GÜNDEM 6.07.2021 07:00:00 0

Kültür Gezilerinin İlk Gerçekleştirildi

Sivas Belediyesi; İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle düzenlediği kültür gezileri programının startını verdi.

Fatih TABUR

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle Sivas Belediyesi kültür gezileri düzenlemeye başladı.

Gençlerin milli değerleri benimsemesi ve Kurtuluş Mücadelesinin manevi atmosferinin gençlere aktarılması amacıyla Sivas Belediyesi örnek bir çalışmaya imza attı. Eğitimde Diriliş Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize edilen etkinlik kapsamında 1-2 Temmuz tarihlerinde ilimizde kitap okuma ve çeşitli aktivitelere katılan 200 öğrenci ve 40 öğretmenden oluşan kafile Divriği ilçesini ziyaret ederek İstiklal Marşı’nın yazılma süreci hakkında bilgiler aldı.

Sivas Tren Garından düzenlenen uğurlamaya katılan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; "Belediyecilik hizmetlerimizin tamamını yerine getirirken gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerin anlamı çok daha farklı oluyor. Bu etkinlikle gençlerimize kültürel tarihi bölgelerimizi gezme görme fırsatı tanırken raybüs ile gerçekleştireceğimiz yolculuğu da anlamlandırmak adına Tahir Hocamızla birlikte İstiklal Marşı okumaları gerçekleştiriyoruz" dedi.

Gençlere dokunan her projeye destek olunacağını belirten Başkan Bilgin, “Önümüzdeki süreçlerde farklı programlarda sizlerle bir arada olacağız. Bizler bu makamlardan çekilirken bu makamlara sizler geleceksiniz. Yarının yöneticileri sizler olacaksınız. Bize düşen de imkanları insan merkezli milli ve manevi değerlere haiz bir gençlik yetiştirmek üzere sizlerin emrine sunmak” ifadesini kullandı.

 “Sivas’tan Divriği’ye İstiklal Marşı Yolculuğu” isimli programla Eğitimci-Yazar Tahir Fatih Andı tarafından öğrencilere raybüs yolculuğunda Kurtuluş Mücadelesi döneminde Mehmet Akif Ersoy'un gerçekleştirdiği mücadele anlatıldı. Sonrasında Sivas Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sanatçılar öğrencilerin isteklerini seslendirerek keyifli bir yolculuk gerçekleştirilmesine vesile oldu. Yolculuğun ardından Divriği ilçesini gezme fırsatı bulan öğrenciler Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası başta olmak üzere Divriği Kalesini ve Nuri Demirağ Müzesini ziyaret etti. Etkinlik çerçevesinde öğrenciler İstiklal Marşı okuyarak programı sonlandırdı.