“Geleceğe Işık Tutmalıyız”--Video
Türkiye´nin 13. üniversitesi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş yıl dönümü kutlandı. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen kutlama programında konuşan Vali Salih Ayhan, “Geçmişimizden kopmamamız lazım. Geçmişin birikimiyle geleceğe ışık tutmalıyız. Üniversiteler akademik yerlerdir. Hep şunu söylüyorum: Biz evrensel düşünüp, yerel davranacağız. Dünyadan kopmayacağız. Dünyadaki değişimi iyi okuyacağız. O değişimi kendi iç dinamiklerimize derz edeceğiz” dedi.
Tarih: 11.2.2019 07:00:03

FATİH TABUR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş  yıl dönümü nedeniyle kutlama programı gerçekleştirildi. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde yapılan kutlama programına Vali Salih Ayhan,  5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, akademisyenler ve çok sayıda il protokolü katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programının açılış konuşmasını  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız gerçekleştirdi.

“SİVAS İLİM VE İRFANLA HAŞİR NEŞİR OLMUŞ BİR ŞEHİR”

Sivas´ın tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden birisi olduğunu ve “alimler diyarı” olarak anıldığını ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Yıldız, “Böyle bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Çünkü Sivas medreselerin yoğun olduğu, ilim ve irfanla haşir neşir olmuş bir şehir. Bu sebepten, biz üniversitemizin tarihini medreselerin kurulduğu yıllara dayandırıyoruz.  Her zaman dediğim üzere üniversitelerin 2 önemli görevi var. Eğitim vermek ve araştırma yapmak. Eğitim yıllardan bu yana yapılıyor.  Ülkemizin içinde bulunduğu konum ve geçmişten aldığımız mirasla üniversitelerin araştırma yapma ve bilim üretme görevi daha da önemli hale geliyor. Üniversite demek gelecek demek, umut demek, ilim demek. Daha da önemlisi bir ülkenin ufku yarıp geçen ışığı demek. Yarın demek” dedi.

“KOZMETİK ÜRÜN GELİŞTİRDİK”

“Görevimiz önce fikir üretmek sonra da bu fikri ürüne dönüştürmektir” diyen Rektör Yıldız, akademisyenlere seslenerek “Yaptığınız bütün çalışmalarda sizleri destekleyeceğimizi defalarca söylemiştim. Özellikle sağlık ve savunma sanayisinde çalışmalar yürütüyoruz. Mesela geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde deri hastalıklarını iyileştiren kozmetik ürün geliştirdik.  Savunma sanayi için tamamen yerli malzemeleri kullanarak hafif ve kurşun geçirmez zırh plakası ürettik. Malumunuz Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının henüz bir tedavisi, ilacı ya da iğnesi yok. Geçtiğimiz günlerde bu hastalığa ilaç üretmek adına bir çalıştay düzenledik. Daha başka alanlarda da ilaç üretmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir diğer konu, fakültelerimizin dergileri. Elbette her fakültemizin dergisinin ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmesi, taranan dergiler arasında yer alması önemli. Fakat 1996 yılından bu yana çıkan İlahiyat Fakültesi Dergimiz ESCI, EBSCO ve SCOPUS tarafından da taranma noktasında. Temmuz ayı itibarıyla A sınıfı olup olmayacağımıza karar verilecek diye bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

2017 yılında kurulan Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi´nin gün geçtikçe geliştiğini dile getiren Rektör Yıldız, bu merkez sayesinde yerli ve milli isnad atıf sistemini geliştirdiklerini vurguladı.

“BAŞKA TÜRKİYE YOK”

Rektörlük görevinin kendisine emanet olarak verildiğinin bilincinde olduğunun altını çizen Rektör Yıldız, “Bizim Sivas´a vefa borcumuz var; bunu ödemeye gayret ediyoruz. Sizlerden temennim, dünyanın geleceğine sahip çıkacak işler yapmanızdır. Böyle düşünen ve yaşayan nesillerin yetişmesidir. Ahlakıyla, çalışmasıyla, dünyaya bakışıyla insanlığın geleceğine yön veren insanlar olabilmemizdir. Başka Türkiye yok, başka dünya da yok. Başka yolu olanlar 15 Temmuz´da ülkenin üstüne kara bulut gibi çöküp hezimete uğrayınca arkalarına bakmadan kaçtılar. O yüzden tek çıkar yolumuz ülkemize sahip çıkmaktır. ‘Ülkesini en çok seven en çok hizmet edendir´ düsturuyla çalışmalı ve çocuklarımızı bu şiar üzerine yetiştirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin 13. üniversitesi olarak 1974 yılında kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun dileklerimle üniversitemizin kuruluşunda emeği geçenlerden ahirete irtihal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Rektör Yıldız´ın ardından konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın ise üniversitenin Sivas için önemli olduğuna vurgu yaptı. Belediye olarak üniversitenin sorunlarının çözümü noktasında çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Aydın, problemlerin tamamen neticelenmesini temenni etti.

“SİVAS´TAN ÇOK SAYIDA BİLİM ADAMI ÇIKMIŞTIR”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin  kalitesini artırarak devam ettirmesini temenni eden Başkan Aydın, “Biraz önce çok değerli Rektörümün de ifade ettiği gibi Sivas bir tarih şehri, kültür şehri, sanat şehri, ilim şehri. Dolayısıyla ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. O mirasın neticesidir ki Sivas´tan çok sayıda ilim adamı, bilim adamı, şairler çıkmıştır. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği, bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir. Bize düşen bundan sonra bunun kalitesini daha da yukarılara çekmektir” dedi.

“KOPUKLUĞUN GİDERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2008 yılında 18 bin olan öğrenci sayısının 2019 yılında 58 bini aştığını vurgulayan Başkan Aydın, “Öğrenci sayısı 60 bine dayandı. Bu sadece Sivas´ta yetişen insanlar anlamında önemli değil Sivas´ın kültürünün gelişmesi anlamında da çok büyük önem arz ediyor. Şimdi bir kardeş üniversitemiz doğdu. Öncelikle Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin de hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu iki kardeş üniversitenin el ele vererek Sivas´ı daha iyi yerlere taşıyacağı kanaatindeyim. Her bir Sivaslının iki ortak değeri var. Bir tanesi üniversite, bir tanesi de Sivasspor. Dolayısıyla her Sivaslıyım diyen buraların başarılı olması hayaliyle çalışırlar, destek verirler. Bu kapsamda biz Sivas Belediyesi olarak üniversitemize önemli katkılar sunduğumuz kanaatindeyim. Çok sayıda sorunların belediye kanalıyla çözüme kavuştuğu kanaatindeyim. Hepsinden önemlisi şehrin üniversiteden kopuk olduğu sürekli konuşulurdu. ‘Kızılırmak ikiye böldü´ denilirdi. Ama bu kopukluğun giderildiğini görüyoruz. Üniversite şehir bağlantılarının çok güçlendiğini görüyoruz. Yine toplu taşım merkezinin üniversiteye alınması öğrencilerimiz açısından hatta şehrimiz açısından çok önemli stratejik karardı. Neden? Eskiden kenar mahallelerimizden üniversiteye ulaşmak iki toplu taşım aracı gerektiriyordu. Dolayısıyla öğrencilerimiz kenar bölgelere gitmek istemiyor, oralardan ev kiralamak istemiyorlardı. Sivas´taki vatandaşlarımızın da hastaneyi kullanması noktasında bu bir dezavantajdı. Ama bugün Sivas´ın her bir noktasından üniversitemize direkt toplu  taşım aracıyla tek biletle ulaşmak mümkün oldu. İnşallah önümüzdeki süreçlerde yine var olan eksiklerin de giderileceği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

“ÇOK SAYIDA KALICI ESER BIRAKIYORSUNUZ”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin ilimiz için büyük bir değer olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Başkan Aydın, “Son yıllarda  üretim noktasında da üniversitemizin Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği içerisinde olduğunu görüyoruz. TEKNOPARK´ın bu anlamda önemli katkılar sunduğunu görüyoruz. Bunların hepsi şehrimiz için büyük bir kazanç. Burada bulunan bütün akademisyenlerimize şehrimiz ve ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Çünkü insanlar eserleriyle övünür. Sizlerin eserleri de yetiştirdiğiniz öğrencilerdir, gençlerdir. Çok sayıda insan yetiştiriyorsunuz. Çok sayıda kalıcı eser bırakıyorsunuz. Bundan dolayı da her birinizi tebrik ediyorum. 45. kuruluş yıl dönümünü bu vesileyle tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

