Sivas´ın Siyasetteki ‘Z´ Raporu
Sivas İrade Gazetesi, 24 Haziran seçimlerinin ardından 95 yıllık parlamenter sistemi geride bırakan ülkemizde ilimizin siyasetteki Z raporunu çıkardı
Tarih: 8.8.2018 07:00:01

FATİH TABUR

Türkiye, 24 Haziran seçimlerinin ardından parlamenter sistemi geride bırakarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçti. Sivas İrade Gazetesi, 1923-2018 yılarını kapsayan 95 yıllık süreçte ilimizin kaç vekil çıkardığını masaya yatırdı.

İLİMİZİN ÇIKARDIĞI TEK BAŞBAKAN

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sultan Şehir, 95 yıllık süre içerisinde 1 başbakan, 2 başbakan yardımcısı,  31 de bakan çıkartarak yürütmede en fazla söz sahibi olan illerin başında geldi. Sivas´tan vekil seçilerek bakan olan siyasilerin en fazla görev yaptığı kurumlar Devlet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak tespit edildi.  Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin (TBMM) internet sitesindeki verilerden elde edilen bilgilere göre bahsi geçen süre içerisinde en fazla başbakan çıkaran şehir 18 ile İstanbul oldu. Mega şehri 10 ile Malatya, 7 ile Isparta, 5 ile İzmir, 4 ile Konya izledi. Sivas ise Cumhuriyet tarihi boyunca 1 başbakan çıkardı. İstanbul doğumlu olan ve Sivas´tan milletvekili seçilen Rauf Orbay, 12 Temmuz 1922 - 4 Ağustos 1923 tarihleri arasında başbakanlık yaptı.

1923-1950 YILLARINDA BAŞKENTİ GEÇTİK

95 yıl boyunca en fazla bakan çıkaran şehir 202 ile İstanbul oldu. İstanbul´u 130 ile İzmir, 94 ile Ankara,  56 ile Bursa, 52 ile Adana, 49 ile Konya, 47 ile Aydın, 46 ile Manisa, 44 ile Gaziantep, 42 ile Trabzon izledi. Sivas, 1923-1950 döneminde Ankara´dan daha fazla bakan çıkardı. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bakan çıkaramayan iller ise Adıyaman, Hakkari, Tunceli, Kilis, Karabük, Iğdır ve Ardahan olarak kayıtlara geçti.

HANGİ İL KAÇ BAKAN ÇIKARDI

Adana 52, Afyon 27, Ağrı 8, Amasya 8, Ankara 94, Antalya 24, Artvin 9, Aydın 47, Balıkesir 24, Bilecik 3, Bingöl 6, Bitlis 8, Bolu 16, Burdur 8, Bursa 56, Çanakkale 17, Çankırı 20, Çorum 6, Denizli 14, Diyarbakır 28, Edirne 10, Elazığ 16, Erzincan 12, Erzurum 29, Eskişehir 32, Gaziantep 44, Giresun 13, Gümüşhane 12, Hatay 10, Isparta 15, Mersin 24, İstanbul 202, İzmir 130, Kars 8, Kastamonu 13, Kayseri 32, Kırklareli 4, Kırşehir 2, Kocaeli 26, Konya 49, Kütahya 28, Malatya 23, Manisa 46, Kahramanmaraş 11, Mardin 13, Muğla 23, Muş 1, Nevşehir 3, Niğde 14, Ordu 14, Rize 22, Sakarya 16, Samsun 37, Siirt 3, Sinop 9, Sivas 31, Tekirdağ 17, Tokat 14, Trabzon 42, Şanlıurfa 13, Uşak 3, Van 10, Yozgat 14, Zonguldak 31, Aksaray 1, Bayburt 3, Karaman 4, Kırıkkale 1, Batman 4, Şırnak 2, Bartın 2, Yalova 1, Osmaniye 3, Düzce 2.

HÜSEYİN RAUF ORBAY KİMDİR?

