14.07.2017 06:00:00 0

?TEK HAYALİ BAHÇELİ BİR EVDİ?

Temmuz´un sıcağı kasıp kavuruyordu ortalığı? Yakıcı sıcak herkesi bunaltıyordu.

PERVİN ERGİN
Kimsenin 15 Temmuz akşamı olacak asıl cehennemden haberi yoktu. Heyhat! Ne zaman ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halkı meydanlara çağırana kadar...  Artık herkes sokaklardaydı? Herkes gözünü kırpmadan vatanı için göğsünü siper etti tankın tüfeğin önüne. Sivas/Gölovalı Şehit Sümer Deniz´de haberi duyunca kendini dışarı attı ve koştu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´ne? Önce eşiyle telefonda görüştü Sümer Deniz;" Ortalık karışık haberlere bakacağım" diyor. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın anonsunu duyuyor ve her şeyi geride bırakarak Külliye´ye bir arkadaşını da alıp gidiyor. Durma vakti değildi? Şehadet yarışını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde tamamladı. Sümer Deniz, hainler tarafından açılan ateşle 42 yaşında şehit oluyor külliyenin önünde?
Bahçe içinde bir ev hayali var diyordu şehidin eşi Emine Hanım. Tek hayaliymiş. Düş kurmayı pek sevmezmiş Şehit Sümer Deniz. Her şeyi anlık yaşarmış. Ama hep bahçe içinde bir ev arzulamış? Şehidimizin bu isteğini bir hayırsever ailesi için arsa bağışlayarak gerçekleştiriyor. Ankara´nın Çankaya Aileleri ve Gazileri Vakfı aracılığıyla Şehit Sümer Deniz´in ailesine veriliyor. Ne zordur ki; her şeyin yarım kalması? 2 evladına doyamadan şehadet şerbetini içmesi. Büyüdüklerini görememek, sevinç ve kederlerine eşlik etmemek? Yarım kalmıştı hayatındaki her şey? Ama öyle bir şey vardı ki bunu yarım bırakmamalıydı şehidimiz. Öyle de yaptı; koştu Cumhurbaşkanlığı Külliyesine? Çok sevdiği ailesinden daha önemliydi vatan görevi ve bu yarışı hakkıyla yerine getirdi. İlk çağrıyı duyduğunda bunu arzulamıştı zaten. Muvaffak da oldu.
Şimdi geride 2 evladı ve O´nu çok seven eşi Emine Hanım kaldı. Çocukları çok özlüyormuş. Babalarının masallarını anlattırırlarmış annelerine. Şehit babalarını rüyalarında görmek için dua ediyorlarmış. Annelerine babasının hitap ettiği şekilde hitap ediyorlarmış.  Şehidimizin anısını evde yaşatıyorlarmış. En çok da bu cümlesi etkiledi beni. Çünkü bizim çocuklarımız anasız, babasız, vatansız kalmasın diye kendi çocuklarını yetim bırakmayı göze aldı Şehit Sümer Deniz.  Çok gurur duyuyordu Şehit olan eşiyle Emine Hanım. Çocuklarına babalarından bahsederken bir kahraman ve yiğit olduğunu söyleyecekti.  Biliyordu şehitler hakkında indirilen ayetleri ; ´´O hâlde, dünya hayatını ahiret hayatı karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, biz ona büyük bir mükâfat vereceğiz.´´(4/NİSÂ-74) Ne kadar özlese de çok sevdiği şehit eşini, ahrette mükâfatlandırılacağını bilmek ve bu dünyada da eşinin ismini okullarda, çeşmelerde, caddelerde görmek tek teselli kaynağı oluyor?