DEDEDEN TORUNA
Muhtarın Yeri´nde bu hafta Ece Mahallesi Muhtarı Sami Dinler ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ailesinin 150 seneye yakın bir süredir Ece Mahallesi´nde oturduğunu ve aynı zamanda muhtarlık görevini aile olarak eskiden beri yürüttüklerini söyleyen Muhtar Dinler, "150 seneye yakındır muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da var tabii ki. Ailemizin ismi de ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 25.9.2017 05:00:00

MUHAMMED DEMİR
- Kendinizi tanıtır mısınız?
- İsmim Sami Dinler. Ece Mahallesi muhtarıyım. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Askeriyede 32 sene çalıştıktan sonra emekli oldum ve babamın sürdürdüğü muhtarlık görevini son dönem seçimlerinde devraldım.
 
"1834 YILINDA KURULAN MAHALLEMİZ, SİVAS´IN EN
KÖKLÜ VE ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİSİ"
- Mahalleniz ve nüfusu hakkında bize bilgi verir misiniz?
- Ece Mahallesinde 17 sokak, 4 tane de cadde var. 2 camimiz mevcut ama okulumuz yok. Merkez mahallede olmamızdan dolayı diğer okulları kullanıyor mahalleli, bu konuda sorun yaşamıyoruz yani. 12 bin dolaylarında nüfusumuz, 3 bin 250 civarında da seçmenimiz var. 1834 yılında kurulan eski bir mahalle burası. Babam 35 sene muhtarlık görevini yaptı, ben de emekli olduktan sonra hizmet etmek amacıyla muhtar oldum. 3 buçuk senedir de muhtarım.

- Şu ana kadar mahalleniz için ne gibi çalışmalar yaptınız?
- Mahallede bulunan cadde ve sokakların asfaltlarını düzelttik. Rutin olarak da mahallenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışıyoruz. Ancak mahallemizde altyapı ile ilgili sorunlar var. Belediye Başkanımız bu konuda isteklerimizi karşılarsa çok memnun oluruz.

"ÇEDAŞ´IN ELEKTRİK KABLOLARINI BİR AN ÖNCE
YER ALTINA ALMASI GEREKİYOR"
- Sizce Ece Mahallesinin en büyük problemi nedir?
- Ece Mahallesinin en büyük problemi, merkezi bir mahalle olmasına rağmen, elektrik kablolarının direkler aracılığıyla açıktan geçmesidir. Direkler caddelerin ve sokakların ortalarında kalıyor ve ayrıca bazı evlere çok yakın mesafede. Bu gerçekten çok büyük bir tehlike. Ayrıca sokak lambalarının bozulduğu ve 2 ay kadar yanmadığı oluyor. Bu konuda ÇEDAŞ ile bir türlü irtibat sağlayamıyoruz. ÇEDAŞ Müdürümüzün de bu konularda daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz.

"SOKAK VE CADDELERİMİZE KURULAN
KAPANLAR ÇOK GEREKSİZDİ
- Ece Mahallesine, ters yönden araç girişini engellemek için kapanlar kurulmuştu ve birçok vatandaş bu kapanlardan dolayı mağduriyet yaşamıştı. Bu uygulama ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Yerinde olmayan ve gereksiz bir uygulamaydı bu. Devlet dairelerinin girişlerinde olan bu sistemin, merkezi bir mahallenin sokak ve caddelerinde kullanılması anlamsızdı. Kapan yerine hız kesici plastik kasisler konulsaydı daha iyi olurdu. Kapanların kaldırılması için Belediye Başkanımız Sami Bey ile görüştük; mesele, trafik komisyonunda da incelendikten sonra, kapanlar kaldırıldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve mahalleli de rahatlamış oldu.  

"BELEDİYEDEKİ MÜDÜRLÜKLER ARASINDA
KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"
- Şimdiye kadar herhangi bir bürokratik engel ya da ilgisizlikle karşılaşıp da yapamadığınız bir iş oldu mu?
- Belediyede bulunan bazı müdürlükler ile problemler yaşıyoruz. Asfalt çalışması, su patlağı ve kaldırım çalışmaları olduğu zaman, yapılan yer uzun süre pisliği ile durmaya devam ediyor. Belediyenin kendi kurumları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Birbirlerine haber vermeden çalışıyorlar. Biz bildiriyoruz ama ekipler yetersiz ve koordineli çalışmıyorlar. Bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşıyoruz.
"GENÇLERİMİZİ KAHVE
KÖŞELERİNDEN KURTARMALIYIZ"
- Mahallenizdeki sosyal alanlar yeterli mi, gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler var mı?
- Mahallemizde sosyal alanlar yok. Özellikle gençler; zamanlarını değerlendirebilecekleri yerlerden yoksun oldukları için, farklı işlere ve ahlaksızlıklara yöneliyorlar. Sayın Valimizden, gençlerimizin spor ve diğer aktivitelere yönlendirilmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Gençlerin, kahve ve kafe köşelerinde zaman geçirmemeleri gerekiyor. Gençlerimizi oralardan kurtarmamız lazım. Federasyon ile görüşülüp, gençlerin hangi spor dallarına ilgisi varsa o alanlarla ilgili tesisler yapılarak yönlendirilmesi gerekiyor.

- Mahalleyi nasıl yönetiyorsunuz, azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyor musunuz?
- Babam muhtarlık yaparken ben de azaydım zaten. Şimdi ben de azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyorum. Bizim saatimiz belli değil ve telefonlarımız 24 saat açık. Hangi sokakta ve caddede sorun varsa, fakir fukara varsa bunlarla ilgileniyoruz, el birliğiyle çalışıyoruz. Sosyal yardımlarımızı da yapıyoruz. Zaten ben de Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesiyim. İnsanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.


"150 SENEDİR, DEDEDEN
TORUNA MUHTARLIK YAPIYORUZ"
- 1800´lü yıllarda mahalle kurulduğundan beri aile olarak buradasınız ve muhtarlık görevini de siz üstlendiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
- Mahalle, 1834 yılında kurulduğunda büyük dedem buraya gelmiş ve sizin de söylediğiniz gibi mahallenin yerlisiyiz. 150 seneye yakındır da muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da olmuştur illaki. Ailemizin ismi  ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

"BELEDİYE AMİRLERİ İLE SORUNLAR YAŞIYORUZ"
- Valilik ve Belediye ile diyalogunuz nasıl, bu manada bu kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
- Sayın Valimiz elinden geldiğince bizlere yardımcı oluyor. Belediye Başkanımız da öyle ama belediyedeki müdürlükler ile sorunlar yaşıyoruz. Temizlik işleri de mahalle ile alakalı isteklerimizi yerine getiriyor, temizliğimiz yapılıyor ama diğer amirler ile ciddi sıkıntılar var.

- Sivas Muhtarlar Derneği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Muhtarlar Derneği´nin yönetiminde ben de yer alıyorum. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yönetimde bulunan 21 kişi olarak, tüm muhtarların sorunlarıyla alakadar oluyoruz, dernek çatısı altında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZDAN GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİYİ,
VALİLİK VE BELEDİYEDEN DE BEKLİYORUZ"
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu konuyla alakalı düşünceleriniz nelerdir?
- Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdiği önem için teşekkür ediyoruz. Fakat biz aynı ilgiyi Valilik ve Belediyeden de bekliyoruz. Çünkü biz, gittiğimiz yerlerde mahalleliyi temsil ediyoruz ve onların haklarını aramaya çalışıyoruz. Onlar da bu konuyla ilgili titiz davranırlarsa memnun oluruz.

- Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?
- Buraya kadar gelip bu röportajı yapmanızdan dolayı çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. İrade Gazetesi olarak yapmış olduğunuz bu çalışma gerçekten çok önemli. Bu hassasiyeti taşıdığınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Çünkü bizim sorunlarımız gazetelerde ve basında yer alırsa, ilgili kişiler de görmüş olur, biz de vatandaşın bütün problemlerini çözmek için el birliğiyle çalışma imkânı buluruz. 

/resimler/2017-9/24/1612203806806.jpg

/resimler/2017-9/24/1612540370000.jpg

/resimler/2017-9/24/1613187245509.jpg

/resimler/2017-9/24/1613518964839.jpg

/resimler/2017-9/24/1615051309977.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN TORUNA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yükümlüler Güzelleştirecek--Video
Yükümlüler Güzelleştirecek--Video
Haklarında kamu hizmeti cezası bulunan yükümlüler, Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında ilimizde bulunan 7 okulda boya, temizlik ve tadilat işlerine başladı.
Sivas İlk 3 Arasında
Sivas İlk 3 Arasında
Arıcılık sektöründe 7 yılda 80 milyon liralık hibe desteği verildiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu hibelerden en çok yararlanan şehirleri Ordu, Sivas ve Van olarak açıkladı.
Kocabaş, Yürümeye Başladı--Video
Kocabaş, Yürümeye Başladı--Video
Yaklaşık 1 ay önce ayağı parçalandığı için yürüme zorluğu çeken Kocabaş isimli Kangal cinsi köpek protez pati sayesinde eskisi gibi yürümeye başladı.
Bakaya Durumuna Düşmeyin
Bakaya Durumuna Düşmeyin
Milli Savunma Bakanlığı Sivas Askerlik Şubesi Başkanlığı, askerliklerine karar aldıran er statüsündeki yükümlüleri bakaya durumuna düşmemesi için uyardı.
Kan Bağışına Destek
Kan Bağışına Destek
Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli, Kızılay Kan Merkezi´nin kan bağışı kampanyasına destek oldu.
Coşkun´a Yeni Görev
Coşkun´a Yeni Görev
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Şubesi´nin kurucu üyelerinden olan iş kadını Ayşegül Coşkun, Kadın Çalışma Kurulu Başkanlığı´na seçildi.
Korkutan Rapor!
Korkutan Rapor!
1993 yılında ‘bireysel silahsızlanma´ temelinde kurulmuş toplumsal bir vakıf olan Umut Vakfı, ‘Silahlı Şiddet Haritası 2018 Raporu´nu açıkladı. Rapora göre ülkemizde silahlı şiddet olaylarının en fazla arttığı illerin başında Sivas geldi.
Kahveci, Tapu´ya Atandı
Kahveci, Tapu´ya Atandı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanı Adnan Kahveci, Sivas Tapu ve Kadastro 20. Bölge Müdürlüğü görevine atandı.
Sivas´ı Da Dahil Edin
Sivas´ı Da Dahil Edin
Tarım Platformu üyeleri Sivas´ın kenevir yetiştiriciliğine izin verilen iller arasına dahil edilmesi için bir araya geldi. Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü ve Platform Başkanı Seyit Yıldız, “Kenevir konusu ülkemiz gündeminde ve şu anda 2016 yılında yayımlanan yönetmeliğe göre 19 ilde kenevir yetiştiriciliğine izin verilmiştir. Sivas olarak biz de bu iller arasına dahil olmak istiyoruz” dedi.
Aç Tilki Köye İndi
Aç Tilki Köye İndi
Sivas´ta kış şartlarının sert geçmesi ile aç kalan yabani hayvanlar yemek bulabilmek için yerleşim yerlerine dadandı.
Kurye, Motosikletiyle Buzlu Yolda Kaza Yaptı
Kurye, Motosikletiyle Buzlu Yolda Kaza Yaptı
Sivas´ta motosikletiyle paket dağıtımı yapan kurye, yolun buzlanması nedeniyle kaza yaptı.
Sibirya Soğukları Gölleri Buza Çevirdi
Sibirya Soğukları Gölleri Buza Çevirdi
Hava ısısının-20´lere inmesi ile donan göller izlemeye değer manzaralar oluşturdu.
Kaldırım Çöktü
Kaldırım Çöktü
Şehir merkezindeki yaya kaldırımında çökme meydana gelerek 4 metre çapında ve derinliğinde çukur oluştu.
106 Köy Yolunda Ulaşım Sağlanamıyor--Video
106 Köy Yolunda Ulaşım Sağlanamıyor--Video
Olumsuz hava koşulları nedeniyle 106 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Ay Yıldız Camisi Kışın Bir Başka Güzel--Video
Ay Yıldız Camisi Kışın Bir Başka Güzel--Video
Dünyada ilk kez Sivas´ta ay yıldız şeklinde inşa edilen caminin hatları yağan kar ile daha da belirginleşti.
Gereksiz Meşgul Etmeyin!--Video
Gereksiz Meşgul Etmeyin!--Video
İl genelinde karla mücadele çalışmalarının 898 personel ve 630 iş makinasıyla devam ettiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, “112 ekiplerinin zaruri sebepler dışında meşgul edilmemesi gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyor ve bize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.
Bin 300 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı
Bin 300 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı
İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü´nün 2018 yılında yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgiler veren İl Genel Meclisi Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Emin Ünlüer, “Toprak sulama projeleri kapsamında uygulanan 28 adet yeni iş ve tamamlama projesi ile bin 300 dekar arazi sulamaya açıldı” dedi.
Cizözü, Su Tutmaya Başladı
Cizözü, Su Tutmaya Başladı
Yıldızeli Cizözü Barajı´nın tamamlandığını söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su tutma işlemleri başlanılan Yıldızeli Cizözü Barajı´nda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 130 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir” dedi.
“Yöre Halkı Mağdur”
“Yöre Halkı Mağdur”
Yıldızeli´nde doğal gaz olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, “Yöre halkı ve esnaf mağdurdur. Vatandaşlar ev ve iş yerlerinde kömürlü sobayla ısınmak zorunda bırakılmış, bu durum bir çile haline gelmiştir” dedi.
Halk Eğitim´den Yemen´e Yardım Eli
Halk Eğitim´den Yemen´e Yardım Eli
Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Okul Aile Birliği, yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle kıtlık yaşanan Yemen´e destek olmak amacıyla kermes düzenledi. Kermesten elde edilen gelir Yemen´e gönderilmek üzere Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar´a teslim edildi.
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
MHP Milletvekili Ahmet Özyürek ve CHP Milletvekili Ulaş Karasu, yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ve kenevir üretimine izin verilen illere dahil edilmesi için TBMM´den yetkililere seslendi.
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
Türkiye´de sadece 8 tane bulunan panel çit fabrikasının 9´uncusu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in destekleriyle Sivas´a kazandırılacak.
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Sivas Güvercinleri Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği, Belediye Başkan adayları ile bir araya gelerek, “Güvercin Köyü” taleplerine destek istedi.
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, poşet tüketiminin azaltılmasıyla birlikte gündeme gelen kenevir yetiştirilecek iller arasına Sivas´ın da dahil edilmesini istedi. Oda binasında açıklamalarda bulunan Başkan Çetindağ, “Biz diğer illere karşı değiliz ama üretime izin verilen illerin birçoğu tarım veya hayvancılık şehri değil. Kenevir üretimi bizim hakkımız” dedi.
Yerlileşme Hamlesi
Yerlileşme Hamlesi
Yük vagonunun en önemli ve üretiminde teknoloji gerektiren parçalarından birisi olan kompakt fren sisteminin ülkemizde üretilmesi için Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi Anonim Şirketi´nin (TÜDEMSAŞ) öncülüğünde toplantı gerçekleştirildi.
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Erdoğan Alıcı (47) idaresindeki 34 YK 0013 plakalı yolcu otobüsü, Sivas´tan Kayseri´ye giderken Sarıdemir köyü yakınlarında şarampole devrildi. Olay sonucu 1´i ağır olmak üzere 20 kişi yaralandı. Otobüs sürücüsü Erdoğan Alıcı, kazaya şiddetli rüzgarın neden olduğunu belirterek, “Otobüs rüzgardan dolayı devrildi. Sivas´tan Kayseri giderken 22 yolcuyla kaza yaptık. Rüzgar otobüsü aldığı gibi yolun kenarına attı” dedi.
Konut Satışları Hız Kesmedi
Konut Satışları Hız Kesmedi
2017 yılında 10 bin 654 adet konutun satıldığı Sivas´ta geçtiğimiz yıl içerisinde satılan konut sayısı 10 bin 665 olarak açıkladı.
Kan Bağışına Destek--Video
Kan Bağışına Destek--Video
İl Özel İdaresi personeli Kızılay Kan Merkezi´nin kan bağışı kampanyasına destek oldu. Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu ifade eden Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet etti.
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
Her geçen gün sayısı artan AVM ve zincir marketlerin esnafın belini büktüğünü dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal; “Devletimiz esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Mantar gibi çoğalan zincir marketler öz sermayesi ve kendi imkanlarıyla çalışan küçük esnafımızı bitirme noktasına getirmiştir” dedi.
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Taner Karabal ile görüşen Vali Salih Ayhan, ilimizin bugününün ve yarınının genel değerlendirmesi; ekonomik, sosyal, kültürel durumun istişaresi ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla geçen yıl 26 Aralık´ta “ortak akılla yarınlara” sloganıyla gerçekleştirilen “Sivas Çalıştayı”nın verimli geçtiğini ifade ederek, “Çalıştay raporunu Şubat ayında açıklayacağız” dedi.
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
Sivas
 • Bugün  3 °
 • Perşembe  3 °
 • Cuma  3 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

  Konfüçyus
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

  İlginç Bilgiler 3