1881´de İstanbul´da dünyaya geldi. Bahriye Mektebini (Denizcilik Okulu) bitirdikten sonra Osmanlı donanmasına katıldı. Balkan Savaşı sırasında Karadeniz´de, Akdeniz´de Hamidiye kruvazörüyle düzenlediği baskınlarla ünlendi. Osmanlı´nın son döneminde Bahriye Nazırı (Denizcilik Bakanı) olarak Ahmet İzzet Paşa kabinesinde görev aldı. 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Anlaşması´nın görüşmelerinde Osmanlı Heyetine başkanlık etti. Mayıs 1919´da ise Milli Mücadeleye katıldı. 21-22 Haziran 1919´daki Amasya Genelgesi´ne yani Kurtuluş Savaşı´nın isyan bildirgesine imza attı. Erzurum ve Sivas kongrelerinde Temsil Heyeti´ne seçildi.

1923´TE İSTİFA ETTİ

12 Ocak 1920´de son kez toplanan Osmanlı Mebusan Meclisi´ne Sivas milletvekili olarak katıldı. Misak-ı Milli´nin kabul edilmesinde etkin rol oynayan Rauf Bey; bu mecliste Felah-ı Vatan grubunun oluşmasına da katkı sağladı. Son Osmanlı Mebusan Meclisi´nden çıkan Misak-ı Milli kararlarını sindiremeyen İngilizler ve İtilaf devletleri 16 Mart 1920´de meclisi basıp İstanbul´u resmen işgal edince  tutuklandı. Malta adasına sürgüne gönderildi. 1921´de serbest bırakıldı. Sivas milletvekili olarak TBMM´ye katıldı. 12 Temmuz 1922´de İcra Vekilleri Heyeti (Bakanlar Kurulu) başkanlığına (Başbakanlık) getirildi. TBMM içerinde 2. grup olarak adlandırılan ve Mustafa Kemal´e muhalefet eden milletvekilleri içerisinde yer aldı. 4 Ağustos 1923´te başbakanlıktan istifa eden Rauf Bey, cumhuriyet tarihinin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Halk Fırkası´nın kurucuları arasında yer aldı. Partinin kapatılması ve baskılar sonucu Avusturya´ya gitti. 1926´da İzmir suikastı davasında yargılandı ve gıyabında 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Hakkındaki suçlamanın kaldırılmasından sonra yurda döndü. Atatürk´ün ölümünden sonra, cezalandırılmasının adli bir hata olduğu belirtildi. Milletvekillikleri ve büyükelçilik görevlerinde sonra 20 yıl boyunca siyasetten uzak kalan Rauf Orbay, 16 Temmuz 1964´te vefat etti.

