DEDEDEN TORUNA
Muhtarın Yeri´nde bu hafta Ece Mahallesi Muhtarı Sami Dinler ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ailesinin 150 seneye yakın bir süredir Ece Mahallesi´nde oturduğunu ve aynı zamanda muhtarlık görevini aile olarak eskiden beri yürüttüklerini söyleyen Muhtar Dinler, "150 seneye yakındır muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da var tabii ki. Ailemizin ismi de ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 25.9.2017 05:00:00

MUHAMMED DEMİR
- Kendinizi tanıtır mısınız?
- İsmim Sami Dinler. Ece Mahallesi muhtarıyım. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Askeriyede 32 sene çalıştıktan sonra emekli oldum ve babamın sürdürdüğü muhtarlık görevini son dönem seçimlerinde devraldım.
 
"1834 YILINDA KURULAN MAHALLEMİZ, SİVAS´IN EN
KÖKLÜ VE ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİSİ"
- Mahalleniz ve nüfusu hakkında bize bilgi verir misiniz?
- Ece Mahallesinde 17 sokak, 4 tane de cadde var. 2 camimiz mevcut ama okulumuz yok. Merkez mahallede olmamızdan dolayı diğer okulları kullanıyor mahalleli, bu konuda sorun yaşamıyoruz yani. 12 bin dolaylarında nüfusumuz, 3 bin 250 civarında da seçmenimiz var. 1834 yılında kurulan eski bir mahalle burası. Babam 35 sene muhtarlık görevini yaptı, ben de emekli olduktan sonra hizmet etmek amacıyla muhtar oldum. 3 buçuk senedir de muhtarım.

- Şu ana kadar mahalleniz için ne gibi çalışmalar yaptınız?
- Mahallede bulunan cadde ve sokakların asfaltlarını düzelttik. Rutin olarak da mahallenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışıyoruz. Ancak mahallemizde altyapı ile ilgili sorunlar var. Belediye Başkanımız bu konuda isteklerimizi karşılarsa çok memnun oluruz.

"ÇEDAŞ´IN ELEKTRİK KABLOLARINI BİR AN ÖNCE
YER ALTINA ALMASI GEREKİYOR"
- Sizce Ece Mahallesinin en büyük problemi nedir?
- Ece Mahallesinin en büyük problemi, merkezi bir mahalle olmasına rağmen, elektrik kablolarının direkler aracılığıyla açıktan geçmesidir. Direkler caddelerin ve sokakların ortalarında kalıyor ve ayrıca bazı evlere çok yakın mesafede. Bu gerçekten çok büyük bir tehlike. Ayrıca sokak lambalarının bozulduğu ve 2 ay kadar yanmadığı oluyor. Bu konuda ÇEDAŞ ile bir türlü irtibat sağlayamıyoruz. ÇEDAŞ Müdürümüzün de bu konularda daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz.

"SOKAK VE CADDELERİMİZE KURULAN
KAPANLAR ÇOK GEREKSİZDİ
- Ece Mahallesine, ters yönden araç girişini engellemek için kapanlar kurulmuştu ve birçok vatandaş bu kapanlardan dolayı mağduriyet yaşamıştı. Bu uygulama ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Yerinde olmayan ve gereksiz bir uygulamaydı bu. Devlet dairelerinin girişlerinde olan bu sistemin, merkezi bir mahallenin sokak ve caddelerinde kullanılması anlamsızdı. Kapan yerine hız kesici plastik kasisler konulsaydı daha iyi olurdu. Kapanların kaldırılması için Belediye Başkanımız Sami Bey ile görüştük; mesele, trafik komisyonunda da incelendikten sonra, kapanlar kaldırıldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve mahalleli de rahatlamış oldu.  

"BELEDİYEDEKİ MÜDÜRLÜKLER ARASINDA
KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"
- Şimdiye kadar herhangi bir bürokratik engel ya da ilgisizlikle karşılaşıp da yapamadığınız bir iş oldu mu?
- Belediyede bulunan bazı müdürlükler ile problemler yaşıyoruz. Asfalt çalışması, su patlağı ve kaldırım çalışmaları olduğu zaman, yapılan yer uzun süre pisliği ile durmaya devam ediyor. Belediyenin kendi kurumları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Birbirlerine haber vermeden çalışıyorlar. Biz bildiriyoruz ama ekipler yetersiz ve koordineli çalışmıyorlar. Bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşıyoruz.
"GENÇLERİMİZİ KAHVE
KÖŞELERİNDEN KURTARMALIYIZ"
- Mahallenizdeki sosyal alanlar yeterli mi, gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler var mı?
- Mahallemizde sosyal alanlar yok. Özellikle gençler; zamanlarını değerlendirebilecekleri yerlerden yoksun oldukları için, farklı işlere ve ahlaksızlıklara yöneliyorlar. Sayın Valimizden, gençlerimizin spor ve diğer aktivitelere yönlendirilmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Gençlerin, kahve ve kafe köşelerinde zaman geçirmemeleri gerekiyor. Gençlerimizi oralardan kurtarmamız lazım. Federasyon ile görüşülüp, gençlerin hangi spor dallarına ilgisi varsa o alanlarla ilgili tesisler yapılarak yönlendirilmesi gerekiyor.

