Sivas´ın Siyasetteki ‘Z´ Raporu
Sivas İrade Gazetesi, 24 Haziran seçimlerinin ardından 95 yıllık parlamenter sistemi geride bırakan ülkemizde ilimizin siyasetteki Z raporunu çıkardı
Tarih: 8.8.2018 07:00:01

FATİH TABUR

Türkiye, 24 Haziran seçimlerinin ardından parlamenter sistemi geride bırakarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçti. Sivas İrade Gazetesi, 1923-2018 yılarını kapsayan 95 yıllık süreçte ilimizin kaç vekil çıkardığını masaya yatırdı.

İLİMİZİN ÇIKARDIĞI TEK BAŞBAKAN

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sultan Şehir, 95 yıllık süre içerisinde 1 başbakan, 2 başbakan yardımcısı,  31 de bakan çıkartarak yürütmede en fazla söz sahibi olan illerin başında geldi. Sivas´tan vekil seçilerek bakan olan siyasilerin en fazla görev yaptığı kurumlar Devlet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak tespit edildi.  Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin (TBMM) internet sitesindeki verilerden elde edilen bilgilere göre bahsi geçen süre içerisinde en fazla başbakan çıkaran şehir 18 ile İstanbul oldu. Mega şehri 10 ile Malatya, 7 ile Isparta, 5 ile İzmir, 4 ile Konya izledi. Sivas ise Cumhuriyet tarihi boyunca 1 başbakan çıkardı. İstanbul doğumlu olan ve Sivas´tan milletvekili seçilen Rauf Orbay, 12 Temmuz 1922 - 4 Ağustos 1923 tarihleri arasında başbakanlık yaptı.

1923-1950 YILLARINDA BAŞKENTİ GEÇTİK

95 yıl boyunca en fazla bakan çıkaran şehir 202 ile İstanbul oldu. İstanbul´u 130 ile İzmir, 94 ile Ankara,  56 ile Bursa, 52 ile Adana, 49 ile Konya, 47 ile Aydın, 46 ile Manisa, 44 ile Gaziantep, 42 ile Trabzon izledi. Sivas, 1923-1950 döneminde Ankara´dan daha fazla bakan çıkardı. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bakan çıkaramayan iller ise Adıyaman, Hakkari, Tunceli, Kilis, Karabük, Iğdır ve Ardahan olarak kayıtlara geçti.

HANGİ İL KAÇ BAKAN ÇIKARDI

Adana 52, Afyon 27, Ağrı 8, Amasya 8, Ankara 94, Antalya 24, Artvin 9, Aydın 47, Balıkesir 24, Bilecik 3, Bingöl 6, Bitlis 8, Bolu 16, Burdur 8, Bursa 56, Çanakkale 17, Çankırı 20, Çorum 6, Denizli 14, Diyarbakır 28, Edirne 10, Elazığ 16, Erzincan 12, Erzurum 29, Eskişehir 32, Gaziantep 44, Giresun 13, Gümüşhane 12, Hatay 10, Isparta 15, Mersin 24, İstanbul 202, İzmir 130, Kars 8, Kastamonu 13, Kayseri 32, Kırklareli 4, Kırşehir 2, Kocaeli 26, Konya 49, Kütahya 28, Malatya 23, Manisa 46, Kahramanmaraş 11, Mardin 13, Muğla 23, Muş 1, Nevşehir 3, Niğde 14, Ordu 14, Rize 22, Sakarya 16, Samsun 37, Siirt 3, Sinop 9, Sivas 31, Tekirdağ 17, Tokat 14, Trabzon 42, Şanlıurfa 13, Uşak 3, Van 10, Yozgat 14, Zonguldak 31, Aksaray 1, Bayburt 3, Karaman 4, Kırıkkale 1, Batman 4, Şırnak 2, Bartın 2, Yalova 1, Osmaniye 3, Düzce 2.

HÜSEYİN RAUF ORBAY KİMDİR?

