DEDEDEN TORUNA
Muhtarın Yeri´nde bu hafta Ece Mahallesi Muhtarı Sami Dinler ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ailesinin 150 seneye yakın bir süredir Ece Mahallesi´nde oturduğunu ve aynı zamanda muhtarlık görevini aile olarak eskiden beri yürüttüklerini söyleyen Muhtar Dinler, "150 seneye yakındır muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da var tabii ki. Ailemizin ismi de ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 25.9.2017 05:00:00

MUHAMMED DEMİR
- Kendinizi tanıtır mısınız?
- İsmim Sami Dinler. Ece Mahallesi muhtarıyım. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Askeriyede 32 sene çalıştıktan sonra emekli oldum ve babamın sürdürdüğü muhtarlık görevini son dönem seçimlerinde devraldım.
 
"1834 YILINDA KURULAN MAHALLEMİZ, SİVAS´IN EN
KÖKLÜ VE ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİSİ"
- Mahalleniz ve nüfusu hakkında bize bilgi verir misiniz?
- Ece Mahallesinde 17 sokak, 4 tane de cadde var. 2 camimiz mevcut ama okulumuz yok. Merkez mahallede olmamızdan dolayı diğer okulları kullanıyor mahalleli, bu konuda sorun yaşamıyoruz yani. 12 bin dolaylarında nüfusumuz, 3 bin 250 civarında da seçmenimiz var. 1834 yılında kurulan eski bir mahalle burası. Babam 35 sene muhtarlık görevini yaptı, ben de emekli olduktan sonra hizmet etmek amacıyla muhtar oldum. 3 buçuk senedir de muhtarım.

- Şu ana kadar mahalleniz için ne gibi çalışmalar yaptınız?
- Mahallede bulunan cadde ve sokakların asfaltlarını düzelttik. Rutin olarak da mahallenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışıyoruz. Ancak mahallemizde altyapı ile ilgili sorunlar var. Belediye Başkanımız bu konuda isteklerimizi karşılarsa çok memnun oluruz.

"ÇEDAŞ´IN ELEKTRİK KABLOLARINI BİR AN ÖNCE
YER ALTINA ALMASI GEREKİYOR"
- Sizce Ece Mahallesinin en büyük problemi nedir?
- Ece Mahallesinin en büyük problemi, merkezi bir mahalle olmasına rağmen, elektrik kablolarının direkler aracılığıyla açıktan geçmesidir. Direkler caddelerin ve sokakların ortalarında kalıyor ve ayrıca bazı evlere çok yakın mesafede. Bu gerçekten çok büyük bir tehlike. Ayrıca sokak lambalarının bozulduğu ve 2 ay kadar yanmadığı oluyor. Bu konuda ÇEDAŞ ile bir türlü irtibat sağlayamıyoruz. ÇEDAŞ Müdürümüzün de bu konularda daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz.

"SOKAK VE CADDELERİMİZE KURULAN
KAPANLAR ÇOK GEREKSİZDİ
- Ece Mahallesine, ters yönden araç girişini engellemek için kapanlar kurulmuştu ve birçok vatandaş bu kapanlardan dolayı mağduriyet yaşamıştı. Bu uygulama ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Yerinde olmayan ve gereksiz bir uygulamaydı bu. Devlet dairelerinin girişlerinde olan bu sistemin, merkezi bir mahallenin sokak ve caddelerinde kullanılması anlamsızdı. Kapan yerine hız kesici plastik kasisler konulsaydı daha iyi olurdu. Kapanların kaldırılması için Belediye Başkanımız Sami Bey ile görüştük; mesele, trafik komisyonunda da incelendikten sonra, kapanlar kaldırıldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve mahalleli de rahatlamış oldu.  

"BELEDİYEDEKİ MÜDÜRLÜKLER ARASINDA
KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"
- Şimdiye kadar herhangi bir bürokratik engel ya da ilgisizlikle karşılaşıp da yapamadığınız bir iş oldu mu?
- Belediyede bulunan bazı müdürlükler ile problemler yaşıyoruz. Asfalt çalışması, su patlağı ve kaldırım çalışmaları olduğu zaman, yapılan yer uzun süre pisliği ile durmaya devam ediyor. Belediyenin kendi kurumları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Birbirlerine haber vermeden çalışıyorlar. Biz bildiriyoruz ama ekipler yetersiz ve koordineli çalışmıyorlar. Bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşıyoruz.
"GENÇLERİMİZİ KAHVE
KÖŞELERİNDEN KURTARMALIYIZ"
- Mahallenizdeki sosyal alanlar yeterli mi, gençlerin zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler var mı?
- Mahallemizde sosyal alanlar yok. Özellikle gençler; zamanlarını değerlendirebilecekleri yerlerden yoksun oldukları için, farklı işlere ve ahlaksızlıklara yöneliyorlar. Sayın Valimizden, gençlerimizin spor ve diğer aktivitelere yönlendirilmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Gençlerin, kahve ve kafe köşelerinde zaman geçirmemeleri gerekiyor. Gençlerimizi oralardan kurtarmamız lazım. Federasyon ile görüşülüp, gençlerin hangi spor dallarına ilgisi varsa o alanlarla ilgili tesisler yapılarak yönlendirilmesi gerekiyor.

