EKONOMİ 7.06.2021 07:00:00 0

Çiftçilere Kuraklık Desteği Verilecek

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kuraklıktan etkilenen çiftçilere yönelik yapılacak desteklerin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

HAYRULLAH AĞKAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kuraklıktan etkilenen çiftçilere yönelik destek müjdesi geldi.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ise Zonguldak'ta maske fabrikası açılışında kuraklıktan etkilenen çiftçilere yönelik yapılacak destekleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Başkan Çetindağ; “Zonguldak'ta konuşan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; çiftçilerimize yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre; kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak. Üreticiler mazot-gübre desteği ve sertifikalı tohum desteği ile birlikte toplamda dekara 151 TL’ye kadar destekleme ödemesinden yararlanabilecek” dedi.

Çetinadğ, şunları kaydetti:

“Kuraklık Sigortası’nda TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70’e, hasar ödeme oranını yüzde 80’e çıkarılacak. Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelendi. Yapılan açıklama çiftçilerimizi bir nebze de olsa rahatlatacak. Bu kararların alınmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanımız Sayın ŞemsiBayraktar'a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun.”