- Mahalleyi nasıl yönetiyorsunuz, azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyor musunuz?
- Babam muhtarlık yaparken ben de azaydım zaten. Şimdi ben de azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyorum. Bizim saatimiz belli değil ve telefonlarımız 24 saat açık. Hangi sokakta ve caddede sorun varsa, fakir fukara varsa bunlarla ilgileniyoruz, el birliğiyle çalışıyoruz. Sosyal yardımlarımızı da yapıyoruz. Zaten ben de Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesiyim. İnsanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.


"150 SENEDİR, DEDEDEN
TORUNA MUHTARLIK YAPIYORUZ"
- 1800´lü yıllarda mahalle kurulduğundan beri aile olarak buradasınız ve muhtarlık görevini de siz üstlendiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
- Mahalle, 1834 yılında kurulduğunda büyük dedem buraya gelmiş ve sizin de söylediğiniz gibi mahallenin yerlisiyiz. 150 seneye yakındır da muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da olmuştur illaki. Ailemizin ismi  ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

"BELEDİYE AMİRLERİ İLE SORUNLAR YAŞIYORUZ"
- Valilik ve Belediye ile diyalogunuz nasıl, bu manada bu kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
- Sayın Valimiz elinden geldiğince bizlere yardımcı oluyor. Belediye Başkanımız da öyle ama belediyedeki müdürlükler ile sorunlar yaşıyoruz. Temizlik işleri de mahalle ile alakalı isteklerimizi yerine getiriyor, temizliğimiz yapılıyor ama diğer amirler ile ciddi sıkıntılar var.

- Sivas Muhtarlar Derneği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Muhtarlar Derneği´nin yönetiminde ben de yer alıyorum. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yönetimde bulunan 21 kişi olarak, tüm muhtarların sorunlarıyla alakadar oluyoruz, dernek çatısı altında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZDAN GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİYİ,
VALİLİK VE BELEDİYEDEN DE BEKLİYORUZ"
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu konuyla alakalı düşünceleriniz nelerdir?
- Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdiği önem için teşekkür ediyoruz. Fakat biz aynı ilgiyi Valilik ve Belediyeden de bekliyoruz. Çünkü biz, gittiğimiz yerlerde mahalleliyi temsil ediyoruz ve onların haklarını aramaya çalışıyoruz. Onlar da bu konuyla ilgili titiz davranırlarsa memnun oluruz.

- Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?
- Buraya kadar gelip bu röportajı yapmanızdan dolayı çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. İrade Gazetesi olarak yapmış olduğunuz bu çalışma gerçekten çok önemli. Bu hassasiyeti taşıdığınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Çünkü bizim sorunlarımız gazetelerde ve basında yer alırsa, ilgili kişiler de görmüş olur, biz de vatandaşın bütün problemlerini çözmek için el birliğiyle çalışma imkânı buluruz. 

