Demirağ OSB´yle Kalkınacağız--Video
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Sivas´ın teşvik yasasındaki yeri ve iş dünyasında sorunlar" konulu programa katıldı. Programda konuşan Bakan Varank, 40 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Demirağ Organize Sanayi Bölgesine ilişkin müjdeli haberi verdi.
Tarih: 25.3.2019 07:00:03

FATİH TABUR

Birtakım temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen “Sivas´ın teşvik yasasındaki yeri ve iş dünyasında sorunlar" konulu programa katıldı.

TSO Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habip Soluk ve Semiha Ekinci, TSO Başkanı Mustafa Eken´in yanı sıra çok sayıda kurum müdürü, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve iş insanları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını TSO Başkanı Mustafa Eken yaptı.

Sivas´ta sanayicilerin yaşadığı sorunları Bakan Varank´a ileten Başkan Eken, müjde istedi. Başkan Eken, “Sayın Bakanım ilimize hoş geldiniz. Sizleri 3 ay önce makamınızda milletvekillerimizle ziyaret ettiğimizde en önemli isteklerimizden olan  teşvik yasası ile ilgili dosyamızı kabul ettiniz ve bizleri onura ettiniz. Elinizden gelen ne ise Sivas için yapacağınızı söylediniz. Çok teşekkür ediyorum. Bu gelişmelerin ardından tabii Cumhurbaşkanımızın Sivas mitinginde söylediği Sivas´ın teşvik kapsamındaki yerinin değişeceği ve Demirağ Organize´nin özellikle özel teşvik uygulamasından yararlanacağı müjdesi de bizi ziyadesiyle mutlu etti” dedi.

Başkan Eken, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İnşallah biraz sonra bizlere müjde vereceğinize inanıyoruz. Ama ben çok uzatmadan sanayici arkadaşlarımızın taleplerini kısaca özetlemek istiyorum. 4. Bölge´de olmamız nedeniyle dışarıdan gelen yatırımcıların Elazığ, Maraş, Urfa gibi çevre illeri bahane ederek burada yatırım yapmaması bizim sanayici arkadaşlarımızın en büyük derdi, sıkıntısı. Odamızın da 7 bin üyesiyle birlikte her zaman konuştuğumuz bir şey. Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Onun vermiş olduğu müjdeden sonra gerçekten hepimiz rahatladık. Demirağ OSB´nin özel teşvikten yararlanacağı müjdesini Cumhurbaşkanımız verdi. İnşallah siz de burada mevcut sanayideki arkadaşlarımızın da en azından 6. Bölge teşvik imkanlarından yararlanacağı müjdesini bizlere verirseniz çok mutlu olacağız.”

“KAMULAŞTIRMA BEDELİ ÖDENMELİ”

Sivas´ta sanayicinin zor günlerden geçtiğini ifade eden Başkan Eken, “Şu an İŞKUR Müdürümüz burada. 38 bin İŞKUR´da sıra bekleyen kişi var. Bu arkadaşlarımızı işe yerleştirmek için muhakkak evvela sanayiyi geliştirmemiz gerekiyor. Sanayiyi geliştirmemiz için de Organize´deki mevcut arkadaşlarımızın ve yeni yatırımcılarımızın da önünün açılması gerekiyor. Diğer bir konu Belediye Başkanımız muhakkak izah etmiştir, Seyfebeli Projesi. Yine Cumhurbaşkanımıza ve sizlere teşekkür ediyorum. Türkiye´de 13 tane sanayiden 2´sinin Sivas´ta olması çok güzel bir şey bizim için. Biz de projenin ortağıyız. Seyfebeli projesinin hayata geçmesi için de kamulaştırma bedelinin acilen ödenmesi gerekiyor. Kamulaştırma bedeli ödenirse bu proje bir an önce hayata geçecektir ve Sivas açısından da çok önem taşıyan bir proje. Bu konuda da desteğinizi istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“ÜRETİM DEMEK İSTİHDAM DEMEKTİR”

Başkan Eken´in ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Balanı Mustafa Varank ise AK Parti hükümetlerinin Sivas´a yaptığı yatırımlar hakkında bilgiler vererek, “Tarihler 2002 yılını gösterdiğinde sadece 12 firma toplamda 12 milyon liralık yatırım teşvik belgesinden faydalanmıştı. Biz Sivas´ta 16 yılda 700´e yakın firmaya teşvik belgesi vererek, 4 milyar liralık yatırımlarını destekledik. İlimizin üretim kapasitesini bu sayede artırmış olduk. Üretim demek istihdam demektir. Sadece bu teşvikler sayesinde 15 bin vatandaşımız yeni iş imkanlarıyla tanışmış oldu. Reel sektörün çarklarını döndüren KOBİ´lerimizi de ihmal etmedik. İktidarımız döneminde 2 bine yakın işletmemize toplamda 21 milyon liralık KOSGEB desteği sağladık. Şu anda KOSGEB´in 10 farklı programı hala açık durumda. Siz değerli üreticilerimizin ve sanayicilerimizin başvurularını bekliyor” dedi.

