Hayvancılığa Katkı Sağlayacak
“Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü´ Nedenim Var Projesi” hayata geçirildi. Proje ile Sivas´ta küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, yerli ırk olan Kangal Akkaraman koyun yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amaçlanıyor.
Tarih: 11.7.2020 07:00:00

Hayrullah AĞKAŞ

“Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü´ Nedenim Var Projesi” protokol imza töreni gerçekleştirildi. Ulaş ilçesi Yenikarahisar Mahallesi Geven Mezrasındaki bir işletmede yapılan programda konuşan Vali Salih Ayhan, "Burada olmamızın bir sürü nedeni var. Örnek olacağını düşündüğümüz projeyi çok güzel bakir bir yerde ve işin de merkezi olan bir işletmede hayata geçiriyoruz. Hayırlı bir işe birlikte imza atacağız, bu protokole hep birlikte şahit olacağız. Duamızla, desteğimizle inşallah güzel bir projeyi hayata geçireceğiz. Projemizin 3 aylık bir mutfak hazırlığı oldu. Ziraat Bankası ile yoğun bir görüşme gerçekleştirdik. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz güzel bir saha çalışması yaptı. Kredi Garanti Fonu da kefalet konusunda teminatı kendisi verecek. İşin en püf noktası burasıydı. Bu sözleşmeden sonra da koyun alımına başlayacağız." dedi.

“İLİMİZ TARIMDA MERKEZ OLACAK”

Proje ile birlikte Sivas´ın hayvancılıkta Türkiye´nin lokomotifi olacağını belirten Vali Ayhan, “Çayırlarıyla, meralarıyla, doğasıyla, tarımsal arazileriyle işin merkezi olacak bu proje bölgeye ayrı bir anlam katacaktır. Hayal kurduk, hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Sivas´ın coğrafyası bu iş için çok elzem. Dağlarında, ovalarında, yaylalarında, meralarında artık koyunlarımızın, kuzularımızın sesleri daha çok duyulacak. Küçük ve büyükbaş hayvanlarımızla bu coğrafyamız çok daha anlamlı olacak. Sivas´ın tarım, turizm ve sanayide kalkınabilir bir il olacağını düşünüyor, bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Sivas´ın tarımda bir numara olduğunu söylüyorum. İlimiz tarımda merkez olacak, Türkiye´nin lokomotifi haline gelecek. Çünkü bu coğrafyanın gerekliliği bunu göstermektedir." ifadelerini kullandı.

HEDEF 1 MİLYON KOYUN

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak istediklerini vurgulayan Vali Ayhan, "Hedef 1 milyon ama zemini düzgün attığımız için başarılı işletmeciler bulduğumuz da bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. Bunun ekonomik ve sosyal etkileri de var. Proje, üstün verimli Akkaraman ve Kangal Akkaraman ırkının da üretimini teşvik edecek. Bu bizim yerli bir ırkımız. Bunu da gerek ulusal gerekse uluslararası bir platforma taşımak istiyoruz" diye konuştu.  

ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİMİZİN YANINDA

Ziraat Bankasının çiftçilere çok uygun finans desteği sağladığını belirten Vali Ayhan "Hepimiz köylü çocuğuyuz. Koyunculuğun ne kadar önemli olduğunu biliriz. Hem kırmızı et üretiminde Türkiye´yi ön plana çıkarabilmek, ihtiyacını giderebilmek hem de köylülerimize ekonomik anlamda güzel bir girdi sağlamak istiyoruz. Çiftçilerimizin yüzünün gülmesi, ceplerinin dolması, sözleşmeli küçükbaş üretim modellerinin güçlendirilmesi, artırılması en büyük arzumuz. ‘Sözleşmeli Küçükbaş Üretim Modeli´ temelinde hazırlanarak uygulanacak olan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ´Sürü´ Nedenim Var Projesi´ kapsamında, Ziraat Bankası´nın şubelerinden ‘Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi´ kullanılacak.  Proje ile asgari 100 baş kapasiteli ağıla sahip olan işletmelerin hayvan sayılarını asgari 100 başa çıkarması ve 100 baş üzeri işletmelerde ise hayvan sayısının artırılması amaçlandı. İnşallah hayvan sayımız bu tür proje ve çalışmalarla daha da artacak. Kırsalın gelişmesi, göçün önlenmesi ve herkesin doğduğu yerde mutlu olması için gayret gösteriyoruz. Sivas´ta TİGEM gibi bir merkezimiz var. Daha da gündeme alarak inşallah o bölgeyi bir merkez haline getireceğiz. Ürettikçe Sivas´ımız büyüyecek, büyüdükçe güçleneceğiz. Yapacak daha çok işimiz var ama kaybedecek hiç zamanımız yok. Projemiz hayırlı uğurlu olsun"  dedi.

SİVAS TÜRKİYE´DE 3. SIRADA

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ise, ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ projesi kapsamında Sivas tarımına kakı sağlamak isteyen her çiftçiye destek olduklarını söyledi.  İlimizin 800 bin hektar mera varlığı ile Türkiye´de 3. sırada yer aldığını ifade eden Yıldız, "Sivas´ın bitki örtüsü ve arazi yapısı küçükbaş hayvancılığa çok müsait. İlimizde 700 bin adet küçükbaş hayvan var. Hedefimiz bu rakamı 1 milyon adede çıkarmak. ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü´ Nedenim Var´ projesiyle küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştıracağız" şeklinde konuştu. 

ÇİFTÇİYE ÜRETİM İMKÂNI SAĞLAYACAK 

Ziraat Bankası Bölge Başkanı Dr. Murat Serdar Bulut ise köyde yaşayan vatandaşların bulundukları bölgede yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için Sivas Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan proje kapsamında protokol imzalandığını söyledi. Projeyle köyde yaşayan vatandaşlara yeterli geliri sağlayacak üretimi gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Bulut, "Ülkenin kırmızı et tedarikinde koyunculuğun önemini ortaya koymak istiyoruz. Bankamız 150 bin TL´ye kadar teminat sorunu yaşayan vatandaşlarımıza KGF kefalet ile bu krediye kolay erişmelerini sağlayacak. Tek isteğimiz bu üretimi yapacak vatandaşların projeden faydalanmasıdır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz projeden faydalanacak kişilerin listesini bizlere ulaştırdı. Yakın zamanda da kredileri sistemli bir şekilde kullandırmaya başlayacağız." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan ve Ziraat Bankası Bölge Başkanı Dr. Murat Serdar Bulut arasında protokol imzalandı.

Proje ile ilimizde küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, yerli ırk olan Kangal Akkaraman koyun yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amaçlanıyor.

Düzenlenen programa; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Ulaş Kaymakamı Muhammed Burak Akköz, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu, Ulaş İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Kuruçay, Ahmet Gençer, Sivas Damızlık Keçi Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehrali Deliktaş, Tarım Platformu üyeleri ve bölge halkı katıldı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hayvancılığa Katkı Sağlayacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Öğrenci Alınacak
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Vali Salih Ayhan; Tavra Deresi mevkiinde yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Vatandaşları, evlerinin önüne yem ve yiyecek bırakmaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Vali Ayhan, “Canlıların korunması ve varlığının devam edebilmesi için yem bırakma faaliyetleri son derece önemli. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde yaban hayvanlarına sahip çıkmak, ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.
461 Köy Yolu Kapalı
461 Köy Yolu Kapalı
Sivas´ta etkili olan kar yağışı sonrası 461 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen; “İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; yönetim kurulu üyeleri birlikte Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (SİVTAŞ) Genel Müdürü Hakan Bozbıyık´ı ziyaret etti. SİVTAŞ hakkında Bozbıyık´tan bilgi alan Çetindağ, “SİVTAŞ Sivas çiftçisine, Sivas besicisine ve Sivas tarımına ivme kazandıracak, katma değer sağlayacak. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Akyol, “Sedef takiplerinin çok düzenli yapılması gereken bir hastalık grubunu oluşturuyor” dedi.
Ekipler 7/24 Çalışıyor--Video
Ekipler 7/24 Çalışıyor--Video
Vali Salih Ayhan; karla mücadele çalışmalarını ve yollardaki son durumu yerinde incelemek üzere ilimiz merkeze bağlı Yıldız - Yakupoğlan bölgesine gitti. Vali Ayhan, il genelinde etkili olan kar yağışı sonrası yol açma ekiplerinin çalışmalarına hız verdiğini ifade ederek, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için ekiplerin 24 saat süreyle kesintisiz olarak çalıştığını söyledi.
İhtiyaçlıların Yardımına Koşuyorlar
İhtiyaçlıların Yardımına Koşuyorlar
Hasene Sivas Sosyal Yardımlaşma Derneği; ihtiyaçlı ailelere yönelik yürüttüğü yardım çalışmalarını son hız sürdürüyor.
Kesintiler Büyük Oranda Giderildi
Kesintiler Büyük Oranda Giderildi
13 Ocak Çarşamba günü etkili olan kar yağışı sonrası yaşanan elektrik arızalarının giderilmesi için devam eden çalışmalar, ÇEDAŞ ekiplerince büyük oranda tamamlandı. Yıldız Beldesinde ÇEDAŞ ekiplerince yürütülen arıza çalışmalarını inceleyen Vali Ayhan, “Bazen mücbir sebepler öngörülemeyen sorunları da beraberinde getiriyor. Herkes var gücüyle çalıştı, sıkıntılar çözüme kavuştu” dedi.
Çetindağ´dan ÇEDAŞ Ekiplerine Ziyaret
Çetindağ´dan ÇEDAŞ Ekiplerine Ziyaret
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, merkez Kartalca Köyü bölgesinde arıza onarım çalışmalarını sürdüren ÇEDAŞ ekiplerini ziyaret ederek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çetindağ, arıza giderim faaliyetlerindeki özverili çalışmalarından dolayı ÇEDAŞ ekiplerine teşekkür etti.
  Online Söyleşi Gerçekleştirildi
Online Söyleşi Gerçekleştirildi
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından “Fen ve Mühendislik Alanında Bilimsel Araştırma ve Etik” konulu söyleşi düzenlendi. Online düzenlenen söyleşide bilimsel çalışmalarda etik konusu ele alındı.
STSO Başkanı Şov Yapıyor
STSO Başkanı Şov Yapıyor
İş insanı Halil İbrahim Budaklı; Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´e zehir zemberek sözler sarf etti. STSO binasının altında bulunan yerin ihalesini 7 yıl önce kendisinin aldığını ve içini dizayn ederek işlettiğini ifade eden Budaklı; Eken´in fahiş zam yapması nedeniyle ticari hayatının bittiğini söyledi. 75 bin lira olan kira bedelinin 300 bin liraya çıkarıldığını iddia eden Budaklı, “Pandemi nedeniyle kiracılara zam yapılmasın” diyen Eken´i şov yapmakla suçlayarak “Sivas´a yakışmayan bir STK, Sivas´a yakışmayan bir başkan görev yapıyor” ifadelerini kullandı.
Ekipler Seferber Oldu--Video
Ekipler Seferber Oldu--Video
Sivas´ta hasta almak üzere Hafik ilçesi Bayramtepe köyüne giden ve kardan dolayı yolda mahsur kalan ambulans İlçe Özel İdare ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda kurtarıl
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta yoldaki buzlanma nedeniyle kontrolü kaybeden tır yola devrildi.
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Sivas´ın Gürün ilçesinde aşılama işleminin başlamasıyla ilk aşı Gürün Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Aysun Şahin´e uygulandı.
İçme Suyu Hattı Patladı
İçme Suyu Hattı Patladı
Sivas´ta içme suyu hattında meydana gelen patlama sonrası suyun metrelerce havaya fışkırması ilginç görüntüler oluşturdu. Sivas Belediyesi ekipleri de bölgeye giderek arızayı giderebilmek için çalışma başlattı.
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Sivas´ta Kale Projesinin yürütüldüğü alanda çöken iki katlı ahşap ev ekipleri alarma geçirdi.
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 177 köy yolu araç ulaşımına kapandı
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Sivas´ta bir pide fırını ve kasapta çalışanlar, her hafta dükkanlarının önüne gelen tilkiyi sokak kedileriyle birlikte besliyor.
Gelirde Adalet İçin Zam Şart
Gelirde Adalet İçin Zam Şart
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, 2020 yılının kamu görevlileri açısından hakem kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşanılan bir yıl olarak geride kaldığını belirterek, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmesi gerekiyor” dedi.
DSİ´den Sivas´a 3 Milyar Yatırım
DSİ´den Sivas´a 3 Milyar Yatırım
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yıl içerisinde ilimize yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Sivas´a devasa yatırımlar yaptıklarının altını çizen Yıldız, kentte 3 milyar 91 milyon 662 bin 670 TL yatırım yaptıklarını vurgulayarak “Sivas´ta 16 baraj, 24 gölet inşa ettik. Sivaslı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Sivas´ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 baraj ve 4 göletin yapım çalışmaları devam ediyor” dedi.
Elektrik Kesintileri Mağdur Ediyor
Elektrik Kesintileri Mağdur Ediyor
İlimizde son günlerde meydana gelen uzun süreli elektrik kesintileri nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; “Biliyorsunuz köylerimizde büyük işletmelerimiz var, ahırlarımız var. İnsanlarımız çok büyük sıkıntılar yaşadılar, yaşamaya da devam ediyorlar” dedi.
 CÜ´de Aşılama Başladı
CÜ´de Aşılama Başladı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları başladı. İlimize yaklaşık 10 bin sağlık çalışanı olduğu için 10 bin aşı geldiğini ifade eden Hastanesi Başhekimi Ömer Tamer Doğan, “Aşılama yapıldıktan sonra vatandaşlarımız rahata kavuştuk diye düşünmesin; mutlaka maske, mesafe ve temizlik kurallarına uysunlar. Bu pandemi süreci bitene kadar kurallara devam etmeliyiz” dedi.
Sokak Değil, Sıcak Yuva
Sokak Değil, Sıcak Yuva
Vali Salih Ayhan; İmranlı ve Zara´da çeşitli temaslarda bulundu. İmranlı´da öğrencilerin öncülüğünde, kaymakamlık tarafından hazırlanan ve bir süre önce hizmete giren “Sokak Değil, Sıcak Yuva” hayvan barınağı ziyaret eden Vali Salih Ayhan projenin hazırlanması ve ilçeye kazandırılması noktasında başta ilçe kaymakamlığı olmak üzere projede yer alan hayvansever gençlere emeklerinden dolayı teşekkür etti.
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
DOLAR
7.4485
EURO
9.0235
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler