Sivas´ın Markası
Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yıl açılış töreni dün gerçekleştirildi. Törene katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin şehrin önemli bir markası olduğuna dikkat çekerek “Anadolu´yu bereketlendiren Kızılırmak Nehri´nin doğduğu şehrin bugünkü seviyesine erişmesinde Cumhuriyet Üniversitemizin payı büyük” dedi.
Tarih: 15.11.2019 07:00:01

Fatih TABUR

Türkiye´nin köklü üniversiteleri arasında yer alan Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yıl açılış töreni dün gerçekleştirildi.

4 Eylül Kültür Merkezi´nde düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın yanı sıra çok sayıda il protokolü, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız gerçekleştirdi.

Üniversitelerin eğitim-öğretim, bilimsel araştırmalar ve toplum hizmetleri olmak üzere geleneksel üç misyonu olduğunu ifade eden Rektör Yıldız, “Cumhuriyet Üniversitesi ailesi olarak devletimizin 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bizlere yüklenen bu üç misyonu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaktayız.  Öncelikle eğitim-öğretim kalitemizi artırmak için bazı meslek yüksekokullarımızda ve fakültelerimizde 3+1 ve 7+1 eğitim modeline geçtik. Bu sayede öğrencilerimizi doğrudan meslek hayatına hazırlamayı, teoriden uygulamaya geçmeyi hedefledik.  Özelde devletimizin genelde ise insanlığın yararına olacak çalışmalar yapmak için bilimsel araştırmalara ayrı bir ehemmiyet verdik. Üniversite olarak her ne şart altında olursa olsun bilgi üreten ve bu bilgiyi sadece kendimiz, üniversitemiz, şehrimiz veya ülkemiz için değil tüm insanlığın refah ve huzurunu sağlamaya yönelik üretime dönüştürmek amacıyla çalışmak zorunda olduğumuza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yerli ve milli imkanları en üst seviyeye çıkarma konusundaki direktifleri doğrultusunda, üniversitemizin misyonunu ve vizyonunu yeniden belirledik” dedi.

Üniversite bünyesinde oluşturulan kanser çalışma grubu ile yerli ilaçlarla kanserin tedavisine yönelik çalışmaların  yoğun bir şekilde sürdüğünün altını çizen Rektör Yıldız, “Sivas, Tokat ve yakın illerde yaz aylarında sıkça rastladığımız Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının tedavisi için milli aşı çalışmalarımız devam etmektedir. Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri de uluslararası pazarda satışı hedeflenen yerli ve milli implant projemizdir. Şu anda ülkemizde yerli implant üretilmektedir ama hiçbiri yurtdışına satılmamaktadır. Bu bakımdan bu proje ilk olacaktır. Bunlara ilaveten kendi enerjisini üreten üniversite sloganıyla güneş enerjisinden yararlanarak elektrik ihtiyacımızı karşılayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Valiliğimiz, Belediyemiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Üniversitemizin işbirliği ile kurulmuş olan solucan gübresi üretim tesislerimizle organik tarım için adımlar attık” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin önemli bir misyonunun da bulundukları şehrin başta resmi kurumları olmak üzere STK´ları ile uyumlu bir şekilde çalışması olduğunu kaydeden Rektör Yıldız, “Bu vesileyle valiliğimiz ve belediyemizle birlikte sempozyumlar, çalıştaylar yaptık. Sivas´ımızın daha ileri gitmesi adına şehir-sanayi-üniversite işbirliğini geliştiren faaliyetlere ayrı bir önem verdik. Bu konudaki desteklerinden dolayı başta Valimiz Salih Ayhan Bey´e, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin´e ve il müdürlerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Yerelde bu çalışmaları yaparken uluslararasılaşmaya da ayrı bir önem verdik. Bu kapsamda Uluslararası İlişkiler Ofisini kurduk. Kısa sürede birçok yabancı üniversiteler ile değişim programları konusunda anlaşmalar yaptık. Çalışmalarımız meyvelerini verdi ve 2019-2020 yılında bütün üniversiteler arasında en yüksek Erasmus bütçesini almayı başardık. Ayrıca göreve geldiğimizde 40 kadar olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı bugün 500´ün üzerine çıkarmayı başardık” şeklinde konuştu.

Rektör Yıldız, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Bütün bunların sonunda üniversitemiz, hem ulusal ve uluslararası akademik sıralamalarda hem de üniversite-sanayi çalışmaları ve Teknokent bünyesinde sürdürdüğü çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.  Söz konusu çalışmaları yaparken üniversitemiz personeli ve öğrencilerinin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da ihmal etmedik. Göreve geldiğimizden bu yana spor alanlarını iki katına çıkardık, ayrıca öğrencilerimize yönelik sosyal alanlarımızı daha modern hale getirdik. Belki de bunlardan daha önemlisi üniversitemizde bugüne kadar 150 bin fidanın dikilmesine vesile olduk. Personelimizin ve öğrencilerimizin doğum günlerinin anısına bir fidan dikilmesini geleneksel hale getirdik. 11 Kasım´da Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış oldukları ‘Geleceğe Nefes´ kampanyası kapsamında 5 bin fidan dikimi yaptık.  Kısaca söylemek gerekirse özel sektör, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde geliştirilen araştırma, geliştirme, uygulama, eğitim, bilimsel organizasyon ve danışmanlık projelerinin hazırlanması, desteklenmesi ve yürütülmesi amacıyla bütün çalışmalara elimizden geldiği kadarıyla destek verdik. Personelimizin daha iyi şartlarda çalışması, öğrencilerimizin daha kaliteli eğitim alması için birçok çalışmaya imza attık.  Bütün bunları yaparken tek amacımız önce Hakk´ın rızasını gözetmek sonra da bize emanet olarak tevdi edilen bu görevi hakkıyla yerine getirmek olmuştur. Bu çalışmalarımız esnasında bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.”

Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise üniversitelerin en önemli geleneklerinden birisinin de  akademik yıl açılış törenleri olduğunu kaydederek, “Güzel bir gelenek. Ümitle başlanan yeni öğretim yılının mutluluk ve heyecanını paylaşma imkanı sunuyor” dedi.

Başarılı bir öğretim yılı geçirilmesini temenni eden Şentop, “Türkiye İstatistik Kurumu´nun verilerine göre ülkemizde 30 binden fazla kütüphane var. Bunlardan 1´i milli kütüphane, 598´i üniversite kütüphanesi, bin 162´si de halk kütüphanesi. Diğerleri de okul kütüphaneleri. Sivas ilimiz de bu kütüphanelerden en az birini dolduracak kadar kitapla anlatılması gereken tarihi ve kültürel önemi haiz bir şehrimiz. Çünkü Sivas, kadim dönemler dışında Anadolu´daki bin yılımızın yakın tanığı bir şehir. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine yön vermiştir. Eğer bugün hür ve bağımsız bir devletimiz varsa bunda Yiğidoların büyük hakkı var. Bu hakkı da teslim etmeliyiz. Çünkü üç kıta, yedi denize hükmeden ecdadımızın ehli salip karşısındaki zaferlerini unutan bir avuç özgüven yoksunu kişinin manda ve himaye tekliflerini çöpe atıp tam istiklal hedefiyle yollarına devam eden kahramanlarımıza ev sahipliği yapmıştır. Millî mücadelemizin kurmay heyetine 108 gün ev sahipliği yaparak istiklalimizin yolunu açmıştır” diye konuştu.

Sivas´ın 16´ncı yüzyıla kadar tarihi İpek Yolu´nun en önemli merkezlerinden birisi olduğunu kaydeden Başkan Şentop, “Bugün de aynı kıymeti haiz. 28 bin 500 kilometrekare coğrafi büyüklüğü ile Konya´dan sonra ülkemizin ikinci geniş vilayeti. Medeniyet tarihimizdeki yerinin en önemli tanıkları Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Ulu Cami, Behram Paşa Hanı gibi tarihî yapılardır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Divriği´deki Ulu Cami ve Şifahanesi ise 700 yıl önceki medeniyet seviyemizi gösteren önemli bir belge eserdir. 1071´den itibaren Anadolu´yu yurt edinen Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Tabii bir yere gitmek için ulaşım ve konaklama kolay olmalı. Son yıllarda büyük bir ilgi gören Doğu Ekspresi´nin güzergâhında olan şehrimize inşallah önümüzdeki yıldan itibaren hızlı tren ile de gelinecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. İstanbul´dan, Konya´dan daha kolay gelinecek. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Şentop, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin izlerini yaşatan Anadolu´nun yaylasına değer katan kurumlarımızdan biri de Cumhuriyet Üniversitemiz. Anadolu´yu bereketlendiren Kızılırmak Nehri´nin doğduğu şehrin bugünkü seviyesine erişmesinde Cumhuriyet Üniversitemizin payı büyük. 44 yıllık mazisinde on binlerce gencimizi mezun eden Cumhuriyet Üniversitemiz halen 4 enstitü, 16 fakülte, 5 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuvar yüksek öğretim faaliyetini sürdürmektedir. İlçeleriyle birlikte nüfusu 650 bine yaklaşan Sivas´ın nüfusunun yüzde 8´ini Cumhuriyet Üniversitemizde okuyan 52 bin gencimiz oluşturmaktadır. Biliyorsunuz bu yıl Sivas´ta Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite daha kuruldu. Savunma sanayii alanında uzmanlaşmak hedefiyle kurulan bu üniversitemizin de inşallah önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci alımına başlayacağını düşünüyorum. O zaman Sivas´ın sosyal, kültürel ve akademik olarak daha da canlı bir şehir haline geleceğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Sivas Cumhuriyet Üniversitemizin 2019-2020 öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Böylesine güzel bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sivas´ı Sivas yapan değerler konusunda akademik eserler veren münevverlerimizden biri olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Alim Yıldız başta olmak üzere, dekanlarımız, öğretim üyelerimiz, akademisyenlerimiz ve bütün öğrencilerimizin başarılı bir öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Markası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mazeret Kalmadı
Mazeret Kalmadı
1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Kongre müzesi bahçesinde tanıtım programı düzenlendi. 112 Acil Sağlık Hizmetleri envanterinde bulunan araçların sergilendiği programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas, sağlıktan payını en fazla alan illerin başında geliyor. Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayısı, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
Zabıta Personeli Bilgilendirildi
Zabıta Personeli Bilgilendirildi
"Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması" projesi kapsamında Tokat ve Kilis illerinin de katılımıyla Sivas Belediyesi ev sahipliğinde zabıta personeline yönelik eğitim semineri düzenlendi.
İlk Hasat Yapıldı
İlk Hasat Yapıldı
Cumhuriyet Üniversitesi´nde yer alan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat otomatik makinelerin içerisinde olgunlaşan gübrenin butona basılması, bıçakların en alttan gübreyi kesmesi ve konveyör bantlardan makinenin diğer ucundan alınmasıyla başladı.
Vuslatının 746´ncı Yılında Anılacak
Vuslatının 746´ncı Yılında Anılacak
İnsanlığa ışık tutan Hazreti Mevlana, vuslatının 746´ncı yılında Sivas Belediyesi ve Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği tarafından tertip edilen program kapsamında anılacak. Pazar günü Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek etkinliğe Fatih Koca ve Serdar Tuncer de katılacak.
Geliri TSK´ya Bağışladılar
Geliri TSK´ya Bağışladılar
Green Park Düğün Salonu işletmecileri, Kuaför Ayşegül Alp öncülüğünde düğün sektörü üzerine faaliyet gösteren firmaların düzenledikleri kahvaltı programından elde ettikleri geliri Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı´na bağışladı.
AIDS Virüsünde Artış Görüyoruz
AIDS Virüsünde Artış Görüyoruz
Cumhuriyet Üniversitesi´nde, AIDS hastalığına dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Programda konuşan Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, “Genellikle 25-29 ve 30-34 yaş gruplarında görülür. Geçmiş yıllara baktığımız zaman AIDS virüsünde artış görmekteyiz” dedi.
Araç Filosu Genişliyor--Video
Araç Filosu Genişliyor--Video
