EN BÜYÜK İHANET
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Murat İRCAL ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başta 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yaşanan süreç olmak üzere birçok konuda konuşan İRCAL, Sivas´a dair çeşitli konularda da görüşlerini dile getirdi. İlgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz röportajı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Tarih: 27.11.2017 05:00:00

1967 Konya Ereğli doğumluyum, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Evli ve 5 çocuk sahibiyim. 1997´den itibaren başsavcı olarak görev yapmaktayım. Yozgat ve Konya´da görev yaptıktan sonra son 3,5 yıldır Sivas Cumhuriyet Başsavcısı olarak görevime devam etmekteyim.

Huzur ve Güven Şehri Sivas

Sivas´ta soğuk iklim koşullarının egemen olması nedeniyle dışarıdan yoğun göç almaması, yörenin kozmopolit bir yapıya bürünmesine engel olmuştur. Yaklaşık 2500, 3000 kadar Suriyeli Muhacir kardeşimizi misafir eden Sivas´ta bu sayının diğer illere göre daha az olmasında da iklim koşullarının etkisinin olduğunu düşünüyorum. İlçeleri ile birlikte ortalama 650 bin nüfusa hükmeden Sivas´ta işlenen suç oranları, nüfus yoğunluğu bakımından aynı ölçekte olan ve daha büyük şehirlerden oldukça düşüktür, metropol şehirler ile bu oran mukayese bile edilemez. Bu yönüyle Sivas; hem bir kamu görevlisi hem de bir aile babası olarak söylüyorum ki, tam bir huzur ve güven şehridir.

Şehrin Futbol Takımı Hangi Ligde ise Şehirde Aynı Ligdedir

Sivas; gurur duyulması gereken bir başka özelliğini de halkına Sivasspor ile yaşatmaktadır. Sivassporun süper ligden düştüğü ve bir yıl aradan sonra tekrar çıktığı sezonu Sivas´ta yaşadım. Adana, İzmir gibi büyük şehirlerin futbol takımları uzun yıllar süper ligde kalma başarısını gösteremiyorlar ancak Sivas bunu başarıyla gerçekleştirmektedir. Sivasspor seyir zevki yüksek bir futbol ortaya koymakta ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmektedir. Sivasspor gelecek vaat eden bir görüntü çiziyor. Özgüveni yüksek bir futbol takımına sahip olan Sivasımız, sosyal ve kültürel anlamda ki gelişmelerini Sivassporun başarısına da yansıtmaktadır. Sivas´ta bulunmaktan ve burada hizmet etmekten onur duyuyorum. Bu vesileyle hem Sivas´ın hem de Sivassporun başarılarının devam etmesini temenni ediyorum.

En Büyük İhanet

Bu süreç hakkında söylenecek çok şey var aslında ancak son yıllardaki en büyük ihanetle karşı karşıya kaldık. FG tarafından kurulduğu bilinen bu terör örgütü, tamamıyla dış mihrakların kontrolü ve koordinesi ile eylemlerini ve işlemlerini yapmaktalar. Halkımızın bazıları bunu algılayabiliyor maalesef bazıları da hala algılayamıyor. Görünürde bu örgütün kurucusu FG, ancak kesinlikle bu kişi tarafından yönetilmediği kanaatindeyim, bunu edindiğim bilgi ve belgelere dayanarak söylüyorum. Örgütün son derece tehlikeli bir yapı, bu yapıyla uzaktan veya yakından ilgisi olan vatandaşlarımızın biran önce silkinip bu yapıdan kurtulması gerekmektedir.

Soruları çaldılar

Bu Terör Örgütüne mensup olmaktan yargıladığımız bir bayanın babası bana “kızım için ne kadar ceza vereceğiniz önemsiz buna üzülmüyorum ancak kızımın imanı gitti ebedi hayatını kaybetti ben buna üzülüyorum.” dedi. Bu ve buna benzer durumları çok yaşadık yaşıyoruz. Örgüt, kandırarak kendilerine mensup ettiği insanları kaybetmemek için her türlü münafıklığı göstermekte tereddüt etmiyor örnek olarak bu elebaşı; geçtiğimiz günlerde “Peygamber Efendimizi rüyamda gördüm ve bunlar benim kardeşlerim dedi” diyor. Hepimiz Müslümanız Allah´a şükür hepimiz dindarız. Allah aşkına, askeri okullar sınavları dâhil olmak üzere bütün sınavlarda soruları çaldıkları, her türlü entrika ve hileye başvurdukları artık kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçekken haşa Peygamber Efendimizin böyle bir yapıyla birlikte olması mümkün mü? Bu yapının Askeri boyutu ile ilişkilendirilmekten yargılanan bir asker “bize Askeriyede namaz kılmayı yasakladılar” diyor.

Allah ile Harp Ediyorlar

Başka bir örnek; Fetö Terör Örgütü davalarında karşılaştığımız asker eşlerinin (kimsenin kapalılığına ya da açıklığına karışmıyoruz burada yanlış anlaşılmasın) “biz 15 yıl önce tesettürlü idik daha sonraları bu yapının eşime baskıları sonucu açılmak zorunda kaldık” sözleriyle karşılaşıyoruz. Gerekçe ne olursa olsun Allah´ın Kur-an´da sabit kıldığı emrini nehyetmek ortadan kaldırmaya çalışmak Allah ile harp etmektedir.

Bütün bunları yaşam biçimi haline getiren bir kişinin bizim en kutsal değerlerimizi Peygamber Efendimizi ve O´nun sahabelerini sofrasına getirip Onlara yemekler vererek dinimizi kötü emellerine alet etmesi ihanetin ulaştığı son noktadır. Hala bu yapıda olan varsa onların, 17-25 Aralık ikna etmedi ise 15 Temmuz, 15 Temmuz ikna etmedi ise Diyanet İşleri Başkanlığımıza mensup hocalarımızın uyarıları, artık hangi husus ikna ediyorsa o hususu dikkate alıp çırpınarak bu yapıdan kurtulmaları gerekmektedir. Adli soruşturma geçiren insanlardan “biz bu yapının kurbanı olduk bizi bu yapıdan kurtaran devletimize Allah zeval vermesin” diyerek bize yardımcı olan insanların sayısı artmalı, Irak´ın parçalanması sırasında Saddam´ın heykelini deviren Irak´lının sonraki pişmanlığından ders çıkarmalıyız. Devletimiz olmazsa ne namus ne şeref hiçbir şeyimizin kalmaz. Bir hukuk devleti olan Ülkemizde görüşler farklı olabilir, bunu dile getirmenin hukuki yolları mevcuttur.

Diyanet İşleri Bizi Uyarmakta Geç Kaldı

İslam Dininin “Ulu´l Emr´e yıkıcı dua etmeyin” müeyyidesini kavrayabilmemiz için Diyanet İşlerinin hazırlamış olduğu rapor bence çok geç kaldı. Bizi, dinimizin özünden uzaklaştıran bu ve bunun gibi yapılara karşı bilgilendirme ve uyarma noktasında Diyanet İşleri Başkanlığımız çok geç kalmıştır. Adı geçen terör örgütünü kurduğu bilinen FG geçmişte “Cebrail (AS) parti kursa ona bile oy vermem ve desteklemem” diyordu. Bu söz çok açık bir şekilde şirktir, Allah´ı inkâr etmenin en büyük delillerindendir. Bunu kavrayamamış olan Müslüman kardeşlerimizin de aydınlatılması başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere bütün Müslümanların en önemli görevlerinden birisidir. Bunun yerine getirilmesinde de geç kalınmıştır. Devletimizin ve milletimizin kendisini korumak için yaptığı bu savunmaları bir mağduriyet olarak gösteriyorlar. Ne yapsaydı devlet? Dünyada isyanların bastırılma şekilleri bilinmektedir, örgütün bundan sonraki hedeflerine ulaşmalarını engellemek için atılan adımlar çok doğru hamlelerdir.

Hali hazırda devam eden davalar hakkında da şimdi konuşmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim, davalar sonuçlandıktan sonra devletimiz ve milletimizin refahı açısından kamuoyu bilgilendirilecektir.

Cezaevleri Yetersiz yeni binalar yapılacak

Ülkemizde tutuklu sayılarının zaten fazla olması ve 15 Temmuz darbe girişimi sonucunda bu sayının artması nedeniyle cezaevleri ihtiyaca cevap verememekte, Türkiye´de 50 İl´de cezaevi yapılması kararlaştırıldı. Bu konuda Devletimizi cezaevleri yerine okul, hastane, fabrika gibi yatırımların yapılması gerektiği noktasında eleştirenleri haksız buluyorum. Devletimizin okul, hastane, fabrika gibi yatırımları yapmasının elbette elzem ancak ihtiyaç duyulması halinde cezaevlerinin yapılması da önemli bir husustur. Sivas´ta da bir cezaevi yapımı çalışmalarımız var ancak cezaevinin yapılacağı arazi yeri problemleri nedeniyle bu sorunun giderilmesi için Devletimizin diğer kurumları ile koordineli bir çalışma yürütmekteyiz.

Sivas kadın açık cezaevinin mevcut yerinin değiştirilerek şehre yakın başka biryere taşınması için de kapsamlı bir çalışma içerisindeyiz. Şehre yakın bir yer diyoruz çünkü kadın açık cezaevleri izin ve güvenlik nedeniyle şehre yakın bir yerde olması gerekir.

