DEDEDEN TORUNA
Muhtarın Yeri´nde bu hafta Ece Mahallesi Muhtarı Sami Dinler ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ailesinin 150 seneye yakın bir süredir Ece Mahallesi´nde oturduğunu ve aynı zamanda muhtarlık görevini aile olarak eskiden beri yürüttüklerini söyleyen Muhtar Dinler, "150 seneye yakındır muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da var tabii ki. Ailemizin ismi de ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 25.9.2017 05:00:00

MUHAMMED DEMİR
- Kendinizi tanıtır mısınız?
- İsmim Sami Dinler. Ece Mahallesi muhtarıyım. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Askeriyede 32 sene çalıştıktan sonra emekli oldum ve babamın sürdürdüğü muhtarlık görevini son dönem seçimlerinde devraldım.
 
"1834 YILINDA KURULAN MAHALLEMİZ, SİVAS´IN EN
KÖKLÜ VE ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİSİ"
- Mahalleniz ve nüfusu hakkında bize bilgi verir misiniz?
- Ece Mahallesinde 17 sokak, 4 tane de cadde var. 2 camimiz mevcut ama okulumuz yok. Merkez mahallede olmamızdan dolayı diğer okulları kullanıyor mahalleli, bu konuda sorun yaşamıyoruz yani. 12 bin dolaylarında nüfusumuz, 3 bin 250 civarında da seçmenimiz var. 1834 yılında kurulan eski bir mahalle burası. Babam 35 sene muhtarlık görevini yaptı, ben de emekli olduktan sonra hizmet etmek amacıyla muhtar oldum. 3 buçuk senedir de muhtarım.

- Şu ana kadar mahalleniz için ne gibi çalışmalar yaptınız?
- Mahallede bulunan cadde ve sokakların asfaltlarını düzelttik. Rutin olarak da mahallenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışıyoruz. Ancak mahallemizde altyapı ile ilgili sorunlar var. Belediye Başkanımız bu konuda isteklerimizi karşılarsa çok memnun oluruz.

"ÇEDAŞ´IN ELEKTRİK KABLOLARINI BİR AN ÖNCE
YER ALTINA ALMASI GEREKİYOR"
- Sizce Ece Mahallesinin en büyük problemi nedir?
- Ece Mahallesinin en büyük problemi, merkezi bir mahalle olmasına rağmen, elektrik kablolarının direkler aracılığıyla açıktan geçmesidir. Direkler caddelerin ve sokakların ortalarında kalıyor ve ayrıca bazı evlere çok yakın mesafede. Bu gerçekten çok büyük bir tehlike. Ayrıca sokak lambalarının bozulduğu ve 2 ay kadar yanmadığı oluyor. Bu konuda ÇEDAŞ ile bir türlü irtibat sağlayamıyoruz. ÇEDAŞ Müdürümüzün de bu konularda daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz.

"SOKAK VE CADDELERİMİZE KURULAN
KAPANLAR ÇOK GEREKSİZDİ
- Ece Mahallesine, ters yönden araç girişini engellemek için kapanlar kurulmuştu ve birçok vatandaş bu kapanlardan dolayı mağduriyet yaşamıştı. Bu uygulama ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Yerinde olmayan ve gereksiz bir uygulamaydı bu. Devlet dairelerinin girişlerinde olan bu sistemin, merkezi bir mahallenin sokak ve caddelerinde kullanılması anlamsızdı. Kapan yerine hız kesici plastik kasisler konulsaydı daha iyi olurdu. Kapanların kaldırılması için Belediye Başkanımız Sami Bey ile görüştük; mesele, trafik komisyonunda da incelendikten sonra, kapanlar kaldırıldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve mahalleli de rahatlamış oldu.  

"BELEDİYEDEKİ MÜDÜRLÜKLER ARASINDA
KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"
- Şimdiye kadar herhangi bir bürokratik engel ya da ilgisizlikle karşılaşıp da yapamadığınız bir iş oldu mu?
- Belediyede bulunan bazı müdürlükler ile problemler yaşıyoruz. Asfalt çalışması, su patlağı ve kaldırım çalışmaları olduğu zaman, yapılan yer uzun süre pisliği ile durmaya devam ediyor. Belediyenin kendi kurumları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Birbirlerine haber vermeden çalışıyorlar. Biz bildiriyoruz ama ekipler yetersiz ve koordineli çalışmıyorlar. Bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşıyoruz.
"GENÇLERİMİZİ KAHVE
KÖŞELERİNDEN KURTARMALIYIZ"
- Mahallenizdeki sosyal alanlar yeterli mi, gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler var mı?
- Mahallemizde sosyal alanlar yok. Özellikle gençler; zamanlarını değerlendirebilecekleri yerlerden yoksun oldukları için, farklı işlere ve ahlaksızlıklara yöneliyorlar. Sayın Valimizden, gençlerimizin spor ve diğer aktivitelere yönlendirilmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Gençlerin, kahve ve kafe köşelerinde zaman geçirmemeleri gerekiyor. Gençlerimizi oralardan kurtarmamız lazım. Federasyon ile görüşülüp, gençlerin hangi spor dallarına ilgisi varsa o alanlarla ilgili tesisler yapılarak yönlendirilmesi gerekiyor.

