“Geleceğe Işık Tutmalıyız”--Video
Türkiye´nin 13. üniversitesi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş yıl dönümü kutlandı. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen kutlama programında konuşan Vali Salih Ayhan, “Geçmişimizden kopmamamız lazım. Geçmişin birikimiyle geleceğe ışık tutmalıyız. Üniversiteler akademik yerlerdir. Hep şunu söylüyorum: Biz evrensel düşünüp, yerel davranacağız. Dünyadan kopmayacağız. Dünyadaki değişimi iyi okuyacağız. O değişimi kendi iç dinamiklerimize derz edeceğiz” dedi.
Tarih: 11.2.2019 07:00:03

FATİH TABUR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş  yıl dönümü nedeniyle kutlama programı gerçekleştirildi. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde yapılan kutlama programına Vali Salih Ayhan,  5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, akademisyenler ve çok sayıda il protokolü katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programının açılış konuşmasını  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız gerçekleştirdi.

“SİVAS İLİM VE İRFANLA HAŞİR NEŞİR OLMUŞ BİR ŞEHİR”

Sivas´ın tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden birisi olduğunu ve “alimler diyarı” olarak anıldığını ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Yıldız, “Böyle bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Çünkü Sivas medreselerin yoğun olduğu, ilim ve irfanla haşir neşir olmuş bir şehir. Bu sebepten, biz üniversitemizin tarihini medreselerin kurulduğu yıllara dayandırıyoruz.  Her zaman dediğim üzere üniversitelerin 2 önemli görevi var. Eğitim vermek ve araştırma yapmak. Eğitim yıllardan bu yana yapılıyor.  Ülkemizin içinde bulunduğu konum ve geçmişten aldığımız mirasla üniversitelerin araştırma yapma ve bilim üretme görevi daha da önemli hale geliyor. Üniversite demek gelecek demek, umut demek, ilim demek. Daha da önemlisi bir ülkenin ufku yarıp geçen ışığı demek. Yarın demek” dedi.

“KOZMETİK ÜRÜN GELİŞTİRDİK”

“Görevimiz önce fikir üretmek sonra da bu fikri ürüne dönüştürmektir” diyen Rektör Yıldız, akademisyenlere seslenerek “Yaptığınız bütün çalışmalarda sizleri destekleyeceğimizi defalarca söylemiştim. Özellikle sağlık ve savunma sanayisinde çalışmalar yürütüyoruz. Mesela geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde deri hastalıklarını iyileştiren kozmetik ürün geliştirdik.  Savunma sanayi için tamamen yerli malzemeleri kullanarak hafif ve kurşun geçirmez zırh plakası ürettik. Malumunuz Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının henüz bir tedavisi, ilacı ya da iğnesi yok. Geçtiğimiz günlerde bu hastalığa ilaç üretmek adına bir çalıştay düzenledik. Daha başka alanlarda da ilaç üretmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir diğer konu, fakültelerimizin dergileri. Elbette her fakültemizin dergisinin ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmesi, taranan dergiler arasında yer alması önemli. Fakat 1996 yılından bu yana çıkan İlahiyat Fakültesi Dergimiz ESCI, EBSCO ve SCOPUS tarafından da taranma noktasında. Temmuz ayı itibarıyla A sınıfı olup olmayacağımıza karar verilecek diye bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

2017 yılında kurulan Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi´nin gün geçtikçe geliştiğini dile getiren Rektör Yıldız, bu merkez sayesinde yerli ve milli isnad atıf sistemini geliştirdiklerini vurguladı.

