GÜNDEM 21.07.2020 07:00:00 0

Örenlice Barajı İstihdamı Artıracak

Ulaş Örenlice Barajında çalışmaların devam ettiğini söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, ?Projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye

Hayrullah AĞKAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Sivas´a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Ulaş Örenlice Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, projenin tamamlanmasıyla 13 bin 470 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız, ?Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın temelden yüksekliği 38,30 metre olup 5,11 milyon m3 su biriktirme hacmine sahiptir.  Örenlice Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 9 milyon 674 bin 961 lira gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. İş kapsamında;baraj ulaşım ve malzeme taşıma yolu, derivasyon-dipsavak kondüvi, dolusavak, baraj gövde kazısı, batardo dolgusu, enjeksiyon imalatları tamamlanmıştır. Gövde dolgu imalatları devam etmekte olup bu zamana kadar 440 bin m³ dolgu yapılmıştır.  Gövde dolgu imalatı 170 bin m³, dipsavak ayar vana odası ve enerji kırıcı havuz ve elektromekanik teçhizat imalatları ve kret düzenleme işleri de tamamlanarak baraj imalatı tamamlanacaktır? dedi.

Öte yandan DSİ´den yapılan açıklamada; ?Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor? ifadelerine yer verildi.