- Mahalleyi nasıl yönetiyorsunuz, azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyor musunuz?
- Babam muhtarlık yaparken ben de azaydım zaten. Şimdi ben de azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyorum. Bizim saatimiz belli değil ve telefonlarımız 24 saat açık. Hangi sokakta ve caddede sorun varsa, fakir fukara varsa bunlarla ilgileniyoruz, el birliğiyle çalışıyoruz. Sosyal yardımlarımızı da yapıyoruz. Zaten ben de Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesiyim. İnsanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.


"150 SENEDİR, DEDEDEN
TORUNA MUHTARLIK YAPIYORUZ"
- 1800´lü yıllarda mahalle kurulduğundan beri aile olarak buradasınız ve muhtarlık görevini de siz üstlendiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
- Mahalle, 1834 yılında kurulduğunda büyük dedem buraya gelmiş ve sizin de söylediğiniz gibi mahallenin yerlisiyiz. 150 seneye yakındır da muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da olmuştur illaki. Ailemizin ismi  ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

"BELEDİYE AMİRLERİ İLE SORUNLAR YAŞIYORUZ"
- Valilik ve Belediye ile diyalogunuz nasıl, bu manada bu kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
- Sayın Valimiz elinden geldiğince bizlere yardımcı oluyor. Belediye Başkanımız da öyle ama belediyedeki müdürlükler ile sorunlar yaşıyoruz. Temizlik işleri de mahalle ile alakalı isteklerimizi yerine getiriyor, temizliğimiz yapılıyor ama diğer amirler ile ciddi sıkıntılar var.

- Sivas Muhtarlar Derneği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Muhtarlar Derneği´nin yönetiminde ben de yer alıyorum. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yönetimde bulunan 21 kişi olarak, tüm muhtarların sorunlarıyla alakadar oluyoruz, dernek çatısı altında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZDAN GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİYİ,
VALİLİK VE BELEDİYEDEN DE BEKLİYORUZ"
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu konuyla alakalı düşünceleriniz nelerdir?
- Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdiği önem için teşekkür ediyoruz. Fakat biz aynı ilgiyi Valilik ve Belediyeden de bekliyoruz. Çünkü biz, gittiğimiz yerlerde mahalleliyi temsil ediyoruz ve onların haklarını aramaya çalışıyoruz. Onlar da bu konuyla ilgili titiz davranırlarsa memnun oluruz.

- Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?
- Buraya kadar gelip bu röportajı yapmanızdan dolayı çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. İrade Gazetesi olarak yapmış olduğunuz bu çalışma gerçekten çok önemli. Bu hassasiyeti taşıdığınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Çünkü bizim sorunlarımız gazetelerde ve basında yer alırsa, ilgili kişiler de görmüş olur, biz de vatandaşın bütün problemlerini çözmek için el birliğiyle çalışma imkânı buluruz. 