Son Derece Modern ve Son Teknoloji ile Donatılmış Adliye ve Cezaevlerimiz Var

İletişim ve Bilgisayar çağındayız. Adliyeye getirilmesine gerek duyulmayan mahkumlar ile görüntülü iletişim kurmak için cezaevlerimiz ve adliyemiz son derece modern bilgisayar, kamera gibi iletişim araçlarıyla donatılmıştır. Binaenaleyh adliyeye getirilmesi gereken mahkumlar araçlarla adliyeye getirilmekte, adliyeye getirilmesine ihtiyaç duyulmayan mahkumlarda görüntülü iletişim araçlarıyla bulundukları yerlerden yargılanmaktadırlar. Bu nedenle adliye ve cezaevleri arasında ki mesafenin olumsuz sonuçlarıyla karşılaşmamaktayız. Ancak adliye ve cezaevlerinin birbirlerine yakın mesafede olması da elbette ki daha iyi olacaktır.

İnönü konağını kâr amaçlı değil sosyal proje olarak hayata geçirdik

Cezaevlerindeki mahkumların topluma hazırlanması projesi kapsamında İnönü Konağını faaliyete geçirdik. Burada, açığa alınmış ve iyi hallerine karar verilmiş mahkumların sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirmelerine olanak sağladık. Sadece burada değil, cezaevlerinde kantin, çay ocağı, ayakkabı boya işleri, tapu dairesinin temizliği, atölye gibi işlerde çalıştırılarak mahkumların topluma entegre edilmesi hususunda attığımız adımlar halkımız tarafından da olumlu karşılanmıştır.

 /resimler/2017-11/26/2101474228671.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK İHANET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Binlerce Halil´im Oldu”
“Binlerce Halil´im Oldu”
Şehidimiz Halil´in babası Ali Kantarcı, 15 Temmuz´da gerçekleştirilen darbe kalkışmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
15 Temmuz´da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasının yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Zara´ya Huzurevi Açılması Planlanıyor
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan, Zara´da 2010 yılında faaliyete geçmiş olan 50 yatak kapasiteli hastaneyi atıl duruma geçmesi nedeniyle huzurevi olarak değerlendirmek istediklerini söyledi.
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Kırsal Turizm Projelerine TKDK Desteği
Sivas´ta kırsal turizm projelerine ilginin arttığını söyleyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “Ciddi anlamda talep gelmiyordu. Tanıtımlardan sonra yeni gelen projeler var. İnşallah bu alanda desteklerimiz artarak devam edecek” dedi.
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Sergisine Yoğun İlgi
15 Temmuz Demokrasi, Milli Birlik ve Beraberlik Günü kapsamında Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Sivas´ta 15 Temmuz Demokrasi Nöbetleri Fotoğraf Sergisi” açıldı.
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Rahatlıkları Pes Dedirtti
Üzerlerine gelen aracı çekirdek çitleyip çay yudumlayarak izlediler
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
“Canımız Pahasına Bu Vatanı Koruyacağız”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
“15 Temmuz´u Unutmadık, Unutturmayacağız”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğünce “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Şehitler Meydanında 15 Temmuz´u İşlediler
Sivas´ta kuran kursu öğrencileri, hain darbe girişimin ikinci yıldönümünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda şehitler için dua edip yazdıkları şiirleri okudular.
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
ŞEHİTLERİMİZİ ANACAĞIZ
Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz´daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü kapsamında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de birtakım anma programları düzenlenecek. Ülkenin birliğine kasteden ancak milletin dirayetli duruşu ile bastırılan kalkışmada şehadet şerbetini içen 250 vatan evladı için dualar edilecek. Sivas´ta, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları bugün saat 14.00´da Atatürk Kongre Müzesi Bahçesi´nde açılacak olan “15 Temmuz Resim ve Fotoğraf Sergisi” ile start alacak. Yarın ise şehitlik ziyaretleri ve mevlit programının ardından saat 21.00´da tren garından kent meydanına “Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü” düzenlenecek. Yürüyüşün hemen ardından valilik binası önünde anma programı gerçekleştirilecek.
Validen gelin ve damada jest
Validen gelin ve damada jest
Sivas Valisi Davut Gül, düğün törenleri öncesinde valilik balkonundan tarihi kent meydanı manzaralı fotoğraf çektirmek için ricada bulunan genç çiftin talebini olumlu karşılayarak mutlu günlerinde çifte jest yaptı.
Pazar günü otobüsler ücretsiz
Pazar günü otobüsler ücretsiz
15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2. yıl dönümü dolayısıyla, 15 Temmuz Pazar günü şehir içi toplu taşıma araçları saat 19.00 ile 24.00 arasında ücretsiz taşıma yapacak.
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
“15 Temmuz yeniden diriliş destanıdır”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Aydın mesajında; “Bu ülke için unutulmayacak bir tarih, bir milletin direniş ve yeniden diriliş destanıdır 15 Temmuz… Bu acı tarihin yaraları belki yıllarca devam edecektir. Rabbim bu ülkeye bir daha 15 Temmuz yaşatmasın…” ifadelerini kullandı.
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Kaya, yol çalışmalarını yerinde inceledi
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ulaş ve Kangal ilçelerine giderek bir dizi temas ve incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak
Doğanşar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nce hazırlanan “Doğanşar, Doğadan Gelen Kuşburnu Projesi” Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´ndan (ORAN) destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında kuşburnu demontrasyon bahçesi oluşturulacak.
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Hastaoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ı kutladı
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na seçilen Binali Yıldırım´ı tebrik ederek kutlama mesajı yayımladı.
Çaykuş istifa etti
Çaykuş istifa etti
İYİ Parti İl Başkanı Av. Taha Tenkiz Çaykuş, görevinden istifa etti.
“Türk milleti hep var olsun”
“Türk milleti hep var olsun”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “15 Temmuz´da vatanı, bayrağı, milleti ve dini için şehadet şerbetini içen kardeşlerimize Allah´tan rahmet diliyor, gazi olanları şükran ve minnetle anıyorum. Darbe girişimine izin vermeyen Türk milleti hep var olsun” dedi.
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara´da Sivas rüzgarı esecek
Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından bu yıl “Başkent´te Sivas Günleri” etkinliğinin 4´üncüsü düzenlenecek. 13-16 Eylül tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek etkinliğe ilişkin Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri´nde istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, “Etkinlikle Sivas´ın hem hemşehri kültürünün geliştirilmesine katkı sağlayacağız hem de Sivas´ın değerlerini Ankara´da kendi hemşehrilerimize ve tüm Türkiye´ye tanıtmış olacağız” dedi.
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Partiden “15 Temmuz´a Dair” etkinliği
AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkanlığı, 15 Temmuz Darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısıyla Kent Meydanında “15 Temmuz´a Dair” adlı etkinlik gerçekleştirdi.
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
KONUTLARIN YÜZDE 62´Sİ SİGORTASIZ!
Birçok yerleşim yeri Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve deprem tehlikesinin en fazla hissedildiği yerlerden olan Sivas´ta, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan son rakamlar korkuttu. DASK´ın verilerine göre 130 bin 140 konutun bulunduğu Sivas´ta deprem sigortası bulunan ev sayısı 49 bin 378 olarak açıklandı. Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri başta olmak üzere birçok yerleşim biriminde deprem tehlikesinin bulunduğu ilimizde konutların yaklaşık olarak yüzde 62´sinin sigortasının bulunmadığını ortaya çıktı.
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas´ın gürültü haritası çıkartıldı
Sivas Belediyesi tarafından "Sivas İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında gürültü eylem planı hazırlanarak rapor oluşturuldu.
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Toplu balık ölümlerinin nedeni, oksijen azlığı
Kızılırmak ve göllerde gerçekleşen toplu balık ölümlerinin, oksijen azalmasından kaynaklandığı tespit edildi
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Et yiyen örümceği ışıkla avlıyorlar
Sivas´ın Damlacık köyü sakinleri, hava kararınca ortaya çıkan ve uykularını kaçıran et yiyen örümcekleri, ışık kullanarak etkisiz hale getiriyor
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
STSO, yüksek istişare kurulu oluşturdu
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, güçlü bir oda meclisinden sonra güçlü bir istişare kurulu oluşturduklarını belirtti.
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Uyuşturucu ticareti yapan 2 kişi tutuklandı
Sivas´ta uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.
 Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Konvoydaki otomobilin çarptığı çocuk yaralandı
Zara ilçesinde düğün konvoyunun önünü keserek para almak isteyen çocuk, otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Kaza anı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı
 Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Avlamak istedikleri balıkları karada buldular
Serpincik Göleti´nde karaya vuran ölü balıklar dikkat çekti
Genç mimarlar mezun oldu
Genç mimarlar mezun oldu
Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki mezunlarını verirken, diplomalarını alan genç Mimarlar müzik eşliğinde gönüllerince eğlenerek mezuniyetin tadını çıkardılar ve kepleri havaya fırlattılar.
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Hurda yüklü tır alt geçide sıkıştı
Alt geçide sıkışan hurda demir yüklü tır, yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda kurtarıldı
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5