GÜNDEM 30.10.2020 07:00:05 0

İstihdamda Atağa Geçtik

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Olağan Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, ?Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan normalleşme takvimi doğrultusunda ilimiz, yılın ikinci yarısından itibare

Fatih TABUR

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Olağan Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. İlgili kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda; 2020 yılı Ağustos ve Ekim ayları içerisinde istihdama yönelik yapılan çalışmalar ve faaliyetler gözden geçirildi.

Vali Ayhan yaptığı açıklamada; koronavirüs salgını dolayısıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zor bir süreç yaşandığını ifade ederek, salgının en fazla etkilediği alanlardan birinin istihdam olduğunu söyledi.

?İŞVERENLERİMİZİN VE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK?

Kamu düzeninin devam ettirilmesi, sağlık sisteminin güçlü tutulması, sosyal izolasyon ve sosyal mesafe ile üretim ve tedarik zincirinin güçlü tutulması için alınan tedbirlerin başarıyla uygulandığına dikkat çeken Vali Ayhan, "Sivas´ta da bu süreçte etkilenen işyerleri ve vatandaşlarımıza gerek kısa çalışma ödeneği olsun, gerek nakdi destek ödemesi olsun, gerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı´ndan sağladığımız desteklerle her zaman işverenlerimizin ve vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz." dedi.

?ÜCRET DESTEĞİ İŞGÜCÜ MALİYETLERİNE KATKI SAĞLADI?

2019 yılının artı istihdam ve aktif işgücü programları aracılığıyla Sivas´ta işgücü piyasası açısından oldukça verimli bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini anımsatan Vali Ayhan, "İŞKUR İl Müdürlüğü 2019 yılında 8 bin 74 vatandaşımızın işe yerleşmesine, İşbaşı Eğitim Programları (İEP) ile 2 bin 254 katılımcının iş tecrübesi edinmesine ve işverenlerimizin de İEP kapsamında yaklaşık 19 milyon liralık bütçe ile işgücü maliyetleri açısından desteklenmesine aracılık etmişti. Ancak 2020 yılının ilk çeyreğinde baş gösteren salgın nedeniyle ülke geneli ile benzer şekilde Sivas işgücü piyasası da olumsuz etkilendi ve durağan bir seyre girdi. Bu dönemde İŞKUR´un Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtilen mevcut istihdamın korunması görevinin gereği olarak Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği ile üretimi durma noktasına gelen işverenlerimizin işgücü maliyetlerine katkı sağlandı." diye konuştu.

ÇALIŞANLARIMIZA 51 MİLYON LİRA PARA ÖDENDİ

Vali Ayhan, bu kapsamda 2020 yılında 11 Mart´tan sonra yapılan başvurular dikkate alındığında ilimizde 12 bin 749 çalışana 51 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldığını söyledi. 4 bin 200 sigortalı vatandaşın halen Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmaya devam ettiğini dile getiren Vali Ayhan, "Resmi Gazetede yayımlanan genelge ile de kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 2 ay daha uzatılmıştır. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan normalleşme takvimi doğrultusunda ilimiz, yılın ikinci yarısından itibaren birçok alanda olduğu gibi istihdam alanında da atağa geçmiştir. Özellikle işverenlerimize ihtiyaç duydukları işgücünü herhangi bir maliyete katlanma zorunluluğu bulunmadan yetiştirme imkânı sunan İşbaşı Eğitim Programları oldukça yoğun ilgi görmektedir." dedi.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINA KATKI DEVAM EDİYOR

Vali Ayhan, "İşbaşı Eğitim Programları çerçevesinde bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanmaktadır. Ayrıca siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan İşbaşı Eğitim Programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar İşbaşı Eğitim Programı düzenlenebilmektedir. İşbaşı Eğitim Programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden; iş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL zaruri gider ödemesinin yanı sıra genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Programı süresince karşılanmaktadır." şeklinde konuştu.

?ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN DA YANINDAYIZ?

2020 yılı içerisinde 373 ayrı programda toplam bin 994 katılımcının İşbaşı Eğitim Programlarından yararlandığını anlatan Vali Ayhan, "21 milyon 345 bin 307 liralık tutar ilimiz ekonomisine kazandırılmıştır. Özellikle Organize Sanayi Bölgesinde yer alan ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 54 işverenimiz bin 49 katılımcı ile programlardan oldukça etkin biçimde yararlanmıştır. 26 Ekim 2020 itibariyle tamamlanan programlardan mezun olan 705 katılımcı da işverenlerimizce istihdam edilmiştir. Bunun yanı sıra 3 işverenimiz de istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile yetiştireceği 106 kursiyerin en az yarısını kurs bitiminde işe almayı taahhüt etmiştir. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın da yanında yer almaya devam ediyoruz. Bir önceki proje döneminde sadece 4 vatandaşımızın almaya hak kazandığı hibe desteklerine bu proje döneminde 27 vatandaşımız başvuru yapmıştır. Sundukları projeler karşılığında toplamda 65 bin liraya  kadar geri ödemesiz destek alarak evlerine gelir getirme imkânı verilmektedir? açıklamasında bulundu.

ÇİFTÇİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYORUZ

Tarımsal alanda da önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Vali Ayhan, "Öncelikle kırsal alanların çeşitliliğinin göz önünde bulundurulduğu, kendi yöresinde sürdürülebilir, kırsal toplumun tüm kesimlerini kapsayan; üretici örgütleri ve aile işletmelerinin üretim kapasitesini, ürün kalitesini, kırsal işgücünün istihdam edilebilirliğini, eğitim ve sosyal alanlar için gerekli alt yapı hizmetlerini, refah düzeyini artırarak nüfusu kırsalda tutmak hedefiyle tüm ilçelerimizde Kadın Kooperatifleri kuruyoruz. Üretime ve istihdama yönelik bir proje olan ?Köyümde Yaşamak İçin Bir ?Sürü? Nedenim Var? projesini hayata geçirdik. Projemiz devam ediyor. 25 çiftçimize 3 milyon  lira kredi sağlayarak  bin 652 hayvan alımı sağlandı. Başvuru değerlendirmeleri devam ediyor, değerlendirmeler tamamlandıkça çiftçilerimiz kredilerini alarak hayvanlarını alacaklardır." dedi.

43 İŞ YERİMİZİN YER TAHSİSİ YAPILDI

Cumhuriyetin 100. Yılda 100 İstihdam Kapısı hedefiyle yola çıktıklarını hatırlatan Vali Ayhan, "Bu doğrultuda 43 iş yerimizin yer tahsisi yapıldı. Bu iş yerlerimizde 3 bin 89 kişinin istihdamını sağlamayı hedefliyoruz. İnşallah 3. çeyreği de her kesimi memnun eden bir büyüme oranıyla kapatacağız.? şeklinde konuştu.

Toplantıda İŞKUR Müdürü Hikmet Canpolat da kurumun faaliyetleri hakkında katılımcılara sunum yaptı.

Toplantıya, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.