Girişimcilerine, Girişimcilik ve İnovasyon´ adlı seminere konuk olarak katılan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, “Kendi işlerimizden, ailemizden zaman ayırıp TSO´ya, üyelerimize hizmet için çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik olmadan hiçbir iş kalıcı olmaz. Bunu merkeze koyarak el birliği ile çalışıyoruz” dedi.
Öğrencilerden Yaşlılara Ziyaret
Öğrencilerden Yaşlılara Ziyaret
İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Huzurevi´ni ziyaret eden Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu Genç Girişimciler Kulübü öğrencileri müzik ziyafeti verdi.
Ballı Kayalar Büyülüyor
Ballı Kayalar Büyülüyor
Sarp kayalıklardaki oyuklarda arılarca oluşturulan doğal kovanlardan sızan bal görüntüsünden dolayı ´Ballı Kayalar´ diye de adlandırılan Emirhan Kayalıkları, doğa tutkunlarını büyülüyor.
Talihsiz Bir Açıklama
Talihsiz Bir Açıklama
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın “Şimdiye kadar herhangi bir öğrenciye burs vereceğim diyen esnaf görmedim” sözlerine SESOB Başkanı Beşir Köksal´ın ardından Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil de tepki gösterdi. Rektör Yıldız´a mektupla cevap veren Başkan Demirgil, “Talihsiz bir açıklama veya niyet ve sonuç bağlamında yanlış anlaşılmaya açık beyanlarınız dolayısıyla Sivas kamuoyuna bir özür borcunuz olduğunu belirtir, saygılarımı sunarım" dedi.
Değerlerine Bağlı Nesiller Yetişmeli--Video
Değerlerine Bağlı Nesiller Yetişmeli--Video
"Hikâyelerle Anadolu İrfanı" adlı söyleşi programı kapsamında Sivaslılarla buluşan televizyon programcısı, sunucu ve yazar Bekir Develi, “Türkiye´nin bir cennet olduğunu gösteren ve kendi kahramanlarımızı anlatan sinema filmleri yapıp düzgün ve milli değerlere bağlı nesiller yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.
Adem Yıldırım Gazetemizde
Adem Yıldırım Gazetemizde
Yönetici avukat olarak çalışmalarını sürdüren hemşehrimiz Adem Yıldırım bugünden itibaren her hafta Salı günü köşe yazılarıyla gazetemizde yer alacak.
600 Kişiye Aş Olacak
600 Kişiye Aş Olacak
Organize Sanayi Bölgesi´nde (OSB) 6 ay içerisinde üretime başlayacak olan TYH Tekstil fabrikasında incelemelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, “OSB´de çok güzel bir tekstil fabrikası kuruluyor. Firmamıza ve şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Atıl durumda olan bir fabrika kendilerine tahsis edildi. Tadilat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Burası 5-6 ay içinde tamamlanarak 600 kişinin çalışacağı bir fabrika olacak” dedi.
Hayalleri Gerçeğe Dönüştüreceğiz
Hayalleri Gerçeğe Dönüştüreceğiz
İl Özel İdaresi´nin katkıları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün destekleri ile hayata geçirilen Süt Üretimini Geliştirme ve Sütün Kalitesini İyileştirme Projesi kapsamında Süt Soğutma Tankı Dağıtım Töreni düzenlendi. İl Özel İdaresi Asfalt Plent Tesisleri´nde gerçekleştirilen programda konuşan Vali Salih Ayhan, göçün durdurulmasını hedeflediklerini belirterek “Sivas´taki her bir vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve bu hayalleri önce hedeflere sonra da gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.
Türkiye Tarih Yazıyor
Türkiye Tarih Yazıyor
Emekli subay, güvenlik politikaları uzmanı ve yazar Mete Yarar, Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde “7 Düvele Karşı Akıl Oyunları´´ konulu söyleşi kapsamında öğrencilerle buluştu. Yarar, “Türkiye artık oyunlara alet olan, oyun bozan değil Türkiye oyun kuran bir ülke konumuna gelmiştir. Şu an Türkiye bir tarih yazıyor” dedi.
TÜDEMSAŞ Üretiyor Avusturya Kullanıyor
TÜDEMSAŞ Üretiyor Avusturya Kullanıyor
Kısa adı TÜDEMSAŞ olan Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi Anonim Şirketi´nde üretilen yeni nesil yük vagonlarında kullanılan H tipi Y25 bojiler, çok uluslu taşımacılık yapan Avusturya menşeli ÖBB firması tarafından büyük ilgi gördü. Firmanın sipariş ettiği 120 adet bojinin imalatı tamamlanarak Avusturya´ya gönderildi.
Mezarlıkta Çalışma Başlatıldı--Video
Mezarlıkta Çalışma Başlatıldı--Video
Aydoğan Mezarlığı´nda Sivas Belediyesi Mezarlık İşleri Müdürlüğünce çevre düzenleme çalışması başlatıldı.