1881´de İstanbul´da dünyaya geldi. Bahriye Mektebini (Denizcilik Okulu) bitirdikten sonra Osmanlı donanmasına katıldı. Balkan Savaşı sırasında Karadeniz´de, Akdeniz´de Hamidiye kruvazörüyle düzenlediği baskınlarla ünlendi. Osmanlı´nın son döneminde Bahriye Nazırı (Denizcilik Bakanı) olarak Ahmet İzzet Paşa kabinesinde görev aldı. 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Anlaşması´nın görüşmelerinde Osmanlı Heyetine başkanlık etti. Mayıs 1919´da ise Milli Mücadeleye katıldı. 21-22 Haziran 1919´daki Amasya Genelgesi´ne yani Kurtuluş Savaşı´nın isyan bildirgesine imza attı. Erzurum ve Sivas kongrelerinde Temsil Heyeti´ne seçildi.

1923´TE İSTİFA ETTİ

12 Ocak 1920´de son kez toplanan Osmanlı Mebusan Meclisi´ne Sivas milletvekili olarak katıldı. Misak-ı Milli´nin kabul edilmesinde etkin rol oynayan Rauf Bey; bu mecliste Felah-ı Vatan grubunun oluşmasına da katkı sağladı. Son Osmanlı Mebusan Meclisi´nden çıkan Misak-ı Milli kararlarını sindiremeyen İngilizler ve İtilaf devletleri 16 Mart 1920´de meclisi basıp İstanbul´u resmen işgal edince  tutuklandı. Malta adasına sürgüne gönderildi. 1921´de serbest bırakıldı. Sivas milletvekili olarak TBMM´ye katıldı. 12 Temmuz 1922´de İcra Vekilleri Heyeti (Bakanlar Kurulu) başkanlığına (Başbakanlık) getirildi. TBMM içerinde 2. grup olarak adlandırılan ve Mustafa Kemal´e muhalefet eden milletvekilleri içerisinde yer aldı. 4 Ağustos 1923´te başbakanlıktan istifa eden Rauf Bey, cumhuriyet tarihinin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Halk Fırkası´nın kurucuları arasında yer aldı. Partinin kapatılması ve baskılar sonucu Avusturya´ya gitti. 1926´da İzmir suikastı davasında yargılandı ve gıyabında 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Hakkındaki suçlamanın kaldırılmasından sonra yurda döndü. Atatürk´ün ölümünden sonra, cezalandırılmasının adli bir hata olduğu belirtildi. Milletvekillikleri ve büyükelçilik görevlerinde sonra 20 yıl boyunca siyasetten uzak kalan Rauf Orbay, 16 Temmuz 1964´te vefat etti.

