Davayı Kaybeden Belediye Oldu
Doğan Ürgüp, Revizyon İmar Planı´ndaki değişiklikler nedeniyle Sivas Belediyesi aleyhinde Sivas İdare Mahkemesi´nde dava açtı. İdare Mahkemesi ise yerinde yapılan incelemeler ve Bilirkişi raporlarının kararı neticesinde Doğan Ürgüp´ü haklı bularak, kararın iptalini istedi.
Tarih: 23.7.2018 07:00:01

HAYRULLAH AĞKAŞ

Eski Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile Sivas Belediye arasında devam eden Revizyon İmar Planı davasında kazanan taraf Doğan Ürgüp oldu. Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan imar planları ile ilgili çok sayıda sayıda eleştiriler gelmeye devam ediyordu.

Kardeşler Mahallesi 5491 ada 29 parselde kayıtlı taşınmazın sahibi olan Davacı Doğan Ürgüp tarafından geçtiğimiz yıllarda kendisine ait taşınmazında bulunduğu bölgeye ilişkin olarak 15.09.2014 - 15.10.2014 tarihleri arasında askıya çıkarılan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı´nın iptali istemiyle açılmıştı. İdare Mahkemesi tarafından yerinde yapılan incelemeler ve bilirkişi heyetlerinin raporları doğrultusunda Belediye aleyhinde karar çıkmıştı.

Bu kararın ardından Sivas Belediye Başkanlığı da istinaf mahkemesine yani bir üst mahkemeye konuyu taşıyarak, kararın yeniden görüşülerek, yeniden karar verilmesi istenilmişti. Ancak Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda da karar değişmedi.

Ankara Bölge İrade Mahkemesi dava konusu işlemin iptali yolunda Sivas İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın kaldırılması gereken bir durum olmadığına kanaat getirerek, istinaf başvurusunun reddine karar verdi. Bu kararın ardından Sivas Belediyesi´nin konuyu temyize taşıyacağı beklenirken, temyizde de bu kararın değişmesi beklenmiyor.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesince verilen karar metninde şu ifadelere yer verildi:

“Dava, Sivas ili, Merkez İlçe, Kardeşler Mahallesi, 5491 ada 29 parsel sayılı taşınmazın maliki olan davacı tarafından, taşınmazının içerisinde yer aldığı bölgeye ilişkin olarak Sivas Belediye Meclisinin 08.09.2014 tarih ve 453 sayılı kararı ile onaylanarak 15.09.2014 - 15.10.2014 tarihleri arasında askıya çıkarılan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı´nın iptali istemiyle açılmış; İdare Mahkemesince, yerinde yaptırılan keşif ve bilirkişi incelemesi üzerine düzenlenen raporlar ile dosyada yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, uyuşmazlığa konu bölgede ağaçlandırılacak alan, belediye hizmet alanı, dini tesis alanı, park ve rekreasyon alanı ve teknik altyapı alanlarının arttırılmış olduğu, ancak eğitim tesisleri alanları, resmi kurum alanları, sağlık tesis alanları ve sosyal - kültürel tesis alanlarının azaltılmış olduğunun tespit edildiği, dava konusu parsel ve yakın çevresinde nüfus yoğunluğu artırılırken, aynı alan içerisinde ve yürüme mesafesi temelinde eğitim, sağlık, kültürel tesis gibi donatı alanlarının azaltılmasının planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı, davaya konu bölgeye ilişkin olarak 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Plan´ında hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptaline karar verilmiş; bu karara karşı davalı idare tarafından istinaf yoluna başvurulmuştur.

Davalı idare tarafından bilirkişi raporuna itiraz aşamasında dosyaya sunulan ve bilirkişi kurulu tarafından değerlendirilen belediye meclisinin 09.03.2016 günlü, 137 sayılı kararıyla kabul edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği yapılmak suretiyle bir yandan dava konusu planın planların kademeli birlikteliği ilkesine uygun olduğu belirlenirken, diğer yandan plan bütününde eğitim alanları üzerinden bilirkişilerce yapılan örnek hesaplamalı değerlendirmenin dava konusu plan kapsamındaki tüm donatı alanlarına yönelik olarak yapıldığına dair herhangi bir açıklamanın Plan Açıklama Raporunda bulunmaması ve dava konusu parsele yönelik değerlendirmelerin mahalle ve dava konusu parselin yakın çevresiyle kısıtlı tutulmasının Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 12 maddesinde yer alan hizmet yarıçapı/yürüme mesafeleri gözetilerek gerçekleştirilmesinin mevzuat gereği olduğuna ilişkin belirlemeler karşısında aksi yönde davalı idarenin iddiaları yerinde olmadığı gibi davalı idare tarafından istinaf başvurusuna ek beyan dilekçesi ekinde sunulan davalı belediyenin Milli Eğitim Bakanlığına okul amaçlı arsa tahsisine ilişkin belgeler de planlanan bu alana yönelik olarak eğitim alanı örneğindeki eksikliğin davalı idarece giderilmesini amaçladığı görüldüğünden, tüm bu hususlar istinafa konu mahkeme kararını kaldırılmasını gerektirir nitelikte görülmemiştir.”

