DEDEDEN TORUNA
Muhtarın Yeri´nde bu hafta Ece Mahallesi Muhtarı Sami Dinler ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ailesinin 150 seneye yakın bir süredir Ece Mahallesi´nde oturduğunu ve aynı zamanda muhtarlık görevini aile olarak eskiden beri yürüttüklerini söyleyen Muhtar Dinler, "150 seneye yakındır muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da var tabii ki. Ailemizin ismi de ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 25.9.2017 05:00:00

MUHAMMED DEMİR
- Kendinizi tanıtır mısınız?
- İsmim Sami Dinler. Ece Mahallesi muhtarıyım. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Askeriyede 32 sene çalıştıktan sonra emekli oldum ve babamın sürdürdüğü muhtarlık görevini son dönem seçimlerinde devraldım.
 
"1834 YILINDA KURULAN MAHALLEMİZ, SİVAS´IN EN
KÖKLÜ VE ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİSİ"
- Mahalleniz ve nüfusu hakkında bize bilgi verir misiniz?
- Ece Mahallesinde 17 sokak, 4 tane de cadde var. 2 camimiz mevcut ama okulumuz yok. Merkez mahallede olmamızdan dolayı diğer okulları kullanıyor mahalleli, bu konuda sorun yaşamıyoruz yani. 12 bin dolaylarında nüfusumuz, 3 bin 250 civarında da seçmenimiz var. 1834 yılında kurulan eski bir mahalle burası. Babam 35 sene muhtarlık görevini yaptı, ben de emekli olduktan sonra hizmet etmek amacıyla muhtar oldum. 3 buçuk senedir de muhtarım.

- Şu ana kadar mahalleniz için ne gibi çalışmalar yaptınız?
- Mahallede bulunan cadde ve sokakların asfaltlarını düzelttik. Rutin olarak da mahallenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışıyoruz. Ancak mahallemizde altyapı ile ilgili sorunlar var. Belediye Başkanımız bu konuda isteklerimizi karşılarsa çok memnun oluruz.

"ÇEDAŞ´IN ELEKTRİK KABLOLARINI BİR AN ÖNCE
YER ALTINA ALMASI GEREKİYOR"
- Sizce Ece Mahallesinin en büyük problemi nedir?
- Ece Mahallesinin en büyük problemi, merkezi bir mahalle olmasına rağmen, elektrik kablolarının direkler aracılığıyla açıktan geçmesidir. Direkler caddelerin ve sokakların ortalarında kalıyor ve ayrıca bazı evlere çok yakın mesafede. Bu gerçekten çok büyük bir tehlike. Ayrıca sokak lambalarının bozulduğu ve 2 ay kadar yanmadığı oluyor. Bu konuda ÇEDAŞ ile bir türlü irtibat sağlayamıyoruz. ÇEDAŞ Müdürümüzün de bu konularda daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz.

"SOKAK VE CADDELERİMİZE KURULAN
KAPANLAR ÇOK GEREKSİZDİ
- Ece Mahallesine, ters yönden araç girişini engellemek için kapanlar kurulmuştu ve birçok vatandaş bu kapanlardan dolayı mağduriyet yaşamıştı. Bu uygulama ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Yerinde olmayan ve gereksiz bir uygulamaydı bu. Devlet dairelerinin girişlerinde olan bu sistemin, merkezi bir mahallenin sokak ve caddelerinde kullanılması anlamsızdı. Kapan yerine hız kesici plastik kasisler konulsaydı daha iyi olurdu. Kapanların kaldırılması için Belediye Başkanımız Sami Bey ile görüştük; mesele, trafik komisyonunda da incelendikten sonra, kapanlar kaldırıldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve mahalleli de rahatlamış oldu.  