/resimler/2017-9/24/1612203806806.jpg

/resimler/2017-9/24/1612540370000.jpg

/resimler/2017-9/24/1613187245509.jpg

/resimler/2017-9/24/1613518964839.jpg

/resimler/2017-9/24/1615051309977.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN TORUNA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Coşkuyla Kutladık--Video
Coşkuyla Kutladık--Video
Baharın müjdecisi olan Nevruz, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. İl protokolünün yumurta tokuşturmasının ardından temsili olarak demir dövüldü, Nevruz ateşi yakıldı ve ateşin üzerinden atlandı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği kutlama programında il protokolünün ok atışı gösterisi izleyenlerden tam not aldı.
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
“Var Olmaya Devam Edeceğiz”
Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından “Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü” konulu konferans gerçekleştirdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Öztürk, “Ortak değerlerimizi artırdıkça, millî duygularımızı geliştirdikçe, ortak kadere inandıkça biz burada var olmaya devam edeceğiz” dedi.
Karaca, Restorasyon  Çalışmalarını Anlattı
Karaca, Restorasyon Çalışmalarını Anlattı
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Sivas´ta Vakıf Kültürü ve Restorasyon Çalışmaları” konulu konferans kapsamında öğrencileri ilimizde yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgilendirdi.
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hingel Etkinliğinde Buluştular
Hollanda Sivaslılar Platformu tarafından geleneksel hale getirilen hingel etkinliğinin 3´üncüsü Amsterdam´da gerçekleştirildi.
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Koç´tan Borsa´ya ziyaret
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu´nu makamında ziyaret eden Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç, Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nın yapımında kullanılacak olan demir çelik aksamının alımında ve yapımında odalarına kayıtlı firmaların tercih edilmesini talep etti.
Köylerde Çöp  Kalmayacak--Video
Köylerde Çöp Kalmayacak--Video
Suşehri´nde incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ilçenin köy muhtarları ile bir araya gelerek, çöp konteyneri dağıtım törenine katıldı. Törende konuşan Genel Sekreter Kaya, “Suşehri Belediyesi ile yaptığımız protokolle birlikte ilçe köylerimizin tamamından çöpler toplanacak. Bu hizmet temiz bir çevre için önemli bir adım. Bizler bunun kıymetini bilecek ve bu hizmete layık olmaya çalışacağız. 71 köyün tamamından çöpler toplanacak” dedi.
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
“Askerlerimiz Destan Yazdı”
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi 104. yıl dönümü nedeniyle ‘18 Mart 1915 Çanakkale Şehitleri Afiş Sergisi´ açıldı. Serginin açılışında konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aksu, “Çanakkale bir ruhtur. Bütün dünyanın farklı bölgelerinden, Anadolu´nun farklı şehirlerinden gelen askerlerimiz manevi gücüyle, inancıyla, tarihte bir destan yazmıştır” dedi.
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Borsa Personeline İletişim Eğitimi
Ticaret Borsası personeline, Borsa Akademik Danışmanı ve Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Şebnem Özdemir tarafından etkili iletişim ve excel eğitimi verildi.
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
“Hiçbir Emek Karşılıksız Kalmaz”
Sivas; “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması Sergi ve Ödül Töreni”ne damga vurdu.
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Seçimden Sonra Fiyatlar Artabilir
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, ev almayı planlayan yatırımcılara “Acele edin” çağrısında bulundu. 31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerin ardından konut fiyatlarının artabileceğine dikkat çeken Başkan Çayır, “Ev alıcısı için ideal bir süreç. Seçime kadar olan bu süreci değerlendirsinler. Şu an avantajlı bir dönem” dedi.
Bediroğlu Güven Tazeledi
Bediroğlu Güven Tazeledi
MERDER´in 8. Olağan Genel Kurulu Öğretmenevi´nde gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Mehmet Bediroğlu güven tazeledi.
Karataş´tan Nevruz Daveti
Karataş´tan Nevruz Daveti
Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Ünal Karataş, bugün vakıfta gerçekleştirilecek olan Nevruz kutlamalarına tüm Sivaslıları davet etti.
Tecrübelerini Paylaştılar
Tecrübelerini Paylaştılar
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen İş Dünyasında Kadınlar" konulu konferansa konuşmacı olarak katışan iş kadınları tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar.
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
En Değerli Mesleklerden Birisi Olacak--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen patentleme bilirlik kriterleri ve sınai mülkiyet hakları programına konuşmacı olarak katılan Marka ve Pantent Anonim Şirketi (MARPATAŞ) yetkilisi Mehmet Tozar, “Fikri sınai mülkiyet hakları gelecekteki en önemli, en değerli mesleklerden biri hâline gelecek” dedi.
Savunma Sanayinde  Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Savunma Sanayinde Uzmanlaşmak İstiyoruz--Video
Geçtiğimiz yıl 18 Mayıs´ta kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgiler veren Rektör Kul, “Öncelikle ihtisas üniversitesi olmayı planlıyoruz. Yani bir alanda uzmanlaşmak istiyoruz. Seçtiğimiz alan ise savunma sanayidir. Çünkü ülkemizde savunma sanayi alanında büyük bir boşluk var. Hem ürün hem de mühendis boşluğu var” dedi.