Söz konusu davanın karar kısmında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Dava konusu işlemin iptali yolunda Sivas İdare Mahkemesince verilen 04.10.2017 günlü, E 2015/52S K 2017/1040 sayılı karar usul ve hukuka uygun olup kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, istinaf başvurusunun REDDİNE, istinaf yargılama giderlerinin başvuranın üzerinde bırakılmasına, posta gideri avansından artan miktarın hükmün kesinleşmesinden sonra başvurana iadesine, 2577 sayılı Yasanın 45. maddesinin 6. fıkrası kapsamında bulunmayan karara karşı tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay´a temyiz yolu açık olmak üzere, 28.06.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Davayı Kaybeden Belediye Oldu
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ferhat ASLAN
25.7.2018 11:48:45
Kimler revize sonucu bina yapıp rant elde etti, onuda yazarsanız çok iyi olur.
ALP ASLAN
5.12.2018 23:04:42
İmarda yapılan değişiklik ile, yeni binaların ruhsatlarınında iptali gerekecek. Belediye bir inat uğruna insanları mağdur etmemeli. İnsana hizmet Hak´ka hizmet olması gerekirken , yandaşa hizmet olmaz.
Asılsız İhbara Yasal İşlem
Asılsız İhbara Yasal İşlem
2018-2019 sezonu karla mücadele toplantısı İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ayhan, kar nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için asılsız ihbarlarda bulunan vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılacağını duyurdu.
Ayhan, Halkın Sorunlarını Dinliyor
Ayhan, Halkın Sorunlarını Dinliyor
Vali Salih Ayhan, kendisiyle görüşmek isteyen vatandaşları her hafta salı ve perşembe günü randevu usulüyle makamında konuk ederek, talep, öneri ve isteklerini dinliyor.
Yiğidolar´ın Projesi Şampiyonlar Liginde
Yiğidolar´ın Projesi Şampiyonlar Liginde
Sivaslı kadın girişimci Duygu Koçak Işın ve ekibinin 2017 yılında Kosgeb Girişimci desteği ile kurulan “Imed Surgical Teknoloji Anonim Şirketi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından sağlanan Ufuk 2020 Kobi Aracı destekleri kapsamında hazırladığı “Adam Frame” adlı proje ile destek almaya hak kazandı.
Manda Dağıtımlarına Başlandı
Manda Dağıtımlarına Başlandı
İlimizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında 26 çiftçiye 110 manda dağıtımına başlandı.
Molozları Kaldırın!
Molozları Kaldırın!
Büyük Birlik Partili İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç, eski Numune Hastanesi´nin bulunduğu alanda yer alan binaların yıkılmasının ardından oluşan moloz yığınlarının acilen kaldırılması gerektiğini söyledi.
Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında
Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Öznur Çalık, Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) aşamasına geçildiğini söyledi.
“31 Mart´ta Bayrağı Teslim Edeceğiz”
“31 Mart´ta Bayrağı Teslim Edeceğiz”
Belediye Başkanı Sami Aydın kısa adı MİSİAD olan Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneğini ziyaret etti.
SDT, Ankara´da Perde Açacak
SDT, Ankara´da Perde Açacak
Sivas Devlet Tiyatrosu bu hafta “Lena, Leyla ve Diğerleri” isimli oyunla Ankara seyircisine perdeleri açarken, Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi´nde yerli bir komedi oyunu olan “Geçmiş Zaman Olur Ki” adlı oyunla Sivaslı tiyatro seyircisiyle buluşacak.
Şeb-İ Arus Programı Düzenlendi
Şeb-İ Arus Programı Düzenlendi
Hz. Mevlana´nın 745. vuslat yıl dönümü nedeniyle Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği tarafından Atatürk Kültür Merkezi´nde Şeb-i Arus programı icra edildi.
“Şiddeti Kullanmamalıyız”
“Şiddeti Kullanmamalıyız”
Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından “Şiddet Bir Yazgı mıdır?” konulu konferans düzenlendi.
Su Borusu Patladı, İş Yerlerini Su Bastı
Su Borusu Patladı, İş Yerlerini Su Bastı
Sivas´ta ana şebeke su borusunun patlaması sonucu çok sayıda iş yerini su bastı.
Çiftçi 2018´i Sıkıntılı Geçirdi
Çiftçi 2018´i Sıkıntılı Geçirdi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 2018 yılının Sivas çiftçisi açısından verimli geçmediğini söyledi.
CÜ´ye Birincilik Ödülü
CÜ´ye Birincilik Ödülü
Cumhuriyet Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri 28. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinde birincilik ödülü kazandı.
Miniklerden Örnek Davranış
Miniklerden Örnek Davranış
İlimizdeki özel bir kolejin öğrencileri çeşitli yardımlar toplayarak Hayat Ağacı Derneğine bağışladı.
YÖK´e Rapor Sundu
YÖK´e Rapor Sundu
Yüksek Öğretim Kurulu, Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftuni Yekeler´i saha incelemesi için görevlendirdi.
