Sivas´ın Markası
Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yıl açılış töreni dün gerçekleştirildi. Törene katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin şehrin önemli bir markası olduğuna dikkat çekerek “Anadolu´yu bereketlendiren Kızılırmak Nehri´nin doğduğu şehrin bugünkü seviyesine erişmesinde Cumhuriyet Üniversitemizin payı büyük” dedi.
Tarih: 15.11.2019 07:00:01

Fatih TABUR

Türkiye´nin köklü üniversiteleri arasında yer alan Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yıl açılış töreni dün gerçekleştirildi.

4 Eylül Kültür Merkezi´nde düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın yanı sıra çok sayıda il protokolü, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız gerçekleştirdi.

Üniversitelerin eğitim-öğretim, bilimsel araştırmalar ve toplum hizmetleri olmak üzere geleneksel üç misyonu olduğunu ifade eden Rektör Yıldız, “Cumhuriyet Üniversitesi ailesi olarak devletimizin 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bizlere yüklenen bu üç misyonu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaktayız.  Öncelikle eğitim-öğretim kalitemizi artırmak için bazı meslek yüksekokullarımızda ve fakültelerimizde 3+1 ve 7+1 eğitim modeline geçtik. Bu sayede öğrencilerimizi doğrudan meslek hayatına hazırlamayı, teoriden uygulamaya geçmeyi hedefledik.  Özelde devletimizin genelde ise insanlığın yararına olacak çalışmalar yapmak için bilimsel araştırmalara ayrı bir ehemmiyet verdik. Üniversite olarak her ne şart altında olursa olsun bilgi üreten ve bu bilgiyi sadece kendimiz, üniversitemiz, şehrimiz veya ülkemiz için değil tüm insanlığın refah ve huzurunu sağlamaya yönelik üretime dönüştürmek amacıyla çalışmak zorunda olduğumuza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yerli ve milli imkanları en üst seviyeye çıkarma konusundaki direktifleri doğrultusunda, üniversitemizin misyonunu ve vizyonunu yeniden belirledik” dedi.

Üniversite bünyesinde oluşturulan kanser çalışma grubu ile yerli ilaçlarla kanserin tedavisine yönelik çalışmaların  yoğun bir şekilde sürdüğünün altını çizen Rektör Yıldız, “Sivas, Tokat ve yakın illerde yaz aylarında sıkça rastladığımız Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının tedavisi için milli aşı çalışmalarımız devam etmektedir. Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri de uluslararası pazarda satışı hedeflenen yerli ve milli implant projemizdir. Şu anda ülkemizde yerli implant üretilmektedir ama hiçbiri yurtdışına satılmamaktadır. Bu bakımdan bu proje ilk olacaktır. Bunlara ilaveten kendi enerjisini üreten üniversite sloganıyla güneş enerjisinden yararlanarak elektrik ihtiyacımızı karşılayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Valiliğimiz, Belediyemiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Üniversitemizin işbirliği ile kurulmuş olan solucan gübresi üretim tesislerimizle organik tarım için adımlar attık” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin önemli bir misyonunun da bulundukları şehrin başta resmi kurumları olmak üzere STK´ları ile uyumlu bir şekilde çalışması olduğunu kaydeden Rektör Yıldız, “Bu vesileyle valiliğimiz ve belediyemizle birlikte sempozyumlar, çalıştaylar yaptık. Sivas´ımızın daha ileri gitmesi adına şehir-sanayi-üniversite işbirliğini geliştiren faaliyetlere ayrı bir önem verdik. Bu konudaki desteklerinden dolayı başta Valimiz Salih Ayhan Bey´e, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin´e ve il müdürlerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Yerelde bu çalışmaları yaparken uluslararasılaşmaya da ayrı bir önem verdik. Bu kapsamda Uluslararası İlişkiler Ofisini kurduk. Kısa sürede birçok yabancı üniversiteler ile değişim programları konusunda anlaşmalar yaptık. Çalışmalarımız meyvelerini verdi ve 2019-2020 yılında bütün üniversiteler arasında en yüksek Erasmus bütçesini almayı başardık. Ayrıca göreve geldiğimizde 40 kadar olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı bugün 500´ün üzerine çıkarmayı başardık” şeklinde konuştu.

