“Milli Seferberlik Halindeyiz”
2018 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi.
Tarih: 11.10.2018 07:00:01

HAYRULLAH AĞKAŞ

Bu yılın 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı dün gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Davut Gül başkanlığında yapılan oturuma yatırımcı kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Davut Gül, Sivas´ta yürütülen projelerin son durumu hakkında bilgiler verdi. İlimizde yatırımların daha çok ulaştırma, tarım ve eğitim alanlarında olduğuna dikkat çeken Vali Gül, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“2018 YILI ÖDENEĞİ 1,7 MİLYAR LİRA”

İlimizde 33 yatırımcı kuruluş olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Gül, “Sivas´ta şu an projelerin toplam miktarı 9 milyar lira. Önceki yıllarda 2,28 milyar lira harcama yapılmış. 2018 yılı ödeneği 1,7 milyar lira. Ödenek gerçekleşme de yüzde 64 oranında. Bu şunu gösteriyor: 2018 yılındaki ödenek miktarı ve gerçekleşme rakamı geçmiş yıllardan çok çok fazla. Çünkü önceki yıllar harcaması 2,28 milyar lira. Bu 1 yıl için değil. Yani bazı projelerimiz var ki 3 yıllık, 5 yıllık projeler. Bu rakama Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı ile Maden Tetkik Arama´nın projeleri dahil değil. Sadece Sivas´a özgü yatırımların toplam bedeli” dedi.

OKULLARIN ONARIMINA 33 MİLYON LİRA

Sivas´ta çalışmaları devam eden proje sayısının 301 adet olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “Toplam proje sayımız 493. Biten proje sayımız 87, ihale aşamasındaki proje sayımız 29, projesi yapılan ve ödeneği olan projelerimiz de 76. Yatırımların sektörel ağırlığı ulaştırma, eğitim ve tarım. Özellikle eğitimde 2018 yılı yatırım programında toplam 970 tane derslik ya da ek derslik programımız var. Bu 970 dersliğimiz 61 okula denk geliyor. Zaman zaman okulları ziyaret ediyoruz, açılışlarını yapıyoruz ya da temelini atıyoruz; bunlar toplam okul sayımızın yüzde 2´si değil. Mahallelerde, köylerde, ilçelerde yapılan eğitim tesislerini görüyorsunuz. Bunun dışında 27 tane spor salonumuz var. İlave yapılacak spor salonları ile beraber de 33 tane spor salonumuz var. 22 atölye, 7 tane yemekhane, 2 tane uygulama cami, 9 tane aynı anda devam eden öğretmenevi inşaatımız var. Bunun 1 tanesi merkezde, 8´i tanesi de ilçede. Bu Sivas  tarihinin de Milli Eğitim tarihinin de bir etapta yapılan en büyük projelerinden birisi. Bunun dışında da okullarımızın çevre düzenlemesi ve buna benzer diğer ihtiyaçları giderildi. Bu sene 33 milyon lira okulların onarımına para harcandı. 33 milyon lira 2 yıl önceki bütün Milli Eğitim yatırımlarının miktarı kadardı. Burada şüphesiz Bakanımız İsmet Yılmaz´ın birebir etkisi var. Sivas´taki bütün yatırımları kendisinin önderliğinde milletvekillerimizle, yerel yönetimlerle, kaymakamlarımızla, vali yardımcılarımızla, kurum amirlerimizle beraber yerine getirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“KAMU YATIRIMLARINDA FRENE BASMA YOK”

Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaya da dikkat çeken Vali Gül, “Şu an birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Dünyada ekonomik anlamda çeşitli dalgalanmalar oluyor. Türkiye bundan nasibini alıyor. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi olmasına rağmen daha çok dış kaynaklı ekonomik saldırıdan dolayı bir milli seferberlik halindeyiz ama geçen ay ki ihracat rakamlarında şunu gördük: Tüketime yönelik büyüme azaldı; ihracata, üretime  yönelik büyüme arttı. 2019´un ikinci yarısından sonra ekonomimizin daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz. Şurada 6-8 ay kamu kurum ve kuruluşları olarak, yatırımcılar olarak, vatandaş olarak devletimizin yanında olacağız. Daha sonra da hep birlikte inşallah feraha kavuşmuş olacağız. Ekonomideki gelişmişliğe baktığımızda dünyada toplam  kamu borcu eski para ile yaklaşık 66 katrilyon dolar. Türkiye´nin borcuna baktığımızda yüzde 0,4´e denk geliyor. Yani Amerika´nın borcunun biz yaklaşık olarak yüzde 1´ine sahibiz. Almanya´nın borcunun 70´de 1´ine sahibiz. O açıdan makroekonomik göstergelerde sıkıntı yok ama geçici bir sıkıntı var. Kamunun yatırımlarında herhangi bir frene basma yok. Gördüğümüz rakamlar bunu gösteriyor. Sadece şu var: Eskiden hak edişler yapıldığında hemen para ödenecekken şimdi hak edişleri istediğinizde 30-40 gün gecikme oluyor. Bunu da piyasa şartlarında çok normal değerlendirmek lazım ama şu an herkes emin olsun başlayan yatırımların tamamı bitecek. Planlanan yatırımların tamamına başlanacak. Üç gün erken olur, üç gün geç olur. Önemli olan bu yatırımların planlanması, programlanması, ihtiyaç olarak kamuoyunun gündemine düşmesi.”

“KISIR DÖNGÜ VATANDAŞA OLUMSUZ YANSIYOR”

Vali Gül, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bize düşen şu: Kaynakların verimli kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla da eğer bir yatırım ihtiyaç değilse bunun mutlaka yapılması konusunda ısrarcı olmamak lazım. İhtiyaçsa mutlaka yapılır. Dün ekonomi ile ilgili Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ekonomi Bakanlığı tarafından bir program hazırlandı. Özetle yıl başına kadar yüzde 10 indirim yapılması istendi. Bu şundan dolayı çok önemli: İndirim, enflasyon, faiz bir sarmal gibi. Zam yapıldığında enflasyon ortaya çıkıyor, enflasyon ortaya çıktığında faizler yükseliyor, faizler yükseldiğinde maliyet yükseliyor ve bu kısır döngü vatandaşa olumsuz yönde yansıyor. Burada indirim ile başlayacak olan süreçte beklenti şu: Geçici süre ile olsa da indirim yapılınca enflasyon dizginlenecek. Enflasyon dizginlenince faizler düşme eğilimine geçecek. Dolayısıyla da yatırımcı kaldığı yerden devam edecek, bankalar daha çok kredi verme durumunda olacak. İdare olarak biz de her yıl kendi gayrimenkullerimizde enflasyon oranında artış yapıyorduk bu sene yüzde 10 eksik artış yapacağız. Dolayısıyla da kiracılarımız yüzde 10 avantajlı durumdan yararlanmış olacak. Ulusal çapta bir hedef varken Sivas olarak bizler de ekonomiye bu anlamda karınca kararınca katkı sunmak istedik.” 

Vali Gül´ün konuşmasının ardından katılımcılar yatırımlar hakkında brifing verdi.  2018 yılı içerisinde hayata geçirilen projelerin son durumunun masaya yatırıldığı toplantıda koordinasyon sağlandı.

/resimler/2018-10/10/1704426995757.jpg

/resimler/2018-10/10/1705049808638.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Milli Seferberlik Halindeyiz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emin Adımlarla İlerleyeceğiz
Emin Adımlarla İlerleyeceğiz
Sivas Ziraat Odası´nın 26. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Konferans Salonu´nda yapılan seçimlerde mevcut başkan Hacı Çetindağ´ın yanı sıra Birgül Canikligil, Durmuş Şeker ve Ali Pek olmak üzere 4 isim yarıştı. 195 delegenin oy kullandığı başkanlık seçimlerinde 114 delegenin oyunu alan Çetindağ, yeniden başkanlık koltuğuna oturdu.
Cansın Moda Evi Açıldı
Cansın Moda Evi Açıldı
İş kadını Cansın Demir İnce ve Sibel Yıldız Buldu ortaklığında Cansın Moda evi Saray Bosna Caddesinde hizmete açıldı.
“THK, Savunma Sanayimizin Yüz Akıdır”
“THK, Savunma Sanayimizin Yüz Akıdır”
Türk Hava Kurumu´nun (THK) kuruluşunun 94´üncü yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı´na çelenk sunuldu. Törende konuşan THK Şube Başkanı Sebahattin Erbıyık, “Türk Hava Kurumu, envanterindeki donanım gücü ve yetişmiş teknik personeli, etkili, verimli ve istikrarlı çalışmaları, güvenilir olma özellikleri ile uluslar arası alanda saygındır ve ünlüdür. Türk Hava Kurumu; havacılık faaliyetlerinin öncüsü, savunma sanayimizin destekleyicisi ve yüz akıdır” dedi.
“Mücadele Edeceğiz”--Video
“Mücadele Edeceğiz”--Video
Soyadını demiryolu yapımı projesindeki başarısından dolayı Atatürk´ten alan Nuri Demirağ, Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD) Sivas Şubesi tarafından tertip edilen program kapsamında anıldı. Büyük Otel´de gerçekleştirilen programda konuşan GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence, “Demirağ gibi değerlerin ortaya çıkabilmesi için mücadele edeceğiz” dedi.
“İşbirliği Protokolü İmzalanmalı”
“İşbirliği Protokolü İmzalanmalı”
Emekliliği gelen ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle prim borcunu ödeyemeyen çok sayıda esnafın olduğunu ifade eden SESOB Başkanı Beşir Köksal, “SGK ve kamu bankaları arasında yeni bir işbirliği protokolü imzalanmalı” dedi.
Kuleden Düşen Tekniker Ağır Yaralandı
Kuleden Düşen Tekniker Ağır Yaralandı
Hafik ilçesinde onarım için çıktığı baz istasyonunun kulesinden düşen tekniker ağır yaralandı.
Soluk, Hastane İnşaatını İnceledi
Soluk, Hastane İnşaatını İnceledi
AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Hafik ilçesinde incelemelerde bulundu.
“Sivas, Değişim Yaşayacak”
“Sivas, Değişim Yaşayacak”
Vali Salih Ayhan, “100 Günde Basınla Yüz Yüze” adlı program kapsamında Sivas´ta faaliyet gösteren yazılı ve görsel basının temsilcileriyle bir araya geldi. İlimize yapılan ve yapılması planlanan yatırımların değerlendirildiği programda konuşan Vali Ayhan, “İnşallah önümüzdeki süreçte ilimiz pek çok konuda değişim ve dönüşüm yaşayacak” dedi.
“Desteğe Devam Edeceğiz”
“Desteğe Devam Edeceğiz”
Vali Salih Ayhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ile birlikte OSB´de faaliyet gösteren işletmelerde incelemelerde bulundu. Sivas ekonomisine katkı sunan firmalara teşekkür eden Vali Ayhan, “Üreticilere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Eksikler Giderilmeli--Video
Eksikler Giderilmeli--Video
2018 yılında tadilata alınan Altınyayla Kapalı Spor Salonu´nda bulunan eksikler, İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Murat Toraman ve komisyon üyeleri tarafından gerçekleştirilen incelemeler neticesinde ortaya çıktı. Spor salonundaki eksiklerin kısa sürede giderilmesi bekleniyor.
Kuduza Karşı Uçaklı Aşılama
Kuduza Karşı Uçaklı Aşılama