“DEĞİŞİMİ İYİ OKUYACAĞIZ”

Üniversitenin daha iyi bir eğitim vermesi için gerekli olan tüm şartları sağlamakla yükümlü olduklarını dile getiren Vali Salih Ayhan da “Sivas´ın darul ulema, yani alimler şehri diye vurgulanması üniversiteler şehri olmasından dolayıdır. Bu markanın oluşmasında medreselerimizin büyük önemi var. Şimdiki zamanda ise kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Darul ulemanın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitemizdir. Buna emek sarf eden, katkı sağlayan tüm hocalarımızı, idarecilerimizi tebrik ediyorum. Üniversitelerin kuruluş aşamaları çok meşakkatli olur. Şimdilerde daha kolay. Bir kanun çıkıyor, bir rektör atanıyor. Geçmiş zamanlarda bizim de yaşımız yetmez ama bu işler çok zor ve meşakkatliymiş. Bir insan geçmişinden güç alarak, geleceğe ışık tutar. Dolayısıyla insanın geçmişini unutmaması lazım. Ben hep şunu söylerim: Emek unutulmaz, emek zayi olmaz, iz yazısız olmaz, eser unutulmaz. Onun için bu kurgu içerisinde hareket etmeliyiz. Geçmişimizden çok kopmamamız lazım. Geçmişin birikimiyle geleceğe ışık tutmalıyız. Üniversiteler akademik yerlerdir, evrensellerdir. Ben hep şunu söylüyorum: Biz evrensel düşünüp, yerel davranacağız. Dünyadan kopmayacağız. Dünyadaki değişimi iyi okuyacağız. O değişimi kendi iç dinamiklerimize derz edeceğiz. Ama her zaman da yerel davranmak zorundayız. Diğer taraftan yeri bir üniversitemiz kuruldu. Tabiri caizse Cumhuriyet Üniversitesi´nin bir kardeşi oldu. Bu kardeşin ayakta durması gerekiyor. Elinden tutup yürütmemiz gerekiyor. Bu anlamda hepimize görevler düşüyor. Rektör Mehmet hocamızı da tebrik ediyorum. Siz çok meşakkatli bir görev aldınız. Kuruculuk zordur. Mehmet Hocamızın koordinesinde biz valilik olarak, belediye ve Cumhuriyet Üniversitemiz ile ikinci üniversitemizin arkasında durarak, şehrimizin kimliğine çok değerli katkılar sunacağız. Hep beraber Sivas´ın marka değerini yükseltmek için ilimizin darul ulema olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun, bereketli olsun” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Türkiye´nin 13. üniversitesi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin kuruluşunun anlatıldığı kısa film izlendi. Ardından bilim, kültür ve spor alanlarında dereceye giren öğrenci ve akademisyenlere il protokolü tarafından  ödülleri takdim edildi.

ÖNCEKİ REKTÖRLER ONURLANDIRILDI

Diğer yandan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde geçmiş yıllarda rektörlük görevini yürütmüş olan Ferit Koçoğlu, Mehmet Bakır ve Faruk Kocacık´a yönetim hizmet belgesi verildi. Program fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

/resimler/2019-2/9/1631264862779.jpg

/resimler/2019-2/9/1631464707063.jpg

/resimler/2019-2/9/1632212363860.jpg

/resimler/2019-2/9/1632595333459.jpg

/resimler/2019-2/9/1633192677489.jpg

/resimler/2019-2/9/1633355959056.jpg

/resimler/2019-2/9/1633548615809.jpg

/resimler/2019-2/9/1634187834895.jpgVideo Tarihi: 9.2.2019 22:10:34
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Geleceğe Işık Tutmalıyız Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Meydanın  Çehresi  Değişecek--Video
Meydanın Çehresi Değişecek--Video
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Tarihi Kent Meydanı Cephe Düzenleme Projesi kapsamında mülkiyet sahipleri ile istişare toplantısı düzenledi. Belediye Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Bilgin, “Proje kapsamında Aynalı Çarşı´nın yanından başlayarak, Taçsaray Apartmanı´nın sonuna kadar bu alanda tarihi kent meydanına uygun bir cephe düzenlemesi yapacağız. Çatıları yenileyeceğiz. Tüm çatılar kiremit çatı haline gelecek. Çatılardaki anten kirliliği de ortadan kalkmış olacak. Cephelerin tek tip olmasını sağlayacağız” dedi.
Velilerinin Desteğiyle Sergi Açtılar
Velilerinin Desteğiyle Sergi Açtılar
Malazgirt İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan “23 Nisan 23 Arduino Robotik Kodlama Sergisi” İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı tarafından açıldı. Stantları tek tek ziyaret ederek öğrencilerin projeleri hakkında bilgi alan İl Müdürü Savaşçı, çocuklarına destek veren velilere teşekkür etti.
4 Eylül Ruhunu  Doyasıya Yaşatacağız
4 Eylül Ruhunu Doyasıya Yaşatacağız
Sivas Kongresi´nin 100. yılı kutlamaları kapsamında 6 organizasyona imza atacaklarını ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “İş dünyası buluşmaları, ödül töreni ve sanatsal etkinliklerle 4 Eylül ruhunu doyasıya yaşatacağız” dedi.
Görevde Yükselme  Sınavı Açılmalı
Görevde Yükselme Sınavı Açılmalı
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas´a gelen Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan; Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanı Ömer Vatankulu ve yönetim kurulu üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 4. Bölge Müdürlüğü´nün misafirhanesinde gerçekleştirilen programın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Genel Başkan Çalışkan, TÜDEMSAŞ´ta 10 yıl boyunca görevde yükselme sınavı açılmadığının altını çizerek “Bir kurumda 10 yıl boyunca yükselme sınavının açılmaması sıkıntılı bir şey. Normalde 2-3 yılda bir açılması gerekiyor. Bunu TÜDEMSAŞ Genel Müdürümüze ilettik. En azından 2 ay içerisinde açılmasını, açılmadığı takdirde de bunu toplu sözleşme gündemimize yazacağımızı ifade ettik” dedi.
Arazi Toplulaştırma  Çalışmaları Sürüyor
Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sürüyor
Sivas´ta 4 bin 155 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, “Şu anda hali hazırda ilimizde 113 bin hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmamız sürüyor. Bu ilimizin arazi varlığının yaklaşık yüzde 10´una tekabül ediyor. Yine 120 bin hektar alanda da etüt ve proje çalışmalarına başladık” dedi.
Unutulmaz Gece Yaşattı
Unutulmaz Gece Yaşattı
Cumhuriyet Üniversitesi tarafından organize edilen 2019 Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında sahne alan TRT İzmir sanatçısı hemşehrimiz Cengiz Özkan, dinleyenlere unutulmaz gece yaşattı.
Çocuk Korosu Büyüledi
Çocuk Korosu Büyüledi
´Eski Şarkılarımızı Bugüne Taşıyan Çocuklarımız´ isimli çocuk korosunun konseri büyük beğeni topladı. Mustafa Akpınar´ın şefliğinde düzenlenen konserde miniklerin darbuka ve kemandaki maharetleri büyük alkış aldı.
Bahar Şenliği Devam Ediyor
Bahar Şenliği Devam Ediyor
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 2019 Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında BESYO öğrencilerince düzenlenen aktiviteler renkli görüntülere sahne oldu. Grup String Band tarafından verilen rock konserinde ise coşkulu anlar yaşandı.
Potansiyel Değerlendirilmeli--Video
Potansiyel Değerlendirilmeli--Video
2018 yılı geçici verilerine göre toplam 7 milyon 793 bin 882 dekar tarım alanı ile Türkiye´de tarım alanı miktarının en yüksek olduğu 4´üncü il olduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Çözümün Parçası Olacağız
Çözümün Parçası Olacağız
Sivas Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Özcan Binay, göreve gelmesi halinde muhasebecilerin sorunlarının takipçisi olacağını söyledi.
“Jeotermal Seracılığın Adımını Atacağız”
“Jeotermal Seracılığın Adımını Atacağız”
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Orta Anadolu I. Bölge Müdürlüğü´nü ziyaret ederek Bölge Müdür Vekili Ramazan Daştan´dan ilimiz genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, “Sıcak Çermik bölgesindeki geçmiş dönem çalışmalarının üzerine bir şeyler daha koymak istiyoruz. Yeni bir kuyu açma noktasında çalışmamız olacak. Burada jeotermal seracılığı çok önemsiyoruz. Yeni bir kuyu açarak jeotermal seracılığın ilk adımını atmış olacağız” dedi.
“Gece Gündüz Çalışıyoruz”
“Gece Gündüz Çalışıyoruz”
Birtakım temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu´nu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Genel Müdür Başoğlu, “TÜDEMSAŞ´ı daha iyi yerlere taşımak adına tüm personelimizle gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Kolpa İle Coştular
Kolpa İle Coştular
Cumhuriyet Üniversitesi 2019 Bahar Şenliği programı kapsamında Taha Akgül Spor Salonu´nda konser veren Kolpa Grubu şarkılarıyla öğrencileri coşturdu.
Müzeleri Hayatın İçerisine Katacağız--Video
Müzeleri Hayatın İçerisine Katacağız--Video
Vali Salih Ayhan, uzun süredir üzerinde çalışılan ve ilimiz turizmine yeni bir soluk getireceği düşünülen “Kültür ve Turizm Sivas” projesinin detaylarını açıkladı. Turizm Haftası etkinliklerinin açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, “Elimizdeki mevcut müzeleri daha işlevsel hale getireceğiz. Bunlara ilaveten de tematik müzeler kuracağız. Nedir bunlar? Gastronomi Müzesi, Sanayi Mektebi Müzesi gibi. Mevcut müzeleri de hayatın içerisine katacağız. Bu şekilde müze denince ilk akla gelen il Sivas olacak” dedi.
Konsere Yoğun İlgi--Video
Konsere Yoğun İlgi--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı tarafından Muzaffer Sarısözen Dinleti Salonu´nda gerçekleştirilen Türk Sanat Müziği konseri büyük ilgi gördü.
Trafik Kazasında 2 Kişi Yaralandı
Trafik Kazasında 2 Kişi Yaralandı
Sivas´ta 3 aracın karıştığı trafik kazasında 2 çocuk hafif şekilde yaralandı.
Beton Mikseri Otomobili Biçti: 5 Yaralı
Beton Mikseri Otomobili Biçti: 5 Yaralı
Sivas´ta beton mikseri ile otomobilin çarpıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
“Birlikte Çözeceğiz”--Video
“Birlikte Çözeceğiz”--Video
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı. Parti grup başkan vekillerinin yanı sıra çok sayıda meclis üyesinin konuştuğu oturumda “24. Dönem Meclis Üyeleri olarak sorunları birlikte çözeceğiz” mesajı verildi.
“Dertlere Derman Oluyoruz”--Video
“Dertlere Derman Oluyoruz”--Video
Ulaş´ta birtakım incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ilçenin çehresini değiştirdiklerini ifade ederek “Bizler vazifemizi yerine getirirken, dertlere de derman oluyoruz. Vatandaşlarımızın gönlünde yer ediniyoruz” dedi.
“Ağaç Sevgisini Kazandırmalıyız”
“Ağaç Sevgisini Kazandırmalıyız”
Yıldızeli Karacaören köyünde öğrencilerle birlikte fidan diken Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Ağaç sevgisini çocuklarımıza kazandırmamız, temiz bir hava için gelecek nesillerimize nefes olmamız gerekiyor” dedi.
Sivas´a Hayran Kaldılar
Sivas´a Hayran Kaldılar
AB Erasmus+ Stratejik Okul Ortaklıkları Projesi kapsamında İspanya, Portekiz, Letonya ve Makedonya´dan ilimize gelen öğretmen ve öğrenciler, Sivas´a hayran kaldılar.
ESKİP, Sivas´tan Başlıyor
ESKİP, Sivas´tan Başlıyor
TANAP´ın 3 bin 600 engelli ve ailesinin hayatına dokunacak Engellilerin Sosyal Hayata Aktif Katılımının ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Projesi (ESKİP) Sivas´tan start alıyor.
Eğitim ve Tanıtım Treni Sivas´ta
Eğitim ve Tanıtım Treni Sivas´ta
Ticaret Bakanlığı tarafından kooperatiflerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla yürütülen proje kapsamında hazırlanan Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni Sivas´a geldi.
Teğmene FETÖ Gözaltısı
Teğmene FETÖ Gözaltısı
Sivas´ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında bir teğmen gözaltına alındı.
100. Yıl Ekonomiyi Canlandıracak--Video
100. Yıl Ekonomiyi Canlandıracak--Video
Vali Salih Ayhan, Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan etkinlik kitabı ve internet sitesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtım programında konuşan Vali Salih Ayhan, “Sponsorlarımız ve tüm bakanlıklarımızın katkısıyla bu işi yürütüyoruz. Tüm çalışmaların toplam maliyeti 10 milyon liraya yakın. 10 milyon liralık bu çalışmamız ilimiz ekonomisine çok büyük bir dönüşüm sağlayacaktır. Bu 10 milyon liranın getirisini 100 milyon lira olarak değerlendiriyorum. Çünkü Temmuz, Ağustos, Eylül ayı çok yoğun bir zaman dilimi olacak” dedi.
Kronikleşmiş Sorunumuz Yok--Video
Kronikleşmiş Sorunumuz Yok--Video
Çarşamba günü gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Buradaki heyetin fedakar çalışmaları ve hükümetimizin bize sağladığı destekler sayesinde kronikleşmiş sorunumuz yok. Şehrimizin büyük sorunları çözülmüş durumda. Bizden hizmet bekleyenleri daha mutlu edeceğimiz işleri yapabiliriz. Koordinasyon ve verimli çalışmayla vatandaş memnuniyetini ön planda tutarak hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.
Yıldız´dan “19 Nisan” Uyarısı
Yıldız´dan “19 Nisan” Uyarısı
DAP Projesi kapsamında yeni ahır projeleri için son başvuru tarihinin 19 Nisan olduğunu hatırlatan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Yetiştiricilerimizin son başvuru tarihi olan 19 Nisan tarihinden önce geç kalmadan biran evvel müracaatlarını yapmaları gerekmektedir” dedi.
Park Halindeki Araç Yanarak Hurdaya Döndü
Park Halindeki Araç Yanarak Hurdaya Döndü
Sivas´ın Kangal ilçesinde park halindeyken kundaklandığı düşünülen araç yanarak hurdaya döndü.
“Trafik” İlk Sırada
“Trafik” İlk Sırada
Sivas ile birlikte 8 ilin çevresel gürültü eylem planının tamamlandığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Harita sonuçları ve eylem planları incelendiğinde il bazında farklılık göstermekle birlikte genel itibarıyla insanları en fazla rahatsız ettiği belirtilen gürültü türünün karayolu kaynaklı gürültü yani trafik olduğu ortaya çıktı” dedi.
Bakaya Durumuna Düşmeyin!
Bakaya Durumuna Düşmeyin!
Milli Savunma Bakanlığı Sivas Askerlik Şubesi Başkanlığı, askerliklerine karar aldıran er statüsündeki yükümlüleri bakaya durumuna düşmemesi için uyardı.
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Cuma´da Buluşalım…
Haydar Mermer
Haydar Mermer
“Sivas Milletindensiniz"
Taner Karabal
Taner Karabal
Yeni Dönemde Az Laf Çok İş Olacak…
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Nur İçinde Yat Mahmut Amca…
Alper Duran
Alper Duran
Zaman, Mekân ve İnsan
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Gelir Farkı Dengesizliği Can Acıtıyor -2-
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Fikstür Kötü Aman Dikkat !!!
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Bugün Gündem Spor…
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Sağlıklı Aile
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
İletişimde Yeni Fikirler
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Bırakınız Çocuklar Hatalı Da Olsa Kendileri Yapsılar, Hata Yapsınlar
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Hanife Döner
Hanife Döner
98. Yıl Oku ve Korkma!
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Sivas´taki Değişim ve Dönüşüm
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Kilo Verme ve Göbek Eritme
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Sporda Adalet
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Kriz Mi? Kim Demiş? Bu Şehri Yönetenler Krizle Dalga Geçiyor!
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Yerel Seçime Yaklaşılan Mart Süreci…
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Adem Akgül
Adem Akgül
Hep Zulüm Hep Zulüm
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
Hayrullah Ağkaş
Hayrullah Ağkaş
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2