"BELEDİYEDEKİ MÜDÜRLÜKLER ARASINDA
KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"
- Şimdiye kadar herhangi bir bürokratik engel ya da ilgisizlikle karşılaşıp da yapamadığınız bir iş oldu mu?
- Belediyede bulunan bazı müdürlükler ile problemler yaşıyoruz. Asfalt çalışması, su patlağı ve kaldırım çalışmaları olduğu zaman, yapılan yer uzun süre pisliği ile durmaya devam ediyor. Belediyenin kendi kurumları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Birbirlerine haber vermeden çalışıyorlar. Biz bildiriyoruz ama ekipler yetersiz ve koordineli çalışmıyorlar. Bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşıyoruz.
"GENÇLERİMİZİ KAHVE
KÖŞELERİNDEN KURTARMALIYIZ"
- Mahallenizdeki sosyal alanlar yeterli mi, gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler var mı?
- Mahallemizde sosyal alanlar yok. Özellikle gençler; zamanlarını değerlendirebilecekleri yerlerden yoksun oldukları için, farklı işlere ve ahlaksızlıklara yöneliyorlar. Sayın Valimizden, gençlerimizin spor ve diğer aktivitelere yönlendirilmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Gençlerin, kahve ve kafe köşelerinde zaman geçirmemeleri gerekiyor. Gençlerimizi oralardan kurtarmamız lazım. Federasyon ile görüşülüp, gençlerin hangi spor dallarına ilgisi varsa o alanlarla ilgili tesisler yapılarak yönlendirilmesi gerekiyor.

- Mahalleyi nasıl yönetiyorsunuz, azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyor musunuz?
- Babam muhtarlık yaparken ben de azaydım zaten. Şimdi ben de azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyorum. Bizim saatimiz belli değil ve telefonlarımız 24 saat açık. Hangi sokakta ve caddede sorun varsa, fakir fukara varsa bunlarla ilgileniyoruz, el birliğiyle çalışıyoruz. Sosyal yardımlarımızı da yapıyoruz. Zaten ben de Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesiyim. İnsanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.


"150 SENEDİR, DEDEDEN
TORUNA MUHTARLIK YAPIYORUZ"
- 1800´lü yıllarda mahalle kurulduğundan beri aile olarak buradasınız ve muhtarlık görevini de siz üstlendiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
- Mahalle, 1834 yılında kurulduğunda büyük dedem buraya gelmiş ve sizin de söylediğiniz gibi mahallenin yerlisiyiz. 150 seneye yakındır da muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da olmuştur illaki. Ailemizin ismi  ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

"BELEDİYE AMİRLERİ İLE SORUNLAR YAŞIYORUZ"
- Valilik ve Belediye ile diyalogunuz nasıl, bu manada bu kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
- Sayın Valimiz elinden geldiğince bizlere yardımcı oluyor. Belediye Başkanımız da öyle ama belediyedeki müdürlükler ile sorunlar yaşıyoruz. Temizlik işleri de mahalle ile alakalı isteklerimizi yerine getiriyor, temizliğimiz yapılıyor ama diğer amirler ile ciddi sıkıntılar var.

- Sivas Muhtarlar Derneği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Muhtarlar Derneği´nin yönetiminde ben de yer alıyorum. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yönetimde bulunan 21 kişi olarak, tüm muhtarların sorunlarıyla alakadar oluyoruz, dernek çatısı altında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZDAN GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİYİ,
VALİLİK VE BELEDİYEDEN DE BEKLİYORUZ"
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu konuyla alakalı düşünceleriniz nelerdir?
- Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdiği önem için teşekkür ediyoruz. Fakat biz aynı ilgiyi Valilik ve Belediyeden de bekliyoruz. Çünkü biz, gittiğimiz yerlerde mahalleliyi temsil ediyoruz ve onların haklarını aramaya çalışıyoruz. Onlar da bu konuyla ilgili titiz davranırlarsa memnun oluruz.

- Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?
- Buraya kadar gelip bu röportajı yapmanızdan dolayı çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. İrade Gazetesi olarak yapmış olduğunuz bu çalışma gerçekten çok önemli. Bu hassasiyeti taşıdığınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Çünkü bizim sorunlarımız gazetelerde ve basında yer alırsa, ilgili kişiler de görmüş olur, biz de vatandaşın bütün problemlerini çözmek için el birliğiyle çalışma imkânı buluruz. 

/resimler/2017-9/24/1612203806806.jpg

/resimler/2017-9/24/1612540370000.jpg

/resimler/2017-9/24/1613187245509.jpg

/resimler/2017-9/24/1613518964839.jpg

/resimler/2017-9/24/1615051309977.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN TORUNA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Usulsüz Avlanma Göletleri Kurutuyor
Usulsüz Avlanma Göletleri Kurutuyor
Amatör balıkçıların usulsüz avlanmaları ilimiz genelindeki akarsu ve göletlerdeki canlıların geleceğini tehdit ediyor. Suşehri İlçesindeki Çamlıgöze Göletine giden amatör balıkçılar gece saatlerinden itibaren bazı kişilerin gölet içerisinde ağ gererek, bütün balıkları topladıklarına şahit oldu. Bu durumu kayıt altına alan balıkçılar, sosyal medyada paylaşarak, yetkililerden yardım istedi.
“Tamahkârlık Edilmemeli”
“Tamahkârlık Edilmemeli”
Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği (SİMDER) Başkanı Sami Arifer, arsa sahiplerine seslendi. İl ekonomisi ayakta tutan sektörlerin başında inşaatın geldiğini söyleyen Başkan Arifer, sektörün zarar görmemesi için hassas davranılması gerektiğini dile getirdi. İlimizde bazı arsa sahiplerinin olması gerekenin üzerinde kâr elde etmeye çalıştığına dikkat çeken Başkan Arifer, “Ne müteahhit ne de arsa sahibi tamahkârlık etmemeli” dedi.
Toplu Ulaşıma Zam!
Toplu Ulaşıma Zam!
Sivas Belediye Meclisi´nde alınan karar gereği özel halk otobüslerinde uygulanan kent içi toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Yeni tarife hafta başından itibaren uygulamaya konuldu.
İsmet Yılmaz SESOB´u Ziyaret Etti
İsmet Yılmaz SESOB´u Ziyaret Etti
Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, TESK Denetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Birlik Başkanı Beşir Köksal´ı tebrik ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.
15. Gastroenteroloji Günleri Sivas´ta Yapıldı
15. Gastroenteroloji Günleri Sivas´ta Yapıldı
HEBİPA (Hepato Bilio Pankreatoloji) Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği destekleriyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından 15. Doğu ve Güneydoğu Hepato-Gastroenteroloji Günleri etkinliği düzenlendi.
Eğitim-Bir-Sen´de Değişimin Ayak Sesleri
Eğitim-Bir-Sen´de Değişimin Ayak Sesleri
Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No´lu Şubesi´nde seçim heyecanı hız kazandı. Adalet, liyakat ve vefa söylemiyle yola çıkarak değişim ve yenilik isteyen Eğitim- Bir-Sen Sivas 1 No´lu şube üyelerinin desteklediği Sivas Kongre Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halil İbrahim Temiz, deklarasyon ve delege aday tanıtım toplantısı yaptı. Toplantıya üyeler yoğun ilgi gösterdi.
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
Sivas´ta Ahilik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
“Çocuklarımız Örgütlerin Eline Geçmeyecek”--Video
“Çocuklarımız Örgütlerin Eline Geçmeyecek”--Video
23. Dönem İl Genel Meclisi üyelerinin birçok yatırımın yapılmasına zemin hazırladığını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Bekir Tanyıldız, bunların içerisinde en önemlisinin 10 bin kişilik öğrenci yurdu olduğunu dile getirerek “Çocuklarımız; FETÖ´nün veya çeşitli örgütlerin eline geçmeyecek” dedi.
Hızlı Tren Gecikecek Mi?--Video
Hızlı Tren Gecikecek Mi?--Video
Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde gecikme olabileceği konuşuluyor. Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç, “Firmalar istihkaklarını alamadığından dolayı şantiyeleri kapatmış gitmiş. Çalışma yok ortada. Biz 2019 yılında hızlı tren gelecek diye bekliyoruz. 4 İşletme Bölge Müdürü Mustafa Korucu´nun Sivas´ta hızlı trenin akıbetinin son durumunu açıklaması lazım” dedi.
Pakistanlı Tüccar´dan 3 Bin TL Bağış
Pakistanlı Tüccar´dan 3 Bin TL Bağış
Yaklaşık 20 yıldır ticaretle uğraşan Pakistanlı Hacı Ahmed Cemal, Sivas´ta Hayat Ağacı Derneği´ne 3 bin TL bağışladı. Ticaret maksadıyla Sivas´ı ziyaret eden Ahmet Cemal, burada Hayat Ağacı Derneğini görünce yardım yapma kararı verdiğini belirtti.
131 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
131 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “2018-2019 Eğitim-Öğretim Dönemi Ders Yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyor; emekliye ayrılmış öğretmen ve diğer çalışanlarımıza sağlık ve mutluluk, aramıza yeni katılan genç öğretmen arkadaşlarımıza ise başarılar diliyorum” dedi.
“Kızılırmak´a Girip Balık Tutmayın”
“Kızılırmak´a Girip Balık Tutmayın”
Sivas İl Afet Acil Durum Müdürü Ekinci: “Kızılırmak´ı yüzmek için bir su olarak tasvip etmiyoruz. Hatta bu bölgelerde tutulacak balık yenecek bir balık değil” dedi.
Saraya At Yetiştiren Ahırlar Bilim Yuvasına Dönüşecek
Saraya At Yetiştiren Ahırlar Bilim Yuvasına Dönüşecek
Osmanlı sarayına at yetiştirilen tarihi harada bulunan ahırların, restorasyonun ardından Sivas´ta kurulması planlanan Bilim ve Teknoloji Üniversitesine hizmet vermesi planlanıyor.
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı
Sivas´ta 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.
“Menderes Türkiye´ye Çağ Atlatmıştır”
“Menderes Türkiye´ye Çağ Atlatmıştır”
AK Parti Sivas İl Başkanı Hakan Aksu, Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı dolayısıyla partisince düzenlenen basın açıklamasına katıldı. Başkan Aksu: “Demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.
Toraman, Yatırımları Değerlendirdi--Video
Toraman, Yatırımları Değerlendirdi--Video
İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Murat Toraman, Sivas İl Özel İdaresi´nin 2018 yılı yatırım programında yer alan spor salonu ve halı saha projelerinde gelinen son durum hakkında bilgi verdi.
Mikro Milliyetçilikten Çıkılması Lazım--Video
Mikro Milliyetçilikten Çıkılması Lazım--Video
Kangal ve Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kangal-Der) Başkanı Mustafa Buğra, sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcilerine seslendi. STK´ların; bürokrat ya da siyasilerin kapısını açma aracı olarak kullanılmaması gerektiğini ifade eden Buğra, “Herkesin oturduğu koltuğun hakkını vermesi lazım” dedi. Sivas´ta sivil toplum örgütlerinin zayıf olduğunu dile getiren Kangal-Der Başkanı Mustafa Buğra, “Bireysel olarak her dernek bir başka derneği, bir sendika başka bir sendikayı yenme peşinde. Bunun yerine hep birlikte Sivas´a ne katma değer sağlarız konusunu düşünmemiz lazım. Sivil toplum örgütlerinin mikro milliyetçilikten çıkması lazım. Bizim derdimiz önce Sivas” diye konuştu.
Ders Zili Bugün Çalacak
Ders Zili Bugün Çalacak