“Her Şey Daha Temiz Bir Sivas İçin” sloganıyla çalışmalarını sürdüren Sivas Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü filosuna 3 araç daha ekledi. Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, “İki aracımız kaldırım üzeri süpürme aracı aynı zamanda kar küreme aracı olarak da kullanılıyor. İnşallah bundan sonra bu araçlarımızla Sivas´ımıza daha güzel ve kaliteli hizmet edeceğiz” dedi.
Bin 219 Araç Trafiğe Girdi--Video
Bin 219 Araç Trafiğe Girdi--Video
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Sivas´ta bulunan motorlu kara taşıtı sayısı Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bin 219 adet artarak 161 bin 467´ye yükseldi.
Sivas´a Güç Katacak
Sivas´a Güç Katacak
"Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası"nın temel atma töreni yarın saat 14.00´da gerçekleştirilecek.
Gelişim Zirvesi Gerçekleştirildi--Video
Gelişim Zirvesi Gerçekleştirildi--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” gerçekleştirildi.
Engellilere Acımayın
Engellilere Acımayın
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Engel Olmayalım Destek Olalım” adlı söyleşi gerçekleştirildi. Programda konuşan Rektör Başdanışmanı ve CENGEL Koordinatörü Prof. Dr. Recep Toparlı, engellilere acıyarak bakmak yerine, onlara destek olmanın önemli olduğunun altını çizerek “Engelini istismar eden engellinin yanında değilim ben. Engellilere parayla değil, sizin yapacağınız tek şey destek olacaksınız. Etrafınızdakilere anlatacaksınız. Acımayacaksınız. Acıma hissini tamamen sıfıra indireceksiniz” dedi.
Puanını Yükseltti--Video
Puanını Yükseltti--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından her yıl düzenli olarak Türkiye genelinde yapılan kalite değerlendirilmesini başarıyla tamamladı. Hastane, 2019 yılında sağlıkta kalite puanını artırdı.
Firmalara KOSGEB Destekleri Anlatıldı
Firmalara KOSGEB Destekleri Anlatıldı
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanları Yasin Alper Sur ve Mustafa Yıldız, şirket yöneticileri ve çalışanları ile bir araya gelerek destekler hakkında bilgi verdi.
Karabekir´in Kızı Konferans Verdi
Karabekir´in Kızı Konferans Verdi
Kazım Karabekir´in kızı Timsal Karabekir, Açık Düşünce Topluluğu´nun davetlisi olarak Cumhuriyet Üniversitesi´nde "Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun" isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. Karabekir, babasının hayatı ekseninde Osmanlı Devleti´nde ve Türkiye Cumhuriyeti´nde gelişen olayları fotoğraflarla anlattı.
Eşit Şartlara Sahipsiniz
Eşit Şartlara Sahipsiniz
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Gümüşdere Köyü´nde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Genel Sekreter Kaya, “Türkiye´nin neresine giderseniz gidin, büyükşehirlere de gitseniz, Sivas´a da gelseniz, köyünüzde de kalsanız devletimizin sizlere sunmuş olduğu imkanlar sayesinde fırsat eşitliğine sahipsiniz. Eşit şartlara ve eşit imkanlara sahipsiniz” dedi.
Güneykaya´nin Maliyeti Meclis´te
Güneykaya´nin Maliyeti Meclis´te
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Yıldızeli´nin Yusufoğlan, Güneykaya, Sarıyar ve Karkın köylerinde bulunan arazileri sulamak için kullanılan Güneykaya göletinin maliyetini Meclis gündemine taşıdı.
Engellilerle Buluştu
Engellilerle Buluştu
Vali Salih Ayhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen çeşitli programlara katılarak engelli vatandaşla buluştu. Vali Ayhan, Nuri Demirağ Havalimanı personeline yönelik düzenlenen Türk İşaret Dili Eğitimi etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye´de 81 ilin içerisinde devletimizin hassasiyetle takip ettiği grupların en mutlu, en huzurlu ili neresi deseler emin olun Sivas. Bunu net bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.
 İtibar Etmeyin
İtibar Etmeyin
Sivas Valiliği´nden yapılan açıklamada, T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi gibi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı ifade edilerek “Vatandaşlarımızın bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.
Engelli Vatandaşların Sorunları Çözülmeli
Engelli Vatandaşların Sorunları Çözülmeli
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Türk Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Dursun Özen, “Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar ve bunların çözüm yolları tartışılmalıdır. Onların sosyal hayatta işlerini kolaylaştırmak için neler yapılacağı konuşulmalıdır. Çalışma hayatında, istihdam ve çalışma şartları ile ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm olacak adımlar atılmalıdır” dedi.
2020 Trendleri Ele Alındı
2020 Trendleri Ele Alındı
Nişan, düğün, doğum günü gibi özel organizasyonlarda yer alan fotoğrafçılar, kuaförler, gelinlikçiler ve düğün salonu firmaları, Kuaför Ayşegül Alp tarafından organize edilen kahvaltı programında vatandaşlarla buluştu. 2020 trendleri hakkında bilgilendirme yapılan programda katılımcılara çok sayıda hediye çeki dağıtıldı.
Toplumumuzun Ayrılmaz Parçası
Toplumumuzun Ayrılmaz Parçası
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle şehirlerimizi, sokaklarımızı, okullarımızı yeniden düzenleyerek engelli kardeşlerimizin her konuda önlerindeki engelleri ortadan kaldırmaya gayret ediyoruz” dedi.
Daha Çok Çalışmalıyız
Daha Çok Çalışmalıyız
Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi´nin konuğu olarak öğrencilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Ülkemiz bugün coğrafyasında lider bir ülkedir. Tüm engeller ve zorluklara rağmen hedefimize emin adımlarla gitmekteyiz. Bundan sonra daha çok çalışmalıyız. Okuyacağız, milli ve manevi değerlerimize hâkim olacağız, devletimizi ve milletimizi seveceğiz ve yaptığımız işi iyi şekilde yapacağız" dedi.
Hayata Tutundu--Video
Hayata Tutundu--Video
29 haftalık iken 1300 gram olarak doğan bebek, Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde uygulanan tedaviyle yaşama tutundu.
 Esnafımız Daha Çok Desteklenmeli
Esnafımız Daha Çok Desteklenmeli
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız KOSGEB desteklerinden daha fazla faydalanmalıdır. Kooperatifler aracılığı esnaflarımız daha fazla desteklenmeli, kredi çeşitliliği artırılmalıdır” dedi.
Sivaslı Çekini Ödeyemiyor!
Sivaslı Çekini Ödeyemiyor!
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, 2019 yılının Ocak-Ekim dönemine ilişkin karşılıksız işlemi yapılan çeklerin illere göre sayısı ve tutarını açıkladı. Gazetemizin TBB´den derlediği bilgilere göre Sivas´ta 2019´un ilk 10 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek sayısı 2018´in aynı dönemine göre yüzde 30 oranında arttı.
Düğme Filmi Ödül Getirdi--Video
Düğme Filmi Ödül Getirdi--Video
Uluslararası Kısa Film Yarışması´nda ilimizi temsil eden "Düğme" isimli kısa film, 4 bin 46 film arasında yerli kategoride "en iyi ikinci film" ödülüne layık görüldü. Film ekibini makamında ağırlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas´ı en iyi şekilde temsil ettiğiniz için size teşekkür ediyorum" dedi.
Doğu Türkistan´da Dram Yaşanıyor
Doğu Türkistan´da Dram Yaşanıyor
Çin´in Doğu Türkistan´da Uygur Türklerine uyguladığı zulmü lanetleyen Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Doğu Türkistan´dan yükselen feryat yüreğimizi dağlamaktadır. 21´inci yüzyılda dünyanın gözü önünde Doğu Türkistan´da bir dram yaşanmaktadır. Nerede bu sivil toplum örgütleri, nerede bu insan hakkı savunucuları? Kan, gözyaşı, zulüm dursun istiyoruz” dedi.
Sorumluluk Çok Önemli--Video
Sorumluluk Çok Önemli--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Üniversiteli Olmak” adlı söyleşiye konuşmacı olarak katılan Öğr. Gör. Sema Biçer, sorumlu bir birey olmanın hayattaki önemine değinerek “Sorumluluk bilinci, kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayı üstlenmesidir” dedi.
Bütçede Rekor Artış
Bütçede Rekor Artış
İl Genel Meclisi´nin 2019 yılında 23 milyon 500 bin lira olarak kabul edilen kırsal altyapı bütçesi 2020 yılında yüzde 63,5 oranında artarak 36 milyon 982 bin 500 lira yükseldi. Konuya ilişkin İl Genel Meclisi´nden yapılan açıklamada, “Birlik ve uyum içerisinde çalışarak ve ülkemizin 2023 ve 2053 hedefleri gözetilerek oluşturulan 2020 yılı yatırım programının, ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.
Gençlerin Fikirleri Kurumlara Sunulacak
Gençlerin Fikirleri Kurumlara Sunulacak
Sivas Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından “Gençlik Hakları Çalıştayı” düzenlendi. 35 gencin katıldığı çalıştayda Sivas´ın gelişimi için ortaya konulan fikirler, Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi ilgili makamlara rapor halinde sunulacak.
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Hurafelerin Dinle İlgisi Yoktur
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Yazık Etti İnsanlığa
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Belediye Başkanlarının Sorumlulukları
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
Mezhepler Arasında Ayrılık Yoktur
Hanife Döner
Hanife Döner
Mahmure Su
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
İş Nerede Ticaret Nerede
Alper Duran
Alper Duran
Allah, İnsan, Hata Ve Af
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
CHP´de Neler Oluyor (Yine Bir Komplo Mu?)
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Zirveyi Seviyoruz
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Öğretmen Gücünü Nereden Alır?
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Taner Karabal
Taner Karabal
Gün Birlik Olma ve Dayanışma Günüdür
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Üçüncü Tür
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler