EN BÜYÜK İHANET
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Murat İRCAL ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başta 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yaşanan süreç olmak üzere birçok konuda konuşan İRCAL, Sivas´a dair çeşitli konularda da görüşlerini dile getirdi. İlgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz röportajı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Tarih: 27.11.2017 05:00:00

1967 Konya Ereğli doğumluyum, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Evli ve 5 çocuk sahibiyim. 1997´den itibaren başsavcı olarak görev yapmaktayım. Yozgat ve Konya´da görev yaptıktan sonra son 3,5 yıldır Sivas Cumhuriyet Başsavcısı olarak görevime devam etmekteyim.

Huzur ve Güven Şehri Sivas

Sivas´ta soğuk iklim koşullarının egemen olması nedeniyle dışarıdan yoğun göç almaması, yörenin kozmopolit bir yapıya bürünmesine engel olmuştur. Yaklaşık 2500, 3000 kadar Suriyeli Muhacir kardeşimizi misafir eden Sivas´ta bu sayının diğer illere göre daha az olmasında da iklim koşullarının etkisinin olduğunu düşünüyorum. İlçeleri ile birlikte ortalama 650 bin nüfusa hükmeden Sivas´ta işlenen suç oranları, nüfus yoğunluğu bakımından aynı ölçekte olan ve daha büyük şehirlerden oldukça düşüktür, metropol şehirler ile bu oran mukayese bile edilemez. Bu yönüyle Sivas; hem bir kamu görevlisi hem de bir aile babası olarak söylüyorum ki, tam bir huzur ve güven şehridir.

Şehrin Futbol Takımı Hangi Ligde ise Şehirde Aynı Ligdedir

Sivas; gurur duyulması gereken bir başka özelliğini de halkına Sivasspor ile yaşatmaktadır. Sivassporun süper ligden düştüğü ve bir yıl aradan sonra tekrar çıktığı sezonu Sivas´ta yaşadım. Adana, İzmir gibi büyük şehirlerin futbol takımları uzun yıllar süper ligde kalma başarısını gösteremiyorlar ancak Sivas bunu başarıyla gerçekleştirmektedir. Sivasspor seyir zevki yüksek bir futbol ortaya koymakta ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmektedir. Sivasspor gelecek vaat eden bir görüntü çiziyor. Özgüveni yüksek bir futbol takımına sahip olan Sivasımız, sosyal ve kültürel anlamda ki gelişmelerini Sivassporun başarısına da yansıtmaktadır. Sivas´ta bulunmaktan ve burada hizmet etmekten onur duyuyorum. Bu vesileyle hem Sivas´ın hem de Sivassporun başarılarının devam etmesini temenni ediyorum.

En Büyük İhanet

Bu süreç hakkında söylenecek çok şey var aslında ancak son yıllardaki en büyük ihanetle karşı karşıya kaldık. FG tarafından kurulduğu bilinen bu terör örgütü, tamamıyla dış mihrakların kontrolü ve koordinesi ile eylemlerini ve işlemlerini yapmaktalar. Halkımızın bazıları bunu algılayabiliyor maalesef bazıları da hala algılayamıyor. Görünürde bu örgütün kurucusu FG, ancak kesinlikle bu kişi tarafından yönetilmediği kanaatindeyim, bunu edindiğim bilgi ve belgelere dayanarak söylüyorum. Örgütün son derece tehlikeli bir yapı, bu yapıyla uzaktan veya yakından ilgisi olan vatandaşlarımızın biran önce silkinip bu yapıdan kurtulması gerekmektedir.

Soruları çaldılar

Bu Terör Örgütüne mensup olmaktan yargıladığımız bir bayanın babası bana “kızım için ne kadar ceza vereceğiniz önemsiz buna üzülmüyorum ancak kızımın imanı gitti ebedi hayatını kaybetti ben buna üzülüyorum.” dedi. Bu ve buna benzer durumları çok yaşadık yaşıyoruz. Örgüt, kandırarak kendilerine mensup ettiği insanları kaybetmemek için her türlü münafıklığı göstermekte tereddüt etmiyor örnek olarak bu elebaşı; geçtiğimiz günlerde “Peygamber Efendimizi rüyamda gördüm ve bunlar benim kardeşlerim dedi” diyor. Hepimiz Müslümanız Allah´a şükür hepimiz dindarız. Allah aşkına, askeri okullar sınavları dâhil olmak üzere bütün sınavlarda soruları çaldıkları, her türlü entrika ve hileye başvurdukları artık kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçekken haşa Peygamber Efendimizin böyle bir yapıyla birlikte olması mümkün mü? Bu yapının Askeri boyutu ile ilişkilendirilmekten yargılanan bir asker “bize Askeriyede namaz kılmayı yasakladılar” diyor.

Allah ile Harp Ediyorlar

Başka bir örnek; Fetö Terör Örgütü davalarında karşılaştığımız asker eşlerinin (kimsenin kapalılığına ya da açıklığına karışmıyoruz burada yanlış anlaşılmasın) “biz 15 yıl önce tesettürlü idik daha sonraları bu yapının eşime baskıları sonucu açılmak zorunda kaldık” sözleriyle karşılaşıyoruz. Gerekçe ne olursa olsun Allah´ın Kur-an´da sabit kıldığı emrini nehyetmek ortadan kaldırmaya çalışmak Allah ile harp etmektedir.

Bütün bunları yaşam biçimi haline getiren bir kişinin bizim en kutsal değerlerimizi Peygamber Efendimizi ve O´nun sahabelerini sofrasına getirip Onlara yemekler vererek dinimizi kötü emellerine alet etmesi ihanetin ulaştığı son noktadır. Hala bu yapıda olan varsa onların, 17-25 Aralık ikna etmedi ise 15 Temmuz, 15 Temmuz ikna etmedi ise Diyanet İşleri Başkanlığımıza mensup hocalarımızın uyarıları, artık hangi husus ikna ediyorsa o hususu dikkate alıp çırpınarak bu yapıdan kurtulmaları gerekmektedir. Adli soruşturma geçiren insanlardan “biz bu yapının kurbanı olduk bizi bu yapıdan kurtaran devletimize Allah zeval vermesin” diyerek bize yardımcı olan insanların sayısı artmalı, Irak´ın parçalanması sırasında Saddam´ın heykelini deviren Irak´lının sonraki pişmanlığından ders çıkarmalıyız. Devletimiz olmazsa ne namus ne şeref hiçbir şeyimizin kalmaz. Bir hukuk devleti olan Ülkemizde görüşler farklı olabilir, bunu dile getirmenin hukuki yolları mevcuttur.

Diyanet İşleri Bizi Uyarmakta Geç Kaldı

İslam Dininin “Ulu´l Emr´e yıkıcı dua etmeyin” müeyyidesini kavrayabilmemiz için Diyanet İşlerinin hazırlamış olduğu rapor bence çok geç kaldı. Bizi, dinimizin özünden uzaklaştıran bu ve bunun gibi yapılara karşı bilgilendirme ve uyarma noktasında Diyanet İşleri Başkanlığımız çok geç kalmıştır. Adı geçen terör örgütünü kurduğu bilinen FG geçmişte “Cebrail (AS) parti kursa ona bile oy vermem ve desteklemem” diyordu. Bu söz çok açık bir şekilde şirktir, Allah´ı inkâr etmenin en büyük delillerindendir. Bunu kavrayamamış olan Müslüman kardeşlerimizin de aydınlatılması başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere bütün Müslümanların en önemli görevlerinden birisidir. Bunun yerine getirilmesinde de geç kalınmıştır. Devletimizin ve milletimizin kendisini korumak için yaptığı bu savunmaları bir mağduriyet olarak gösteriyorlar. Ne yapsaydı devlet? Dünyada isyanların bastırılma şekilleri bilinmektedir, örgütün bundan sonraki hedeflerine ulaşmalarını engellemek için atılan adımlar çok doğru hamlelerdir.

