Kapasitesi Artırılacak
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TÜDEMSAŞ´ın TÜVASAŞ ve TÜLOMSAŞ ile birleştirilerek TÜRASAŞ´ın kurulmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu´nu makamında ziyaret etti. Ziyarete ilişkin bilgiler veren Başkan Eken, Karaismailoğlu´nun TÜDEMSAŞ´ın kapasitesinin artırılacağını söylediğini ifade etti.
Tarih: 21.7.2020 07:00:05

Fatih TABUR

Bu yıl 4 Mart tarihinde ilimizde faaliyet gösteren Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ (TÜDEMSAŞ) Genel Müdürlüğü´nün yanı sıra Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ´nin (TÜLOMSAŞ) birleştirilerek Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete´de yayımlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Kararı´nın ardından Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler´den oluşan heyet ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu´nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette Eskişehir´de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ), Sakarya´da bulunan Türkiye Vagon Sanayii A.Ş (TÜVASAŞ) ve Sivas´ta bulunan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) için 3 ilin sanayi ve ticaret odaları tarafından hazırlanan dosya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu´na verildi. 

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TÜDEMSAŞ´ın Sivas için önemine değinerek, yaşanacak küçültme ya da kapatmanın şehrin ekonomisine vereceği zararı aktardı.

Başkan Eken, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları´na bağlı işletmelerden Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş.´nin birleştirilmesi suretiyle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi´nin (TÜRASAŞ) kurulma nedenleri hakkında bilgi verdi. Bu birleştirmeyle mevcut fabrikaların kapatılacağı ya da küçültüleceği gibi bir planlama yok. Sivaslılar gönlünü ferah tutsun, TÜDEMSAŞ´ın kapasitesinin arttırılacağını söyledi. TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar da toplantımızda bulundu ve kendisiyle de konuyu ayrıntılı görüştük” şeklinde konuştu. 

 

Başkan Eken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu´na ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ettiğini belirterek, “Biz, oda başkanları olarak ilimizdeki ekonomiyi doğrudan ilgilendiren bu konuda yönetimde olursak kamuoyunu daha ayrıntılı bilgilendireceğimizi ifade ederek Bakanımızdan TÜRASAŞ yönetiminde yer almayı talep ettik. Kendisi de konu hakkında değerlendirme yapacaklarını ifade etti” dedi.

/resimler/2020-7/20/1300247381049.jpg