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, "Türkiye´de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi” kapsamında Sivas´ta aşılama çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Aşılama çalışmalarının uçakla aşı kapsüllerinin havadan açık alan ve kırsala atılarak yapılacağını ifade eden İl Müdürü Yıldız, önemli uyarılarda bulundu.
Çiftçiler Başkanını Belirleyecek
Çiftçiler Başkanını Belirleyecek
Geçtiğimiz yıl 29 Aralık´ta gerçekleştirilen delege seçimlerinin ardından Sivas Ziraat Odası başkanlığı seçimleri için delegeler yarın sandık başına gidecek. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Konferans Salonu´nda gerçekleştirilecek seçimler 10.00´da başlayacak, 17.00´da sona erecek.
Patates Ekimine Karantina Engeli
Patates Ekimine Karantina Engeli
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli aralarında Sivas´ın da yer aldığı 25 ilde karantina etmeni olan patates siğili hastalığı, patates ve domateste bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodlan nedeniyle ekim yasağı uygulandığını belirtti.
Sultan Şehir İlk 10´a Girdi
Sultan Şehir İlk 10´a Girdi
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi´nin (ADNKS) sonuçlarına göre 2018 yılında nüfusunu önceki yıla göre 25 bin 307 kişi artırarak 646 bin 608 kişiye çıkaran Sivas; nüfusu en hızlı büyüyen iller sıralamasında ilk 10 il arasına adını yazdırdı.
“Toplumun İçine Girin”
“Toplumun İçine Girin”
2019 yılının ilk ´Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu´ toplantısı Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Kurul üyelerine seslenen Vali Ayhan, “Alkol bağımlığı, tütün bağımlığı ve çağımızın en önemli sorunu haline gelen teknolojik bağımlılık ile ilgili gerekli önlemleri alalım ve uygulayalım. Sizlerden beklentim; toplumun içine girin, aileleri dinleyin. Onlar size ulaşmak için uğraşmadan siz onları fark edin, tedavi edin" dedi.
Atık Tekerler Eve Dönüştü--Video
Atık Tekerler Eve Dönüştü--Video
Soğuk ve yağışlı havalarda sokakta yaşayan kedilerin daha rahat ve sıcak bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi amacıyla Divriği Atatürk Yatılı Bölge Ortaokulu´nda ‘Kedi Evi Projesi´ başlatıldı. Proje kapsamında ilçedeki atık tekerlerden kedi evleri yapılarak okul bahçesine yerleştirildi.
“40 Yıllık Sorunlar Çözüldü”
“40 Yıllık Sorunlar Çözüldü”
Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarı Mehmet Hazman ve mahalle sakinleri Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek Sivas´a yapılan hizmetler için teşekkür etti. Ziyaret esnasında konuşan Muhtar Hazman, “5 yıl boyunca Sivas´a ve mahallemize sayısız hizmetler yaptınız. Sizin döneminizde mahallemizin 40 yıllık sorunları çözüldü” dedi.
14 Şubat´a Özel Gelinlik
14 Şubat´a Özel Gelinlik
Bir tasarımcı tarafından 14 Şubat Sevgililer Günü´ne özel hazırlanan altın işlemeli gelinlik, 100 bin liradan satışa sunuldu. Tasarımcı Yelda Şüheda Koru: "Altından yapıldığı için biraz zor işlendi. Epey de zamanımızı aldı. Bu nedenle fiyatı biraz fazla" dedi.
2 Bin Şehit Mezarı Bulundu--Video
2 Bin Şehit Mezarı Bulundu--Video
Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerinin mezar yerleri Cumhuriyet Üniversitesi bilim insanları tarafından tespit ediliyor.
Örgü Örerek Stres Attılar
Örgü Örerek Stres Attılar
Sivas Numune Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi´nde hasta ve hasta yakınlarına moral amaçlı örgü etkinliği düzenledi.
Metruk Yapılar Kaldırılacak
Metruk Yapılar Kaldırılacak
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Sami Aydın ile birlikte İçişleri Bakanlığı´nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge doğrultusunda Sivas´ta bulunan metruk binaları yerinde inceledi. İncelemeler esnasında 77 yıldır aynı yapıda oturduğunu belirten bir kişinin evi dikkat çekti. Evin bazı bölümlerinin çatlak olduğu görüldü. Vali Ayhan, yıkılmak üzere olan binada yaşayan vatandaş için ev kiralanarak metruk binadan çıkarılması noktasında ilgililere talimat verdi.
Sorunlar Masaya Yatırıldı--Video
Sorunlar Masaya Yatırıldı--Video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde eğitim kalitesinin artırılmasıyla amacıyla Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın´ın başkanlığında çalıştay düzenlendi. Çalıştayda sorunlar masaya yatırılarak son yıllarda artan üniversite sayısıyla birlikte özellikle Anadolu´daki üniversitelerin düşen öğrenci sayısına değinilerek çözüm önerileri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.
Büyük Beğeni Topladı--Video
Büyük Beğeni Topladı--Video
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce düzenlenen “Türkülerden Halaylara Anadolu” programına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Olukman köyünde halı kursu gören öğrenciler tarafından sunulan yöresel oyun izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Saha Bizi Yanıltmaz--Video
Saha Bizi Yanıltmaz--Video
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçtiğimiz hafta Cuma günü Sivas´ta gerçekleştirdiği mitinge katılım sağlayan vatandaşlara teşekkür etmek amacıyla AK Parti İl Başkanlığı tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin, 31 Mart seçimlerinden zaferle çıkacaklarını söyleyerek, “Saha bizi yanıltmaz, bizim sahadan gördüğümüz kadarıyla AK Parti´nin 31 Mart akşamıyla ilgili hiçbir tereddüdü yok” dedi.
Sarılar´la Devam--Video
Sarılar´la Devam--Video
Kızılay Sivas Şube Başkanlığı´nda olağan genel kurul heyecanı yaşandı. Yapılan kongrede Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.
“Yıldız”da Buluştular
“Yıldız”da Buluştular
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´ne düzenlenen gezi programı kapsamında bir araya geldi. Programda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Gelecekte ülkemizin prestijli ve saygın kış turizm merkezlerinden biri haline gelecek” dedi.
Seferber Oldular
Seferber Oldular
İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Kervansaray köyünün Kaçak mezrasında yaşayan ve akşam saatlerinde kanamalı hastalık geçiren Fatma Bulut´un hastaneye yetiştirilmesi için seferber oldu. Kar ve tipi nedeniyle kapanan köy yolunun açılması için yoğun mesai harcayan ekipler, 70 yaşındaki hastanın hastaneye yetiştirilmesinde büyük rol oynadı.
Başkan Çiftçi, ‘Kış Yarısı´na Katıldı
Başkan Çiftçi, ‘Kış Yarısı´na Katıldı
Gürün ilçesi belediye başkanı Nami Çiftçi, İstanbul´da dernekler tarafından ortaklaşa düzenlenen Kış Yarısı programına katıldı.
Hukukçularçular Sivas´ta Buluştu
Hukukçularçular Sivas´ta Buluştu
Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı: “Sivas Kongresi´nin 100. yılında burada olarak bu milletin ölmediğini, hangi saldırı gelirse gelsin mutlaka ve mutlaka ayağa kalkmayı başaracağını hatırlatmak istedik” dedi.
"Ay Yıldız" Camii Açılışa Hazırlanıyor
"Ay Yıldız" Camii Açılışa Hazırlanıyor
Belediye ve hayırseverlerin iş birliğiyle inşa edilen "ay yıldız" şeklindeki mimarili cami, açılışa hazırlanıyor. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın: "Ay yıldızlı formla planlanan, Türkiye´de bildiğimiz kadarıyla ilk proje. Gerçekten hoş bir görüntüsü var" dedi.
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1