Rektör Yıldız, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Bütün bunların sonunda üniversitemiz, hem ulusal ve uluslararası akademik sıralamalarda hem de üniversite-sanayi çalışmaları ve Teknokent bünyesinde sürdürdüğü çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.  Söz konusu çalışmaları yaparken üniversitemiz personeli ve öğrencilerinin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da ihmal etmedik. Göreve geldiğimizden bu yana spor alanlarını iki katına çıkardık, ayrıca öğrencilerimize yönelik sosyal alanlarımızı daha modern hale getirdik. Belki de bunlardan daha önemlisi üniversitemizde bugüne kadar 150 bin fidanın dikilmesine vesile olduk. Personelimizin ve öğrencilerimizin doğum günlerinin anısına bir fidan dikilmesini geleneksel hale getirdik. 11 Kasım´da Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış oldukları ‘Geleceğe Nefes´ kampanyası kapsamında 5 bin fidan dikimi yaptık.  Kısaca söylemek gerekirse özel sektör, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde geliştirilen araştırma, geliştirme, uygulama, eğitim, bilimsel organizasyon ve danışmanlık projelerinin hazırlanması, desteklenmesi ve yürütülmesi amacıyla bütün çalışmalara elimizden geldiği kadarıyla destek verdik. Personelimizin daha iyi şartlarda çalışması, öğrencilerimizin daha kaliteli eğitim alması için birçok çalışmaya imza attık.  Bütün bunları yaparken tek amacımız önce Hakk´ın rızasını gözetmek sonra da bize emanet olarak tevdi edilen bu görevi hakkıyla yerine getirmek olmuştur. Bu çalışmalarımız esnasında bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.”

Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise üniversitelerin en önemli geleneklerinden birisinin de  akademik yıl açılış törenleri olduğunu kaydederek, “Güzel bir gelenek. Ümitle başlanan yeni öğretim yılının mutluluk ve heyecanını paylaşma imkanı sunuyor” dedi.

Başarılı bir öğretim yılı geçirilmesini temenni eden Şentop, “Türkiye İstatistik Kurumu´nun verilerine göre ülkemizde 30 binden fazla kütüphane var. Bunlardan 1´i milli kütüphane, 598´i üniversite kütüphanesi, bin 162´si de halk kütüphanesi. Diğerleri de okul kütüphaneleri. Sivas ilimiz de bu kütüphanelerden en az birini dolduracak kadar kitapla anlatılması gereken tarihi ve kültürel önemi haiz bir şehrimiz. Çünkü Sivas, kadim dönemler dışında Anadolu´daki bin yılımızın yakın tanığı bir şehir. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine yön vermiştir. Eğer bugün hür ve bağımsız bir devletimiz varsa bunda Yiğidoların büyük hakkı var. Bu hakkı da teslim etmeliyiz. Çünkü üç kıta, yedi denize hükmeden ecdadımızın ehli salip karşısındaki zaferlerini unutan bir avuç özgüven yoksunu kişinin manda ve himaye tekliflerini çöpe atıp tam istiklal hedefiyle yollarına devam eden kahramanlarımıza ev sahipliği yapmıştır. Millî mücadelemizin kurmay heyetine 108 gün ev sahipliği yaparak istiklalimizin yolunu açmıştır” diye konuştu.

Sivas´ın 16´ncı yüzyıla kadar tarihi İpek Yolu´nun en önemli merkezlerinden birisi olduğunu kaydeden Başkan Şentop, “Bugün de aynı kıymeti haiz. 28 bin 500 kilometrekare coğrafi büyüklüğü ile Konya´dan sonra ülkemizin ikinci geniş vilayeti. Medeniyet tarihimizdeki yerinin en önemli tanıkları Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Ulu Cami, Behram Paşa Hanı gibi tarihî yapılardır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Divriği´deki Ulu Cami ve Şifahanesi ise 700 yıl önceki medeniyet seviyemizi gösteren önemli bir belge eserdir. 1071´den itibaren Anadolu´yu yurt edinen Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Tabii bir yere gitmek için ulaşım ve konaklama kolay olmalı. Son yıllarda büyük bir ilgi gören Doğu Ekspresi´nin güzergâhında olan şehrimize inşallah önümüzdeki yıldan itibaren hızlı tren ile de gelinecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. İstanbul´dan, Konya´dan daha kolay gelinecek. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Şentop, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin izlerini yaşatan Anadolu´nun yaylasına değer katan kurumlarımızdan biri de Cumhuriyet Üniversitemiz. Anadolu´yu bereketlendiren Kızılırmak Nehri´nin doğduğu şehrin bugünkü seviyesine erişmesinde Cumhuriyet Üniversitemizin payı büyük. 44 yıllık mazisinde on binlerce gencimizi mezun eden Cumhuriyet Üniversitemiz halen 4 enstitü, 16 fakülte, 5 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuvar yüksek öğretim faaliyetini sürdürmektedir. İlçeleriyle birlikte nüfusu 650 bine yaklaşan Sivas´ın nüfusunun yüzde 8´ini Cumhuriyet Üniversitemizde okuyan 52 bin gencimiz oluşturmaktadır. Biliyorsunuz bu yıl Sivas´ta Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite daha kuruldu. Savunma sanayii alanında uzmanlaşmak hedefiyle kurulan bu üniversitemizin de inşallah önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci alımına başlayacağını düşünüyorum. O zaman Sivas´ın sosyal, kültürel ve akademik olarak daha da canlı bir şehir haline geleceğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Sivas Cumhuriyet Üniversitemizin 2019-2020 öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Böylesine güzel bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sivas´ı Sivas yapan değerler konusunda akademik eserler veren münevverlerimizden biri olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Alim Yıldız başta olmak üzere, dekanlarımız, öğretim üyelerimiz, akademisyenlerimiz ve bütün öğrencilerimizin başarılı bir öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Markası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına 25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapalı olan 183 köy yolunda temizleme çalışmaları sürüyor.
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde babalarına ait lokantada çalışan üniversite öğrencisi Mevlüde Keskin ve lise öğrencisi Gülden Keskin kardeşler, marifetleriyle 40 yıllık ustalara taş çıkartıyorlar.
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde yaşayan Kemal Çiftçi, 33 yıl boyunca yaptığı kütüphanecilik mesleğinde okuduğu kitaplarla ‘kitap kurdu´ olarak tanındı. Çiftçi, emekli olmasına rağmen ömrünü geçirdiği kütüphaneden vazgeçemiyor.
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediyeye bağlı ekipler yoğun kar yağışının ardından hayvanların yiyecek bulma konusunda sıkıntı yaşamaması amacıyla doğaya yem bıraktı.
Basın Kuruluşlarımıza Yardımcı Olmalıyız
Basın Kuruluşlarımıza Yardımcı Olmalıyız
Gazetemize ziyarette bulunan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, “Basın kuruluşlarının sıkıntıda olduğunu biliyorum. Basın sektörünün hem çalışanı sıkıntıda hem işvereni sıkıntıda. Birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.
  Protokol İmzalandı
Protokol İmzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (CÜTAM) ile Ezel Kozmetik İthalat ve İhracat Ticaret ve Sanayi AŞ (Dermokil) arasında Ar-Ge protokolü imzalandı.
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Çayır, “Dernek olarak çalışmalarımızı kamuoyuna duyuruyorsunuz ve ilimizde gayrimenkul sektörünün nabzını tutuyorsunuz. Emekleriniz için teşekkür ederiz” dedi.
Belediye´den  Esnafa Destek
Belediye´den Esnafa Destek
Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaflara can suyu olması amacıyla Sivas Belediyesi tarafından başlatılan bin 500 TL´lik destek için başvurular tamamlandı.
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Öğrenci Alınacak
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Vali Salih Ayhan; Tavra Deresi mevkiinde yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Vatandaşları, evlerinin önüne yem ve yiyecek bırakmaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Vali Ayhan, “Canlıların korunması ve varlığının devam edebilmesi için yem bırakma faaliyetleri son derece önemli. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde yaban hayvanlarına sahip çıkmak, ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.
461 Köy Yolu Kapalı
461 Köy Yolu Kapalı
Sivas´ta etkili olan kar yağışı sonrası 461 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen; “İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; yönetim kurulu üyeleri birlikte Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (SİVTAŞ) Genel Müdürü Hakan Bozbıyık´ı ziyaret etti. SİVTAŞ hakkında Bozbıyık´tan bilgi alan Çetindağ, “SİVTAŞ Sivas çiftçisine, Sivas besicisine ve Sivas tarımına ivme kazandıracak, katma değer sağlayacak. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Akyol, “Sedef takiplerinin çok düzenli yapılması gereken bir hastalık grubunu oluşturuyor” dedi.
DOLAR
7.3836
EURO
8.9597
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1