“Milli Seferberlik Halindeyiz”
2018 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi.
Tarih: 11.10.2018 07:00:01

HAYRULLAH AĞKAŞ

Bu yılın 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı dün gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında yapılan oturuma yatırımcı kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Davut Gül, Sivas´ta yürütülen projelerin son durumu hakkında bilgiler verdi. İlimizde yatırımların daha çok ulaştırma, tarım ve eğitim alanlarında olduğuna dikkat çeken Vali Gül, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“2018 YILI ÖDENEĞİ 1,7 MİLYAR LİRA”

İlimizde 33 yatırımcı kuruluş olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Gül, “Sivas´ta şu an projelerin toplam miktarı 9 milyar lira. Önceki yıllarda 2,28 milyar lira harcama yapılmış. 2018 yılı ödeneği 1,7 milyar lira. Ödenek gerçekleşme de yüzde 64 oranında. Bu şunu gösteriyor: 2018 yılındaki ödenek miktarı ve gerçekleşme rakamı geçmiş yıllardan çok çok fazla. Çünkü önceki yıllar harcaması 2,28 milyar lira. Bu 1 yıl için değil. Yani bazı projelerimiz var ki 3 yıllık, 5 yıllık projeler. Bu rakama Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı ile Maden Tetkik Arama´nın projeleri dahil değil. Sadece Sivas´a özgü yatırımların toplam bedeli” dedi.

OKULLARIN ONARIMINA 33 MİLYON LİRA

Sivas´ta çalışmaları devam eden proje sayısının 301 adet olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “Toplam proje sayımız 493. Biten proje sayımız 87, ihale aşamasındaki proje sayımız 29, projesi yapılan ve ödeneği olan projelerimiz de 76. Yatırımların sektörel ağırlığı ulaştırma, eğitim ve tarım. Özellikle eğitimde 2018 yılı yatırım programında toplam 970 tane derslik ya da ek derslik programımız var. Bu 970 dersliğimiz 61 okula denk geliyor. Zaman zaman okulları ziyaret ediyoruz, açılışlarını yapıyoruz ya da temelini atıyoruz; bunlar toplam okul sayımızın yüzde 2´si değil. Mahallelerde, köylerde, ilçelerde yapılan eğitim tesislerini görüyorsunuz. Bunun dışında 27 tane spor salonumuz var. İlave yapılacak spor salonları ile beraber de 33 tane spor salonumuz var. 22 atölye, 7 tane yemekhane, 2 tane uygulama cami, 9 tane aynı anda devam eden öğretmenevi inşaatımız var. Bunun 1 tanesi merkezde, 8´i tanesi de ilçede. Bu Sivas  tarihinin de Milli Eğitim tarihinin de bir etapta yapılan en büyük projelerinden birisi. Bunun dışında da okullarımızın çevre düzenlemesi ve buna benzer diğer ihtiyaçları giderildi. Bu sene 33 milyon lira okulların onarımına para harcandı. 33 milyon lira 2 yıl önceki bütün Milli Eğitim yatırımlarının miktarı kadardı. Burada şüphesiz Bakanımız İsmet Yılmaz´ın birebir etkisi var. Sivas´taki bütün yatırımları kendisinin önderliğinde milletvekillerimizle, yerel yönetimlerle, kaymakamlarımızla, vali yardımcılarımızla, kurum amirlerimizle beraber yerine getirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“KAMU YATIRIMLARINDA FRENE BASMA YOK”

Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaya da dikkat çeken Vali Gül, “Şu an birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Dünyada ekonomik anlamda çeşitli dalgalanmalar oluyor. Türkiye bundan nasibini alıyor. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi olmasına rağmen daha çok dış kaynaklı ekonomik saldırıdan dolayı bir milli seferberlik halindeyiz ama geçen ay ki ihracat rakamlarında şunu gördük: Tüketime yönelik büyüme azaldı; ihracata, üretime  yönelik büyüme arttı. 2019´un ikinci yarısından sonra ekonomimizin daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz. Şurada 6-8 ay kamu kurum ve kuruluşları olarak, yatırımcılar olarak, vatandaş olarak devletimizin yanında olacağız. Daha sonra da hep birlikte inşallah feraha kavuşmuş olacağız. Ekonomideki gelişmişliğe baktığımızda dünyada toplam  kamu borcu eski para ile yaklaşık 66 katrilyon dolar. Türkiye´nin borcuna baktığımızda yüzde 0,4´e denk geliyor. Yani Amerika´nın borcunun biz yaklaşık olarak yüzde 1´ine sahibiz. Almanya´nın borcunun 70´de 1´ine sahibiz. O açıdan makroekonomik göstergelerde sıkıntı yok ama geçici bir sıkıntı var. Kamunun yatırımlarında herhangi bir frene basma yok. Gördüğümüz rakamlar bunu gösteriyor. Sadece şu var: Eskiden hak edişler yapıldığında hemen para ödenecekken şimdi hak edişleri istediğinizde 30-40 gün gecikme oluyor. Bunu da piyasa şartlarında çok normal değerlendirmek lazım ama şu an herkes emin olsun başlayan yatırımların tamamı bitecek. Planlanan yatırımların tamamına başlanacak. Üç gün erken olur, üç gün geç olur. Önemli olan bu yatırımların planlanması, programlanması, ihtiyaç olarak kamuoyunun gündemine düşmesi.”

