14.01.2017 15:58:29 0

Tarihi Saat Kulesi Yeniden Yapılacak

1800´lü yılların başında Alaaddin Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülen Tarihi Sivas Kalesi´ndeki saat kulesinin, Sivas´taki pek çok tarihi eser gibi ilgisizlik ve vurdumduymazlık sebebiyle yıkılarak tarihe karıştığı biliniyor.

Yunus  Budaktaş

Sanat eserlerine sahip çıkılarak yaşatılması noktasında pek de başarılı olamayan Sivas´ta, bir dönem tarihi kalede bulunan saat kulesi yeniden yapılacak.

1800´lü yılların başında Alaaddin Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülen saat kulesinin, Sivas´taki pek çok tarihi eser gibi ilgisizlik ve vurdumduymazlık sebebiyle yıkılarak tarihe karıştığı biliniyor. Tarihi eserlerine sahip çıkamayan Sivas´ta, yapılan girişimler sonucunda tarihi saat kulesi Sivas´a yeniden kazandırılacak.

Pek çok tarihi kaynak ve şehre dair vakfiye de ismi geçen saat kulesi günümüze ulaşamamış olsa da Sivas´a ait pek çok eski fotoğrafında Saat Kulesi net olarak görülüyor. Saat Kulesinin yeniden yapılması için kolları sıvayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hazırladığı projeyi kurula sunuldu. Ancak projede bazı eksikliklerin olması sebebiyle proje kuruldan geri döndü. Projedeki eksikliklerin tamamlanmasıyla birlikte saat kulesinin yapılması için gerekli çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.