Eğitime İvme Kazandıracak--Video
Eğitime İvme Kazandıracak--Video
Sivas´ta eğitime katkı sağlamak amacıyla ´Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin Akademik Personelinin Desteklenmesine Yönelik Protokol İmza Töreni´ düzenlendi. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, protokolle Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ni tercih edecek akademisyenlere 2020 yılından başlamak üzere 2025 yılına kadar her ay 2 bin lira ödeme yapılacağını söyleyerek projenin Sivas´ın eğitim hayatına ivme kazandıracağını ifade etti.
Diyabet Artıyor--Video
Diyabet Artıyor--Video
Dünya Diyabet Günü nedeniyle Numune Hastanesi poliklinik girişine açılan stantta vatandaşların şeker ölçümü yapıldı. Farkındalık oluşturmak amacıyla Numune Hastanesi Diyabet Eğitim Birimi olarak şeker ölçümü yaptıklarını söyleyen Diyabet Hemşiresi Fatoş Albayrak, “Maalesef son zamanlarda diyabet hızlı bir şekilde ilerliyor. En kötüsü diyabetlilerin yüzde 50´ye yakın bir kısmı diyabetli olduğunu bilmiyor” dedi.
Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu
Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu
Medicana Sivas Hastanesi "Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Mustafa Kemal Atatürk ansına Zara´nın Dipsizgöl Köyü´ne bin 500 fidan dikti.
Sivas´ı Zirveye Taşıdı
Sivas´ı Zirveye Taşıdı
Milli Eğitim Bakanlığı´nın düzenlediği Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülü Yarışmasına ilimizi temsilen katılan yazar Osman Çelik, Türkiye´de derece yaparak Sivas´ı zirveye taşıdı. Çelik´in 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde Sivas adına törenlere katılarak Ankara´da ödülünü alacağı öğrenildi.
Uyum İçinde Çalışıyoruz
Uyum İçinde Çalışıyoruz
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın önderliğinde valiliğimiz, belediyemiz, kamu kurumlarımız ve STK´larımızla birlikte uyum içinde çalışıyoruz. İnşallah 5 yıl boyunca aldığımız bayrağı daha da ileriye götürecek sorumlulukla çalışacağız” dedi.
Hayırseverden Kıyafet Bağışı
Hayırseverden Kıyafet Bağışı
İhtiyaçlılara Hayat Ağacı Derneği vasıtasıyla yardımlarını ulaştırmaya devam eden Sivaslı hayırsever hemşerimiz Erdoğan Bozatlı, bir kamyon çocuk kıyafeti bağışladı.
Alibaba´ya Kültür Merkezi Yapılacak
Alibaba´ya Kültür Merkezi Yapılacak
Cem Vakfı´nda düzenlenen programa katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, vakıf yönetimi, esnaflar ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Bölgeye yapılacak hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Bilgin, “Hanımlar kültür merkezi ve gençlik merkezi yapacağız. Mahallemize değer katacak gençlerimizin, hanımlarımızın ve her kesimin girip kendine göre vakit geçirebileceği bir kültür merkezi yapacağız” dedi.
Sivas´ın Markası
Sivas´ın Markası
Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yıl açılış töreni dün gerçekleştirildi. Törene katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin şehrin önemli bir markası olduğuna dikkat çekerek “Anadolu´yu bereketlendiren Kızılırmak Nehri´nin doğduğu şehrin bugünkü seviyesine erişmesinde Cumhuriyet Üniversitemizin payı büyük” dedi.
Diplomatik Başarı
Diplomatik Başarı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın önceki gün Amerika Birleşik Devletleri´ne (ABD) gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin, doğru bilgileri aktarmasının önemli olduğunu görüyorum. Türkiye gerçekten önemli bir diplomatik başarı elde etmiştir Cumhurbaşkanımızın liderliğinde” diye konuştu.
Üniversite 51 Sıra Yükseldi
Üniversite 51 Sıra Yükseldi
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, yerel parlamento toplantılarına katılarak yaptıkları çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Rektör Yıldız, Webometrics´in yaptığı Temmuz 2019 araştırmasına göre, Cumhuriyet Üniversitesi´nin dünya üniversiteleri arasında son 3 yılda 51 sıra yükseldiğinin altını çizdi.
Atıkların Yüzde 15´i Dönüştürülüyor--Video
Atıkların Yüzde 15´i Dönüştürülüyor--Video
Öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen atık pil geri dönüşüm eğitimi programında konuşan Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan atık pillerin geri dönüştürülebildiğine dikkat çekerek "Biz ülkemizdeki atıkların yaklaşık yüzde 15´ini dönüştürebiliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 60 seviyelerinde” dedi.
Alper Duran
Alper Duran
Turan Ülküsünün Girizgâhı
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Kılıç Artığı
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
Başörtülü Kıza Saldırı Olayı
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
Yalan Sözden Kaçının
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Toplumun Temel Taşı Ailedir
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Hayalet Sivas
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İnsanları Aldatmak Büyük Suçtur
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Gururumuz Sivasspor
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Atatürk´ü Kimler, Niçin Sevmezler?
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Taner Karabal
Taner Karabal
Gün Birlik Olma ve Dayanışma Günüdür
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Üçüncü Tür
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Hanife Döner
Hanife Döner
Hakikat Mülküne Varan Bir Dost: Ayşe Şasa –Son-
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3