Korğalı´nın Çalışması Ödüllendirildi
Korğalı´nın Çalışması Ödüllendirildi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Elif Ünver Korğalı´nın tez çalışması sözlü sunumda birincilik ödülüne layık görüldü.
Hz. Mevlana Anılacak
Hz. Mevlana Anılacak
Sivas Belediyesi bugün Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde, Hz. Mevlana´nın 745. Vuslat Yıl Dönümü nedeniyle anma programı gerçekleştirecek.
“5. Hazan Şiir Dinletisi” Beğeni Topladı--Video
“5. Hazan Şiir Dinletisi” Beğeni Topladı--Video
VCumhuriyet Üniversitesinde düzenlenen 5. Hazan Şiir Dinletisi, dinleyicilerden büyük beğeni topladı.
“Ekmeğinize Sahip Çıkın”--Video
“Ekmeğinize Sahip Çıkın”--Video
İstihdam seferberliğine desteğini sürdüren Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), 2018 yılında işbaşı eğitim programını başarıyla tamamlayarak işbaşı yapan personeli için sertifika töreni düzenledi. İş Geliştirme Merkezi´nde (İŞGEM) gerçekleştirilen programda konuşan Vali Salih Ayhan, ESTAŞ´ın yeni üyelerine başarılar dileyerek, “Ekmeğinize sahip çıkın. Bu zamanda sanatıyla, emeğiyle, alın teriyle ekmek kazanmak çok önemli” dedi.
MEGİP İle İstihdam Artacak
MEGİP İle İstihdam Artacak
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile İŞKUR´un yaptığı anlaşma kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) hayata geçirilecek.
“Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar”
“Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar”
İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının müdürleri ve bu amaç doğrultusunda hizmet eden sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Her şey insanı sevmekle başlar. Yaptığınız her hizmette onların gönlüne girecek, yaptığınız işi para için değil dua için yapacaksınız” dedi.
Tünelin Adı “Sami Aydın” Oldu
Tünelin Adı “Sami Aydın” Oldu
Sivas Belediye Meclisi´nde alınan kararla Mevlana Tüneli´ne Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ismi verildi.
Kar, Kartpostallık Görüntüler Oluşturdu --Video
Kar, Kartpostallık Görüntüler Oluşturdu --Video
Sivas´ta hafta sonu etkili olan kar yağışı kartpostallık görüntüler oluşturdu.
Acilen Klorlanmalı--Video
Acilen Klorlanmalı--Video
İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu, köylerin içme sularının sağlıklı olup olmadığını araştırdı. İlimizde bulunan bin 355 aktif su deposundan bin 904 adet numune alınarak depolardaki içme sularının bakteriyolojik durumu incelendi. Neticede yüzde 10´luk kısmın sağlık açısından tehdit teşkil ettiği tespit edildi, suların acilen klorlanması gerektiği belirtildi.
Seçmenden Tam Destek
Seçmenden Tam Destek
Sivas İrade Gazetesi, yaklaşan 31 Mart seçimleri öncesi ilçelerin nabzını tuttu. Son 1 aylık süreçte belirli periyotlar halinde ilçe merkezlerinde yaşayan vatandaşlara, “Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?” sorusunu yönelten gazetemiz çarpıcı sonuçlara ulaştı.
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Aralık ayı kaymakamlar toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu´nda yapılan toplantıda ilçelerin sorunlarını masaya yatıran kaymakamlar Vali Ayhan´a brifing verdi.
“Hakkınızı Ödeyemeyiz”
“Hakkınızı Ödeyemeyiz”
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, şehit ve gazi ailelerini valilik konutunda ağırladı. Misafirlerle yakından ilgilenen Ayhan, “Sizin hakkınızı ödeyemeyiz. Elimizden geldiği kadar, imkanlar ölçüsünde hem gönlümüz hem hanemiz her daim sizlere açıktır” dedi.
“Her Türlü Desteği Vereceğiz”
“Her Türlü Desteği Vereceğiz”
İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi´ni ziyaret ederek işletme sahibi Hüseyin Yıldız´dan bilgi alan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “İşletme için her türlü desteği vereceğiz” dedi.
“CENGEL´de Güzel İşler Yapılıyor”--Video
“CENGEL´de Güzel İşler Yapılıyor”--Video
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde “Her Zaman Aramızda Olanlar” adlı söyleşi programı gerçekleştirildi.
Eğitime 642 Milyonluk Yatırım --Video
Eğitime 642 Milyonluk Yatırım --Video
Sivas´ta yürütülen eğitim yatırımlarına ilişkin bilgiler veren İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, “2018 yılında ihalesi yapılan, inşaatı devam eden ve biten işlerin sözleşme miktarı KDV dahil 642 milyon 76 bin liradır. Yapılan yatırım ve çalışmalar ile Sivas 2018 yılında eğitim alanında önemli düzeyde atılım yapmıştır” dedi.
DOLAR
5.3633
EURO
6.0764
Sivas
 • Bugün  -2 °
 • Cuma  0 °
 • Cumartesi  0 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

  Hacı Bektaşı Veli
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

  İlginç Bilgiler 5