/resimler/2018-8/7/1647261114903.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Sivas Siyasetteki Raporu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
40 Yıllık Hayal Gerçek Oldu
40 Yıllık Hayal Gerçek Oldu
Sivas Belediyesi tarafından şehir trafiğini rahatlatmak adına yapılan 6 şeritli yeni Karşıyaka köprüsü düzenlenen törenle açıldı. Mahallelilerin 40 yıllık hayali olan ve 25 milyon lira mâl olan köprüyle birlikte Karşıyaka ile merkezin bağlantısı sağlandı.
70 Firmadan Kampanyaya Destek
70 Firmadan Kampanyaya Destek
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (STSO) Mustafa Eken; “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” kapsamında başlatılan yüzde 10 indirim kampanyasına odaya bağlı üyelerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
“Her Şeyin En İyisine Layıksınız”
“Her Şeyin En İyisine Layıksınız”
Muhtarlar Günü nedeniyle ilimizdeki merkez ve köy muhtarlarıyla bir araya gelen Vali Davut Gül, “Muhtarlarımıza yapılan her şey fazlasıyla helal olsun. Her şeyin en iyisine layıksınız” dedi.
Muhtarlar Mesai Mefhumu Gözetmeksizin Çalışıyor
Muhtarlar Mesai Mefhumu Gözetmeksizin Çalışıyor
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Sivas Muhtarlar Derneğini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Köksal, “Sivas´ta ilçe ve köylerde görev yapan bizler gibi seçimle bu göreve gelen muhtarlarımız, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaktadır” dedi.
Okul Çantası Bomba Paniğine Neden Oldu
Okul Çantası Bomba Paniğine Neden Oldu
Sivas´ta ray lojmanları önüne bırakılan okul çantası paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanı tarafından uzaktan kumandalı fünye ile patlatılan çanta boş çıktı.
Freni Tutmayan Kamyon 2 Traktöre Çarptı
Freni Tutmayan Kamyon 2 Traktöre Çarptı
Sivas´ın Suşehri ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Sivas´tan İdlib´e Yardım
Sivas´tan İdlib´e Yardım
Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği öncülüğünde toplanan insani yardım malzemeleri, tırlarla İdlib´e gönderildi.
Yakınlarının Mezarlarına Yaklaşamıyorlar
Yakınlarının Mezarlarına Yaklaşamıyorlar
Sivas´ta Alayurt ve Maden köyü sakinleri yükselen gölet sularının ortasında bir adada kalan yakınlarının mezarlarına uzaktan bakarak dua ediyor.
Ölüm Namazda Yakaladı
Ölüm Namazda Yakaladı
Sivas´ta 71 yaşındaki Kadir Yıldız yatsı namazını kılmak için gittiği camide fenalaşarak hayatını kaybetti. Yaşlı adamın ölüm anı ise caminin güvenlik kamerasına yansıdı.
Medrese´de ‘Gizli Geçit´ Bulundu
Medrese´de ‘Gizli Geçit´ Bulundu
Sivas´ta 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese´nin restorasyonu için hazırlanan proje kapsamında minarenin eyvan kısmındaki geçitler gün yüzüne çıkartıldı.
Açtığı Sergiyle Mültecilere Dikkat Çekti--Video
Açtığı Sergiyle Mültecilere Dikkat Çekti--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Şükran Bulut tarafından Suriye´deki iç savaş nedeniyle Türkiye´ye sığınan göçmenlere dikkat çekmek amacıyla ‘Köklerini Terk Edip Umuda Yol Alanlar´ sergisi açıldı.
Sınıf Başına 20 Öğrenci
Sınıf Başına 20 Öğrenci
Vali Davut Gül, Şarkışla ve Gemerek´te eğitim değerlendirme toplantısına katıldı. Şarkışla´da tekli eğitimin olduğunu belirten Vali Gül, “Çocuklar okula daha uygun saatte geliyor ve öğleden sonra da daha uygun saatte gidiyor. Biz iyi eğitim verirsek, destekleme kurslarımız kaliteli olursa; öğrencilerimiz ve velililerimiz dışarıda bir arayış içerisine girmez” dedi.
İşitme Engelliler Lisesi Eğitime Hazır
İşitme Engelliler Lisesi Eğitime Hazır
Vali Davut Gül, İşitme engellilere yönelik inşa edilen Şehit Halil Kantarcı Özel Eğitim Meslek Lisesi´ni ziyaret ederek, sınıfları ve diğer sosyal donatıları inceledi.
Yeni Dönemin İlk Söz Meclisi
Yeni Dönemin İlk Söz Meclisi
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri yeni eğitim öğretim yılının ilk söz meclisi programında bir araya geldi. Rektör Yıldız programda hayatından kısa bölümler anlattıktan sonra öğrencilerden gelen soruları cevapladı.
Muhtarlar Çıtayı Her Geçen Gün Yükseltiyor
Muhtarlar Çıtayı Her Geçen Gün Yükseltiyor
Muhtarlar Derneği Başkanı Duran Koç, Vali Davut Gül´ü makamında ziyaret etti.
Sivas´ta ‘Goji Bery´ Yetişiyor
Sivas´ta ‘Goji Bery´ Yetişiyor
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız “Goji Berry (Kurt Üzümü) Projesi” üretim alanını ziyaret etti.
Kumbaralar İle Yardım Edecekler
Kumbaralar İle Yardım Edecekler