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Turizm Fakültesi Finale Kaldı
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm Fakültesi Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından 8-10 Mart 2019 tarihleri arasında Nevşehir´de düzenlenen Türkiye Kupası Ön Eleme yarışmasında finale kalmaya başardı.
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
“Sivas´ı Anlamadan Gitmeyin”
Arkeoloji Müzesi´nde gerçekleştirilen ´Gençlik Sohbetleri´ programı kapsamında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Sevgili gençler; Sivas, ruhu olan nadir şehirlerimizdendir. Bu ruhu hissettiğinizde Sivas´a dair bambaşka bir pencere açılacaktır. Aşık Veysel´i, Pir Sultan Abdal´ı, Şemsi Sivasi´yi, Nuri Demirağ´ı, Buruciye´yi, Gökmedrese´yi, Divriği´yi görmeden, anlamadan gitmeyin" dedi.
İş birliği protokolü imzalandı
İş birliği protokolü imzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Kul arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle iki üniversite arasında yapılacak olan eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, sosyal, kültürel, bilimsel ve teknik çalışmalarda karşılıklı iş birliği amaçlanıyor.
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
4 Boyutlu Cihaz Hizmette
Numune Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde 4 boyutlu ultrason cihazı hizmet vermeye başladı. Numune Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cihan İnan, cihaza ilişkin; “Ultrason cihazımız perinatoloji alanında kullanılabilecek en üst düzey cihazlardan bir tanesi” dedi.
Önceliğiniz Sivas  Ekonomisi Olmalı--Video
Önceliğiniz Sivas Ekonomisi Olmalı--Video
Tarım ve Orman Müdürlüğünce düzenlenen patates üretimi bilgilendirme panelinde konuşan Vali Salih Ayhan, çiftçilere önemli uyarılarda bulundu. İlimizde tarımsal üretimin artması noktasında çiftçilere önemli görevler düştüğünü belirten Vali Ayhan, “Başka illerden gelen kişilere tarlalarımızı kiraya verip, bu girdinin başka illere gitmesine neden oluyoruz. Sizler bu ilin çiftçilerisiniz. Öncelikli hedefimiz Sivas ekonomisi olmalıdır” dedi.
Oryantiring Heyecanı Bugün
Oryantiring Heyecanı Bugün
İlimizde bugün “Okullar arası küçükler-yıldızlar oryantiring yarışmaları” heyecanı start alacak. Yarışmalar sonucunda dereceye girenlere kupa ve madalya takdim edilecek.
Binlerce Erkan Yetiştiriyorum--Video
Binlerce Erkan Yetiştiriyorum--Video
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıl dönümü dolayısıyla ilimizde çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi´nde düzenlenen programda konuşan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erkan Sakal´ın eşi Songül Sakal, “Ben bir öğretmenim, eğitimciyim. Bir Erkan kaybettim, binlerce Erkan yetiştiriyorum. Bıraktığı yerden bu bayrağı onlar devralacak. Çünkü fıtrat değişmez, bu kan aynı kandır” dedi.
“Şehitlerimize Borçluyuz”
“Şehitlerimize Borçluyuz”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nün 104. yılı nedeniyle kent meydanında helva dağıtıldı. CHP Sivas Belediye Başkan Adayı Ali Akyıldız, “Bugün bu ülkede bağımsız ve özgür olarak yaşayabiliyorsak bunu en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e ve onunla birlikte bu vatan canını vermiş şehitlerimize borçluyuz” dedi.
Çanakkale Menüsü İkram Edildi--Video
Çanakkale Menüsü İkram Edildi--Video
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nün 104. yılı nedeniyle Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından kent meydanında vatandaşlara çorba, hoşaf ve ekmekten oluşan Çanakkale menüsü ikram edildi.
“Askerimiz İmanıyla Destan Yazmıştır”
“Askerimiz İmanıyla Destan Yazmıştır”
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Çanakkale Deniz Savaşı, yedi düvele Türk milletinin dinine, vatanına ve bağımsızlığına ne denli düşkün olduğunu gösteren bir savaştır. ‘Çanakkale Geçilmez´ gerçeğini düşmana kabul ettiren şanlı askerimiz bütün imkânsızlıklara rağmen imanıyla destan yazmıştır” dedi.
Şehitlerimize Minnettarız
Şehitlerimize Minnettarız
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıl dönümü ilimizde de çeşitli etkinliklerle idrak edilecek.
“Zaferin Gururunu Yaşıyoruz”
“Zaferin Gururunu Yaşıyoruz”
Vali Salih Ayhan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ayhan mesajında; “Aziz şehitlerimizi anma günü olan “Şehitler Günü´nü” idrak etmenin onurunu yaşıyoruz. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, tarihimizin altın sayfalarına sönmemek ve solmamak üzere nakşolmuş bir destandır” dedi.
“Çanakkale Ruhu Asla Sönmeyecek”
“Çanakkale Ruhu Asla Sönmeyecek”
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
“Haçlı Zihniyetinin Ürünüdür”
“Haçlı Zihniyetinin Ürünüdür”
Yeni Zelanda´da cuma namazı sırasında gerçekleştirilen ve 49 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı terör saldırısı nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bu saldırı ‘Benim gibi düşünmeyenin, benim gibi inanmayanın hayat hakkı yoktur´ düşüncesindeki Haçlı zihniyetinin ürünüdür” dedi.
Hizmetler İçin Teşekkür Etti
Hizmetler İçin Teşekkür Etti
‘Asrın Güreşçisi´ unvanıyla Türk spor tarihine damgasını vuran Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı hemşehrimiz Hamza Yerlikaya, Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Yerlikaya, şehirdeki büyük değişimden ötürü Aydın ve ekibine teşekkür etti.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi