Davayı Kaybeden Belediye Oldu
Doğan Ürgüp, Revizyon İmar Planı´ndaki değişiklikler nedeniyle Sivas Belediyesi aleyhinde Sivas İdare Mahkemesi´nde dava açtı. İdare Mahkemesi ise yerinde yapılan incelemeler ve Bilirkişi raporlarının kararı neticesinde Doğan Ürgüp´ü haklı bularak, kararın iptalini istedi.
Tarih: 23.7.2018 07:00:01

HAYRULLAH AĞKAŞ

Eski Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile Sivas Belediye arasında devam eden Revizyon İmar Planı davasında kazanan taraf Doğan Ürgüp oldu. Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan imar planları ile ilgili çok sayıda sayıda eleştiriler gelmeye devam ediyordu.

Kardeşler Mahallesi 5491 ada 29 parselde kayıtlı taşınmazın sahibi olan Davacı Doğan Ürgüp tarafından geçtiğimiz yıllarda kendisine ait taşınmazında bulunduğu bölgeye ilişkin olarak 15.09.2014 - 15.10.2014 tarihleri arasında askıya çıkarılan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı´nın iptali istemiyle açılmıştı. İdare Mahkemesi tarafından yerinde yapılan incelemeler ve bilirkişi heyetlerinin raporları doğrultusunda Belediye aleyhinde karar çıkmıştı.

Bu kararın ardından Sivas Belediye Başkanlığı da istinaf mahkemesine yani bir üst mahkemeye konuyu taşıyarak, kararın yeniden görüşülerek, yeniden karar verilmesi istenilmişti. Ancak Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda da karar değişmedi.

Ankara Bölge İrade Mahkemesi dava konusu işlemin iptali yolunda Sivas İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın kaldırılması gereken bir durum olmadığına kanaat getirerek, istinaf başvurusunun reddine karar verdi. Bu kararın ardından Sivas Belediyesi´nin konuyu temyize taşıyacağı beklenirken, temyizde de bu kararın değişmesi beklenmiyor.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesince verilen karar metninde şu ifadelere yer verildi:

“Dava, Sivas ili, Merkez İlçe, Kardeşler Mahallesi, 5491 ada 29 parsel sayılı taşınmazın maliki olan davacı tarafından, taşınmazının içerisinde yer aldığı bölgeye ilişkin olarak Sivas Belediye Meclisinin 08.09.2014 tarih ve 453 sayılı kararı ile onaylanarak 15.09.2014 - 15.10.2014 tarihleri arasında askıya çıkarılan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı´nın iptali istemiyle açılmış; İdare Mahkemesince, yerinde yaptırılan keşif ve bilirkişi incelemesi üzerine düzenlenen raporlar ile dosyada yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, uyuşmazlığa konu bölgede ağaçlandırılacak alan, belediye hizmet alanı, dini tesis alanı, park ve rekreasyon alanı ve teknik altyapı alanlarının arttırılmış olduğu, ancak eğitim tesisleri alanları, resmi kurum alanları, sağlık tesis alanları ve sosyal - kültürel tesis alanlarının azaltılmış olduğunun tespit edildiği, dava konusu parsel ve yakın çevresinde nüfus yoğunluğu artırılırken, aynı alan içerisinde ve yürüme mesafesi temelinde eğitim, sağlık, kültürel tesis gibi donatı alanlarının azaltılmasının planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı, davaya konu bölgeye ilişkin olarak 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Plan´ında hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptaline karar verilmiş; bu karara karşı davalı idare tarafından istinaf yoluna başvurulmuştur.

Davalı idare tarafından bilirkişi raporuna itiraz aşamasında dosyaya sunulan ve bilirkişi kurulu tarafından değerlendirilen belediye meclisinin 09.03.2016 günlü, 137 sayılı kararıyla kabul edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği yapılmak suretiyle bir yandan dava konusu planın planların kademeli birlikteliği ilkesine uygun olduğu belirlenirken, diğer yandan plan bütününde eğitim alanları üzerinden bilirkişilerce yapılan örnek hesaplamalı değerlendirmenin dava konusu plan kapsamındaki tüm donatı alanlarına yönelik olarak yapıldığına dair herhangi bir açıklamanın Plan Açıklama Raporunda bulunmaması ve dava konusu parsele yönelik değerlendirmelerin mahalle ve dava konusu parselin yakın çevresiyle kısıtlı tutulmasının Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 12 maddesinde yer alan hizmet yarıçapı/yürüme mesafeleri gözetilerek gerçekleştirilmesinin mevzuat gereği olduğuna ilişkin belirlemeler karşısında aksi yönde davalı idarenin iddiaları yerinde olmadığı gibi davalı idare tarafından istinaf başvurusuna ek beyan dilekçesi ekinde sunulan davalı belediyenin Milli Eğitim Bakanlığına okul amaçlı arsa tahsisine ilişkin belgeler de planlanan bu alana yönelik olarak eğitim alanı örneğindeki eksikliğin davalı idarece giderilmesini amaçladığı görüldüğünden, tüm bu hususlar istinafa konu mahkeme kararını kaldırılmasını gerektirir nitelikte görülmemiştir.”