Özel bir kolejin 6. sınıf öğrencileri, ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla sınıflarında kumbara ile yardım toplayacak. Okulda toplanan yardımlar Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankasına teslim edilecek.
Numune´ye PTT Şubesi
Numune´ye PTT Şubesi
Numune Hastanesi Poliklinik girişinde açılan PTT şubesi hafta içi 08.30 – 17.00 saatleri arasında hasta ve hasta yakınlarına hizmet verecek.
Muhtarlarımız Devletimizin Uç Beyleridir
Muhtarlarımız Devletimizin Uç Beyleridir
Muhtarlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, “Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlarımız, devletimizin uç beyi olarak milletimizin gözü kulağı konumundadır” dedi.
Yaralı Bıldırcına Şefkat Eli
Yaralı Bıldırcına Şefkat Eli
Sivas´ta iki ayağı kırılmış halde yaralı olarak bulunan bıldırcına kepçe operatörleri sahip çıktı.
Ham Yol, 2. Derece Yol Ağında--Video
Ham Yol, 2. Derece Yol Ağında--Video
Ölçekli köyünden Çamşıhı bölgesindeki köylere ulaşımın sağlandığı 1 kilometre uzunluğundaki Çakırağa köyü yolu İl Özel İdaresi 2. derece yol ağına alındı.
Kantinlerine İnce Ayar!
Kantinlerine İnce Ayar!
Vali Davut Gül, hastane kantinlerinin yüksek rakamlara kiraya verilmesinden ötürü ürünlerin fiyatlarının da çok yüksek olduğunu belirterek, yılbaşında yapılacak yeni ihalelerde kira fiyatlarının düşürülmesini ve dolayısıyla kantindeki ürünlerin fiyatlarının da düşürülmesi talimatını verdi.
8 CHP´li Vekil Memleketi İçin Bir Araya Gelecek
8 CHP´li Vekil Memleketi İçin Bir Araya Gelecek
Partilerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde (TBMM) 8 Sivaslı milletvekilinin bulunduğu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu; “Bu milletvekillerimizle birlikte Sivas noktasında gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.
Hızlı Tren Projesi Devam Edecek
Hızlı Tren Projesi Devam Edecek
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi´nde yürütülen çalışmaların tasarruf tedbirlerinden etkilenmeyeceğini ifade eden Belediye Başkanı Sami Aydın, “2019´da deneme sürüşleri başlayacak” dedi.
Enflasyonla Mücadeleye Borsa´dan Tam Destek
Enflasyonla Mücadeleye Borsa´dan Tam Destek
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, üyelerini enflasyonla mücadele programına destek vermeye davet ederek, “Ticaret Borsası ve Sivas iş dünyası olarak her zaman olduğu gibi yine devletimizin ve milletimizin yanında olacağız, bu mücadeleye destek verecek olan esnafımıza, tüccarımıza ve üyelerimize şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.
Bir Hayat Kurtar Bin Umuda Dönüşsün
Bir Hayat Kurtar Bin Umuda Dönüşsün
Ev hanımlarının meslek edinmelerine yardımcı olarak kadın istihdamını artırmak amacıyla; ‘Bir Hayat Kurtar, Bin Umuda Dönüşsün´ başlıklı SODES projesi düzenlendi.
Yatırımlar Hız Kesmeyecek
Yatırımlar Hız Kesmeyecek
Cumhurbaşkanlığı devlet harcamalarının önümüzdeki süreçte yol haritasını gözler önüne seren “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” genelgesi yayımlandı.
Taksiciler ve Stokçular İçin İki Ayrı Genelge
Taksiciler ve Stokçular İçin İki Ayrı Genelge
İçişleri Bakanlığı´nın talimatları doğrultusunda Sivas Valiliği tarafından son dönemde artan şikâyetler üzerine ticari taksiciler ve dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek, haksız fiyat artışı yapan firmalara yönelik iki ayrı genelge yayımlandı.
Bakan Soylu´dan Vali Gül´e Teşekkür
Bakan Soylu´dan Vali Gül´e Teşekkür
Sivas Valisi Davut Gül´e terörle mücadele konusunda yaptığı hizmetlerden ötürü bir teşekkür mesajı gönderen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Terörle mücadele kapsamında yaz döneminde yapılan çalışmalar ve operasyonlar neticesinde belirlenen hedeflere ulaşılmıştır. Emeği geçen tüm birimlerimize gayretlerinden ötürü teşekkür ederim” dedi.
Gürün´de Bin Konuta Doğal Gaz Verilecek
Gürün´de Bin Konuta Doğal Gaz Verilecek
Gürün´de abonelere doğal gaz verilmesiyle ilgili konuşan Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Hüseyin İnan Yıldırım, “Amacımız, daha fazla ilçemize doğal gaz ulaştırmak. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 10 Milyon Lira değerinde yatırım ve yoğun çalışmalarla, ilçemizin neredeyse tamamı için doğal gaz kullanımını bu kışa yetiştirmeyi başardık” dedi.
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
Sivas
 • Bugün  15 °
 • Çarşamba  14 °
 • Perşembe  10 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

  Hz. Muhammed
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

  İlginç Bilgiler 5