Hali hazırda devam eden davalar hakkında da şimdi konuşmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim, davalar sonuçlandıktan sonra devletimiz ve milletimizin refahı açısından kamuoyu bilgilendirilecektir.

Cezaevleri Yetersiz yeni binalar yapılacak

Ülkemizde tutuklu sayılarının zaten fazla olması ve 15 Temmuz darbe girişimi sonucunda bu sayının artması nedeniyle cezaevleri ihtiyaca cevap verememekte, Türkiye´de 50 İl´de cezaevi yapılması kararlaştırıldı. Bu konuda Devletimizi cezaevleri yerine okul, hastane, fabrika gibi yatırımların yapılması gerektiği noktasında eleştirenleri haksız buluyorum. Devletimizin okul, hastane, fabrika gibi yatırımları yapmasının elbette elzem ancak ihtiyaç duyulması halinde cezaevlerinin yapılması da önemli bir husustur. Sivas´ta da bir cezaevi yapımı çalışmalarımız var ancak cezaevinin yapılacağı arazi yeri problemleri nedeniyle bu sorunun giderilmesi için Devletimizin diğer kurumları ile koordineli bir çalışma yürütmekteyiz.

Sivas kadın açık cezaevinin mevcut yerinin değiştirilerek şehre yakın başka biryere taşınması için de kapsamlı bir çalışma içerisindeyiz. Şehre yakın bir yer diyoruz çünkü kadın açık cezaevleri izin ve güvenlik nedeniyle şehre yakın bir yerde olması gerekir.

Son Derece Modern ve Son Teknoloji ile Donatılmış Adliye ve Cezaevlerimiz Var

İletişim ve Bilgisayar çağındayız. Adliyeye getirilmesine gerek duyulmayan mahkumlar ile görüntülü iletişim kurmak için cezaevlerimiz ve adliyemiz son derece modern bilgisayar, kamera gibi iletişim araçlarıyla donatılmıştır. Binaenaleyh adliyeye getirilmesi gereken mahkumlar araçlarla adliyeye getirilmekte, adliyeye getirilmesine ihtiyaç duyulmayan mahkumlarda görüntülü iletişim araçlarıyla bulundukları yerlerden yargılanmaktadırlar. Bu nedenle adliye ve cezaevleri arasında ki mesafenin olumsuz sonuçlarıyla karşılaşmamaktayız. Ancak adliye ve cezaevlerinin birbirlerine yakın mesafede olması da elbette ki daha iyi olacaktır.

İnönü konağını kâr amaçlı değil sosyal proje olarak hayata geçirdik

Cezaevlerindeki mahkumların topluma hazırlanması projesi kapsamında İnönü Konağını faaliyete geçirdik. Burada, açığa alınmış ve iyi hallerine karar verilmiş mahkumların sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirmelerine olanak sağladık. Sadece burada değil, cezaevlerinde kantin, çay ocağı, ayakkabı boya işleri, tapu dairesinin temizliği, atölye gibi işlerde çalıştırılarak mahkumların topluma entegre edilmesi hususunda attığımız adımlar halkımız tarafından da olumlu karşılanmıştır.