OSB´de şu anda 8 binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini belirten Bakan Varank, “Benzer şekilde Gürün, Kangal, Şarkışla ve Yıldızeli sanayi sitelerini de ilimize kazandırdık. Belediye Başkanımız Seyfebeli Sanayi Sitesi´nden bahsetti. Kendisiyle de görüştük. Bildiğiniz üzere Bakanlığımızın sanayi sitelerinin kurulmasında ve taşınması çalışmalarında uzun vadede kredi destekleri var. Biz resmi başvurunun geldiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Belediye Başkanımızla buradaki kooperatiflerle çalışacağız ve bu projeye de elimizden gelen desteği vereceğiz. Üretimde kapasite artışları kadar ürettiğimiz malların katma değerleri ve rekabetçilik seviyeleri de oldukça önemli. İşte AR-GE´nin önemi de bu manada ortaya çıkmış oluyor. 2002 öncesinde Sivas´ta AR-GE ekosistemi adına hiçbir altyapı yoktu. Bu kapsamda hemen harekete geçtik. Üniversiteleri, reel sektörü ve kamuyu en verimli şekilde bir araya getirerek, inovasyon ruhunu harekete geçirdik. Geldiğimiz noktada Sivas Cumhuriyet Teknopark´ı da kazandırmış olduk. Buraya Bakanlığımız bünyesinden 13 milyon liralık bir hibe desteği sağladık” açıklamasında bulundu.

“ENDÜSTRİ BÖLGESİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bakan Varank, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sivas´ın bizlerden büyük bir beklentisi var. O yüzden Nuri Demirağ OSB konusuna da değinmek istiyorum. İnşallah biz burasını bir endüstri bölgesi haline getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız zaten Sivas ziyaretinde söylemişti. Sivas´ı endüstri bölgesi haline dönüştürerek, buraya özel bir teşviki tasarlayacağız ve inşallah burayı katma değerli bir merkez haline getireceğiz. Türkiye´nin en önemli sanayi alanlarından bir tanesi olacak. Diğer taraftan şehrimizin müthiş bir termal potansiyeli var. Biz bu potansiyeli değerlendiremiyoruz. Arkadaşlarımızla bu konuda da görüşme yaptık. Zaten Bakanlığımızın sera teşviklerine dönük yeni adımları oldu. Biz seracılığı öncelikli teşvik kapsamına aldık. Bu manada şehrimizin potansiyelini çok daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ben bu anlamda Sivaslı kardeşlerimizden büyük bir atılım bekliyorum. Türkiye´de -35 derecelerde karlar altında seracılık yapan tüm dünyaya bu ürünleri ihraç eden tesisler var. Sivas da bunu başarabilir” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank´ın konuşmasının ardından program soru-cevap  bölümü ile basına kapalı olarak devam etti.

/resimler/2019-3/23/1606459301353.jpg

/resimler/2019-3/23/1606573207790.jpg

/resimler/2019-3/23/1607093208331.jpg

/resimler/2019-3/23/1607248989598.jpgVideo Tarihi: 23.3.2019 16:22:13
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Demirağ Kalkınacağız Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan merkeze bağlı köy ve mezra yolları tamamen ulaşıma açıldı.
jandarmadan Kaçamadılar--Video
jandarmadan Kaçamadılar--Video
Sivas´ta birçok köyde evden hırsızlık yaptığı belirlenen şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aksu, il kongresine katılmak üzere 13 Ocak´ta Sivas´a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün Ziraat Odası´nı da ziyaret ettiğini anımsatarak “Kıymetli Başkanımız Hacı Çetindağ´ın hükümetimizden isteklerini değerli Başkan Yardımcımız, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti” dedi.
Esnafın Finansal  Gücü Olacağız
Esnafın Finansal Gücü Olacağız
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil 2015´te öncülük ettiği ve 152 esnafı dükkan sahibi yaptığı Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek destek istedi. Sitede esnafla örnek bir dayanışma sergilediklerini ifade eden Başkan Hakan Demirgil, “Esnafımızın finansal gücü olacağız” dedi.
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal; yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Beklentileri Karşılayacağız
Beklentileri Karşılayacağız
TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar “TÜRASAŞ olarak yeniden bir yapılanma içerisindeyiz. Uzmanlaşmış şirketler olarak sektörde yerimizi alacağız. Buradaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi de Sivas olacak elbette ki. Bu noktada beklentileri karşılayacağız diye umut ediyorum” dedi.
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Sivas Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mesut Dursun; Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut´u ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dursun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için oda başkanlarım ve esnaf arkadaşlarımızla birlikte kutlu bir yola çıktık. Amacımız, hedefimiz ve tek gayemiz esnafımıza hizmet etmek” dedi.
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya öncülüğünde kurulan Kaya Araştırma Grubu 2020´de üniversiteyi temsil eden toplam 79 makale ve 4 kitap projesine imza atarak önemli bir başarı elde etti.
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “2002 yılından bugüne AK Parti belediyeciliğini tüm ülkemize ve Sivas´a yayarak şehirlerin gelişimine katkı sunmaya, hemşehrilerimize hizmet etmeye devam ettik, edeceğiz” dedi.
Korkutname´ye Büyük İlgi
Korkutname´ye Büyük İlgi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan “Korkutname” adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandırdı.
Gurbetçilerden  İhtiyaçlılara Destek
Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek
Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi´nde “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler” dedi.
İftirayla Odamızı  Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri  Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine  Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN  Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme  Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3