Söz konusu davanın karar kısmında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Dava konusu işlemin iptali yolunda Sivas İdare Mahkemesince verilen 04.10.2017 günlü, E 2015/52S K 2017/1040 sayılı karar usul ve hukuka uygun olup kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, istinaf başvurusunun REDDİNE, istinaf yargılama giderlerinin başvuranın üzerinde bırakılmasına, posta gideri avansından artan miktarın hükmün kesinleşmesinden sonra başvurana iadesine, 2577 sayılı Yasanın 45. maddesinin 6. fıkrası kapsamında bulunmayan karara karşı tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay´a temyiz yolu açık olmak üzere, 28.06.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Davayı Kaybeden Belediye Oldu
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ferhat ASLAN
25.7.2018 11:48:45
Kimler revize sonucu bina yapıp rant elde etti, onuda yazarsanız çok iyi olur.
Yöneticiler Yatırımcının Önünü Açmalı
Yöneticiler Yatırımcının Önünü Açmalı
Sivas´ta işsizliğin azaltılması yönünde özel sektör tarafından yapılan son yatırım yaklaşık 1 hafta önce hizmete giren Savona Otel oldu. Çok sayıda kişiye istihdam sağlayan Savona Otel´in kapılarını gazetemize açan işletme sahibi Baki Çoban, önemli açıklamalarda bulundu.
“Verilmiş Bir Kararım Yok”
“Verilmiş Bir Kararım Yok”
Belediye Başkanı Sami Aydın, yeni dönemde başkanlığa aday olup olmayacağına dair soruya, “Kesinlikle şu anda verilmiş bir kararım yok. Bizim için öncelikli olan kalan süremizde başlamış olan işlerimizi tamamlamak” dedi.
“Vatandaşın Ayağını Çamurdan Kurtaracağız”
“Vatandaşın Ayağını Çamurdan Kurtaracağız”
Sorun ve taleplerini yerinde dinlemek için ilçelerde “Halkla Buluşma” programları düzenleyen Vali Davut Gül, Gürün ilçesinde gezi ve incelemelerde bulundu.
Soluk Fuar Alanını Gezdi
Soluk Fuar Alanını Gezdi
AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk 4-8 Eylül´de düzenlenecek olan 5´nci Sivas Tarım ve Hayvancılık fuarı hazırlık çalışmalarını yerinde inceledi.
Aydın: “Hayırlı Bayramlar”
Aydın: “Hayırlı Bayramlar”
Belediye Başkanı Sami Aydın, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
“Bayramlar Müstesna Günlerdir”
“Bayramlar Müstesna Günlerdir”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
“Kurban Allah´a Yakınlaşmaktır”
“Kurban Allah´a Yakınlaşmaktır”
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Kurban Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
“Bayrama Hastanemiz Hazır”
“Bayrama Hastanemiz Hazır”
Sivas Numune Hastanesi Başhekim Vekili Uzm. Dr. Mesut Parlak, hastane olarak Kurban Bayramına hazır olduklarını belirtti.
“Üniversitemizin Adını Yükseltin”
“Üniversitemizin Adını Yükseltin”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesi Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi, kadrosuna atanan akademik personel için düzenlenen törende konuştu.
Sağlığınızdan Olmayın!--Video
Sağlığınızdan Olmayın!--Video
Kasaplık mesleğini icra etmemesine rağmen mahalle aralarında sağlıksız makinelerle bayram süresince et çeken kesimlere karşı vatandaşları uyaran Sivas Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Hijyenik olmayan koşullarda et çektirilmemesi sağlık açısından çok önemli. Bu konuda yetkili olan kasaplar tercih edilmeli” dedi.
Sivas 30´uncu Sırada
Sivas 30´uncu Sırada
Amerika ile yaşanan gerilim sonrası kamuoyunda en çok merak edilen konuların başında gelen illerde bulunan döviz miktarı konusu netlik kazandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerinden elde edilerek hazırlanan “Türkiye Döviz Haritası”na göre Sivaslıların bankalarda bulunan toplam döviz mevduatı 422 milyon 694 bin dolar olarak açıklandı. Sivaslıların Döviz Tevdiat Hesabı´nda (DTH) bulunan 422 milyon 694 bin doların 385 milyon 325 bin dolarını bireylerin döviz hesabı, 37 milyon 369 bin dolarını ise şirketlerin döviz hesabı oluşturdu. Mevduat hesabında en fazla döviz bulunduran 30´uncu şehir olan Sivas, bu hususta birçok büyük ili geride bıraktı.
Karahan Ailesinin Mutlu Günü
Karahan Ailesinin Mutlu Günü
Şirketimiz ortaklarından Muhittin Karahan´ın kızı Aslıhan Karahan, Caner Öniz ile dünya evine girdi. Genç çiftin düğün merasimine il protokolü yoğun ilgi gösterirken, çok sayıda da davetli katıldı.
Unun Torbası 100 Lira Oldu
Unun Torbası 100 Lira Oldu
Sivas´ta 1 hafta önce torbası 84 lira olan 50 kilogram un, 16 lira birden zamlanarak 100 liraya yükseldi.
“Bedirhan´ın İntikamını Aldılar Çok Sevindim”
“Bedirhan´ın İntikamını Aldılar Çok Sevindim”
Terör örgütünün Sincar sorumlusunun şehit Bedirhan bebeğin isminin verildiği operasyonla öldürülmesini aile sevinçle karşılarken, anneanne Suudiye Demir, "Bedirhan´ın intikamını aldılar çok sevindim" dedi.
Yangında Evleri Kül Olan 6 Kişilik Aile Sokakta Kaldı
Yangında Evleri Kül Olan 6 Kişilik Aile Sokakta Kaldı
Sivas merkeze bağlı Koyuncu köyünde 6 kişilik ailenin yaşadığı ev yangında kül oldu. Hiç bir eşyası ve giyeceği kalmayan aile, yetkililerden yardım bekliyor.
Çiftçinin İşi Kolaylaşacak
Çiftçinin İşi Kolaylaşacak
"Taş Toplama ve Katı Gübre Dağıtma Makinesi Tanıtım Programı"na katılan Vali Davut Gül: "Bu tür makineler çiftçinin işini kolaylaştırdıkça sivil toplum kuruluşlarımız bunların sayılarını arttıracaklardır. Bu makineler çalıştığında toprağımız daha iyi işlenecekse, ekilmeyen, dikilmeyen arazilerde tarımsal üretim yapılacaksa, bu arazideki israf ortadan kalkmış olacak.” dedi
Sivas´ta Yarım Ton Altın Bozduruldu
Sivas´ta Yarım Ton Altın Bozduruldu
Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği Başkanı Taner Deliktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısına uyan Sivaslıların kuyumculara gelerek yarım ton altın bozdurduğunu söyledi.
“Bu Yük Hepimizin Omuzlarındadır”
“Bu Yük Hepimizin Omuzlarındadır”
Sağlık-Sen Sivas Şube Başkan Adayı Adem Yaşin, Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamasında; “Artık bu yük hepimizin omuzlarındadır. Üyelerimizin göstermiş olduğu teveccühe layık olmak onların vebalini taşımak hepimizin sorumluluğundadır" dedi.
Kurban Kesmede Pratik Çözüm: ‘Yıkmatik´--Video
Kurban Kesmede Pratik Çözüm: ‘Yıkmatik´--Video
Kurban keseceklere büyük kolaylık sağlayan ‘Yıkmatik´ Sivaslılardan yoğun ilgi görüyor. Esnaflar, özellikle büyükbaş hayvanların ‘Yıkmatik´ sayesinde kolayca devrildiğini ve eziyet çektirilmeden kesildiğini ifade ediyor.
“Sivas Adına Çok Önemli Çalışma”--Video
“Sivas Adına Çok Önemli Çalışma”--Video
CÜSAM tarafından hazırlanan “Birinci Dünya ve İstiklal Harplerinde Şehit Düşen-Madalya Alan Sivaslılar” adlı kitap hakkında bilgi veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Şehit düşen ve madalya alan Sivaslıların tamamının ismi köy köy, mahalle mahalle yer alıyor. Sivas adına çok önemli bir çalışma” dedi.
Bakanlık Affetmedi
Bakanlık Affetmedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aldıkları işleri kötüye kullanan çok sayıda yapı müteahhidinin yetki belgesini iptal etti.
“Ülkemiz Sıkıntılı Dönemden Geçmekte”
“Ülkemiz Sıkıntılı Dönemden Geçmekte”
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Ülkemiz son dönemlerde gerek siyasi gerekse ekonomik olarak son derece sıkıntılı bir dönemden geçmektedir” dedi.
“Satılmayanları Et ve Süt Kurumu Alacak”
“Satılmayanları Et ve Süt Kurumu Alacak”
Sivas Valisi Davut Gül, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi canlı hayvan pazarını ziyaret ederek; “Kurbanlıkların önemli bir kısmı yüzde 70 kadarı satılmış. Satılmayan kurbanlıkları da açıklanan rakamlar doğrultusunda Sivas Et ve Süt Kurumu alacak” dedi.
“Gürün Yatırımlarla Göz Kamaştıracak”
“Gürün Yatırımlarla Göz Kamaştıracak”
Vali Davut Gül, Gürün ilçesinde bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu. Gül, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Gürün´e yapılan son yatırımlarla ilçenin göz kamaştıracağını söyledi.
“ABD Ürünlerinin Satışını Durdurduk”--Video
“ABD Ürünlerinin Satışını Durdurduk”--Video
Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şube Başkanı İshak Kaan Usta, dernek üyeleriyle beraber işletmelerinde ABD ürünlerinin satışlarını durdurduklarını söyledi.
Pamukkale Değil, Altınkale
Pamukkale Değil, Altınkale
Sivas´ta Sıcak Çermik bölgesinde yer alan ve Pamukkale Travertenlerini andıran sarı renkteki yer görenlerin ilgisini çekiyor.
Yüzüncü Yılında 100 Proje
Yüzüncü Yılında 100 Proje
Sivas Kongresinin 100. yılında 100 projenin belirleme ve değerlendirme toplantısı Vali Davut Gül´ün başkanlığında yapıldı.
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Sivas Belediyesi Amerikan mallarını boykot ederek; “Belediye bünyesindeki tüm sosyal tesis ve marketlerde satılan Amerika ve İsrail menşeli ürünlerin alımı dünden itibaren durduruldu. Stokta buluna az miktardaki ürünün tükenmesinin ardından Amerika ve İsrail malları artık satılmayacak” denildi.
5 Bin 577 Konut Satıldı--Video
5 Bin 577 Konut Satıldı--Video
Sivas´ta Ocak-Temmuz döneminde satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 191 adet artarak 5 bin 577´ye ulaştı.
Gültepe Hastanesi´nden Cenaze Nakil Aracı Desteği
Gültepe Hastanesi´nden Cenaze Nakil Aracı Desteği
İlimizde hizmet veren Özel Gültepe Hastanesi, Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere cenaze nakil aracı hediye etti.
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Sivas
 • Bugün  23 °
 • Salı  25 °
 • Çarşamba  23 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

  HZ.ALİ (R.A)
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

  Su kaplumbağları hakkında bilgi