2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi bugün çalacak ders zili ile başlayacak. Sivas´ta 118 bin 783 öğrenci ders başı yapacak. Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle Tuzlugöl mahallesine kazandırılan Şems-i Sivâsi İmam Hatip Ortaokulu´nda tören düzenlenecek.
İstanbul´da Sivas Rüzgarı Esecek
İstanbul´da Sivas Rüzgarı Esecek
Sivas Platformu ve İstanbul Sivas Konfederasyonu öncülüğünde bu yıl 9´uncusu düzenlenecek olan Sivas Günleri etkinliğinin hazırlıklarında sona yaklaşıldı. İstanbul Yenikapı Meydanı´nda 28-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik, gurbetteki Sivaslıları bir araya getirecek.
KADEM´den Örnek Etkinlik
KADEM´den Örnek Etkinlik
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sivas Temsilciliği üyeleri, hem çevre bilinci oluşturulması hem de çocukların çevre duyarlılığına katkıda bulunulması amacıyla 15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Kardeşler Ormanı alanında bulunan Macera Parkı´nda etrafa atılmış olan çöpleri topladı.
Coşkun Ödülünü Erdoğan´dan Aldı
Coşkun Ödülünü Erdoğan´dan Aldı
Siyaset Akademisi katılımcıları arasında 1. olan MÜSİAD Sivas Başkanı Av. Mustafa Coşkun, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın elinden aldı.
“Temel Gayemiz Hizmet”
“Temel Gayemiz Hizmet”
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, köy dernekleri temsilcilerini, merkez ve ilçe köy muhtarlarını makamında ağırladı.
Sivas´ta TYP Kapsamında 147 Güvenlik Görevlisi Alınacak
Sivas´ta TYP Kapsamında 147 Güvenlik Görevlisi Alınacak
Sivas´ta İŞ-KUR İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okulların güvenliğinin sağlanması amacıyla 147 güvenlik görevlisi alacak.
Akıncılar´da Trafik Kazası: 2 Yaralı
Akıncılar´da Trafik Kazası: 2 Yaralı
Sivas´ın Akıncılar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı.
FETÖ´nün "Askeri Mahrem Yapılanması"na Operasyon
FETÖ´nün "Askeri Mahrem Yapılanması"na Operasyon
Sivas merkezli 4 ildeki operasyonda gözaltına alınan 8 zanlıdan 4´ü tutuklandı
Sokak Hayvanları İçin Dükkan Açtılar
Sokak Hayvanları İçin Dükkan Açtılar
Sivas´ta kiraladıkları evde yaklaşık 60 kedi besleyen evli çift, şimdide sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dükkan açtı.
"Devasa Yurt" Açılışa Hazırlanıyor
"Devasa Yurt" Açılışa Hazırlanıyor
Türkiye´nin tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olduğu belirtilen 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu tamamlanma aşamasına geldi.
´Şifa´ Bebek Hayata Tutundu
´Şifa´ Bebek Hayata Tutundu
Sivas merkeze bağlı Çöken köyünde yaşayan Cemil ve Zeycen Kale çiftinin 3 çocuğundan sonuncusu olan ve hidrosefali rahatsızlığı ile dünyaya gelen ´Şifa´ bebek hayata tutundu. Kafasında olan büyüme nedeniyle ameliyat edilen bebek sağlığına kavuşarak evine döndü.
Su Sorununa Köklü Çözüm
Su Sorununa Köklü Çözüm
Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Su kaynaklarının idareli kullanılması hususunda uyarılarda bulunan Kaya; Sivas´ta 2050 ve sonrasında içme suyu problemi yaşanmaması amacıyla çeşitli planlamalar yaptıklarını söyledi.
Sivas´ta Etkili Olan Rüzgar Ağacı Devirdi
Sivas´ta Etkili Olan Rüzgar Ağacı Devirdi
Sivas´ta etkili olan rüzgar nedeniyle kökünden sökülen ağaç, park halindeki otomobilin üzerine devrildi.
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Sivas
 • Bugün  20 °
 • Perşembe  22 °
 • Cuma  23 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  "Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

  İlginç Bilgiler