 /resimler/2017-11/26/2101474228671.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK İHANET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Sağlıksız Gıdaya Geçit Yok
Tarım ve Orman Müdürlüğü vatandaşların güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerini hız kestirmeden devam ettiriyor.
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
“Sivas´a Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı”--Video
İl Özel İdaresi´nin 2018 yılı performansını değerlendiren İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Sadık Güller, “81 vilayete bakıldığında Sivas´ın yol ağının geniş olduğu görülmekte. Buna rağmen Anadolu´nun diğer şehirlerine gelen bütçe ile Sivas´a gelen bütçe arasında fark yok. Sivas´a pozitif ayrımcılık yapılmalı. İnşallah 2019 yılı yatırım bütçesi Sivas´a biraz daha imtiyazlı, tolereli olarak gelir” dedi.
Aslan Payı Merkez İlçenin
Aslan Payı Merkez İlçenin
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 13. oturumunda meclis üyelerine İl Özel İdaresi´nin 2019 yılında kırsal altyapıya ayıracağı bütçenin taslak bilgileri dağıtıldı.
Başkan Mermer´e Tam Destek
Başkan Mermer´e Tam Destek
Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer; ilçe belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte birtakım temas ve ziyaretlerde bulundu.
“Minnet Borçluyuz”
“Minnet Borçluyuz”
İlimizdeki şehit aileleri ve gaziler ile yemekte bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Bunu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Kimi canını, kimi bedenini feda etti bu ülkeye. Ne mutlu ki onlara böyle bir şerefe nail oldular. Onlara millet olarak minnet borçluyuz” dedi.
Şehir Kültürünü Anlattılar
Şehir Kültürünü Anlattılar
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde “15 Yıllık Yayın Macerası: Hayat Ağacı Dergisi ve Şehir Kültürü” adlı panel programı düzenlendi.
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´dan Duyarlı Öğretmene Ziyaret
Sivas Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, beslenmesini unutan öğrencisi ile kahvaltısını paylaşan Beypınar ilkokulunda Sınıf Öğretmeni Özge Dilek´i ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı
Sivas´ta, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 16 genç çiftçiye 80 büyükbaş hayvanın dağıtımı yapıldı.
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Otomobil Tarlaya Devrildi: 1 Ölü, 4 Yaralı
Sivas´ın Hafik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, biri bebek 4 kişi yaralandı.
Çiftçilere Ucuz Yem
Çiftçilere Ucuz Yem
Zara Ziraat Odası çiftçilere ucuz yem imkanı sağladığı.
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
AK Parti´de Temayül Şaşkınlığı!
31 Mart´ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerde işini şansa bırakmak istemeyen AK Parti aralarında Sivas´ın da bulunduğu 22 ilde merkez ilçe temayül yoklamasını iptal etti.
“Önce Eğitim”
“Önce Eğitim”
Şarkışla´yı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Şarkışla Anadolu Lisesi Pansiyonu´nda kız öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere hitap eden Ayhan; “Benim için öncelikli olan eğitimdir. Sizlere ne kadar güzel eğitim ortamı oluşturursak bu ülkenin geleceği de o kadar iyi olacaktır” dedi.
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
Akkuş´tan Mevlid-İ Nebi Çağrısı--Video
İl Müftüsü Yusuf Akkuş, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında ilimizde düzenlenecek etkinliklere ilişkin bilgiler verdi.
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
2019 Yatırım Programında Değerlendirilecek
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 12. oturumla devam etti. Doğanşar ilçesine bağlı Karkın köyü tarım arazisine kapalı sulama sistemi yapılması konusunun masaya yatırıldığı oturumda konuşan Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Emin Ünlüer, söz konusu talebin 2019 yılı yatırım programında gündeme alınacağını söyledi.
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Müdür Yapılan Projeleri İnceledi
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “500 Baş Damızlık Düve Projesi” kapsamında incelemelerde bulundu.
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Kadınlar Organlarını Bağışladı
AK Parti Sivas İl Kadın Kolları Üyeleri, organ nakli haftası dolayısıyla organlarını bağışladı.
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
Barınma ve Gıda Cebi Yakıyor