“KISIR DÖNGÜ VATANDAŞA OLUMSUZ YANSIYOR”

Vali Gül, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bize düşen şu: Kaynakların verimli kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla da eğer bir yatırım ihtiyaç değilse bunun mutlaka yapılması konusunda ısrarcı olmamak lazım. İhtiyaçsa mutlaka yapılır. Dün ekonomi ile ilgili Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ekonomi Bakanlığı tarafından bir program hazırlandı. Özetle yıl başına kadar yüzde 10 indirim yapılması istendi. Bu şundan dolayı çok önemli: İndirim, enflasyon, faiz bir sarmal gibi. Zam yapıldığında enflasyon ortaya çıkıyor, enflasyon ortaya çıktığında faizler yükseliyor, faizler yükseldiğinde maliyet yükseliyor ve bu kısır döngü vatandaşa olumsuz yönde yansıyor. Burada indirim ile başlayacak olan süreçte beklenti şu: Geçici süre ile olsa da indirim yapılınca enflasyon dizginlenecek. Enflasyon dizginlenince faizler düşme eğilimine geçecek. Dolayısıyla da yatırımcı kaldığı yerden devam edecek, bankalar daha çok kredi verme durumunda olacak. İdare olarak biz de her yıl kendi gayrimenkullerimizde enflasyon oranında artış yapıyorduk bu sene yüzde 10 eksik artış yapacağız. Dolayısıyla da kiracılarımız yüzde 10 avantajlı durumdan yararlanmış olacak. Ulusal çapta bir hedef varken Sivas olarak bizler de ekonomiye bu anlamda karınca kararınca katkı sunmak istedik.” 

Vali Gül´ün konuşmasının ardından katılımcılar yatırımlar hakkında brifing verdi.  2018 yılı içerisinde hayata geçirilen projelerin son durumunun masaya yatırıldığı toplantıda koordinasyon sağlandı.

