“Milli Seferberlik Halindeyiz”
2018 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi.
Tarih: 11.10.2018 07:00:01

HAYRULLAH AĞKAŞ

Bu yılın 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı dün gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında yapılan oturuma yatırımcı kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Davut Gül, Sivas´ta yürütülen projelerin son durumu hakkında bilgiler verdi. İlimizde yatırımların daha çok ulaştırma, tarım ve eğitim alanlarında olduğuna dikkat çeken Vali Gül, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“2018 YILI ÖDENEĞİ 1,7 MİLYAR LİRA”

İlimizde 33 yatırımcı kuruluş olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Gül, “Sivas´ta şu an projelerin toplam miktarı 9 milyar lira. Önceki yıllarda 2,28 milyar lira harcama yapılmış. 2018 yılı ödeneği 1,7 milyar lira. Ödenek gerçekleşme de yüzde 64 oranında. Bu şunu gösteriyor: 2018 yılındaki ödenek miktarı ve gerçekleşme rakamı geçmiş yıllardan çok çok fazla. Çünkü önceki yıllar harcaması 2,28 milyar lira. Bu 1 yıl için değil. Yani bazı projelerimiz var ki 3 yıllık, 5 yıllık projeler. Bu rakama Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı ile Maden Tetkik Arama´nın projeleri dahil değil. Sadece Sivas´a özgü yatırımların toplam bedeli” dedi.

OKULLARIN ONARIMINA 33 MİLYON LİRA

Sivas´ta çalışmaları devam eden proje sayısının 301 adet olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “Toplam proje sayımız 493. Biten proje sayımız 87, ihale aşamasındaki proje sayımız 29, projesi yapılan ve ödeneği olan projelerimiz de 76. Yatırımların sektörel ağırlığı ulaştırma, eğitim ve tarım. Özellikle eğitimde 2018 yılı yatırım programında toplam 970 tane derslik ya da ek derslik programımız var. Bu 970 dersliğimiz 61 okula denk geliyor. Zaman zaman okulları ziyaret ediyoruz, açılışlarını yapıyoruz ya da temelini atıyoruz; bunlar toplam okul sayımızın yüzde 2´si değil. Mahallelerde, köylerde, ilçelerde yapılan eğitim tesislerini görüyorsunuz. Bunun dışında 27 tane spor salonumuz var. İlave yapılacak spor salonları ile beraber de 33 tane spor salonumuz var. 22 atölye, 7 tane yemekhane, 2 tane uygulama cami, 9 tane aynı anda devam eden öğretmenevi inşaatımız var. Bunun 1 tanesi merkezde, 8´i tanesi de ilçede. Bu Sivas  tarihinin de Milli Eğitim tarihinin de bir etapta yapılan en büyük projelerinden birisi. Bunun dışında da okullarımızın çevre düzenlemesi ve buna benzer diğer ihtiyaçları giderildi. Bu sene 33 milyon lira okulların onarımına para harcandı. 33 milyon lira 2 yıl önceki bütün Milli Eğitim yatırımlarının miktarı kadardı. Burada şüphesiz Bakanımız İsmet Yılmaz´ın birebir etkisi var. Sivas´taki bütün yatırımları kendisinin önderliğinde milletvekillerimizle, yerel yönetimlerle, kaymakamlarımızla, vali yardımcılarımızla, kurum amirlerimizle beraber yerine getirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“KAMU YATIRIMLARINDA FRENE BASMA YOK”

Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaya da dikkat çeken Vali Gül, “Şu an birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Dünyada ekonomik anlamda çeşitli dalgalanmalar oluyor. Türkiye bundan nasibini alıyor. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi olmasına rağmen daha çok dış kaynaklı ekonomik saldırıdan dolayı bir milli seferberlik halindeyiz ama geçen ay ki ihracat rakamlarında şunu gördük: Tüketime yönelik büyüme azaldı; ihracata, üretime  yönelik büyüme arttı. 2019´un ikinci yarısından sonra ekonomimizin daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz. Şurada 6-8 ay kamu kurum ve kuruluşları olarak, yatırımcılar olarak, vatandaş olarak devletimizin yanında olacağız. Daha sonra da hep birlikte inşallah feraha kavuşmuş olacağız. Ekonomideki gelişmişliğe baktığımızda dünyada toplam  kamu borcu eski para ile yaklaşık 66 katrilyon dolar. Türkiye´nin borcuna baktığımızda yüzde 0,4´e denk geliyor. Yani Amerika´nın borcunun biz yaklaşık olarak yüzde 1´ine sahibiz. Almanya´nın borcunun 70´de 1´ine sahibiz. O açıdan makroekonomik göstergelerde sıkıntı yok ama geçici bir sıkıntı var. Kamunun yatırımlarında herhangi bir frene basma yok. Gördüğümüz rakamlar bunu gösteriyor. Sadece şu var: Eskiden hak edişler yapıldığında hemen para ödenecekken şimdi hak edişleri istediğinizde 30-40 gün gecikme oluyor. Bunu da piyasa şartlarında çok normal değerlendirmek lazım ama şu an herkes emin olsun başlayan yatırımların tamamı bitecek. Planlanan yatırımların tamamına başlanacak. Üç gün erken olur, üç gün geç olur. Önemli olan bu yatırımların planlanması, programlanması, ihtiyaç olarak kamuoyunun gündemine düşmesi.”

“KISIR DÖNGÜ VATANDAŞA OLUMSUZ YANSIYOR”

Vali Gül, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bize düşen şu: Kaynakların verimli kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla da eğer bir yatırım ihtiyaç değilse bunun mutlaka yapılması konusunda ısrarcı olmamak lazım. İhtiyaçsa mutlaka yapılır. Dün ekonomi ile ilgili Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ekonomi Bakanlığı tarafından bir program hazırlandı. Özetle yıl başına kadar yüzde 10 indirim yapılması istendi. Bu şundan dolayı çok önemli: İndirim, enflasyon, faiz bir sarmal gibi. Zam yapıldığında enflasyon ortaya çıkıyor, enflasyon ortaya çıktığında faizler yükseliyor, faizler yükseldiğinde maliyet yükseliyor ve bu kısır döngü vatandaşa olumsuz yönde yansıyor. Burada indirim ile başlayacak olan süreçte beklenti şu: Geçici süre ile olsa da indirim yapılınca enflasyon dizginlenecek. Enflasyon dizginlenince faizler düşme eğilimine geçecek. Dolayısıyla da yatırımcı kaldığı yerden devam edecek, bankalar daha çok kredi verme durumunda olacak. İdare olarak biz de her yıl kendi gayrimenkullerimizde enflasyon oranında artış yapıyorduk bu sene yüzde 10 eksik artış yapacağız. Dolayısıyla da kiracılarımız yüzde 10 avantajlı durumdan yararlanmış olacak. Ulusal çapta bir hedef varken Sivas olarak bizler de ekonomiye bu anlamda karınca kararınca katkı sunmak istedik.” 

Vali Gül´ün konuşmasının ardından katılımcılar yatırımlar hakkında brifing verdi.  2018 yılı içerisinde hayata geçirilen projelerin son durumunun masaya yatırıldığı toplantıda koordinasyon sağlandı.

/resimler/2018-10/10/1704426995757.jpg

/resimler/2018-10/10/1705049808638.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Milli Seferberlik Halindeyiz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Asılsız İhbara Yasal İşlem
Asılsız İhbara Yasal İşlem
2018-2019 sezonu karla mücadele toplantısı İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ayhan, kar nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için asılsız ihbarlarda bulunan vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılacağını duyurdu.
Ayhan, Halkın Sorunlarını Dinliyor
Ayhan, Halkın Sorunlarını Dinliyor
Vali Salih Ayhan, kendisiyle görüşmek isteyen vatandaşları her hafta salı ve perşembe günü randevu usulüyle makamında konuk ederek, talep, öneri ve isteklerini dinliyor.
Yiğidolar´ın Projesi Şampiyonlar Liginde
Yiğidolar´ın Projesi Şampiyonlar Liginde
Sivaslı kadın girişimci Duygu Koçak Işın ve ekibinin 2017 yılında Kosgeb Girişimci desteği ile kurulan “Imed Surgical Teknoloji Anonim Şirketi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından sağlanan Ufuk 2020 Kobi Aracı destekleri kapsamında hazırladığı “Adam Frame” adlı proje ile destek almaya hak kazandı.
Manda Dağıtımlarına Başlandı
Manda Dağıtımlarına Başlandı
İlimizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında 26 çiftçiye 110 manda dağıtımına başlandı.
Molozları Kaldırın!
Molozları Kaldırın!
Büyük Birlik Partili İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç, eski Numune Hastanesi´nin bulunduğu alanda yer alan binaların yıkılmasının ardından oluşan moloz yığınlarının acilen kaldırılması gerektiğini söyledi.
Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında
Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Öznur Çalık, Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) aşamasına geçildiğini söyledi.
“31 Mart´ta Bayrağı Teslim Edeceğiz”
“31 Mart´ta Bayrağı Teslim Edeceğiz”
Belediye Başkanı Sami Aydın kısa adı MİSİAD olan Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneğini ziyaret etti.
SDT, Ankara´da Perde Açacak
SDT, Ankara´da Perde Açacak
Sivas Devlet Tiyatrosu bu hafta “Lena, Leyla ve Diğerleri” isimli oyunla Ankara seyircisine perdeleri açarken, Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi´nde yerli bir komedi oyunu olan “Geçmiş Zaman Olur Ki” adlı oyunla Sivaslı tiyatro seyircisiyle buluşacak.
Şeb-İ Arus Programı Düzenlendi
Şeb-İ Arus Programı Düzenlendi
Hz. Mevlana´nın 745. vuslat yıl dönümü nedeniyle Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği tarafından Atatürk Kültür Merkezi´nde Şeb-i Arus programı icra edildi.
“Şiddeti Kullanmamalıyız”
“Şiddeti Kullanmamalıyız”
Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından “Şiddet Bir Yazgı mıdır?” konulu konferans düzenlendi.
Su Borusu Patladı, İş Yerlerini Su Bastı
Su Borusu Patladı, İş Yerlerini Su Bastı
Sivas´ta ana şebeke su borusunun patlaması sonucu çok sayıda iş yerini su bastı.
Çiftçi 2018´i Sıkıntılı Geçirdi
Çiftçi 2018´i Sıkıntılı Geçirdi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 2018 yılının Sivas çiftçisi açısından verimli geçmediğini söyledi.
CÜ´ye Birincilik Ödülü
CÜ´ye Birincilik Ödülü
Cumhuriyet Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri 28. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinde birincilik ödülü kazandı.
Miniklerden Örnek Davranış
Miniklerden Örnek Davranış
İlimizdeki özel bir kolejin öğrencileri çeşitli yardımlar toplayarak Hayat Ağacı Derneğine bağışladı.
YÖK´e Rapor Sundu
YÖK´e Rapor Sundu
Yüksek Öğretim Kurulu, Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftuni Yekeler´i saha incelemesi için görevlendirdi.
Korğalı´nın Çalışması Ödüllendirildi
Korğalı´nın Çalışması Ödüllendirildi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Elif Ünver Korğalı´nın tez çalışması sözlü sunumda birincilik ödülüne layık görüldü.
Hz. Mevlana Anılacak
Hz. Mevlana Anılacak
Sivas Belediyesi bugün Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde, Hz. Mevlana´nın 745. Vuslat Yıl Dönümü nedeniyle anma programı gerçekleştirecek.
“5. Hazan Şiir Dinletisi” Beğeni Topladı--Video
“5. Hazan Şiir Dinletisi” Beğeni Topladı--Video
VCumhuriyet Üniversitesinde düzenlenen 5. Hazan Şiir Dinletisi, dinleyicilerden büyük beğeni topladı.
“Ekmeğinize Sahip Çıkın”--Video
“Ekmeğinize Sahip Çıkın”--Video
İstihdam seferberliğine desteğini sürdüren Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), 2018 yılında işbaşı eğitim programını başarıyla tamamlayarak işbaşı yapan personeli için sertifika töreni düzenledi. İş Geliştirme Merkezi´nde (İŞGEM) gerçekleştirilen programda konuşan Vali Salih Ayhan, ESTAŞ´ın yeni üyelerine başarılar dileyerek, “Ekmeğinize sahip çıkın. Bu zamanda sanatıyla, emeğiyle, alın teriyle ekmek kazanmak çok önemli” dedi.
MEGİP İle İstihdam Artacak
MEGİP İle İstihdam Artacak
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile İŞKUR´un yaptığı anlaşma kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) hayata geçirilecek.
“Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar”
“Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar”
İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının müdürleri ve bu amaç doğrultusunda hizmet eden sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Her şey insanı sevmekle başlar. Yaptığınız her hizmette onların gönlüne girecek, yaptığınız işi para için değil dua için yapacaksınız” dedi.
Tünelin Adı “Sami Aydın” Oldu
Tünelin Adı “Sami Aydın” Oldu
Sivas Belediye Meclisi´nde alınan kararla Mevlana Tüneli´ne Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ismi verildi.
Kar, Kartpostallık Görüntüler Oluşturdu --Video
Kar, Kartpostallık Görüntüler Oluşturdu --Video
Sivas´ta hafta sonu etkili olan kar yağışı kartpostallık görüntüler oluşturdu.
Acilen Klorlanmalı--Video
Acilen Klorlanmalı--Video
İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu, köylerin içme sularının sağlıklı olup olmadığını araştırdı. İlimizde bulunan bin 355 aktif su deposundan bin 904 adet numune alınarak depolardaki içme sularının bakteriyolojik durumu incelendi. Neticede yüzde 10´luk kısmın sağlık açısından tehdit teşkil ettiği tespit edildi, suların acilen klorlanması gerektiği belirtildi.
Seçmenden Tam Destek
Seçmenden Tam Destek
Sivas İrade Gazetesi, yaklaşan 31 Mart seçimleri öncesi ilçelerin nabzını tuttu. Son 1 aylık süreçte belirli periyotlar halinde ilçe merkezlerinde yaşayan vatandaşlara, “Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?” sorusunu yönelten gazetemiz çarpıcı sonuçlara ulaştı.
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Aralık ayı kaymakamlar toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu´nda yapılan toplantıda ilçelerin sorunlarını masaya yatıran kaymakamlar Vali Ayhan´a brifing verdi.
“Hakkınızı Ödeyemeyiz”
“Hakkınızı Ödeyemeyiz”
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, şehit ve gazi ailelerini valilik konutunda ağırladı. Misafirlerle yakından ilgilenen Ayhan, “Sizin hakkınızı ödeyemeyiz. Elimizden geldiği kadar, imkanlar ölçüsünde hem gönlümüz hem hanemiz her daim sizlere açıktır” dedi.
“Her Türlü Desteği Vereceğiz”
“Her Türlü Desteği Vereceğiz”
İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi´ni ziyaret ederek işletme sahibi Hüseyin Yıldız´dan bilgi alan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “İşletme için her türlü desteği vereceğiz” dedi.
“CENGEL´de Güzel İşler Yapılıyor”--Video
“CENGEL´de Güzel İşler Yapılıyor”--Video
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde “Her Zaman Aramızda Olanlar” adlı söyleşi programı gerçekleştirildi.
Eğitime 642 Milyonluk Yatırım --Video
Eğitime 642 Milyonluk Yatırım --Video
Sivas´ta yürütülen eğitim yatırımlarına ilişkin bilgiler veren İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, “2018 yılında ihalesi yapılan, inşaatı devam eden ve biten işlerin sözleşme miktarı KDV dahil 642 milyon 76 bin liradır. Yapılan yatırım ve çalışmalar ile Sivas 2018 yılında eğitim alanında önemli düzeyde atılım yapmıştır” dedi.
DOLAR
5.3633
EURO
6.0764
Sivas
 • Bugün  -2 °
 • Cuma  0 °
 • Cumartesi  0 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

  Mevlana
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

  İlginç Bilgiler 3