“BAŞKA TÜRKİYE YOK”

Rektörlük görevinin kendisine emanet olarak verildiğinin bilincinde olduğunun altını çizen Rektör Yıldız, “Bizim Sivas´a vefa borcumuz var; bunu ödemeye gayret ediyoruz. Sizlerden temennim, dünyanın geleceğine sahip çıkacak işler yapmanızdır. Böyle düşünen ve yaşayan nesillerin yetişmesidir. Ahlakıyla, çalışmasıyla, dünyaya bakışıyla insanlığın geleceğine yön veren insanlar olabilmemizdir. Başka Türkiye yok, başka dünya da yok. Başka yolu olanlar 15 Temmuz´da ülkenin üstüne kara bulut gibi çöküp hezimete uğrayınca arkalarına bakmadan kaçtılar. O yüzden tek çıkar yolumuz ülkemize sahip çıkmaktır. ‘Ülkesini en çok seven en çok hizmet edendir´ düsturuyla çalışmalı ve çocuklarımızı bu şiar üzerine yetiştirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin 13. üniversitesi olarak 1974 yılında kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun dileklerimle üniversitemizin kuruluşunda emeği geçenlerden ahirete irtihal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Rektör Yıldız´ın ardından konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın ise üniversitenin Sivas için önemli olduğuna vurgu yaptı. Belediye olarak üniversitenin sorunlarının çözümü noktasında çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Aydın, problemlerin tamamen neticelenmesini temenni etti.

“SİVAS´TAN ÇOK SAYIDA BİLİM ADAMI ÇIKMIŞTIR”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin  kalitesini artırarak devam ettirmesini temenni eden Başkan Aydın, “Biraz önce çok değerli Rektörümün de ifade ettiği gibi Sivas bir tarih şehri, kültür şehri, sanat şehri, ilim şehri. Dolayısıyla ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. O mirasın neticesidir ki Sivas´tan çok sayıda ilim adamı, bilim adamı, şairler çıkmıştır. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği, bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir. Bize düşen bundan sonra bunun kalitesini daha da yukarılara çekmektir” dedi.

“KOPUKLUĞUN GİDERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2008 yılında 18 bin olan öğrenci sayısının 2019 yılında 58 bini aştığını vurgulayan Başkan Aydın, “Öğrenci sayısı 60 bine dayandı. Bu sadece Sivas´ta yetişen insanlar anlamında önemli değil Sivas´ın kültürünün gelişmesi anlamında da çok büyük önem arz ediyor. Şimdi bir kardeş üniversitemiz doğdu. Öncelikle Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin de hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu iki kardeş üniversitenin el ele vererek Sivas´ı daha iyi yerlere taşıyacağı kanaatindeyim. Her bir Sivaslının iki ortak değeri var. Bir tanesi üniversite, bir tanesi de Sivasspor. Dolayısıyla her Sivaslıyım diyen buraların başarılı olması hayaliyle çalışırlar, destek verirler. Bu kapsamda biz Sivas Belediyesi olarak üniversitemize önemli katkılar sunduğumuz kanaatindeyim. Çok sayıda sorunların belediye kanalıyla çözüme kavuştuğu kanaatindeyim. Hepsinden önemlisi şehrin üniversiteden kopuk olduğu sürekli konuşulurdu. ‘Kızılırmak ikiye böldü´ denilirdi. Ama bu kopukluğun giderildiğini görüyoruz. Üniversite şehir bağlantılarının çok güçlendiğini görüyoruz. Yine toplu taşım merkezinin üniversiteye alınması öğrencilerimiz açısından hatta şehrimiz açısından çok önemli stratejik karardı. Neden? Eskiden kenar mahallelerimizden üniversiteye ulaşmak iki toplu taşım aracı gerektiriyordu. Dolayısıyla öğrencilerimiz kenar bölgelere gitmek istemiyor, oralardan ev kiralamak istemiyorlardı. Sivas´taki vatandaşlarımızın da hastaneyi kullanması noktasında bu bir dezavantajdı. Ama bugün Sivas´ın her bir noktasından üniversitemize direkt toplu  taşım aracıyla tek biletle ulaşmak mümkün oldu. İnşallah önümüzdeki süreçlerde yine var olan eksiklerin de giderileceği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