/resimler/2017-9/24/1612203806806.jpg

/resimler/2017-9/24/1612540370000.jpg

/resimler/2017-9/24/1613187245509.jpg

/resimler/2017-9/24/1613518964839.jpg

/resimler/2017-9/24/1615051309977.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN TORUNA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Tarım ve Orman Müdürlüğü vatandaşların güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerini hız kestirmeden devam ettiriyor.
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
İl Özel İdaresi´nin 2018 yılı performansını değerlendiren İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Sadık Güller, “81 vilayete bakıldığında Sivas´ın yol ağının geniş olduğu görülmekte. Buna rağmen Anadolu´nun diğer şehirlerine gelen bütçe ile Sivas´a gelen bütçe arasında fark yok. Sivas´a pozitif ayrımcılık yapılmalı. İnşallah 2019 yılı yatırım bütçesi Sivas´a biraz daha imtiyazlı, tolereli olarak gelir” dedi.
Aslan Payı Merkez İlçenin
Aslan Payı Merkez İlçenin
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 13. oturumunda meclis üyelerine İl Özel İdaresi´nin 2019 yılında kırsal altyapıya ayıracağı bütçenin taslak bilgileri dağıtıldı.
Başkan Mermer´e Tam Destek
Başkan Mermer´e Tam Destek
Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer; ilçe belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte birtakım temas ve ziyaretlerde bulundu.
“Minnet Borçluyuz”
“Minnet Borçluyuz”
İlimizdeki şehit aileleri ve gaziler ile yemekte bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Bunu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Kimi canını, kimi bedenini feda etti bu ülkeye. Ne mutlu ki onlara böyle bir şerefe nail oldular. Onlara millet olarak minnet borçluyuz” dedi.
Şehir Kültürünü Anlattılar
Şehir Kültürünü Anlattılar
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde “15 Yıllık Yayın Macerası: Hayat Ağacı Dergisi ve Şehir Kültürü” adlı panel programı düzenlendi.
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Sivas Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, beslenmesini unutan öğrencisi ile kahvaltısını paylaşan Beypınar ilkokulunda Sınıf Öğretmeni Özge Dilek´i ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Sivas´ta, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 16 genç çiftçiye 80 büyükbaş hayvanın dağıtımı yapıldı.
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Sivas´ın Hafik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, biri bebek 4 kişi yaralandı.
Çiftçilere Ucuz Yem
Çiftçilere Ucuz Yem
Zara Ziraat Odası çiftçilere ucuz yem imkanı sağladığı.
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerde işini şansa bırakmak istemeyen AK Parti aralarında Sivas´ın da bulunduğu 22 ilde merkez ilçe temayül yoklamasını iptal etti.
“Önce Eğitim”
“Önce Eğitim”
Şarkışla´yı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Şarkışla Anadolu Lisesi Pansiyonu´nda kız öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere hitap eden Ayhan; “Benim için öncelikli olan eğitimdir. Sizlere ne kadar güzel eğitim ortamı oluşturursak bu ülkenin geleceği de o kadar iyi olacaktır” dedi.
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
İl Müftüsü Yusuf Akkuş, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında ilimizde düzenlenecek etkinliklere ilişkin bilgiler verdi.
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 12. oturumla devam etti. Doğanşar ilçesine bağlı Karkın köyü tarım arazisine kapalı sulama sistemi yapılması konusunun masaya yatırıldığı oturumda konuşan Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Emin Ünlüer, söz konusu talebin 2019 yılı yatırım programında gündeme alınacağını söyledi.
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “500 Baş Damızlık Düve Projesi” kapsamında incelemelerde bulundu.
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Parti Sivas İl Kadın Kolları Üyeleri, organ nakli haftası dolayısıyla organlarını bağışladı.
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerin birleştirilmiş sonuçlarına göre Sivas, Yozgat ve Kayseri illerini kapsayan TR72 Bölgesi´nde yaşayan vatandaşların harcama kalemleri arasında en büyük payı yüzde 24,5 ile konut ve kira, yüzde 22,6 ile de gıda ve alkolsüz içecekler aldı
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
Sivas Valisi Salih Ayhan, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restorasyonunu inceledi. Ayhan; “Bir noktaya gelinmiş ancak yeterli değil. Geçmişte zaman kaybedilmiş ama bundan sonra kaybedecek zamanımız yok. Buraya çok sık geleceğiz ve takip edeceğiz” dedi.
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu´nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas´ta sağlık alanında yaşanan sorunları Meclis´e taşıdı.
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
2016 yılında hizmete giren Yıldızeli Devlet Hastanesi´nde yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, “Yıldızeli hastanesindeki eksiklikler nedeni ile yaralılar mağdur olmaktadır. Yoğun bakım ünitesi açılmamıştır. Yıldızeli Devlet Hastanesi´ndeki aksaklıklar hayati önem taşımaktadır. Hastanedeki sorunlar bir an önce giderilmelidir” dedi.
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, çalışmaları devam eden kamu yatırımlarını inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 11. oturumla devam etti. Oturumda konuşan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, İmranlı´da bulunan Cumhuriyet Ortaokulu´nun bahçesinin kilit parke taş ile döşenmesi gerektiğini söyledi.
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
2018/202 sayılı kararnameyle Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevinden Sivas Valiliği görevine atanan Salih Ayhan, yapmayı planladıkları kültürel ve sosyal faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.
Meclis´te Sinirler Gerildi!
Meclis´te Sinirler Gerildi!
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 10. oturumu dün gerçekleştirildi.
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
Zara´da halkla buluşan Vali Salih Ayhan; “Biz bu milletin derdiyle dertlenen bir camiadan geldik. Ayrımız gayrımız yoktur. Sivas´ı karış karış, adım adım biliyoruz. 9 yıl Sivas´ta çalıştıktan sonra valilik nasip oldu. Yükümüz ve sorumluluğumuz çok fazla” dedi.
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı İlker Çelikus, enflasyon artışı nedeniyle yaşanan ücret mağduriyetinin giderilmesi noktasında ‘ek zam´ taleplerinin yer aldığı mektubu PTT 4 Eylül Şubesi´nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a gönderdi.
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
Sivas Muhtarlar Derneği yönetimi Belediye Başkanı Sami Aydın´a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Duran Koç, 81 ilden toplantı için ilimize gelen muhtarların Sivas´tan memnun ayrıldığını söyledi.
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
STB Yönetimi, Vali Salih Ayhan´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Ayhan; “Sizler ilimizde önemli bir görev üstlenmektesiniz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Sivas´ın yararına olacak projelerde el ele vererek Sivas´ı bir adım daha ileri götürmek için çalışacağız” dedi.
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
İlimizde bir hastanın karnından, 30 santimetre çapında kitle çıkarıldı.
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
Önceki dönem Büyük Birlik Partisi´nden (BBP) Sivas Belediye Başkanı seçilen Doğan Ürgüp´ün 31 Mart´ta gerçekleştirilecek olan mahalli seçimlerde hangi partiden belediye başkanlığına aday adayı olacağını henüz açıklamamış olmasının BBP tabanında rahatsızlık oluşturduğu konuşuluyor.
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Sivas
 • Bugün  10 °
 • Salı  8 °
 • Çarşamba  6 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

  Mevlana
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

  İlginç Bilgiler 3