/resimler/2018-10/10/1704426995757.jpg

/resimler/2018-10/10/1705049808638.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Milli Seferberlik Halindeyiz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yatırımlar Hız Kesmeyecek
Yatırımlar Hız Kesmeyecek
Cumhurbaşkanlığı devlet harcamalarının önümüzdeki süreçte yol haritasını gözler önüne seren “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” genelgesi yayımlandı.
Taksiciler ve Stokçular İçin İki Ayrı Genelge
Taksiciler ve Stokçular İçin İki Ayrı Genelge
İçişleri Bakanlığı´nın talimatları doğrultusunda Sivas Valiliği tarafından son dönemde artan şikâyetler üzerine ticari taksiciler ve dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek, haksız fiyat artışı yapan firmalara yönelik iki ayrı genelge yayımlandı.
Bakan Soylu´dan Vali Gül´e Teşekkür
Bakan Soylu´dan Vali Gül´e Teşekkür
Sivas Valisi Davut Gül´e terörle mücadele konusunda yaptığı hizmetlerden ötürü bir teşekkür mesajı gönderen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Terörle mücadele kapsamında yaz döneminde yapılan çalışmalar ve operasyonlar neticesinde belirlenen hedeflere ulaşılmıştır. Emeği geçen tüm birimlerimize gayretlerinden ötürü teşekkür ederim” dedi.
Gürün´de Bin Konuta Doğal Gaz Verilecek
Gürün´de Bin Konuta Doğal Gaz Verilecek
Gürün´de abonelere doğal gaz verilmesiyle ilgili konuşan Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Hüseyin İnan Yıldırım, “Amacımız, daha fazla ilçemize doğal gaz ulaştırmak. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 10 Milyon Lira değerinde yatırım ve yoğun çalışmalarla, ilçemizin neredeyse tamamı için doğal gaz kullanımını bu kışa yetiştirmeyi başardık” dedi.
“Açlığa Son”
“Açlığa Son”
16 Ekim “Dünya Gıda Günü” münasebetiyle Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve KYK Sivas İl Müdürlüğü işbirliği ile Seyit Yıldız ve Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri bir araya geldi.
Taşkent ve Buhara Üniversitesi İle İş Birliği
Taşkent ve Buhara Üniversitesi İle İş Birliği
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Özbekistan Taşkent Devlet Üniversitesi ve Buhara Devlet Üniversitesi arasında Erasmus Plus ve ikili iş birliğini geliştirmeye yönelik işbirliği anlaşmaları yaptıklarını kaydetti.
30 Yıl Sonra Tapularına Kavuştular
30 Yıl Sonra Tapularına Kavuştular
Sivas´ta Tuzlugöl Mahallesi´nde yaşayan 150 aile, 30 yıl sonra evlerinin tapularını almanın mutluluğunu yaşadı.
Görme Engelliler İçin Farkındalık Programı--Video
Görme Engelliler İçin Farkındalık Programı--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 15 Ekim Beyaz Baston ve Görme Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle bir program düzenlendi. Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Kulübü Başkanı Ahmet Türk, “Beyaz baston engellilerin bağımsızlaşmasının ve kendilerine güvenmenin sembolüdür” dedi.
Bankaların Tutumu Merak Ediliyor
Bankaların Tutumu Merak Ediliyor
Ülkemizin içerisinden geçtiği zor günlerde ilimizdeki banka yetkilileriyle bir araya gelen Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, bu zorlu süreçte tüm bankaların esnaf ve sanayicilere destek olmalarını talep etmişti.
Rektör Adaylığı Maratonu Başladı
Rektör Adaylığı Maratonu Başladı
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektör adaylığı için 31 Ekim´e kadar Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından başvurular alınacak. Başvuru sürecinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adaylar arasından atama yapacak.
“Hukukun Kararına Saygılıyız”
“Hukukun Kararına Saygılıyız”
Eski Sanayi´de alınan yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Belediye Başkanı Sami Aydın, “Tabii ki hukukun kararına saygılıyız. Bakacağız, inceleyeceğiz. Hukukçularımız inceleyecek. Ona göre önümüze bakacağız” dedi.
Balık Tutmaya Gitti, Geri Dönemedi
Balık Tutmaya Gitti, Geri Dönemedi
Sivas´ın Divriği ilçesinde balık tutmaya giden lise öğrencisi dengesini kaybederek düştüğü çayda boğularak hayatını kaybetti.
HES Kanalı Karton Gibi Parçalandı
HES Kanalı Karton Gibi Parçalandı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde meydana gelen toprak kayması, HES kanalının karton gibi parçalanmasına neden oldu.
Odun Fiyatları Zamdan Etkilenmedi
Odun Fiyatları Zamdan Etkilenmedi
Sivas´ta kışlık odun satışı yapan esnaf, artan doğalgaz fiyatları sonrası fırsatçılık yapmayarak kışlık odun fiyatlarını geçen yılla aynı fiyattan satışa sundu.
Sivas Barosu´nda ‘Demir´ Dönemi
Sivas Barosu´nda ‘Demir´ Dönemi
Hafta sonu yapılan Baro Başkanlığı seçimleri kesin olmayan sonuçlara göre tamamlandı. Mevcut Başkan Hakan Bahadır´ın 113 oy aldığı seçimlerde Hacı Yılmaz Demir 115 oy alarak, Baro Başkanlığı´na seçildi. Diğer aday Erhan Demirhan ise 100 oy aldı.
Şuğul Kanyonu Göz Kamaştırıyor
Şuğul Kanyonu Göz Kamaştırıyor
Gürün ilçesinde “Şuğul Vadisinin Turizme Kazandırılması Projesi 2” kapsamında yeni görünümüyle göz kamaştıran Şuğul Kanyonu açılışı ile Afşin Elbistan Doğalgaz Boru hattından Gürün´e gelen doğalgazın ilk ateşlemesi yapıldı.
Başkan Eken´den Bankalara Uyarı!
Başkan Eken´den Bankalara Uyarı!
TSO tarafından Sivas´ta hizmet veren bankaların şube müdürleri ve bölge müdürlerinin katılımıyla bankacılık sektöründe yaşanan sorunlar hakkında toplantı düzenlendi. TSO Başkanı Mustafa Eken, tüm Türkiye´nin kenetlendiği bir dönemde bankaları reel sektörü desteklemeye davet etti.
Toz Bulutu Yaşamı Olumsuz Etkiledi
Toz Bulutu Yaşamı Olumsuz Etkiledi
Suriye üzerinden gelen toz bulutu nedeniyle Sivaslılar Cadde ve sokaklarda yürümekte zorlandı.
Bakan Kurum´dan Sivas´a 8 Müjde
Bakan Kurum´dan Sivas´a 8 Müjde
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un ilimizi ziyareti ile ilgili bir değerlendirme yapan AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Bakan Kurum´un Sivas´a 8 müjde verdiğini aktardı.
CÜ´de Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
CÜ´de Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) 2018-2019 akademik yılı açılış töreni yapıldı.
Tarım Kredi Piyasayı Dengeliyor--Video
Tarım Kredi Piyasayı Dengeliyor--Video
Tarım Kredi Kooperatifleri Sivas Bölge Birliği Müdürlüğü´nün çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Davut Gül, “Tarım Kredi Kooperatifinin işlem hacmine baktığımızda piyasada dengeleyici bir rolü olduğunu görüyoruz” dedi.
“Bakanımız Sivas´a Cömert Davrandı”--Video
“Bakanımız Sivas´a Cömert Davrandı”--Video
Gazetemizi ziyaret eden Belediye Başkanı Sami Aydın; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Sivas ziyaretini değerlendirdi. Bakanlığın destekleriyle tarihi kent meydanının yanı sıra Atatürk ve İstasyon Caddesi´nin görüntü kirliliğinden kurtarılacağını ifade eden Başkan Aydın, “Bu en az 30 milyon lira katkı demek. Sivas´a böyle güzel bir katkı sundukları için kendilerine teşekkür ediyoruz. Bakanımız Sivas´a cömert davrandı” dedi.
Fiyatlar Düşüşte
Fiyatlar Düşüşte
Sivas İrade Gazetesi, Perakende Sebze Hali´nde fiyat araştırması yaptı. Hal esnaflarından İrfan Yıldız, ürünlerin fiyatlarının geçen haftaya göre düştüğünü belirtti.
Eğitim Paydaşları Çalıştay´da Buluştu
Eğitim Paydaşları Çalıştay´da Buluştu
İlimizdeki eğitim paydaşları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştayda bir araya geldi.
7. Edebiyat Bilimi Kongresi Yapıldı
7. Edebiyat Bilimi Kongresi Yapıldı
Cumhuriyet Üniversitesi tarafından 7. Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi Kongresi düzenlendi.
Devletin Tüm İmkânları Doğanşar´da Hayat Buldu
Devletin Tüm İmkânları Doğanşar´da Hayat Buldu
Doğanşar İlçesinde incelemelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, yetersiz içme suyu kaynağına sahip olan vatandaşlarımızın sorunlarının da çözüme kavuşturulacağını belirterek, “Köy ziyaretlerinde bütün hususları yerinde tetkik etme şansına sahip olduk. Devletimizin sahip olduğu imkânların, Doğanşar´da nasıl hayat bulduğunu görme fırsatı yakaladık” dedi.
Öğrenciler İçin Eğitim Protokolü
Öğrenciler İçin Eğitim Protokolü
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde temel eğitim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilere, milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerin benimsetilmesi amaçlanıyor.
Çiftçilere Tohum Dağıtıldı
Çiftçilere Tohum Dağıtıldı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizesinde bitkisel üretimi geliştirme projesi kapsamında buğday ve arpa tohumu dağıtıldı.
İş Yerlerinde Fiyat Denetimi
İş Yerlerinde Fiyat Denetimi
Sivas´ın Suşehri ilçesinde zabıta ekipleri, maliye ve esnaf odası başkanının katılımıyla marketlerde fiyat denetimi yaptı.
Üniversiteyi Bırakıp Çoban Oldu
Üniversiteyi Bırakıp Çoban Oldu
Sivas´ta yaşayan 23 yaşındaki Taha Yasin Çitil, 2 yıl önce üniversiteyi yarıda bırakarak kurduğu çiftlikte kendi sürüsüne çobanlık yapmaya başladı. Rusya´dan soğuya dayanıklı Romanov cinsi koyun getiren Çitil, 300 anaç koyuna ulaşmayı hedefliyor.
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
Sivas
 • Bugün  18 °
 • Cuma  18 °
 • Cumartesi  17 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

  Hz. Muhammed
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

  İlginç Bilgiler