“ÇOK SAYIDA KALICI ESER BIRAKIYORSUNUZ”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin ilimiz için büyük bir değer olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Başkan Aydın, “Son yıllarda  üretim noktasında da üniversitemizin Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği içerisinde olduğunu görüyoruz. TEKNOPARK´ın bu anlamda önemli katkılar sunduğunu görüyoruz. Bunların hepsi şehrimiz için büyük bir kazanç. Burada bulunan bütün akademisyenlerimize şehrimiz ve ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Çünkü insanlar eserleriyle övünür. Sizlerin eserleri de yetiştirdiğiniz öğrencilerdir, gençlerdir. Çok sayıda insan yetiştiriyorsunuz. Çok sayıda kalıcı eser bırakıyorsunuz. Bundan dolayı da her birinizi tebrik ediyorum. 45. kuruluş yıl dönümünü bu vesileyle tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

“DEĞİŞİMİ İYİ OKUYACAĞIZ”

Üniversitenin daha iyi bir eğitim vermesi için gerekli olan tüm şartları sağlamakla yükümlü olduklarını dile getiren Vali Salih Ayhan da “Sivas´ın darul ulema, yani alimler şehri diye vurgulanması üniversiteler şehri olmasından dolayıdır. Bu markanın oluşmasında medreselerimizin büyük önemi var. Şimdiki zamanda ise kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Darul ulemanın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitemizdir. Buna emek sarf eden, katkı sağlayan tüm hocalarımızı, idarecilerimizi tebrik ediyorum. Üniversitelerin kuruluş aşamaları çok meşakkatli olur. Şimdilerde daha kolay. Bir kanun çıkıyor, bir rektör atanıyor. Geçmiş zamanlarda bizim de yaşımız yetmez ama bu işler çok zor ve meşakkatliymiş. Bir insan geçmişinden güç alarak, geleceğe ışık tutar. Dolayısıyla insanın geçmişini unutmaması lazım. Ben hep şunu söylerim: Emek unutulmaz, emek zayi olmaz, iz yazısız olmaz, eser unutulmaz. Onun için bu kurgu içerisinde hareket etmeliyiz. Geçmişimizden çok kopmamamız lazım. Geçmişin birikimiyle geleceğe ışık tutmalıyız. Üniversiteler akademik yerlerdir, evrensellerdir. Ben hep şunu söylüyorum: Biz evrensel düşünüp, yerel davranacağız. Dünyadan kopmayacağız. Dünyadaki değişimi iyi okuyacağız. O değişimi kendi iç dinamiklerimize derz edeceğiz. Ama her zaman da yerel davranmak zorundayız. Diğer taraftan yeri bir üniversitemiz kuruldu. Tabiri caizse Cumhuriyet Üniversitesi´nin bir kardeşi oldu. Bu kardeşin ayakta durması gerekiyor. Elinden tutup yürütmemiz gerekiyor. Bu anlamda hepimize görevler düşüyor. Rektör Mehmet hocamızı da tebrik ediyorum. Siz çok meşakkatli bir görev aldınız. Kuruculuk zordur. Mehmet Hocamızın koordinesinde biz valilik olarak, belediye ve Cumhuriyet Üniversitemiz ile ikinci üniversitemizin arkasında durarak, şehrimizin kimliğine çok değerli katkılar sunacağız. Hep beraber Sivas´ın marka değerini yükseltmek için ilimizin darul ulema olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun, bereketli olsun” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Türkiye´nin 13. üniversitesi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin kuruluşunun anlatıldığı kısa film izlendi. Ardından bilim, kültür ve spor alanlarında dereceye giren öğrenci ve akademisyenlere il protokolü tarafından  ödülleri takdim edildi.

ÖNCEKİ REKTÖRLER ONURLANDIRILDI

Diğer yandan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde geçmiş yıllarda rektörlük görevini yürütmüş olan Ferit Koçoğlu, Mehmet Bakır ve Faruk Kocacık´a yönetim hizmet belgesi verildi. Program fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

/resimler/2019-2/9/1631264862779.jpg

/resimler/2019-2/9/1631464707063.jpg

/resimler/2019-2/9/1632212363860.jpg

/resimler/2019-2/9/1632595333459.jpg

/resimler/2019-2/9/1633192677489.jpg

/resimler/2019-2/9/1633355959056.jpg

/resimler/2019-2/9/1633548615809.jpg

/resimler/2019-2/9/1634187834895.jpgVideo Tarihi: 9.2.2019 22:10:34
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Geleceğe Işık Tutmalıyız Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Sivas, Değişim Yaşayacak”
“Sivas, Değişim Yaşayacak”
Vali Salih Ayhan, “100 Günde Basınla Yüz Yüze” adlı program kapsamında Sivas´ta faaliyet gösteren yazılı ve görsel basının temsilcileriyle bir araya geldi. İlimize yapılan ve yapılması planlanan yatırımların değerlendirildiği programda konuşan Vali Ayhan, “İnşallah önümüzdeki süreçte ilimiz pek çok konuda değişim ve dönüşüm yaşayacak” dedi.
“Desteğe Devam Edeceğiz”
“Desteğe Devam Edeceğiz”
Vali Salih Ayhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ile birlikte OSB´de faaliyet gösteren işletmelerde incelemelerde bulundu. Sivas ekonomisine katkı sunan firmalara teşekkür eden Vali Ayhan, “Üreticilere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Eksikler Giderilmeli--Video
Eksikler Giderilmeli--Video
2018 yılında tadilata alınan Altınyayla Kapalı Spor Salonu´nda bulunan eksikler, İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Murat Toraman ve komisyon üyeleri tarafından gerçekleştirilen incelemeler neticesinde ortaya çıktı. Spor salonundaki eksiklerin kısa sürede giderilmesi bekleniyor.
Kuduza Karşı Uçaklı Aşılama
Kuduza Karşı Uçaklı Aşılama
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, "Türkiye´de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi” kapsamında Sivas´ta aşılama çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Aşılama çalışmalarının uçakla aşı kapsüllerinin havadan açık alan ve kırsala atılarak yapılacağını ifade eden İl Müdürü Yıldız, önemli uyarılarda bulundu.
Çiftçiler Başkanını Belirleyecek
Çiftçiler Başkanını Belirleyecek
Geçtiğimiz yıl 29 Aralık´ta gerçekleştirilen delege seçimlerinin ardından Sivas Ziraat Odası başkanlığı seçimleri için delegeler yarın sandık başına gidecek. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Konferans Salonu´nda gerçekleştirilecek seçimler 10.00´da başlayacak, 17.00´da sona erecek.
Patates Ekimine Karantina Engeli
Patates Ekimine Karantina Engeli
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli aralarında Sivas´ın da yer aldığı 25 ilde karantina etmeni olan patates siğili hastalığı, patates ve domateste bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodlan nedeniyle ekim yasağı uygulandığını belirtti.
Sultan Şehir İlk 10´a Girdi
Sultan Şehir İlk 10´a Girdi
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi´nin (ADNKS) sonuçlarına göre 2018 yılında nüfusunu önceki yıla göre 25 bin 307 kişi artırarak 646 bin 608 kişiye çıkaran Sivas; nüfusu en hızlı büyüyen iller sıralamasında ilk 10 il arasına adını yazdırdı.
“Toplumun İçine Girin”
“Toplumun İçine Girin”
2019 yılının ilk ´Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu´ toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Kurul üyelerine seslenen Vali Ayhan, “Alkol bağımlığı, tütün bağımlığı ve çağımızın en önemli sorunu haline gelen teknolojik bağımlılık ile ilgili gerekli önlemleri alalım ve uygulayalım. Sizlerden beklentim; toplumun içine girin, aileleri dinleyin. Onlar size ulaşmak için uğraşmadan siz onları fark edin, tedavi edin" dedi.
Atık Tekerler Eve Dönüştü--Video
Atık Tekerler Eve Dönüştü--Video
Soğuk ve yağışlı havalarda sokakta yaşayan kedilerin daha rahat ve sıcak bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi amacıyla Divriği Atatürk Yatılı Bölge Ortaokulu´nda ‘Kedi Evi Projesi´ başlatıldı. Proje kapsamında ilçedeki atık tekerlerden kedi evleri yapılarak okul bahçesine yerleştirildi.
“40 Yıllık Sorunlar Çözüldü”
“40 Yıllık Sorunlar Çözüldü”
Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarı Mehmet Hazman ve mahalle sakinleri Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek Sivas´a yapılan hizmetler için teşekkür etti. Ziyaret esnasında konuşan Muhtar Hazman, “5 yıl boyunca Sivas´a ve mahallemize sayısız hizmetler yaptınız. Sizin döneminizde mahallemizin 40 yıllık sorunları çözüldü” dedi.
14 Şubat´a Özel Gelinlik
14 Şubat´a Özel Gelinlik
Bir tasarımcı tarafından 14 Şubat Sevgililer Günü´ne özel hazırlanan altın işlemeli gelinlik, 100 bin liradan satışa sunuldu. Tasarımcı Yelda Şüheda Koru: "Altından yapıldığı için biraz zor işlendi. Epey de zamanımızı aldı. Bu nedenle fiyatı biraz fazla" dedi.
2 Bin Şehit Mezarı Bulundu--Video
2 Bin Şehit Mezarı Bulundu--Video
Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerinin mezar yerleri Cumhuriyet Üniversitesi bilim insanları tarafından tespit ediliyor.
Örgü Örerek Stres Attılar
Örgü Örerek Stres Attılar
Sivas Numune Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi´nde hasta ve hasta yakınlarına moral amaçlı örgü etkinliği düzenledi.
Metruk Yapılar Kaldırılacak
Metruk Yapılar Kaldırılacak
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Sami Aydın ile birlikte İçişleri Bakanlığı´nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge doğrultusunda Sivas´ta bulunan metruk binaları yerinde inceledi. İncelemeler esnasında 77 yıldır aynı yapıda oturduğunu belirten bir kişinin evi dikkat çekti. Evin bazı bölümlerinin çatlak olduğu görüldü. Vali Ayhan, yıkılmak üzere olan binada yaşayan vatandaş için ev kiralanarak metruk binadan çıkarılması noktasında ilgililere talimat verdi.
Sorunlar Masaya Yatırıldı--Video
Sorunlar Masaya Yatırıldı--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde eğitim kalitesinin artırılmasıyla amacıyla Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın´ın başkanlığında çalıştay düzenlendi. Çalıştayda sorunlar masaya yatırılarak son yıllarda artan üniversite sayısıyla birlikte özellikle Anadolu´daki üniversitelerin düşen öğrenci sayısına değinilerek çözüm önerileri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.
Büyük Beğeni Topladı--Video
Büyük Beğeni Topladı--Video
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce düzenlenen “Türkülerden Halaylara Anadolu” programına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Olukman köyünde halı kursu gören öğrenciler tarafından sunulan yöresel oyun izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Saha Bizi Yanıltmaz--Video
Saha Bizi Yanıltmaz--Video
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçtiğimiz hafta Cuma günü Sivas´ta gerçekleştirdiği mitinge katılım sağlayan vatandaşlara teşekkür etmek amacıyla AK Parti İl Başkanlığı tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin, 31 Mart seçimlerinden zaferle çıkacaklarını söyleyerek, “Saha bizi yanıltmaz, bizim sahadan gördüğümüz kadarıyla AK Parti´nin 31 Mart akşamıyla ilgili hiçbir tereddüdü yok” dedi.
Sarılar´la Devam--Video
Sarılar´la Devam--Video
Kızılay Sivas Şube Başkanlığı´nda olağan genel kurul heyecanı yaşandı. Yapılan kongrede Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.
“Yıldız”da Buluştular
“Yıldız”da Buluştular
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´ne düzenlenen gezi programı kapsamında bir araya geldi. Programda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Gelecekte ülkemizin prestijli ve saygın kış turizm merkezlerinden biri haline gelecek” dedi.
Seferber Oldular
Seferber Oldular
İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Kervansaray köyünün Kaçak mezrasında yaşayan ve akşam saatlerinde kanamalı hastalık geçiren Fatma Bulut´un hastaneye yetiştirilmesi için seferber oldu. Kar ve tipi nedeniyle kapanan köy yolunun açılması için yoğun mesai harcayan ekipler, 70 yaşındaki hastanın hastaneye yetiştirilmesinde büyük rol oynadı.
Başkan Çiftçi, ‘Kış Yarısı´na Katıldı
Başkan Çiftçi, ‘Kış Yarısı´na Katıldı
Gürün ilçesi belediye başkanı Nami Çiftçi, İstanbul´da dernekler tarafından ortaklaşa düzenlenen Kış Yarısı programına katıldı.
Hukukçularçular Sivas´ta Buluştu
Hukukçularçular Sivas´ta Buluştu
Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı: “Sivas Kongresi´nin 100. yılında burada olarak bu milletin ölmediğini, hangi saldırı gelirse gelsin mutlaka ve mutlaka ayağa kalkmayı başaracağını hatırlatmak istedik” dedi.
"Ay Yıldız" Camii Açılışa Hazırlanıyor
"Ay Yıldız" Camii Açılışa Hazırlanıyor
Belediye ve hayırseverlerin iş birliğiyle inşa edilen "ay yıldız" şeklindeki mimarili cami, açılışa hazırlanıyor. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın: "Ay yıldızlı formla planlanan, Türkiye´de bildiğimiz kadarıyla ilk proje. Gerçekten hoş bir görüntüsü var" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genç Kızı Kırmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genç Kızı Kırmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas mitingi sonrasında yanına gelen genç bir kızın ricasını geri çevirmeyerek ailesini telefonla aradı ve sohbet etti.
Yazıcıoğlu´nu İstismar Etmeyin--Video
Yazıcıoğlu´nu İstismar Etmeyin--Video
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesi ilk mitingi Sivas´ta gerçekleştirildi. Kent meydanında kendisini bekleyen coşkulu kalabalığa seslenen Başkan Erdoğan, 17 yıllık süre içerisinde ilimize yapılan hizmetleri anlatarak kenevir ve teşvik konusunda müjde verdi.
Toplantılar Sona Erdi--Video
Toplantılar Sona Erdi--Video
İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantıları dün Ferhat Ünsal başkanlığında gerçekleştirilen beşinci oturumla sona erdi.
Pürlü, Görevden Alındı
Pürlü, Görevden Alındı
18 Mart 2004 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atanan Kadir Pürlü, dün Resmi Gazete´de yayımlanan kararname ile görevden alındı.
Hemşehrilerimizi Mitinge Bekliyoruz
Hemşehrilerimizi Mitinge Bekliyoruz
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesi ilk mitingi bugün ilimizde yapacak. Tüm Sivaslıları saat 14.00´da kent meydanında gerçekleştirilecek mitinge davet eden AK Parti Merkez İlçe Başkanı Tarık Eminoğlu, “Yediden yetmişe Sivaslı hemşehrilerimizi Cumhurbaşkanımızın mitingine bekliyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımız Sivas´a müjdelerle gelir. Orada hep beraber müjdeleri duyarız” dedi.
Fabrika Şart--Video
Fabrika Şart--Video
İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Fikret Yıldırım, “Sivas, kenevir üretimi için uygun bir il ancak daha da önemlisi Türkiye´de şu anda kenevir ile ilgili sertifikalı tohum bulunmamaktadır. Sivas´ın kenevir üretiminin yanı sıra kenevirin sertifikalı tohumunu üretmek için de çalışma yapması gerekmektedir. Kenevirin lif haline gelebilmesi için de bir fabrika kurulması gerekiyor. Bu iki konu kenevir üretimi kadar önemlidir” dedi.
“İftira Atmayı Meziyet Sanıyorlar”
“İftira Atmayı Meziyet Sanıyorlar”
Diyanet-Sen Sivas Şube Başkanı Vahit Yiğiter, önceki gün bir internet gazetesinde yer alan İstiklal Camii´nin minaresinden şarkı çalındığı yönündeki haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2