EĞİTİM 19.08.2020 07:00:00 0

?Omuz Omuza Çalışacağız?

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında ?İyi Niyet Anlaşması´ imzalandı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, yerli ve milli projelerle ülkemizin geleceğini inşa eden, gelişmesine katkı sağlayan savunma sanayi ku

OĞUZHAN SARZEP

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ve beraberindeki heyet, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi´ni ziyaret ederek ?İyi Niyet Anlaşması? imzaladı.

Hava kalitesi, raylı taşıtlar, güvenlik çözümleri, deniz ve sualtı savunma sistemleri, madencilik, tarım uygulamaları, batarya ve araç uygulamaları, yapısal malzemeler, elektriksel güç sistemleri, hidroelektrik santral sistemleri, yeraltı görüntüleme, ilaç ve tıbbi cihaz, deniz kuvvetleri çözümleri, geri dönüşüm ve çevre, ileri enerji ve yakıt, yenilenebilir enerji konularında milli projelere imza atan TÜBİTAK MAM ile yapılan ?İyi Niyet Anlaşması? ile akademik personellerin geliştirilen projelerde görev almasıyla edindiği deneyimleri ve bilgileri üniversiteye taşınması sağlanacak.

Daha önce yapılan anlaşmalar doğrultusunda akademisyenler, araştırma görevlileri ve öğrencileri, TÜBİTAK UZAY, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK BİLGEM, TUSAŞ, ROKETSAN gibi savunma sanayi kuruluşlarında projelerde etkin rol oynuyor, bu projeler kapsamında tezlerini hazırlıyor. 

Yapılan anlaşma hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, yerli ve milli projelerle ülkemizin geleceğini inşa eden, gelişmesine katkı sağlayan savunma sanayi kuruluşlarıyla omuz omuza çalışmak amacıyla bir dizi anlaşmalar imzaladıklarını ifade etti.

TÜBİTAK MAM ile yapılan anlaşma ile üniversitenin hedefine adım adım ilerlediğini kaydeden Rektör Kul, ?Disiplinler arası bilgi akışını güçlendirmek amacıyla savunma sanayi kuruluşlarıyla iş birliği ve iyi niyet anlaşmaları imzalıyoruz. Ülkemizin en köklü kuruluşlarının bilgi birikimini üniversitemize taşıyarak yeni projeler geliştirmek, ülkemizin kalkınmasına omuz vermek istiyoruz. Daha iyisini nasıl yaparız? Sorusuyla mevcut projeleri bir adım öteye taşımak veya yerli ve milli projeler geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda sanayi kuruluşları ile akademik kadromuzu buluşturmak, yeni projelere yol açmak için iş birliği protokolleri yapıyoruz. Deneyim ve bilgiyi Üniversitemize taşımak için iş birliği çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz? dedi. 

TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, merkez çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ziyaretin ardından MAM Malzeme Enstitüsü laboratuvar ziyareti ve TÜBİTAK MAM ürünlerinin sergilendiği fuaye alanı ziyaret edildi.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