/resimler/2018-8/7/1647261114903.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Sivas Siyasetteki Raporu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yöneticiler Yatırımcının Önünü Açmalı
Yöneticiler Yatırımcının Önünü Açmalı
Sivas´ta işsizliğin azaltılması yönünde özel sektör tarafından yapılan son yatırım yaklaşık 1 hafta önce hizmete giren Savona Otel oldu. Çok sayıda kişiye istihdam sağlayan Savona Otel´in kapılarını gazetemize açan işletme sahibi Baki Çoban, önemli açıklamalarda bulundu.
“Verilmiş Bir Kararım Yok”
“Verilmiş Bir Kararım Yok”
Belediye Başkanı Sami Aydın, yeni dönemde başkanlığa aday olup olmayacağına dair soruya, “Kesinlikle şu anda verilmiş bir kararım yok. Bizim için öncelikli olan kalan süremizde başlamış olan işlerimizi tamamlamak” dedi.
“Vatandaşın Ayağını Çamurdan Kurtaracağız”
“Vatandaşın Ayağını Çamurdan Kurtaracağız”
Sorun ve taleplerini yerinde dinlemek için ilçelerde “Halkla Buluşma” programları düzenleyen Vali Davut Gül, Gürün ilçesinde gezi ve incelemelerde bulundu.
Soluk Fuar Alanını Gezdi
Soluk Fuar Alanını Gezdi
AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk 4-8 Eylül´de düzenlenecek olan 5´nci Sivas Tarım ve Hayvancılık fuarı hazırlık çalışmalarını yerinde inceledi.
Aydın: “Hayırlı Bayramlar”
Aydın: “Hayırlı Bayramlar”
Belediye Başkanı Sami Aydın, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
“Bayramlar Müstesna Günlerdir”
“Bayramlar Müstesna Günlerdir”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
“Kurban Allah´a Yakınlaşmaktır”
“Kurban Allah´a Yakınlaşmaktır”
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Kurban Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
“Bayrama Hastanemiz Hazır”
“Bayrama Hastanemiz Hazır”
Sivas Numune Hastanesi Başhekim Vekili Uzm. Dr. Mesut Parlak, hastane olarak Kurban Bayramına hazır olduklarını belirtti.
“Üniversitemizin Adını Yükseltin”
“Üniversitemizin Adını Yükseltin”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesi Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi, kadrosuna atanan akademik personel için düzenlenen törende konuştu.
Sağlığınızdan Olmayın!--Video
Sağlığınızdan Olmayın!--Video
Kasaplık mesleğini icra etmemesine rağmen mahalle aralarında sağlıksız makinelerle bayram süresince et çeken kesimlere karşı vatandaşları uyaran Sivas Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Hijyenik olmayan koşullarda et çektirilmemesi sağlık açısından çok önemli. Bu konuda yetkili olan kasaplar tercih edilmeli” dedi.
Sivas 30´uncu Sırada
Sivas 30´uncu Sırada
Amerika ile yaşanan gerilim sonrası kamuoyunda en çok merak edilen konuların başında gelen illerde bulunan döviz miktarı konusu netlik kazandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerinden elde edilerek hazırlanan “Türkiye Döviz Haritası”na göre Sivaslıların bankalarda bulunan toplam döviz mevduatı 422 milyon 694 bin dolar olarak açıklandı. Sivaslıların Döviz Tevdiat Hesabı´nda (DTH) bulunan 422 milyon 694 bin doların 385 milyon 325 bin dolarını bireylerin döviz hesabı, 37 milyon 369 bin dolarını ise şirketlerin döviz hesabı oluşturdu. Mevduat hesabında en fazla döviz bulunduran 30´uncu şehir olan Sivas, bu hususta birçok büyük ili geride bıraktı.
Karahan Ailesinin Mutlu Günü
Karahan Ailesinin Mutlu Günü
Şirketimiz ortaklarından Muhittin Karahan´ın kızı Aslıhan Karahan, Caner Öniz ile dünya evine girdi. Genç çiftin düğün merasimine il protokolü yoğun ilgi gösterirken, çok sayıda da davetli katıldı.
Unun Torbası 100 Lira Oldu
Unun Torbası 100 Lira Oldu
Sivas´ta 1 hafta önce torbası 84 lira olan 50 kilogram un, 16 lira birden zamlanarak 100 liraya yükseldi.
“Bedirhan´ın İntikamını Aldılar Çok Sevindim”
“Bedirhan´ın İntikamını Aldılar Çok Sevindim”
Terör örgütünün Sincar sorumlusunun şehit Bedirhan bebeğin isminin verildiği operasyonla öldürülmesini aile sevinçle karşılarken, anneanne Suudiye Demir, "Bedirhan´ın intikamını aldılar çok sevindim" dedi.
Yangında Evleri Kül Olan 6 Kişilik Aile Sokakta Kaldı
Yangında Evleri Kül Olan 6 Kişilik Aile Sokakta Kaldı
Sivas merkeze bağlı Koyuncu köyünde 6 kişilik ailenin yaşadığı ev yangında kül oldu. Hiç bir eşyası ve giyeceği kalmayan aile, yetkililerden yardım bekliyor.
Çiftçinin İşi Kolaylaşacak
Çiftçinin İşi Kolaylaşacak
"Taş Toplama ve Katı Gübre Dağıtma Makinesi Tanıtım Programı"na katılan Vali Davut Gül: "Bu tür makineler çiftçinin işini kolaylaştırdıkça sivil toplum kuruluşlarımız bunların sayılarını arttıracaklardır. Bu makineler çalıştığında toprağımız daha iyi işlenecekse, ekilmeyen, dikilmeyen arazilerde tarımsal üretim yapılacaksa, bu arazideki israf ortadan kalkmış olacak.” dedi
Sivas´ta Yarım Ton Altın Bozduruldu
Sivas´ta Yarım Ton Altın Bozduruldu
Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği Başkanı Taner Deliktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısına uyan Sivaslıların kuyumculara gelerek yarım ton altın bozdurduğunu söyledi.
“Bu Yük Hepimizin Omuzlarındadır”
“Bu Yük Hepimizin Omuzlarındadır”
Sağlık-Sen Sivas Şube Başkan Adayı Adem Yaşin, Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamasında; “Artık bu yük hepimizin omuzlarındadır. Üyelerimizin göstermiş olduğu teveccühe layık olmak onların vebalini taşımak hepimizin sorumluluğundadır" dedi.
Kurban Kesmede Pratik Çözüm: ‘Yıkmatik´--Video
Kurban Kesmede Pratik Çözüm: ‘Yıkmatik´--Video
Kurban keseceklere büyük kolaylık sağlayan ‘Yıkmatik´ Sivaslılardan yoğun ilgi görüyor. Esnaflar, özellikle büyükbaş hayvanların ‘Yıkmatik´ sayesinde kolayca devrildiğini ve eziyet çektirilmeden kesildiğini ifade ediyor.
“Sivas Adına Çok Önemli Çalışma”--Video
“Sivas Adına Çok Önemli Çalışma”--Video
CÜSAM tarafından hazırlanan “Birinci Dünya ve İstiklal Harplerinde Şehit Düşen-Madalya Alan Sivaslılar” adlı kitap hakkında bilgi veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Şehit düşen ve madalya alan Sivaslıların tamamının ismi köy köy, mahalle mahalle yer alıyor. Sivas adına çok önemli bir çalışma” dedi.
Bakanlık Affetmedi
Bakanlık Affetmedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aldıkları işleri kötüye kullanan çok sayıda yapı müteahhidinin yetki belgesini iptal etti.
“Ülkemiz Sıkıntılı Dönemden Geçmekte”
“Ülkemiz Sıkıntılı Dönemden Geçmekte”
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Ülkemiz son dönemlerde gerek siyasi gerekse ekonomik olarak son derece sıkıntılı bir dönemden geçmektedir” dedi.
“Satılmayanları Et ve Süt Kurumu Alacak”
“Satılmayanları Et ve Süt Kurumu Alacak”
Sivas Valisi Davut Gül, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi canlı hayvan pazarını ziyaret ederek; “Kurbanlıkların önemli bir kısmı yüzde 70 kadarı satılmış. Satılmayan kurbanlıkları da açıklanan rakamlar doğrultusunda Sivas Et ve Süt Kurumu alacak” dedi.
“Gürün Yatırımlarla Göz Kamaştıracak”
“Gürün Yatırımlarla Göz Kamaştıracak”
Vali Davut Gül, Gürün ilçesinde bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu. Gül, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Gürün´e yapılan son yatırımlarla ilçenin göz kamaştıracağını söyledi.
“ABD Ürünlerinin Satışını Durdurduk”--Video
“ABD Ürünlerinin Satışını Durdurduk”--Video
Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şube Başkanı İshak Kaan Usta, dernek üyeleriyle beraber işletmelerinde ABD ürünlerinin satışlarını durdurduklarını söyledi.
Pamukkale Değil, Altınkale
Pamukkale Değil, Altınkale
Sivas´ta Sıcak Çermik bölgesinde yer alan ve Pamukkale Travertenlerini andıran sarı renkteki yer görenlerin ilgisini çekiyor.
Yüzüncü Yılında 100 Proje
Yüzüncü Yılında 100 Proje
Sivas Kongresinin 100. yılında 100 projenin belirleme ve değerlendirme toplantısı Vali Davut Gül´ün başkanlığında yapıldı.
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Sivas Belediyesi Amerikan mallarını boykot ederek; “Belediye bünyesindeki tüm sosyal tesis ve marketlerde satılan Amerika ve İsrail menşeli ürünlerin alımı dünden itibaren durduruldu. Stokta buluna az miktardaki ürünün tükenmesinin ardından Amerika ve İsrail malları artık satılmayacak” denildi.
5 Bin 577 Konut Satıldı--Video
5 Bin 577 Konut Satıldı--Video
Sivas´ta Ocak-Temmuz döneminde satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 191 adet artarak 5 bin 577´ye ulaştı.
Gültepe Hastanesi´nden Cenaze Nakil Aracı Desteği
Gültepe Hastanesi´nden Cenaze Nakil Aracı Desteği
İlimizde hizmet veren Özel Gültepe Hastanesi, Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere cenaze nakil aracı hediye etti.
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Sivas
 • Bugün  23 °
 • Salı  25 °
 • Çarşamba  23 °
 • FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  Başlangıç Tarihi
  Bitiş Tarihi
  Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

  Konfüçyus
  sxyl

  Çok Okunanlar
  Çok Yorumlananlar
  -Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

  İlginç Bilgiler 5