2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerin birleştirilmiş sonuçlarına göre Sivas, Yozgat ve Kayseri illerini kapsayan TR72 Bölgesi´nde yaşayan vatandaşların harcama kalemleri arasında en büyük payı yüzde 24,5 ile konut ve kira, yüzde 22,6 ile de gıda ve alkolsüz içecekler aldı
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
“Kaybedecek Zamanımız Yok”
Sivas Valisi Salih Ayhan, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restorasyonunu inceledi. Ayhan; “Bir noktaya gelinmiş ancak yeterli değil. Geçmişte zaman kaybedilmiş ama bundan sonra kaybedecek zamanımız yok. Buraya çok sık geleceğiz ve takip edeceğiz” dedi.
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
“Hemşehrilerimiz Ölüme Terk Edilmekte”
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu´nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas´ta sağlık alanında yaşanan sorunları Meclis´e taşıdı.
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
“Aksaklıklar Hayati Önem Taşımakta”
2016 yılında hizmete giren Yıldızeli Devlet Hastanesi´nde yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, “Yıldızeli hastanesindeki eksiklikler nedeni ile yaralılar mağdur olmaktadır. Yoğun bakım ünitesi açılmamıştır. Yıldızeli Devlet Hastanesi´ndeki aksaklıklar hayati önem taşımaktadır. Hastanedeki sorunlar bir an önce giderilmelidir” dedi.
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Kaya, Eğitim Yatırımlarını Gezdi--Video
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, çalışmaları devam eden kamu yatırımlarını inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
Meclis Toplantıları Devam Ediyor--Video
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları dün gerçekleştirilen 11. oturumla devam etti. Oturumda konuşan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, İmranlı´da bulunan Cumhuriyet Ortaokulu´nun bahçesinin kilit parke taş ile döşenmesi gerektiğini söyledi.
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
“100. Yıl Farklılığını Hissettireceğiz”
2018/202 sayılı kararnameyle Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevinden Sivas Valiliği görevine atanan Salih Ayhan, yapmayı planladıkları kültürel ve sosyal faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.
Meclis´te Sinirler Gerildi!
Meclis´te Sinirler Gerildi!
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 10. oturumu dün gerçekleştirildi.
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
“Ayrımız, Gayrımız Yok”
Zara´da halkla buluşan Vali Salih Ayhan; “Biz bu milletin derdiyle dertlenen bir camiadan geldik. Ayrımız gayrımız yoktur. Sivas´ı karış karış, adım adım biliyoruz. 9 yıl Sivas´ta çalıştıktan sonra valilik nasip oldu. Yükümüz ve sorumluluğumuz çok fazla” dedi.
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Çelikus´tan ‘Ek Zam´ Mektubu
Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı İlker Çelikus, enflasyon artışı nedeniyle yaşanan ücret mağduriyetinin giderilmesi noktasında ‘ek zam´ taleplerinin yer aldığı mektubu PTT 4 Eylül Şubesi´nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a gönderdi.
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
“Muhtarlar Memnun Ayrıldı”
Sivas Muhtarlar Derneği yönetimi Belediye Başkanı Sami Aydın´a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Duran Koç, 81 ilden toplantı için ilimize gelen muhtarların Sivas´tan memnun ayrıldığını söyledi.
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
“Önemli Görev Üstleniyorsunuz”
STB Yönetimi, Vali Salih Ayhan´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Ayhan; “Sizler ilimizde önemli bir görev üstlenmektesiniz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Sivas´ın yararına olacak projelerde el ele vererek Sivas´ı bir adım daha ileri götürmek için çalışacağız” dedi.
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
Karnından 30 Cm Kitle Çıktı--Video
İlimizde bir hastanın karnından, 30 santimetre çapında kitle çıkarıldı.
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
BBP´DE “Ürgüp” Muamması
Önceki dönem Büyük Birlik Partisi´nden (BBP) Sivas Belediye Başkanı seçilen Doğan Ürgüp´ün 31 Mart´ta gerçekleştirilecek olan mahalli seçimlerde hangi partiden belediye başkanlığına aday adayı olacağını henüz açıklamamış olmasının BBP tabanında rahatsızlık oluşturduğu konuşuluyor.
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Sivas
 • Bugün  10 °
 • Salı  8 °
 • Çarşamba  6 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

  Hz. Muhammed
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

  İlginç Bilgiler 3