- Mahalleyi nasıl yönetiyorsunuz, azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyor musunuz?
- Babam muhtarlık yaparken ben de azaydım zaten. Şimdi ben de azalarla ve mahalle sakinleriyle istişare yapıyorum. Bizim saatimiz belli değil ve telefonlarımız 24 saat açık. Hangi sokakta ve caddede sorun varsa, fakir fukara varsa bunlarla ilgileniyoruz, el birliğiyle çalışıyoruz. Sosyal yardımlarımızı da yapıyoruz. Zaten ben de Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesiyim. İnsanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.


"150 SENEDİR, DEDEDEN
TORUNA MUHTARLIK YAPIYORUZ"
- 1800´lü yıllarda mahalle kurulduğundan beri aile olarak buradasınız ve muhtarlık görevini de siz üstlendiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
- Mahalle, 1834 yılında kurulduğunda büyük dedem buraya gelmiş ve sizin de söylediğiniz gibi mahallenin yerlisiyiz. 150 seneye yakındır da muhtarlık görevini bizler yapıyoruz. Babam, dedem, onun babası ve birkaç nesildir muhtarlık bizim ailede. Arada fire verilen zamanlar da olmuştur illaki. Ailemizin ismi  ´Dede Hasanlar´ olarak bilinir. Eskiden beri camilere, mahalleye ve fakir fukaraya yardım etmiş bir aileyiz, biz de onların çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

"BELEDİYE AMİRLERİ İLE SORUNLAR YAŞIYORUZ"
- Valilik ve Belediye ile diyalogunuz nasıl, bu manada bu kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
- Sayın Valimiz elinden geldiğince bizlere yardımcı oluyor. Belediye Başkanımız da öyle ama belediyedeki müdürlükler ile sorunlar yaşıyoruz. Temizlik işleri de mahalle ile alakalı isteklerimizi yerine getiriyor, temizliğimiz yapılıyor ama diğer amirler ile ciddi sıkıntılar var.

- Sivas Muhtarlar Derneği ile ilgili neler söylemek istersiniz?
- Muhtarlar Derneği´nin yönetiminde ben de yer alıyorum. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yönetimde bulunan 21 kişi olarak, tüm muhtarların sorunlarıyla alakadar oluyoruz, dernek çatısı altında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZDAN GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİYİ,
VALİLİK VE BELEDİYEDEN DE BEKLİYORUZ"
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu konuyla alakalı düşünceleriniz nelerdir?
- Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdiği önem için teşekkür ediyoruz. Fakat biz aynı ilgiyi Valilik ve Belediyeden de bekliyoruz. Çünkü biz, gittiğimiz yerlerde mahalleliyi temsil ediyoruz ve onların haklarını aramaya çalışıyoruz. Onlar da bu konuyla ilgili titiz davranırlarsa memnun oluruz.

- Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?
- Buraya kadar gelip bu röportajı yapmanızdan dolayı çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. İrade Gazetesi olarak yapmış olduğunuz bu çalışma gerçekten çok önemli. Bu hassasiyeti taşıdığınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Çünkü bizim sorunlarımız gazetelerde ve basında yer alırsa, ilgili kişiler de görmüş olur, biz de vatandaşın bütün problemlerini çözmek için el birliğiyle çalışma imkânı buluruz. 

/resimler/2017-9/24/1612203806806.jpg

/resimler/2017-9/24/1612540370000.jpg

/resimler/2017-9/24/1613187245509.jpg

/resimler/2017-9/24/1613518964839.jpg

/resimler/2017-9/24/1615051309977.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN TORUNA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Binlerce Halil´im Oldu”
“Binlerce Halil´im Oldu”
Şehidimiz Halil´in babası Ali Kantarcı, 15 Temmuz´da gerçekleştirilen darbe kalkışmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
15 Temmuz´da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasının yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan, Zara´da 2010 yılında faaliyete geçmiş olan 50 yatak kapasiteli hastaneyi atıl duruma geçmesi nedeniyle huzurevi olarak değerlendirmek istediklerini söyledi.
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Sivas´ta kırsal turizm projelerine ilginin arttığını söyleyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “Ciddi anlamda talep gelmiyordu. Tanıtımlardan sonra yeni gelen projeler var. İnşallah bu alanda desteklerimiz artarak devam edecek” dedi.
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Demokrasi, Milli Birlik ve Beraberlik Günü kapsamında Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Sivas´ta 15 Temmuz Demokrasi Nöbetleri Fotoğraf Sergisi” açıldı.
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Üzerlerine gelen aracı çekirdek çitleyip çay yudumlayarak izlediler
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğünce “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Sivas´ta kuran kursu öğrencileri, hain darbe girişimin ikinci yıldönümünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda şehitler için dua edip yazdıkları şiirleri okudular.
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz´daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü kapsamında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de birtakım anma programları düzenlenecek. Ülkenin birliğine kasteden ancak milletin dirayetli duruşu ile bastırılan kalkışmada şehadet şerbetini içen 250 vatan evladı için dualar edilecek. Sivas´ta, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları bugün saat 14.00´da Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde açılacak olan “15 Temmuz Resim ve Fotoğraf Sergisi” ile start alacak. Yarın ise şehitlik ziyaretleri ve mevlit programının ardından saat 21.00´da tren garından kent meydanına “Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü” düzenlenecek. Yürüyüşün hemen ardından valilik binası önünde anma programı gerçekleştirilecek.
Validen gelin ve damada jest
Validen gelin ve damada jest
Sivas Valisi Davut Gül, düğün törenleri öncesinde valilik balkonundan tarihi kent meydanı manzaralı fotoğraf çektirmek için ricada bulunan genç çiftin talebini olumlu karşılayarak mutlu günlerinde çifte jest yaptı.
Pazar günü otobüsler ücretsiz
Pazar günü otobüsler ücretsiz
15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2. yıl dönümü dolayısıyla, 15 Temmuz Pazar günü şehir içi toplu taşıma araçları saat 19.00 ile 24.00 arasında ücretsiz taşıma yapacak.
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Aydın mesajında; “Bu ülke için unutulmayacak bir tarih, bir milletin direniş ve yeniden diriliş destanıdır 15 Temmuz… Bu acı tarihin yaraları belki yıllarca devam edecektir. Rabbim bu ülkeye bir daha 15 Temmuz yaşatmasın…” ifadelerini kullandı.
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ulaş ve Kangal ilçelerine giderek bir dizi temas ve incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Doğanşar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nce hazırlanan “Doğanşar, Doğadan Gelen Kuşburnu Projesi” Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´ndan (ORAN) destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak.
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na seçilen Binali Yıldırım´ı tebrik ederek kutlama mesajı yayımladı.
Çaykuş istifa etti
Çaykuş istifa etti
İYİ Parti İl Başkanı Av. Taha Tenkiz Çaykuş, görevinden istifa etti.
“Türk milleti hep var olsun”
“Türk milleti hep var olsun”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “15 Temmuz´da vatanı, bayrağı, milleti ve dini için şehadet şerbetini içen kardeşlerimize Allah´tan rahmet diliyor, gazi olanları şükran ve minnetle anıyorum. Darbe girişimine izin vermeyen Türk milleti hep var olsun” dedi.
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından bu yıl “Başkent´te Sivas Günleri” etkinliğinin 4´üncüsü düzenlenecek. 13-16 Eylül tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek etkinliğe ilişkin Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri´nde istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, “Etkinlikle Sivas´ın hem hemşehri kültürünün geliştirilmesine katkı sağlayacağız hem de Sivas´ın değerlerini Ankara´da kendi hemşehrilerimize ve tüm Türkiye´ye tanıtmış olacağız” dedi.
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkanlığı, 15 Temmuz Darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısıyla Kent Meydanında “15 Temmuz´a Dair” adlı etkinlik gerçekleştirdi.
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
Birçok yerleşim yeri Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve deprem tehlikesinin en fazla hissedildiği yerlerden olan Sivas´ta, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan son rakamlar korkuttu. DASK´ın verilerine göre 130 bin 140 konutun bulunduğu Sivas´ta deprem sigortası bulunan ev sayısı 49 bin 378 olarak açıklandı. Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri başta olmak üzere birçok yerleşim biriminde deprem tehlikesinin bulunduğu ilimizde konutların yaklaşık olarak yüzde 62´sinin sigortasının bulunmadığını ortaya çıktı.
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas Belediyesi tarafından "Sivas İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında gürültü eylem planı hazırlanarak rapor oluşturuldu.
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Kızılırmak ve göllerde gerçekleşen toplu balık ölümlerinin, oksijen azalmasından kaynaklandığı tespit edildi
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Sivas´ın Damlacık köyü sakinleri, hava kararınca ortaya çıkan ve uykularını kaçıran et yiyen örümcekleri, ışık kullanarak etkisiz hale getiriyor
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, güçlü bir oda meclisinden sonra güçlü bir istişare kurulu oluşturduklarını belirtti.
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Sivas´ta uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.
 Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Zara ilçesinde düğün konvoyunun önünü keserek para almak isteyen çocuk, otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Kaza anı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı
 Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Serpincik Göleti´nde karaya vuran ölü balıklar dikkat çekti
Genç mimarlar mezun oldu
Genç mimarlar mezun oldu
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki mezunlarını verirken, diplomalarını alan genç Mimarlar müzik eşliğinde gönüllerince eğlenerek mezuniyetin tadını çıkardılar ve kepleri havaya fırlattılar.
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Alt geçide sıkışan hurda demir yüklü tır, yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda kurtarıldı
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5